[#1] Debian na Pegu I
Witam Zainstalowałem Debiana Sarge 3.1.0a na Pegu I z pierwszej płyty zainstalowałem też Gnome . Problem w tym że Linux za każdym razem uruchamia mi się w trybie LOGOWANIA . Co zrobić żeby uruchomił się wkońcu Gnome ? Program Amtitude (czy jakoś tak )pokazuje w zakładce ZAINSTALOWANE PAKIETY pakiet GNOME . Co może być nie tak ? Pozdro :(

[#2] Re: Debian na Pegu I

@Piotr Myszkowski, post #1

gdm doinstaluj...

[#3] Re: Debian na Pegu I

@Kaczus, post #2

Witam Wlasnie prubuje ale APTITUDE pokazuje mi że pakiet GDM ma dużo plików w innych wersjach lub niekture pliki są zależne od innych , no i jest jeszcze parę plików z pakietu GNOME do skasowania ( jeżeli mowimy cały czas o instalacji GDM . Będę jeszcze kombinował , jeszcze mam parę opcji . Pozdro

[#4] Re: Debian na Pegu I

@Piotr Myszkowski, post #1

Witaj! Czy możesz mi podać jak zainstalować prawidłowo to coś? Instaler robi wszystko do momentu resetu kompa. Dalej zwiecha. Na pegu mam kilka partycji dla pega razem 40 giga, a dalsze 40 mam dla Debiana. Nie mam instrukcji po ludzku, a po angielsku opis ale bez systemu MOS. Zauważyłem, że plik vmlinuz powinien być na partycji FFS, ale instaler nie wrzuca go do partycji botującej. Jak mam to cholerstwo zamontować? Proszę Cię o garść porad.

[#5] Re: Debian na Pegu I

@Pero, post #4

musisz przegrac to co ci zainstalowal instaler na partycje w ffsie - na peg1 po prostu of widac czegos nie obsluguje.

[#6] Re: Debian na Pegu I

@Piotr Myszkowski, post #1

Witam, ja mam pytanie poboczne.
Mianowicie ostatnio na zajęciach na studyjach wykładowca pokazywał nam wyższość Debiana na pececie nad Windowsem, pytał się kto pracuje na unixowych maszynach to się przyznałem do AmigaOS. O jakiś przypisach mówił, jakiś skrinach, łał!!! Niesamowite rzeczy co to pod windozą ich nie ma ;) ale dla mnie żadna nowość :). No i pytałem się go czy biblioteki pod linuxem są zewnętrzne, czy może w czasie kompilacji programów są inkludowane do programu, etc. Chodziło mi o podobieństwa z AmigaOS bo sam nie wiem jak to jest. I gostek po dłuższym namyśle odpowiedział, że biblioteki te są w systemie jako nieskompilowane, np. math.h i tak dalej i że programy z nich korzystają. Jakoś nie chce mi się w to wierzyć, czy tak jest rzeczywiście?

[#7] Re: Debian na Pegu I

@BagoZonde, post #6

Tam są moduły wkompilowane w jądro lub zewnętrzne z rozszerzeniem .o ładowane w razie potrzeby z tym że są to pliki binarne.
[#8] Re: Debian na Pegu I

@Kaczus, post #5

ale jak mam to przegrać, skoro MOS nie widzi co jest na partycji linuxa?

[#9] Re: Debian na Pegu I

@BagoZonde, post #6

Na Pegasosie jest plik botujący pt. boot.img ( 1.5 MB )-> w
rzeczywistości nazywa się " bootpegasosrom.img " (1.94 MB )ma on w
sobie wszystkie funkcje potrzebne do uruchomienia komputera ( takie
małe jądro kernela ), tak jak mają też Linuxy .

można to sprawdzić np: Voodoo-X ( program rospakowujący archiwa ).

[#10] Re: Debian na Pegu I

@Pero, post #4

Bardzo Prosto !! Potrzebny Ci jest plik botujący LINUXA -> z kernelem 2.4.27 . Do wyboru masz trzy sposoby aby mieć ten plik. Taki plik na Pegasosa I jest na płycie z PegxMac w ver. 1.3 lub 1.4 potrzebny ci jest tylko ten jeden plik . Drugi taki plik znajduje się w pakiecie (305 MB danych ) do sciągnięcia z netu , podaje ADRES: http://people.debian.org/%7Eluther/pegasos/sarge-pegasos1-netinst-2004.10.25.iso Trzeci-> jak chcesz to mogę ci wysłać na maila ( około 5 MB ). kopjujesz ten plik na partycje FFS ( partycja botująca amigi (Pegasosa )) i resetujes kompa . w OF wpisujesz : boot /pci/ide/disk@0,0:0 pegasos1 i po chwili powinien pokazać się pingwinek po czym powinien się pokazaś ekran z pierwszym oknem konfiguracyjnym . Wwkładasz pierwszą płytkę Linuxa ( może być Debian 3.1.0a Sarge ) jest to wersja UNSTABLE czyli jeszcze BETA . Możesz jednak włożyć płytkę ze STABILNA wersją ( 3.1.1 ) , przydało by się mieć pod ręką przynajmniej ze 2 lub 3 płyty . I dalej to już musisz sam wybierać ( albo potwierdzasz i klikasz OK lub przeczysz i klikasz na Anuluj lub Cancel ) . UWAGA!!! w oknach konfiguracyjnych aby zaznaczyć "OK" lub " CANCEL " naciskasz klawisz TAB i dalej kursorem ( w lewo lub w prawo ) . Także mając tylko jedną płyte z Debianem ( tylko PIERWSZA ) można zainstalować część programów . Pozdro ps. z powodu chwilowego braku czasu NIE zainstalowałem jeszcze srodowiska graficznego , myślę że może w sobotę lub w niedziele poświęce na to czas .

[#11] Re: Debian na Pegu I

@Pero, post #4

Bardzo Prosto !! Potrzebny Ci jest plik botujący LINUXA -> z kernelem 2.4.27 . Do wyboru masz trzy sposoby aby mieć ten plik. Taki plik na Pegasosa I jest na płycie z PegxMac w ver. 1.3 lub 1.4 potrzebny ci jest tylko ten jeden plik . Drugi taki plik znajduje się w pakiecie (305 MB danych ) do sciągnięcia z netu , podaje ADRES: http://people.debian.org/%7Eluther/pegasos/sarge-pegasos1-netinst-2004.10.25.iso Trzeci-> jak chcesz to mogę ci wysłać na maila ( około 5 MB ). kopjujesz ten plik na partycje FFS ( partycja botująca amigi (Pegasosa )) i resetujes kompa . w OF wpisujesz : boot /pci/ide/disk@0,0:0 pegasos1 i po chwili powinien pokazać się pingwinek po czym powinien się pokazaś ekran z pierwszym oknem konfiguracyjnym . Wwkładasz pierwszą płytkę Linuxa ( może być Debian 3.1.0a Sarge ) jest to wersja UNSTABLE czyli jeszcze BETA . Możesz jednak włożyć płytkę ze STABILNA wersją ( 3.1.1 ) , przydało by się mieć pod ręką przynajmniej ze 2 lub 3 płyty . I dalej to już musisz sam wybierać ( albo potwierdzasz i klikasz OK lub przeczysz i klikasz na Anuluj lub Cancel ) . UWAGA!!! w oknach konfiguracyjnych aby zaznaczyć "OK" lub " CANCEL " naciskasz klawisz TAB i dalej kursorem ( w lewo lub w prawo ) . Także mając tylko jedną płyte z Debianem ( tylko PIERWSZA ) można zainstalować część programów . Pozdro ps. z powodu chwilowego braku czasu NIE zainstalowałem jeszcze srodowiska graficznego , myślę że może w sobotę lub w niedziele poświęce na to czas .

[#12] Re: Debian na Pegu I

@Pero, post #4

Po podstwowej instalacji zresetuj kompa ( reset mechaniczny , przyciskiem ) i uruchom ponownie kompa z opziomu OF i wpisz komende boot /pci/ide/disk@0,0:0 pegasos1 root=/dev/hda6 rw init=/linux video=radeon:1024x768-8@60 Powinno się ukazać okienko z dalszą częścią konfiguracji i instalacji Debiana . Uwaga!! Aby wyjść z LOGINU z np. ROOTA na uzytkownika i odwrotnie -> wpisujesz " EXIT " . Praktycznie wszystkie operacje rób na ROOCIE . Pozdro

[#13] Re: Debian na Pegu I

@Pero, post #4

Bardzo Prosto !! Potrzebny Ci jest plik botujący LINUXA -> z kernelem 2.4.27 . Do wyboru masz trzy sposoby aby mieć ten plik. Taki plik na Pegasosa I jest na płycie z PegxMac w ver. 1.3 lub 1.4 potrzebny ci jest tylko ten jeden plik . Drugi taki plik znajduje się w pakiecie (305 MB danych ) do sciągnięcia z netu , podaje ADRES: http://people.debian.org/%7Eluther/pegasos/sarge-pegasos1-netinst-2004.10.25.iso Trzeci-> jak chcesz to mogę ci wysłać na maila ( około 5 MB ). kopjujesz ten plik na partycje FFS ( partycja botująca amigi (Pegasosa )) i resetujes kompa . w OF wpisujesz : boot /pci/ide/disk@0,0:0 pegasos1 i po chwili powinien pokazać się pingwinek po czym powinien się pokazaś ekran z pierwszym oknem konfiguracyjnym . Wwkładasz pierwszą płytkę Linuxa ( może być Debian 3.1.0a Sarge ) jest to wersja UNSTABLE czyli jeszcze BETA . Możesz jednak włożyć płytkę ze STABILNA wersją ( 3.1.1 ) , przydało by się mieć pod ręką przynajmniej ze 2 lub 3 płyty . I dalej to już musisz sam wybierać ( albo potwierdzasz i klikasz OK lub przeczysz i klikasz na Anuluj lub Cancel ) . UWAGA!!! w oknach konfiguracyjnych aby zaznaczyć "OK" lub " CANCEL " naciskasz klawisz TAB i dalej kursorem ( w lewo lub w prawo ) . Także mając tylko jedną płyte z Debianem ( tylko PIERWSZA ) można zainstalować część programów . Pozdro ps. z powodu chwilowego braku czasu NIE zainstalowałem jeszcze srodowiska graficznego , myślę że może w sobotę lub w niedziele poświęce na to czas .

[#14] Re: Debian na Pegu I

@BagoZonde, post #6

Na Pegasosie jest plik botujący pt. boot.img ( 1.5 MB )-> w
rzeczywistości nazywa się " bootpegasosrom.img " (1.94 MB )ma on w
sobie wszystkie funkcje potrzebne do uruchomienia komputera ( takie
małe jądro kernela ), tak jak mają też Linuxy .

można to sprawdzić np: Voodoo-X ( program rospakowujący archiwa ).

[#15] Re: Debian na Pegu I

@Pero, post #8

z płytki albo rozpakuj sobie #?.deba z tym pakietem

[#16] Re: Debian na Pegu I

@Pero, post #8

Zamontuj linuxowe partycje. Sa do tego narzedzie i to pochodzace z Polski...

[#17] Re: Debian na Pegu I

@Piotr Myszkowski, post #10

A dlaczego z takim archaicznym jadrem, jak rozumiem ktos taka archaiczna dystrybucje zainstalowal sobie?

[#18] Re: Debian na Pegu I

@Sylwester, post #7

Dokladniej piszac sa kompilowane ale nie zawsze sa linkowane, linkowanie odbywa sie dynamicznie przy odpaleniu programu. Dlatego moze byc problem jesli mamy system kompilowany bardzo starrym gcc i nowsze biblioteki (tudziez odwrotnie).

[#19] Re: Debian na Pegu I

@Kaczus, post #16

Super! Mógłbyś podać coś więcej! Nie interesowałem się do tej pory linuxem i jego okolicą. :S . Z góry dzękuję!

[#20] Re: Debian na Pegu I

@Piotr Myszkowski, post #10

Tak właśnie jest u mnie! Mam jedną tylko płytę co dostałem razem z pegiem. Po zainstalowaniu (proces idzie prawidłowo) trzeba zrobić reset i właśnie wtedy mam komunikat, że filesystem jest nierozpoznawalny ( ozcywiście w OF). Nie mogę odpaLIć linuxa bo nie widzać pliku "vmlinuz". Tu mam problem. A linuxem nigdy się nie interesowałem więc mam (dodatkowy) kłopot. A muszę go mieć dla openopffica (oraz freeciv 2 :D )

[#21] Re: Debian na Pegu I

@Piotr Myszkowski, post #12

W anglojęzycznej instrukcji komenda startowa - restartowa jest opisana jako nie pegasos1 lecz vmlinuz...

[#22] Re: Debian na Pegu I

@Pero, post #19

http://www.aminet.net/package.php?package=disk/misc/ext2fs_0.5.lha

[#23] Re: Debian na Pegu I

@Pero, post #21

Komenda startowa jest taka jak sobie ja nazwiesz :)))

[#24] Re: Debian na Pegu I

@Kaczus, post #23

Chyba baaaaaaaaaaaaaaaaardzo dużo nie wiem!

[#25] Re: Debian na Pegu I

@Kaczus, post #22

Dzięki!

[#26] Re: Debian na Pegu I

@Pero, post #24

ta komenda startowa jak ja nazywasz to po prostu jadro....

[#27] Re: Debian na Pegu I

@Pero, post #21

W jednym z ostatnich moich postów podałem ci adres z kąd możesz pobrać program botujący się na PEGU I ( jest to właśnie ten plik " Pegasos1 " ) i jeszcze dodatkowe oprogramowanie do instalacji . Pobiesz z NETU ( jest to format .iso) i nagraj na płytkę potem z tej płytki przekopjuj plik " Pegasos1" na partycje botującą Pegasosa i resztę jak podałem już we wcześniejszym poście. Pozdro

[#28] Re: Debian na Pegu I

@Pero, post #21

W jednym z ostatnich moich postów podałem ci adres z kąd możesz pobrać program botujący się na PEGU I ( jest to właśnie ten plik " Pegasos1 " ) i jeszcze dodatkowe oprogramowanie do instalacji . Pobiesz z NETU ( jest to format .iso) i nagraj na płytkę potem z tej płytki przekopjuj plik " Pegasos1" na partycje botującą Pegasosa i resztę jak podałem już we wcześniejszym poście. Pozdro

[#29] Re: Debian na Pegu I

@Pero, post #21

W jednym z ostatnich moich postów podałem ci adres z kąd możesz pobrać program botujący się na PEGU I ( jest to właśnie ten plik " Pegasos1 " ) i jeszcze dodatkowe oprogramowanie do instalacji . Pobiesz z NETU ( jest to format .iso) i nagraj na płytkę potem z tej płytki przekopjuj plik " Pegasos1" na partycje botującą Pegasosa i resztę jak podałem już we wcześniejszym poście. Pozdro

[#30] Re: Debian na Pegu I

@Piotr Myszkowski, post #27

Ja to rozumiem! Tyle, że z linuxem nic do tej pory nie miałem wspólnego, więc czasem się dwa razy dopytuję...Najlepiej kogoś, kto ten temat zna...Twój sposób wypróbuję dopiero dzisiaj. Właśnie ściągam ten plik. Wczoraj też ściągnąłem z internetu Debiana Sarge ale niestety nie zdążyłem się tym pobawić. Dzisiaj mam próby...
Serdeczne dzięki za pomoc. Piszę się na przyszłość...

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem