Komentowana treść: A1222+ - pierwsze spojrzenie
[#1] Re: A1222+ - pierwsze spojrzenie
Coś wiadomo czy A1222+ będzie do kupienia w sklepie w Polsce?
[#2] Re: A1222+ - pierwsze spojrzenie
Fajny artek
[#3] Re: A1222+ - pierwsze spojrzenie

@amikoksu, post #1

Czy są jakieś amigowe sklepy w Polsce?
2
[#4] Re: A1222+ - pierwsze spojrzenie

@Wankowicz, post #3

2
[#5] Re: A1222+ - pierwsze spojrzenie

@Jacques, post #4

To są producenci, którzy sprzedają swoje produkty, a nie sklep jakim było eFunzine, RetroAmi, Vesalia...
1
[#6] Re: A1222+ - pierwsze spojrzenie

@KM_Ender, post #5

Nie pisałem czym są lub nie są, sprzedają amigowy towar.

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2024 19:13:56 przez Jacques
[#7] Re: A1222+ - pierwsze spojrzenie

@KM_Ender, post #5

Jak tak teraz patrze to widzę, że te trzy ostatnie firmy już padły.
1
[#8] Re: A1222+ - pierwsze spojrzenie
Spoko recenzja, ale jedna mała uwaga YT działa wciąż na Odyssey. Może wszystkie elementy strony nie renderują się jak trzeba, lecz same filmy działają. No chyba że Tabor jest w tym względzie inny niż X5000 czy X1000.
[#9] Re: A1222+ - pierwsze spojrzenie

@MUFA-amigaone-pl, post #8

Może wszystkie elementy strony nie renderują się jak trzeba, lecz same filmy działają.


Serio, rozsypana strona to nie kłopot, na maszynie za kilka tysięcy złotych?
I tak samo jest na Xy000?

Na 68k też się podobno da oglądać filmy, AmiTube jest.

Wiele rzeczy się da, ja już na to nie mam czasu aby udowadniać sobie czy komuś, że coś na AmigaOS działa, tak jak to robiłem na przełomie wieków - było minęło i nie wróci już.
2
[#10] Re: A1222+ - pierwsze spojrzenie

@lord_spider, post #9

Już pisałem w innym wątku, technologia z AmigaOS4.x czyli dekodowanie filmów HD + technologią z MorphOSa czyli Wayfarer + jakis 2x szybszy procek niż G5 czy ten z X5000/40 + jit i by było wygodnie. To wszystko jest nadal do zrobienia.
5
[#11] Re: A1222+ - pierwsze spojrzenie

@michal_zukowski, post #10

jakis 2x szybszy procek niż G5

A jakby była obsługa dwóch rdzeni w G5 przez MOS to właśnie nie ten wzrost wydajności by dało? Choćby była by to obsługa przez samą przeglądarkę, tudzież gcc, żeby puszczać równoległą kompilację.
1
[#12] Re: A1222+ - pierwsze spojrzenie

@Rafael/ARMO, post #11

Z tego co rozmawiałem z Jacą to dużo by dało bo javascripty można by było rozdzielać, a to przecież skrypty żrą proca na stronach a nie layouter (to się tyczy chyba też OWB).

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2024 22:58:14 przez michal_zukowski
2
[#13] Re: A1222+ - pierwsze spojrzenie

@lord_spider, post #9

Serio, rozsypana strona to nie kłopot, na maszynie za kilka tysięcy złotych?


No właśnie ten koment serio? Jeszcze raz sprawdziłem czy ktoś w tym wątku napisał że to nie kłopot i jak nic wychodzi mi że jedynym gościem co to napisał jesteś Ty. Skoro więc wymyślasz sobie i stawiasz takie tezy, to proponuję stanąć w domu przed lustrem i odpowiadać sam sobie. Ja tylko sprostowałem zdanie z recenzji, na dowód czego załączam zrobionego przed chwilą graba, gdzie jak widać w trybie mobilnym strona wygląda nadal ok. A że istnieją programy typu AmiTube czy kilka innych podobnych na AOS 4, to nie ma w tym wypadku nic do rzeczy, gościu w recenzji pisał o możliwościach w tym zakresie przeglądarki Odyssey.
2
[#14] Re: A1222+ - pierwsze spojrzenie

@MUFA-amigaone-pl, post #13

Czuję się urażony określeniem mnie “gościem”, jako że słowo to ma pejoratywnie zabarwienie w kontekście Twojej wypowiedzi.

Napisałeś
sprawdziłem czy ktoś w tym wątku napisał że to nie kłopot
i masz racje, nie ma tu kogoś piszącego że to NIE kłopot.

Do brzegu jednak - zawsze jest tak, że ktoś musi być pierwszy zwracając na coś uwagę, widać trafiło na mnie.
Może nikomu innemu wcześniej to nie przeszkadzało, bo:
- poza jednym komentarzem chwalącym artek, pozostałe komentarze od aż 4 osób PRZED Twoim odnoszą się do dostępności sprzętu w polskiej dystrybucji,
- nikt tego nie wyłapał czytając obszerny materiał?

Tymczasem, co mnie wcale nie zaskakuje, Twoja racja jest Twojsza - a niby Amiga Bez Ściemy.

A teraz brnę dalej, już po spojrzeniu w lustro i udzieleniu sobie odpowiedzi, bo ja uważam, że nie można przymykać oczu na niedomówienia, tudzież ubarwianie szarych realiów post-Commodorowskiej rzeczywistości:
serio, tryb mobilny na maszynie desktop za kilka(naście/dziesiąt) tysięcy?

Ja mając X5000 nie mam potrzeby udawania, że YouTube w trybie mobilnym pod AOS jest OK, bo do trybu mobilnego to ja mam smartfona - pozostawmy X5000 i AOS to co amigowe, a współczesne standardy platformom do tego skrojonym.

Z NextGenowo-Amigowym pozdrowieniem

(Tak wiem i tak Twoje będzie musiało być na wierzchu, taka już kolej rzeczy od lat wielu)
9
[#15] Re: A1222+ - pierwsze spojrzenie

@lord_spider, post #14

A za ile pieniędzy niektóre strony mogłyby się niepoprawnie wyświetlać? 500zł? A to wina sprzętu? Inna sprawa że A1222+ nie kupuje się do przeglądania (całego) internetu.
2
[#16] Re: A1222+ - pierwsze spojrzenie

@amikoksu, post #15

A do czego się kupuje?
1
[#17] Re: A1222+ - pierwsze spojrzenie

@Private_Public, post #16

Zapytaj osób, którzy kupią/kupili A1222+.
Jeśli kupię, to do pobawienia się użytkami, systemem.

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2024 11:48:12 przez amikoksu
1
[#18] Re: A1222+ - pierwsze spojrzenie

@michal_zukowski, post #10

Jeden system i zamiast 4 kół o różnych rozmiarach, mamy 4 w tym samym rozmiarze i możemy pchać ten wózek. No, ale...
3
[#19] Re: A1222+ - pierwsze spojrzenie

@amikoksu, post #15

A za ile pieniędzy niektóre strony mogłyby się niepoprawnie wyświetlać?


To nie ma znaczenia za ile w tej dyskusji - tak jak zauważyłeś nie kupuje się tego sprzętu do przeglądania (całego) Internetu - I ja się z tym zgadzam, na siłę WWW nie przeglądam ani na starym netbooku z AROSem, ani na nie tak starej X5000.

Mój komentarz miał na celu uwypuklenie kwestii YouTube w świetle bagatelizowania tej wady przez przedmówcę (mimo że wieloletni betatester zarówno AOS4.x jak i A1222 przed tym uczciwie ostrzega) i uzasadniania, że elementy strony tylko trochę inaczej się renderują i w trybie mobilnym można oglądać.

W przypadku A1222+ to wina niewydajnego sprzętu, w przypadku X5000 wydajność jest na granicy i to wina oprogramowania, które nie korzysta z mocy w dodatkowych rdzeniach, a to mogłoby sytuację poprawić, co sugeruje michal_zukowski w komentarzu 12.

Jak byłem 25 lat młodszy to miałem samozaparcie do używania tylko A1200 jako jedynego komputera - ale ze świadomością jego ograniczeń i koniecznością ratowania się ShapeShifterem tam gdzie braków obejść się nie dało, a nawet i momentami SoftWindows pod ShapeShifterem gdy czegoś pod MacOS brakło.
5
[#20] Re: A1222+ - pierwsze spojrzenie

@lord_spider, post #14

No cóż jeśli czujesz, się urażony, to wiedz że ja nie zamierzam przepraszać, zwłaszcza że to nie ja w komentarzu szukałem zaczepki, próbując z kogoś kto napisał tylko małe rzeczowe sprostowanie robić idiotę, wkładając mu w usta słowa, których nie powiedział i sugerując że bagatelizuje braki.

Tak piszę bez ściemy, dlatego nie powiedziałem że YT działa świetnie, wręcz przeciwnie napisałem od razu że nie renderuje dobrze stron (w trybie stacjonarnym), choć filmy się odtwarzają.

Autor tekstu napisał:
Tekst źródłowy
In my testing, sadlyYouTube doesn't work in Odyssey, even when spoofing as Firefox, Chrome, or iPad / iPhone web browsers:

Tłumaczenie
Niestety, podczas moich testów YouTube nie działa w Odyssey, nawet jeśli podszywa się pod przeglądarki internetowe Firefox, Chrome lub iPad/iPhone:

Więc uściśliłem jak to wygląda u mnie, ten grab to jest z useragenta IPad, zatem być może autor tutaj się myli i na Taborze też da się obsługiwać YT (z pewnymi ograniczeniami). Zaznaczyłem przy tym wyraźnie że być może jednak w tym wypadku na Taborze jest.inaczej niż na X1000, X5000 u mnie (choć wątpię).

Na marginesie wczoraj zadzwonił do mnie znajomy i podzielił się stwierdzeniem że sam fakt premiery Tabora niektórych mocno negatywnie zaskoczył. No i niestety obserwując komentarze pod wątkami ewidentnie to widać słychać i czuć. Twoje postępowania, kiedy na siłę chcesz robić beke ze zwykłej merytorycznej wypowiedzi a potem jeszcze samemu odgrywasz rolę urażonej panienki, jest niestety zaledwie jednym z licznych przykładów.
3
[#21] Re: A1222+ - pierwsze spojrzenie

@MUFA-amigaone-pl, post #20

Sorry, ale jak można być zaskoczony (pozytywnie lub negatywnie) tym, że po 8 latach rozwoju prosty do stworzenia komputer ujrzał światło dzienne? Chyba tylko ci co wtopili w early access i chcieli zrobić Amigakitowi pozew zbiorowy mogą czuć się zawiedzeni. Bezsens wypuszczania bezpośredniej konkurencji dla Sam460 to nie to samo co negatywne zaskoczenie.

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2024 14:56:30 przez michal_zukowski
7
[#22] Re: A1222+ - pierwsze spojrzenie

@michal_zukowski, post #21

Niektórzy woleliby grillować sprawę premiery Tabora do końca świata i jeden dzień dłużej. No cóż 8 lat to obciach, ale jak mówi stare powiedzenie, lepiej późno niż wcale. Na ten przykład na takiego Pegasosa III, czekamy już bagatela 21 lat.
4
[#23] Re: A1222+ - pierwsze spojrzenie

@MUFA-amigaone-pl, post #22

Ponoć ma wyjść po Amy05
2
[#24] Re: A1222+ - pierwsze spojrzenie

@lord_spider, post #14

i masz racje, nie ma tu kogoś piszącego że to NIE kłopot.


Dużo ludzi się już znudziło pisaniem, że to kłopot. Ja bym raczej napisał, że w nowym sprzęcie jest to wręcz śmieszne, a może nawet żałosne żeby podstawowe dzisiaj strony nie działały prawidłowo. Pozostali tylko ci co sprzęt mają i chwalą go, bo za to dostaną go taniej lub są fanatykami. Ci co używają MOSa i chcą pokazać, że mają lepszy system w danym przypadku.

Te nowe komputery AO są sklecone z przestarzałych podzespołów nienadających się do codziennego użytkowania. Można się pobawić i nagrać filmiki o nich na YT. Może być tylko problem z ich późniejszym obejrzeniem na tym sprzęcie

No ale ktoś to sprzedaje, albo przynajmniej stara się to robić, więc jakiś rynek może na to istnieje.
6
[#25] Re: A1222+ - pierwsze spojrzenie

@MUFA-amigaone-pl, post #20

No cóż jeśli czujesz, się urażony, to wiedz że ja nie zamierzam przepraszać

To był sarkazm.

Tłumaczenie

Nie potrzebuję tłumaczenia, czytałem w originale, podobnie jak ten fragment:
If you are buying an AmigaOS 4.1 system expecting [...] to use [...] YouTube [...] then stop right now.

Merytorycznie i rzeczowo, bez zaklinania rzeczywistości.

sam fakt premiery Tabora niektórych mocno negatywnie zaskoczył. No i niestety obserwując komentarze pod wątkami ewidentnie to widać słychać i czuć. Twoje postępowania [...] jest niestety zaledwie jednym z licznych przykładów.


Większość osób jest niezadowolona, więc mniejszości to uwiera?
Czyżbym trafił na popleczników idei jak nie jesteś z nami to jesteś przeciw nam?
Smutne, wydawało się że flame wars mamy już dawno za sobą.

Ja amigowanie traktuję neutralnie jako dobrą zabawę, na każdym sprzęcie.
Nie namawiam do używania konkretnego systemu czy platformy, nie udaję że coś się da, o ile gdzieś coś innego odpowiednio kliknę czy zaznaczę - ten etap zakończyłem ćwierć wieku temu.

Szkoda też, że ponownie obrywa się niczemu niewinnym przedstawicielkom płci przeciwnej:
rolę urażonej panienki

niczym wiejskiej dziewicy, której ktoś pierwszy raz włożył rękę pod majtk
(źródło: klik)
3
[#26] Re: A1222+ - pierwsze spojrzenie

@snifferman, post #24

Z punktu widzenia hobbysty i pasjonata, to chyba lepiej, ze sprzęt jest z problemami i mało co działa.
Ileż to wieczorów można spędzić przy takim rupieciu kombinując i próbując doprowadzić go do jako takiej użyteczności.
A potem ileż uciechy grając wreszcie na „Amidze” w stare gry z PC.
Komputer który by działał można sobie sprawić w każdej chwili za 10% ceny, ale to nie to
3
[#27] Re: A1222+ - pierwsze spojrzenie

@michal_zukowski, post #23

Czy kolega nie może zakopać topora wojennego?

Amiga One A1222 kosztuje ok. 5000 zł. Amiga One X5000 kosztuje ok. 10000 zł. Więc faktycznie dostaliśmy o połowę tańszy model. Dla mnie to jednak jeszcze ciut za drogo. Nawet na 2500 zł musiałbym odkładać przez dłuższy czas. Ale 1250 zł już lepiej.

Co do wydajności to zależy ona bardzo od sterowników i oprogramowania. Warstwa sprzętowa i tak przy 1GHz+ jest wydajna na warunki OS 4. Bo jak kolega pisze "2 razy szybszy procesor" to ma na myśli 2 razy szybszy zegar, czy może też więcej pamięci typu Cache itp.?

Ja myślę, że jak już pojawi się port Wayfarera na OS 4, to wówczas ludzie po prostu będą mogli odwiedzać wygodnie większość stron. Tam, gdzie jest ciężki JavaScript do grafiki, to powinno dać się wyłączyć.

Tak przy okazji napiszę, że HTML z założenia miał otaczać opcjonalne fragmenty kodu. Teraz wygląda to nieco inaczej. Pamiętam doskonale programy na Amigę do Internetu, czyli FTP, IRC, jak również takie programy jak MetalWeb do tworzenia stron itp. Dzisiaj na Taborze pewnie by to śmigało. A zamiast tego trzeba obsługiwać wodotryski na stronach.

Ja nie jestem jakiś znawca OS 4, ale działałem trochę w Amiga OS 4.0, 4.1 oraz Sam440ep i uważam że taka kontynuacja jest całkiem OK. Jednak wymaga swoistego odcięcia od Amigi klasycznej, tzn. gier i programów dla OS 3.

Na A1200 odpalam wszystko to co lubię z Amigi, z czego musiałbym zrezygnować na OS 4. Lubię też optymalizować pod A1200, gdyż ten sprzęt ma cudowny, często niewykorzystany potencjał.

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2024 20:45:08 przez Hexmage960
1
[#28] Re: A1222+ - pierwsze spojrzenie

@lord_spider, post #25

Nie potrzebuję tłumaczenia, czytałem w originale, podobnie jak ten fragment:
If you are buying an AmigaOS 4.1 system expecting [...] to use [...] YouTube [...] then stop right now.

Merytorycznie i rzeczowo, bez zaklinania rzeczywistości.

No ale kto tu zaklina rzeczywistość, czy ja odnosiłem się do tego fragmentu lub z nim polemizowałem? Jasne że to nie jest komputer dla kogoś kto nastawia się typowo na YT. Natomiast osoba rozważająca zakup Tabora być może oczekuje bardziej konkretnych wiadomości. Na przykład czy przeglądając wątek dajmy na to "zapowiedzi nowych gier" z poziomu Odyssey, gdzie niemal każda z takich zapowiedzi okraszona jest filmem, to czy będzie miał możliwość zapoznania się z tychże materiałami czy nie. Zdanie z recenzji, do którego się odnosiłem, mogłoby sugerować że nie, tymczasem odpowiedź brzmi "tak".
1
[#29] Re: A1222+ - pierwsze spojrzenie

@MUFA-amigaone-pl, post #28

Zdanie z recenzji, do którego się odnosiłem, mogłoby sugerować że nie, tymczasem odpowiedź brzmi "tak".


Czy potwierdziłeś to osobiście na A1222+?
Jeśli nie, to mamy tu do czynienia z prywatną opinią, a nie faktem.
Faktem jest działanie w OWB na X5000 u Ciebie, faktem jest niedziałanie na A1222+ u epsilona - być może faktycznie nie może sobie poradzić z konfiguracją, to już jednak opinia, bo tego nie wiem.

Miło by było gdyby taki czy inny sposób na oglądanie jednak okazał się możliwy dla wszystkich tych, którym wydajność i ograniczenia A1222+ nie będą w tym aspekcie przeszkadzać.

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2024 21:35:35 przez lord_spider
2
[#30] Re: A1222+ - pierwsze spojrzenie

@lord_spider, post #29

Pewności na 100% nie mam, natomiast fakt iż Epsilon pisał że wcześniej mu to na Taborze działało, karze przypuszczać że na 95% wina leży po stronie jego konfiguracji. Wkrótce zresztą A1222 trafi do szerszej grupy ludzi i jeśli okaże się że się mylę, to oczywiście przyznam się do błędu. No ale niech Ci będzie to jest moja opinia, jako człowieka używającego od 20 lat AmigaOS 4. Opinia wynikająca z doświadczenia a nie próby fałszowana rzeczywistości.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem