Komentowana treść: A1222+ dostępna w sprzedaży
[#121] Re: A1222+ dostępna w sprzedaży

@amikoksu, post #117

Do tego celu lepiej kupic laptop PC za 170 euro, niz ten wynalazek za 1700 euro.
2
[#122] Re: A1222+ dostępna w sprzedaży

@powerzx, post #121

Nie jest to sprzęt dedykowany. Ale co kto lubi.
1
[#123] Re: A1222+ dostępna w sprzedaży

@michal_zukowski, post #120

Prawie czyni wielką różnicę :) bo dla AmigaOS4 ten procesor jest bezużyteczny.
NVidia RTX 4090 Super za 9 tyś też jest bezużyteczna dla AmigaOS4 - chyba że Hans de Ruiter zadecyduje inaczej ;)
[#124] Re: A1222+ dostępna w sprzedaży

@powerzx, post #121

To kup i nie zawracaj głowy.
Wynalazki to masz w stopce typu Arosy, Vampiry, UAE.
Tabor to komputer dedykowany i licencjowany dla AmigaOS4.


Ostatnia aktualizacja: 10.03.2024 20:52:25 przez Amig_OS
1
[#125] Re: A1222+ dostępna w sprzedaży

@Amig_OS, post #123

Przecież to ten sam procesor, tylko jednordzeniowa wersja! Poza tym oni podłączyli się pod PCIe więc mogli podłączyć dowolną kartę graficzną, taką obsługiwaną przez AmigaOS4.x także. Ten router ma więcej wspólnego z Taborem niż ci się zdaje (prócz ceny oczywiście).
4
[#126] Re: A1222+ dostępna w sprzedaży

@michal_zukowski, post #125

To uruchom na nim AmigaOS4.
1
[#127] Re: A1222+ dostępna w sprzedaży

@michal_zukowski, post #125

Dla dużych Amig była praktycznie gotowa karta z tym samym PPC SPE i 68040.
[#128] Re: A1222+ dostępna w sprzedaży
Tak trochę z boku tematu, ale skoro wspomnieliśmy karty graficzne, to czy jest możliwe żeby taka karta robiła za emulator AGA? Kod z WinUAE wykonywany przez chip karty gdy gra, program jest na AGA. Skoro kopali na tym krypto? Nie tylko wyświetlali obraz.

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2024 22:23:54 przez KM_Ender
[#129] Re: A1222+ dostępna w sprzedaży

@KM_Ender, post #128

Nie znam sie na niskim poziomie ale nie licząc samego przetwarzania danych z pamieci to by sie dało zrobić prosto to pewnie są jeszcze jakies przerwania czy coś i trzeba by bylo to przechwytywać. Ale to niech mądrzejsi w tej kwestii sie wypowiedzą. To taki sam case co emu agi na pistormie.
2
[#130] Re: A1222+ dostępna w sprzedaży

@MUFA-amigaone-pl, post #59

Na marginesie sterowniki dla Polarisa dla Linuska PPC, nie istnieją o ile wiem do dziś.


Biorąc pod uwagę że WX2100 (Polaris) działa na 64-bitowym armie od ręki można założyć, że i na ppc32 zadziała.
[#131] Re: A1222+ dostępna w sprzedaży

@KM_Ender, post #128

Ja sie zastanawiam czy na samej karcie graficznej wpietaj np do A1200/4000 przez specjalny mostek
nie dalo by sie zrobic emulatora procesora 68k.
I bylo by to 2 w 1: GFX + szybki proc.

Ech, marzenia.
2
[#132] Re: A1222+ dostępna w sprzedaży

@Amig_OS, post #126

Gdyby powstał taki moanaloader2......
[#133] Re: A1222+ dostępna w sprzedaży

@karolb, post #132

Powstanie takiego cudów jest mało możliwe bo mało ludzi jest w środowisku z których miałby się znaleźć ktoś kto nabędzie zarówno tabora, ten router i będzie mu się chciało i miał umiejętności aby takie coś zrobić.

Jeśli już to lepiej na G5 byłoby udawać AmigaOne X1000. Z routerem pewnie trochę mniejszy effort ale efekt dużo gorszy. Skoro nic takiego nie powstało to i z routerem nie powstanie.

Swoją drogą cena jest całkowicie niedorzeczna. Spodziewałbym się niższej gdyby odchudzono płytę dla P5020.
Nawet najwięksi fani AOS4 muszą zastanawiać się kto to niby kupi w tych pieniądzach. Chyba tylko kolekcjonerzy którzy już mają każdą płytę AmigaOne.
2
[#134] Re: A1222+ dostępna w sprzedaży

@Amig_OS, post #124

Tabor to komputer dedykowany i licencjowany dla AmigaOS4.

I to jest ta duża zaleta. I jest to nowy komputer na gwarancji. Zauważyłem, że najbardziej marudzą ci co nigdy by tego komputera nie kupili.
1
[#135] Re: A1222+ dostępna w sprzedaży
Też mnie dziwi że Amigowcy narzekają na komputer za jedyne 1600 euro na którym będą mogli przesuwać sobie ikonki na pulpicie i pograć w Dooma. I to wszystko na AOS 4.1. Dziwadła.
5
[#136] Re: A1222+ dostępna w sprzedaży

@rbej1977, post #135

Na Amidze klasycznej to samo tylko wolniej. Ot całe amigowanie.
1
[#137] Re: A1222+ dostępna w sprzedaży

@rbej1977, post #135

Doomopodobne i Quaki przecież nie działają:
http://eliyahu.org/tabor/games.html

(dół strony, w sumie wszystko co ora CPU będzie słabo działać)

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2024 11:13:41 przez michal_zukowski
2
[#138] Re: A1222+ dostępna w sprzedaży

@michal_zukowski, post #137

Doom i quake nie działa. No to już nie chcę mieć A1222+. To musi chodzić na Amidze ng!
W co ja na tym będę grał? W to?

Doom i quake musi być hihi.
[#139] Re: A1222+ dostępna w sprzedaży

@MUFA-amigaone-pl, post #58

Mufa:

> Tak więc z pewnością jeden z najbliższych odcinków specjalnych będzie poświęcony obsłudze klasycznego oprogramowania 68k w systemie AmigaOS 4 i wytłumaczeniu dlaczego jest tak dobre i wydajne.
------------------
A ja bym na przykład bardzo chętnie coś takiego obejrzał.
2
[#140] Re: A1222+ dostępna w sprzedaży

@amikoksu, post #138

W co ja na tym będę grał? W to?

Jeżeli NG jest ci potrzebne tylko do grania to zapomnij o tej gałęzi komputerów. Nie ma sensu. Na pewno masz w domu kilka maszyn na których lepiej zabija się kosmitów.
3
[#141] Re: A1222+ dostępna w sprzedaży

@MDW, post #140

To był żart z mojej strony. Wiem, że Amig ng nie kupuje się dla gier. Tak na marginesie to gram bardzo mało.
[#142] Re: A1222+ dostępna w sprzedaży

@amikoksu, post #138










1
[#143] Re: A1222+ dostępna w sprzedaży

@Splavinho, post #70

Taaak, to faktycznie powód do dumy, że A1222 z 2024 r. jest szybsze od mojej Amigi 500 z 1987 roku i Amigi 1200 z 1994. Myślę, że jest też szybsze od ZX Spectrum, C64 oraz Atari 8-bit. Jest to niezmiernie ważne i rozstrzygające na korzyść tego wybitnego urządzenia ;) Cierpię niezmiernie z powodu niemożności włożenia Polarisa do mojej Amigi 1200, przez to niestety jestem dopiero w V lidze a nie w I. Co prawda do tej pory wydawało mi się, że to właśnie w I lidze jest najwięcej kibiców a nie w V, ale widocznie byłem w błędzie i 7-u użytkowników Tabora to w tej chwili absolutna ekstraklasa. Co z tego, że jest wolniejszy i mniej użyteczny od Raspberry Pi 5, PC za 50 PLN czy najgorszego telefonu z Androidem, ale za to emuluje moją A120 - co prawda najgorzej, ale za to 20 razy drożej :D Plus jest taki, że gdy kupię to wtedy znajdę się w I lidze. Minus z kolei jest taki, że nikt poza autorem tej klasyfikacji jej nie podziela, więc ciężki dylemat przede mną


Rozumiem że w zamierzeniu miałą być to szedera, a tymczasem niezgodnie z intencją trafiłeś w punkt.

Tak ten sprzęt jest szybszy niech będzie od ZX Spectrum, tak samo jak Amiga 500 była szybsza od ZX Spectrum i obiektywnie każdy chyba stwierdzi że Amiga jest sprzętem wyższej klasy niż ZX Spectrm. To jest po prostu obiektywny fakt, którego nie można podważyć. A jak nie można podważyć, to co najwyżej można sobie głupkowato pośmieszkować typu "powód do dumy"" itp. To jednak tego faktu nie zmienia, a tego typu śmieszkowanie i próba w ogóle dyskusji na ten temat świadczy jedynie o panicznej reakcji na przyjmowanie tego typu faktów do wiadomości niczym wiejskiej dziewicy, której ktoś pierwszy raz włożył rękę pod majtki.

No i tak w ekstraklasie gra 18 zespołów w V lidze kilaset, nie wiem jak to sięprzekłada na kibiców, natomiast wiem jak to się przekłąda na ilość zawodników. Oj nauczyciel z matematyki chyba wyciągał Cię za uszy. A dylemaów mieć nie musisz, każdy używa tego co chce, jak jest PC z Ryzenem 9, kartą RTX i wszystkimi najlepszymi bajerami, który jest uważany za sprzęt najwyższej klasy, to czy to oznacza że każdy użytkownik PC powinien go mieć, albo czy najwięcej użytkowników powinno to mieć? Ja tam używam Ryzena 5 i jestem zadowolony, Większość ludzi pewnie nawet i słabszych maszyn, ale czy to oznacza że wszyscy Ci ludzie wyskakują z tekstami do posiadaczy Ryzena 9 "ej Ty musisz być z siebie dumny, to jest szybsze od ZX Spectrum"...

Ale sympatyczny komentarz, uśmiałęm się.
1
[#144] Re: A1222+ dostępna w sprzedaży

@michal_zukowski, post #61

Polaris 580 nie ma już wsparcia od AMD. Nie jest już produkowany.


Błyskotliwy komentarz, i nawet jedna łapka w górę, super!!! A tera panocku odpowiedz na pytanie czy w przeszłości Radeon RX 580 był produkowany wcześniej czy nie był produkowany nigdy. Jak już odpowiesz na to pytanie to zadaj sobie drugie, czy kilka lat temu jak powstawał sterownik do Radeona RX dla AmigaOS 4, AMD zapewniał wsparcie dla Radeona RX, czy nie zapewniał go nigdy...
[#145] Re: A1222+ dostępna w sprzedaży

@amikoksu, post #141

To był żart z mojej strony. Wiem, że Amig ng nie kupuje się dla gier. Tak na marginesie to gram bardzo mało.

Wobec tego wybacz. Zauważam, że z wiekiem łapię coraz mniej żartów. Za 20 lat chyba nie załapię nawet przedszkolnych żartów.
2
[#146] Re: A1222+ dostępna w sprzedaży

@markusg, post #87

Tak - jest stroniczy dla emulacji ale bardziej chodziło o poróbnanie ostatnich tabel dotyczących prawdziwego sprzętu.
widziałem x5000 za 2000 euro (jeżeli strona nie kłamie )


http://www.ggsdata.se/index-en.php?page=Datorer/amiga-en.php

to chyba jest bardziej opłacalne jeżeli ktoś myśli przyszłościowo o sprzęcie dla AOS4
Mnie niestety na to nie stać.


Jak jest za taką cena, to warto brać. X5000 040 kosztuje już niestety ponad 3000 euro. Uważam że jest to cena nawet jak na nasz niszowy sprzęt zawyżona, natomiast najpewniej z uwagi na fakt "promowania sprzedaży Tabora", pewnie już do starej ceny w okolicach 2000 euro X5000 nie spadnie. Zatem jeszcze raz powtarzam, jeśli to co jest podane na stronie jest aktualne, to gdybym rozważał zakup sprzętu na AOS 4.1, nie zastanawiałbym się długo.
1
[#147] Re: A1222+ dostępna w sprzedaży

@rbej1977, post #89

Czyli 99.99% ludzi jest nienormalna bo ich życie nie zatrzymało się w latach 90-tych i za 1600 euro wolą kupić Iphona czy Macbooka niż A1222 oraz płacić 300zł za gry na Playstation, niż do końca życia grać w Super Froga. Dzięki za wyjaśnienie pojęcia normalności.


Normalny człowiek rozumie pojęcie "cena normalna" nie miesza tego z pojęciem 'popularność sprzętu", a już na pewno nie wyciąga na ten temat wniosków w stylu "99,9% ludzi jest nienormalnych". No ale bez urazy, ja nie chcę sugerować że jesteś nienormalny, wiem że chciałeś tylko przytrollować.
1
[#148] Re: A1222+ dostępna w sprzedaży

@MUFA-amigaone-pl, post #143

Niestety nie trafiłeś w ogóle w punkt:) Czy to była szydera? Raczej lekka ironia na temat Twojej wydumanej klasyfikacji, gdzie tragiczny sprzęt z 2024 r. porównujesz na poziomie wydajności z komputerami 30-letnimi, których podstawową funkcją jest dawanie satysfakcji użytkownikom RETRO, a nie ściganie się osiągami ze współczesnym sprzętem. Jeśli uważasz, że A1222 jest wybitne i ekstraklasowe to sobie porównuj je z obecnymi komputerami/sprzętami a nie z A500 czy A1200, bo to przecież żart. Jeśli faktycznie dla Ciebie miarą użyteczności komputerów retro jest ich prędkość, to znaczy że nie rozumiesz w ogóle tego rynku i ich użytkowników. To tak jakbyś się cieszył, że jakaś Dacia jest lepsza od Corvette C4, bo ma obecnie niższy wskaźnik awaryjności. Tylko, że C4 mają po 40 lat i nikt ich nie traktuje jako samochodów do codziennego użytku.

Drugiej części w ogóle nie zrozumiałeś, te porównania z Ryzenem 9 i wyskakiwanie do słabszych sprzętów to chyba zapożyczyłeś z własnej klasyfikacji ligowej, bo w mojej wypowiedzi w żaden sposób się tego nie można doszukać.

A już teksty z nauczycielem matematyki to strasznie niskie. Serio? To tak tylko na marginesie: sporą część zawodowego życia zajmowałem się statystyką, mam doktorat, naprawdę nie musiał mnie nikt wyciągać, z matematyki zwłaszcza Chciałeś dowalić, trochę nie wyszło. Więcej dystansu proponuję ;)

Więc sympatyczny komentarz, uśmiałem się:)
4
[#149] Re: A1222+ dostępna w sprzedaży

@abcdef, post #91

do tego trzeba dołożyć właśnie jeszcze tego radeona raczej z second handu, bo GCN umarło


Sprawdzałem właśnie nasz popularny serwis aukcyjny. W kategorii karty graficzne, po ustawieniu filtra "nowe" wyskoczyło blisko 4000 pozycji. Tak więc z zakupem nowego Polarisa problemu nie ma i są to karty faktycznie nowe wiem bo sam niedawno kupowałem. Choć oczywiście trzeba być czujnym, bo wśród tych ofert zdarzają się też karty "odnawiane", znowu wiem bo sam kupowałem i odsyłałem. No ale generalnie z zakupem nowego Polarisa problemu nie ma, co innego z zakupem SI, tu zostały już naprawdę ostatnie sztuki zapasó magazynowych modeli klasy low-end, które w dodatku z uwagi na fakt że się kończą, podrożały w ciągu ostatniego pół roku o dobre kilkadziesiąt procent.
1
[#150] Re: A1222+ dostępna w sprzedaży

@Splavinho, post #148

Spoko spoko, amiguję od 32 lat bez ani jednego roku przerwy. Miałem A500, miałem A1200, potem Blizarda PPC, potem A1 G4 XE, teraz X1000 i X5000. Dla mnie jest to najlepszy sprzęt do Amigowania i tyle, Gdybym uważał że to nie jest najlepszy sprzęt to bym go sprzedał i kupił A500. Gdybym jak twierdzisz piszesz nie szyderczo, tylko z powagą swojego naukowego autorytetu był jedynym człowiekiem na świecie, który tak uważa to Amig NG nie byłoby w sklepach i nie dyskutowalibyśmy pod tym newsem, prawda specu od statystyk? No i Panie doktorze od statystyk ile zespołów gra w exstraklasie a ile w 5 lidze.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem