Komentowana treść: Od czego zacząć przygodę z A1222+
[#1] Re: Od czego zacząć przygodę z A1222+
siedzi, pije i chrupki
2
[#2] Re: Od czego zacząć przygodę z A1222+

@Jacques, post #1

uzyskał od firmy A-EON zgodę na przygotowanie publicznie dostępnego poradnika


Strach pomyśleć, co by było, jak by zgody nie dali...
5
[#3] Re: Od czego zacząć przygodę z A1222+
Zgoda na poradnik. Czuć moc. Ciekawe czy aneks do NDA był?
8
[#4] Re: Od czego zacząć przygodę z A1222+
Ale tak ogólnie, to jest dobra zabawka, żeby wejść w świat OS4, dla kogoś, kto nigdy nie miał z tym styczności?
[#5] Re: Od czego zacząć przygodę z A1222+

@_arti, post #4

To zależy czy masz szybkiego peceta. Bo QEmu bedzie miało powiedzmy za rok czy dwa taką prędkość jak ma A1122 i będzie za darmo. Prędkościowo wychodzi lekko lepiej niż Sam460 czyli okolice Pegasosa2 i powiedzmy tylko 2x szybciej niż zwykła Amiga 1200 z emu68 i bardzo szybkim rpi.

tak naprawdę to jest to prędkosciowa tragedia. Wszystko wolniejsze niż X1000 nie ma obecnie racji bytu

przypominam też o braku gcc dla tego procka wiec jak już za 2 lata powstanie port dla AmigaOS4 to każdy komputer skorzysta, a A1122 nie skorzysta bo będzie działało tylko pod emulacją fpu

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2023 22:25:16 przez michal_zukowski
6
[#6] Re: Od czego zacząć przygodę z A1222+

@michal_zukowski, post #5

Bo QEmu bedzie miało powiedzmy za rok czy dwa taką prędkość jak ma A1122


Nie wiem jak jest z emulacją tych "Neoamig" - i czy w ogóle można sobie X1000 czy X5000 zaemuloać, ale żeby wypróbować AmigaOS 4.1 FE w wersji "dla klasyka" wystarczy UAE z emulacją karty PPC, a to chyba działa dużo wydajniej niż QEmu.
I chyba w sensie eksploracji samego systemu ("przesuwanie ikonek") pozwala na to samo, co sprzęt z "X" w nazwie?
Uruchomiłem 4.1 FE jak tylko wyszło używając na FS-UAE z emulacją PPC na laptopie z mobilnym i3 1800. Nie miałem odczucia, żeby szybkość działania była jakimś problemem.
2
[#7] Re: Od czego zacząć przygodę z A1222+

@michal_zukowski, post #5

Ma rację bytu jak najbardziej.
A do internetu jest komputer z windows.
1
[#8] Re: Od czego zacząć przygodę z A1222+

@michal_zukowski, post #5

Mogę kupić Pegasosa 2 aktualnie - zestaw za 4k. Rozumiem, że będzie to ciut lepszy wybór? Jakiejś super prędkości raczej nie potrzebuje.
[#9] Re: Od czego zacząć przygodę z A1222+

@_arti, post #8

Za 4000 to chyba ze złotą obudową. Wszystko rozbija się o 3D. Jeśli chcesz miec jakieś nowoczesniejsze 3D to AmigaOS 4.x zatrzymał rozwój swoich sterowników na Radeonie 9200, bez wsparcia dla 8500 i 9100. Ogólnie pod AmigaOS4.x jest tragedia z 3D. Natomiast dodatkowe płatne sterowniki dla nowszych Radeonów (do poziomu roku 2015 powiedzmy) są płatne i niestety bardzo wybiórcze więc musisz poczytać które pasują a które nie. No i działają tylko dla kart PCIe więc Pegasos2 odpada z uwagi na AGP. Jeśli nie zależy ci na grach to Peg2 jest lepszym wyborem (oczywiscie w cenie do 2000zł).

Natomiast jesli zależy ci na miminalnie sensownej obsłudzie internetu (WWW) to tylko X5000 i X1000. Na dowolnych innych maszynach obecnie internet będzie nieużywalny!

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2023 09:28:08 przez michal_zukowski
6
[#10] Re: Od czego zacząć przygodę z A1222+

@michal_zukowski, post #9

Łee, to lipa.
1
[#11] Re: Od czego zacząć przygodę z A1222+

@michal_zukowski, post #9

Natomiast jesli zależy ci na miminalnie sensownej obsłudzie internetu (WWW) to tylko X5000 i X1000. Na dowolnych innych maszynach obecnie internet będzie nieużywalny!

Ja testowałem tylko Origin Web Browser na komputerze Sam440ep i prędkość jest akceptowalna. Problemem jest to, że ta przeglądarka jest bardzo niestabilna.

Ale, są dostępne nowsze przeglądarki jak Odyssey Web Browser, które powinny być dużo stabilniejsze - i pewnie też wydajniejsze.

Jeżeli ktoś chce na szybko skorzystać z jakiejś strony, rozwiązaniem jest też np. NetSurf albo ewentualnie IBrowse.

Akurat gier nie testowałem, ani 2D, ani 3D. Pisałem na tym komputerze głównie programy w CEDzie. Korzystałem m.in. z programu do FTP oraz odtwarzacza audio.

Ja polecam Artiemu na początek słabszą, ale dużo tańszą platformę taką jak Sam460ex. Myślę, że ten A1222+ może się nadawać do codziennej pracy.

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2023 10:19:21 przez Hexmage960
1
[#12] Re: Od czego zacząć przygodę z A1222+

@_arti, post #10

Łee, to lipa.


No ja też uważam że to lipa jak się na tematy AmigaOS 4 wypowiada gość, który słabo się na tym zna a na dodatek jest do systemu uprzedzony, bo to niestety najczęściej oznacza wprowadzenie pytającego w błąd czy to w wyniku negatywnego nastawienia czy też wsłasnego braku wiedzy, a najczęściej w wyniku przemieszania obu tych czynników. Tak niestety jest i tym razem, kiedy to Rzookol wypisuje głupoty, umiejętnie przeplecione z garstką prawdziwych faktów, mających sugerować że niby się zna. Na ten przyklad o Radeonach RX 5xx w 2015 roku pewnie nawet nie mieli jeszcze pojęcia inżynierowie projektujący prototypy dla AMD, gdyż te zadebiutowały na rynku dobre kilka lat później.

Fakt że karty na PCI-e nie działają (nawet po przejściówce) ze sterownikami dla AmigaOS 4, nie wynika z tego że "sytuacja z 3D na AOS to tragedia", tylko z błędów konstrukcyjnych samego Pegasosa np. na komputerze AmigaOne XE jest to możliwe, mimo iż jak by się cofnąć ze 20 lat do tyłu, to nie kto inny jak m.in. sam Rzookol nie raz tutaj przekonywał że AONe to jest nieudany przebrandowany Teron, a dopiero znakomici inżynierowie z Genesii/BPlan skonstruowali niezawodny sprzęt pozbawiony wad.

Przypuszczam że Pagasos, ktorego możesz kupić, ma zainstalowaną odpowiednią kartę i nie trzeba do niego żadnych sterownikow dokupywać. Z blisko 1000 gier dostępnych na AmigaOS 4, niewielki procent, zapewne mniej niż 20 pozycji wymaga jako minimum środowiska GL4ES, ale to są najczęściej takie pozycje, które ze względu na ograniczoną moc obliczeniową Pegasosa i tak nie dziaałyby na nim szybko, nawet gdyby miał możliwość podpięcia nowoczesnych Radeonów. Nadal rzeczy o mniejszych wymaganiach są robione dwutorowo, jedna wersja dla GL4ES druga dla MiniGL. Tak się stało np. z Mario 64, tak też będzie w przypadku komercyjnych gier, które wyda w tym roku Hyperion i tak też pewnie będzie jeszcze nie raz w przypadku różnego rodzaju wolnoźródłowych portów o ile technicznie będzie to możliwe.

Czy 4 tysiące to dużo czy mało nie mnie to oceniać. Sprzęt jest warty tyle ile ktoś chce za niego dać. Sprzęty dla AmigaOS nie są tanie. SAM 460 LE kosztuje 962 euro, jest nowa i ma PCI-E, no ale jednak to sama płyta główna, do której trzeba jeszcze dołożyć inne komponenty a nie cały gotowy zestaw. Oczywiście SAM 460 będzie miała nad takim Pegasosem w kilku miejscach przewagę, ale wydajność samego CPU jak sądzę będzie na zbliżonym poziomie.
1
[#13] Re: Od czego zacząć przygodę z A1222+

@Hexmage960, post #11

Ja testowałem tylko Origin Web Browser na komputerze Sam440ep i prędkość jest akceptowalna. Problemem jest to, że ta przeglądarka jest bardzo niestabilna.

Nie nie jest. Wejdziesz na youtube, facebooka albo na wykop.pl alb na twittera albo na google docsy albo microsoft office online i bedzie działać szybko? Nie, nie wejdziesz, nie będzie działało szybko. Przestan gadać bzdury.

Ja polecam Artiemu na początek słabszą, ale dużo tańszą platformę taką jak Sam460ex. Myślę, że ten A1222+ może się nadawać do codziennej pracy.

Nie, te platformy nie nadają się do codziennej pracy. Nie licząc szybszej grafiki pod PCIe masz procka o mocy porównywalnej z maszynami sprzed 20 lat, bez altiveca, nawet bez FPU. Z
3
[#14] Re: Od czego zacząć przygodę z A1222+

@Hexmage960, post #11

Jeżeli ktoś chce na szybko skorzystać z jakiejś strony, rozwiązaniem jest też np. NetSurf albo ewentualnie IBrowse.

Na pewno sobie te przeglądarki poradzą jeśli na szybko chce się skorzystać z jakiejś (czytaj - dowolnie wybranej) strony ?
Na pewno ???

Akurat gier nie testowałem, ani 2D, ani 3D. Pisałem na tym komputerze głównie programy w CEDzie. Korzystałem m.in. z programu do FTP oraz odtwarzacza audio.


Do tego co robiłeś wystarcza Twoja A1200 i nie potrzeba PPC.
2
[#15] Re: Od czego zacząć przygodę z A1222+

@MUFA-amigaone-pl, post #12

sytuacja z 3D na AOS to tragedia

oj nieładnie kłamiesz, AmigaOS4.x sam z siebie ma sterowniki 3D max do Radeonów R200 i to nie do końca bo nie działa na najszybszych 8500 i 9100. AmigaOS4.x nie ma sterowników w sobie do nowszych Radeonów! Przestań mieszać ludziom w głowach. Konkretnie napisałem, że należy kupić dodatkowy pakiet.

Tego, że najnowsze karty RX w Doom3 pod AmigaOS4.x ma prędkość Radeonów R400 (nawet nie R500) pod Macosem PPC już nie będę pisał.

Co do Pegasosa to już się wyraziłem, że za max 2000 zł to może i warto, ale maszynka jest za wolna tak jak inne o prędkości <1.6 GHz. Podstawą obecnego swiata to WWW, nie ma WWW nie ma nowoczesnego komputera. To samo się tyczy także MorphOSa.
6
[#16] Re: Od czego zacząć przygodę z A1222+

@michal_zukowski, post #15

oj nieładnie kłamiesz, AmigaOS4.x sam z siebie ma sterowniki 3D max do Radeonów R200 i to nie do końca bo nie działa na najszybszych 8500 i 9100. AmigaOS4.x nie ma sterowników w sobie do nowszych Radeonów! Przestań mieszać ludziom w głowach. Konkretnie napisałem, że należy kupić dodatkowy pakiet.


To ty kłamiesz i mieszasz ludziom w głowach. Ja konkretniie napisałem że w przypadku Pegasosa II nie trzeba dokupywać żadnych dodatkowych sterowników i że on ma wady, które całkowicie uniemożliwiają podpięcie kart PCI-E nawet po przejścíówce z PCI, gdyby ktoś maił taki kaprys. Zatem całe te twoje wywody mające na celu przedstawienia sytuuacji w negatywnym świetle, są właśnie zaciemnianiem sytuacji. Fakt nie ma sterowników do Radeona 8500, co jednak nei znaczy że gry na poziomie Quake 3 (czyli takie, które są tworzone pod MiniGL) nie będą działać dobrze na innej karcie z epoki np. na Radeonie 9000Pro.

Tego, że najnowsze karty RX w Doom3 pod AmigaOS4.x ma prędkość Radeonów R400 (nawet nie R500) pod Macosem PPC już nie będę pisał.


No i "nie będziesz pisał" a napisałeś i znowu się skompromitowałeś, zwłaszcza że przy okazji newsa o Doom 3 były prezentowane linki do oficjalnych benchmarków zamieszczonych na stronach pościęconych MacOS, z których jasno wynikało że pod MacOS na Macu G5 z R400, wyniki były słabsze i to w dodatku w 1600x1200 a więc w czystych mega pikselach rozdzielczości mniejszej niż 1080p, dla której podawane są wyniki dla X5000.

Co do Pegasosa to już się wyraziłem, że za max 2000 zł to może i warto, ale maszynka jest za wolna tak jak inne o prędkości


A ja napisałem że to czy warto czy nie warto, zależy od decyzji kupującego i podałem też alternatywę w postaci cen sprzętu nowego. Wiadomo że mniej niż 2000 jest lepsze niż 4000, pytanie tylko czy tego typu oferty się trafiają, a jeśli tak to jak często.
[#17] Re: Od czego zacząć przygodę z A1222+

@MUFA-amigaone-pl, post #16

No i "nie będziesz pisał" a napisałeś i znowu się skompromitowałeś, zwłaszcza że przy okazji newsa o Doom 3 były prezentowane linki do oficjalnych benchmarków zamieszczonych na stronach pościęconych MacOS, z których jasno wynikało że pod MacOS na Macu G5 z R400, wyniki były słabsze i to w dodatku w 1600x1200 a więc w czystych mega pikselach rozdzielczości mniejszej niż 1080p, dla której podawane są wyniki dla X5000.


Naprawdę, ile były wolniejsze? 10%? dla karty z kilku generacji wstecz?

A ja napisałem że to czy warto czy nie warto, zależy od decyzji kupującego i podałem też alternatywę w postaci cen sprzętu nowego. Wiadomo że mniej niż 2000 jest lepsze niż 4000, pytanie tylko czy tego typu oferty się trafiają, a jeśli tak to jak często.


Zawsze zakup jest decyzją kupujacego. Natomiast to co opisują na Amigans.net czyli wykorzystywanie kart Radeon bezposrednio pod qemu powoduje, że za 2 lata procki i qemu pewnie dobija predkosciowo na szybkich pecetach do zestawu Sam460/Tabor i seminatywna karta Gfx. Sugerowanie obecnie komus zakupu niszowego sprzętu za cieżkie pieniadze, o predkosci porównywalnej z emulacją qemu jest śliskim pomysłem.

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2023 16:01:35 przez michal_zukowski
3
[#18] Re: Od czego zacząć przygodę z A1222+

@michal_zukowski, post #17

seminatywna karta Gfx


To oznacza jakiś tryb podstawowy, czy pełną obsługę karty przez qemu?
1
[#19] Re: Od czego zacząć przygodę z A1222+

@karolb, post #18

Nie wiem czy pełną bo pełna jeszcze nie działa bo cośtam, ale taka prawie pełna jest w zasięgu ręki
https://www.amigans.net/modules/newbb/viewtopic.php?topic_id=8698&start=920

Łącznie z overlayem i 3d więc zapowiada się sensownie.
1
[#20] Re: Od czego zacząć przygodę z A1222+

@michal_zukowski, post #13

@Michał Żukowski

Nie nie jest. Wejdziesz na youtube, facebooka albo na wykop.pl alb na twittera albo na google docsy albo microsoft office online i bedzie działać szybko? Nie, nie wejdziesz, nie będzie działało szybko. Przestan gadać bzdury.

Pisząc tamte słowa miałem na myśli strony, które odwiedziłem, czyli wyszukiwarkę Google, różne fora internetowe oraz strony o Amidze (amigans.net, amigaone.pl, ppa.pl, os4depot.net).

Te strony są responsywne i ich layout jest OK, a zauważ, że testy robiłem na Sam440ep pod Origin Web Browser.

Nie sprawdzałem wymienionych przez Ciebie stron.

Nie, te platformy nie nadają się do codziennej pracy. Nie licząc szybszej grafiki pod PCIe masz procka o mocy porównywalnej z maszynami sprzed 20 lat, bez altiveca, nawet bez FPU.

A1222+ powinna być lepsza niż Sam460ex, a zatem o wiele lepsza niż Sam440ep, stąd moje przypuszczenie, że sprzęt co nieco oferuje.

@Norbert

Na pewno sobie te przeglądarki poradzą jeśli na szybko chce się skorzystać z jakiejś (czytaj - dowolnie wybranej) strony ?
Na pewno ???

Miałem napisać, że chodzi o "proste strony". Wiadomo, że IBrowse obsłuży tylko takie.

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2023 12:06:37 przez Hexmage960
1
[#21] Re: Od czego zacząć przygodę z A1222+

@Hexmage960, post #20

No to zostaje mi 96 rdzeniowy Ryzen Zen4 i WinUAE. Swoją drogą, chciałbym na takim czymś zobaczyć OS4. Byłoby pewnie szybciej niż komputer z newsa ale pewnie do 5000 jeszcze trochę daleko...
1
[#22] Re: Od czego zacząć przygodę z A1222+

@_arti, post #21

Zanabądź AmigaOS4x dla Pegasosa 2, zdobadź firmware, zainstaluj QEmu 8 i ogień!
2
[#23] Re: Od czego zacząć przygodę z A1222+

@waldiamiga, post #22

A wytłumacz mnie to jak chłopu na granicy - o co chodzi z tym QEmu 8?
1
[#24] Re: Od czego zacząć przygodę z A1222+

@_arti, post #23

Mysle, ze mu chodzilo o sciagniecie nowej wersji (numer 8) emulatora QEMU.
https://qemu.weilnetz.de/w64/
[#25] Re: Od czego zacząć przygodę z A1222+

@powerzx, post #24

Dokładnie, najnowsze Qemu w wersji 8, do tego firmware/bios od Pegasosa oraz kup system dla Pegasosa.
Z firmware mogę pomóc, mam Qemu z emulacją Pega II, ale z MorphOS.
2
[#26] Re: Od czego zacząć przygodę z A1222+

@waldiamiga, post #22

A ja mam pytanie odnośnie tak emulowanej maszyny. Orientujesz się czy na takim sprzęcie działa coś co wymaga akceleratora 3D? Nie musi być szybko, nawet nie musi być bardzo używalne. Tak żeby miało z 10 fps na jakimś ekranie o szerokości powiedzmy 700-800 pixeli.
[#27] Re: Od czego zacząć przygodę z A1222+

@MDW, post #26

U mnie Emulowany Pegasos II pod QEmu to maszyna z G3 600MHz i Riva TNT 16MB. 3D nie działa bo sterownik graficzny pod MorphOS chyba tego ne udostępnia. Muszę znów podrążyć temat czy w nowszej wersji nie dział coś nowszego/szybszgo, choćby VooDoo3.
3
[#28] Re: Od czego zacząć przygodę z A1222+

@waldiamiga, post #27

to dziwne bo rivatnt tez nie jest przez morphosa obslugiwana :)
1
[#29] Re: Od czego zacząć przygodę z A1222+

@MDW, post #26

A ja mam pytanie odnośnie tak emulowanej maszyny. Orientujesz się czy na takim sprzęcie działa coś co wymaga akceleratora 3D? Nie musi być szybko, nawet nie musi być bardzo używalne. Tak żeby miało z 10 fps na jakimś ekranie o szerokości powiedzmy 700-800 pixeli.


Działa na SAM46EX, działają nawet shadery, przynajmniej niektóre. Na forum.amigaone.pl Przemek podał kilka wyników. Np. demko z Shader_Toy yet_another_torus.frag daje 57 fps, to jest tylko kolo 4 - 5 razy wolniej niż na mojej X5000, ale to może być szybciej niż na realnej SAM460EX. Oczywiście po działaniu jednego demka, czy nawet działaniu kilku przykładów 3D nie wyciągałbym daleko idących wniosków co do wydajności całości w codziennym użytkowaniu. Warto też podkreślić że demka, podane w tym wątku są dosyć proste, a i tak zauważyłem że nawet wśrod tych prostych rzeczy, to im ta rzecz bardziej skomplikowana tym róznica między moją X5000 a tym emulatorem się powieksza. Przypuszczam więc że w takim np. Doom III (o ile by zadziałał) ta różnica mogłaby już sięgać nie setek, a tysięcy procent.

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2023 16:44:20 przez MUFA-amigaone-pl
2
[#30] Re: Od czego zacząć przygodę z A1222+

@michal_zukowski, post #28

A może to ATi Rage 128? W tej chwili nie mam jak sprawdzić.

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2023 18:19:24 przez waldiamiga
1
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem