[#1] Linux : Arbuz - 5:0
Ponieważ nie poddaję się tak łatwo (choć muszę przyznać że powoli mam coraz mniej cierpliwości) zacząłem ściągać Fedora Core 6. Mam nadzieję że pójdzie. Mam pytanie
1) Czy partycje (Linux i Swap)na twardym muszą mieć określone miejsce tzn. muszą być przed czy po partycjach Morphosa?
2) Uruchomił ktoś Fedora Core 6 na Pegazie?
3) Jak różnica jest między Debianem a Fedora Core 6?
Pozdrawiam
[#2] Re: Linux : Arbuz - 5:0

@Arbuz, post #1

1) Kiedyś było z linuksem tak, że jego partycja rozruchowa musiała znajdować się gdzieś "na początku dysku". Teraz tego nie powinno być. Raczej.

2) Nie mam pega. Czekam na 3 i się obaczy. ;)

3) Może być deko nieaktualne - http://jakilinux.org/jaki-linux/porownanie/?distro1=Fedora&distro2=Debian Tak czy inaczej google prawde Ci powie.

[#3] Re: Linux : Arbuz - 5:0

@Arbuz, post #1

Ja spróbowałem (głównie dla testów Ext2FSa, bo mi jeden gościu napisał, że są problemy) i na razie mam złe wrażenia:

1. instalator jest fajny, ale dlaczego do ********* pozmieniał mi kolejność partycji na dysku, do którego nie kazałem mu się w ogóle dotykać? (instalowałem na zupełnie oddzielnym dysku)
2. jak już zainstalowałem to nie wiem, jak go uruchomić (ale to głównie dlatego, że nie szukałem nawet jak to zrobić)
3. Instalator tworzy partycje z ustawioną flagą "boot", przez co biedny MOS nie potrafi się uruchomić i głupieje (jedyna możliwość wystartowania to dodanie parametru BootDevice= z odpowiednią partycją startową MOSa)

Na razie mam tyle doświadczeń z tym cudem. Nie to, że chciałbym zniechęcić - może Ci się uda ;)

[#4] Re: Linux : Arbuz - 5:0

@Kokos, post #2

Na Pegazie nie ma w ogóle potrzeby specjalnej partycji rozruchowej na początku dysku. OF potrafi odczytać dane z dowolnej partycji na całym dysku.

[#5] Re: Linux : Arbuz - 5:0

@Arbuz, post #1

Ja używam Linuxa SUSE 10.1 pod Pegazem i działa nienajgorzej. Dysk ten sam co dla Morphosa, dla Linuxa mam 3 partycje - 100 MB /boot (dla wygody zawiera ona również kernel MOSa i bootmanager, na wszelki wypadek jest pierwsza paertcyja na dysku), całe bebechy linuxa i moje pliki na kolejnej 15 GB i swap 0.5 GB. Reszta dla Morphosa. (te dwie partycje są na końcu 40 GB dysku, bo zajęły miejsce po starej, nipotrzebnej partycji)
Instalując Suse trzeba uważać, bo oryginalne narzędzia do partycjonowania nie obsługują amigowego RDB, mozna więc się pożegnać z partycjami MOSa. Ja pozakładałem wszystkie partycje pod Morphosem, następnie odpaliłem instalkę Suse z CD i wskazałem mu gotowe już partycje (on je tylko sobie sformatował), wszystko poszło gładko i mam zgodnie mieszkających na jednym dysku Morphosa i Linuxa.
[#6] Linux : Arbuz - 5:1

@Arbuz, post #1

Panowie dzięki za pomoc i mam kolejne pytania bo... Fedora Core 6 zainstalowała się (hurra) ale nie wiem jak tego linucha uruchomić. Chodzi mi konkretnie o komendy w OF. Zainstalowałem Fedorę na drugim twardym dysku (podczas instalacji było to hdb a w mosie pisze że są dwie partycje hdx w tym jedna boot a obydwe mount). jak to posmarować żeby jechało?
Dzięki za pomoc
[#7] Re: Linux : Arbuz - 5:1

@Arbuz, post #6

a szukałeś w Pegasos Book? Tam są obszerne rozdziały dotyczące instalacji i bootowania różnych Linuksów na Pegu.
[#8] Re: Linux : Arbuz - 5:1

@wali7, post #7

Po angielsku jak narazie jest a tego nie łapię. A tak poza tym to zastanawiam się czy wystartuje z drugiego dysku oraz dlaczego gdu w OF-ie wpisuję LS hd to pokazuje tylko jeden dysk.
[#9] Re: Linux : Arbuz - 5:1

@Arbuz, post #8

Wrzuć kernel Linuksa którego bootujesz na tę partycję, gdzie masz bootowalny kernel MOSa. Kernelowi Linuksowemu i tak musisz podać jako argument partycję root, więc może siedzieć gdziekolwiek (jedyny problem to ten, że przy automatycznym update kernelu musisz go tam wrzucić ręcznie jeszcze raz).
A generalnie, to bootujesz go komendą w rodzaju:
boot vmlinuz-2.6.12-9-powerpc root=/dev/hdb5
gdzie vmlinuz-2.6.12-9-powerpc to nazwa jądra (zobacz jaka jest nazwa jądra w /boot - będzie jakaś podobna, wielkość kilka MB), root= tu podajesz gdzie jest partycja z root w konwencji Linuksowej czyli hdb5 to drugi dysk, piąta partycja
[#10] Re: Linux : Arbuz - 5:1

@wali7, post #9

Bootować można bez wrzucania kernela na mosową partycję boot, nie te czasy.... W ten sposób masz dwa kernele na dysku, jeden na mosowej partycji, a drugi na linuksowej w katalogu boot. Gdzie tu sens i logika? ;)
Linuksa startuje się wskazując kernel na jego partycji, w jego katalogu /boot na tej partycji.

[#11] Re: Linux : Arbuz - 5:1

@grxmrx, post #10

Cytat z : http://fedora.redhat.com/docs/release-notes/fc6/pl/sn-ArchSpecific.html#id3080986
"Musisz również skonfigurować OpenFirmware na Pegasos ręcznie aby uczynić zainstalowany system Fedora Core uruchamialnym. Aby to zrobić, ustaw odpowiednio zmienne środowiskowe boot-device i boot-file."

[#12] Re: Linux : Arbuz - 5:1

@Kitech, post #11

A dokładniej jak to zrobić aby Morphos też się botował?
[#13] Re: Linux : Arbuz - 5:1

@Arbuz, post #12

Niewiem jak to jest z Fedorą ale Debiana (tego gorąco polecam :P ) odpalam z palca ze SmartFirmware. Zmienne zostawiam na wyłączność MOSa

boot hd:3 boot/vmlinuz-2.6.8-powerpc root=/dev/hda4




Ostatnia modyfikacja: 06.11.06 20:47
[#14] Re: Linux : Arbuz - 5:1

@Kitech, post #11

Ale ten cytat odnosi się do sytuacji gdy ktoś chce by od razu po starcie Pegasosa domyślnie uruchamiał się system Linux. Podobnie przecież robi się z MorphOS-em i innymi systemami i nie tylko, które mają być uruchomione w OpenFirmware.

[#15] Re: Linux : Arbuz - 5:1

@Arbuz, post #12

Najlepiej zainteresuj się programem do tworzenia bootmenu o nazwie bootcrator, jest on dostępny tutaj:
http://www.tbs-software.com/morgoth/projects.html

Na podstawie przykładowego pliku generujesz programem menu, wygenerowany plik kopiujesz na partycję z kernelem mosa i w OpenFirmware ustawiasz by OpenFirmware domyślnie ładował ten plik zamiast np. startować MorphOS-a.

[#16] Re: Linux : Arbuz - 5:1

@grxmrx, post #14

Masz słusznego. :) Podpowiedź nie była najszczęśliwsza, ale zawsze to jakieś rozwiązanie. ;)

[#17] Re: Linux : Arbuz - 5:1

@Korni, post #13

@ Korni
Niewiem jak to jest z Fedorą ale Debiana (tego gorąco polecam ) odpalam z palca ze SmartFirmware. Zmienne zostawiam na wyłączność MOSa

boot hd:3 boot/vmlinuz-2.6.8-powerpc root=/dev/hda4


Strzeż się jeśli pomylisz choćby jeden znaczek w root i naciśniesz Enter. Debian nie będzie umiał znaleźć root i pingwinek upadnie z hukiem na pupę i już nie będzie umiał wstać :D
Ja tak wklepywałem z palca bo nie podobało mi sie mieć boot menu. Później żałowałem i instalowałem Debiana od nowa.



Ostatnia modyfikacja: 06.11.06 22:11
[#18] Re: Linux : Arbuz - 5:1

@grxmrx, post #15

Hmm. Tylko jakie polecenie uruchamia Fedorę? Czy bootcreator, czy komenda "z palca", to i tak trzeba ją stworzyć. Akurat od paru dni usiłuję z ciekawości zainstalować Fedorę (niestety bezskutecznie, bo PEG wciąż ma kłopoty z czytaniem RAMu), więc na razie studiuję różne dokumentacje. W Debianie jest fajnie, bo po instalacji pojawia sie napis z jakiej komendy bootować, a w Fedorze (jak czytam) niekoniecznie!!!

[#19] Re: Linux : Arbuz - 5:1

@Kitech, post #18

Jest tak. Fedora sie instaluje ale nie ma jak ja wystartowac. Ale stalo sie cos pieknego. Zdenerwowany swoja niemoca zaczalem instalowac Debiana po Fedorze i Debian WYSTARTOWAL. Ale gdy probuje go wystarowac to dochodzi do wpisania hasla. Potem chce zainstalowac Xwindowsy i nic. Debian wypisuje ze nie moze ich znalezc (instalacja wg PPA). Co dalej? Przypomne ze instaluje z CD
[#20] Re: Linux : Arbuz - 5:1

@Arbuz, post #19

A jak tam z serwerem, z którego ciągnie. Wszystko w porządku?

[#21] Re: Linux : Arbuz - 5:1

@Arbuz, post #19

Weź Pegaza pod pachę, przyjedź na Amizaduszki w sobotę... zainstalujemy SUSE podczas imprezy. Gdybyś rzeczywiście myślał o przyjeździe, to daj mi znać, to wezmę płytki.
W SUSE masz wszystko na dzień dobry - i KDE i OpenOffice, wszystko skonfigurowane i działające.



Ostatnia modyfikacja: 07.11.06 20:28
[#22] Re: Linux : Arbuz - 5:1

@Kitech, post #20

Nie mam podlaczonego do Pega netu i na razie nie bedzie. Mam sciagnietych 5 plyt narazie
[#23] Re: Linux : Arbuz - 5:1

@R-Tea, post #17

Kilka razy się pomyliłem i jakoś nic strasznego się nie stało :)

[#24] Re: Linux : Arbuz - 5:1

@Arbuz, post #19

Też instalowałem tylko z CD, musiałeś coś pominąć, ja żadnych problemów nie miałem, jedyne co musiałem zrobić, to wyedytować konfig xfree.

[#25] Re: Linux : Arbuz - 5:1

@Arbuz, post #22

A robiłeś "apt-cdrom add" żeby Debian wiedział, gdzie co ma?

[#26] Re: Linux : Arbuz - 5:1

@Kitech, post #25

Podczas uruchamiania Debiana po instalacji po wpisaniu hasła w OF napisane jest:

"Pegasos@Pegasos:`$ (tu wydaje mi się że tak powinienem wpisać wg.http://www.ppa.pl/software/debianppc.html )

apt-get install kde x-window-system x-window-system-core xserwer-xfree86 kde-i18n-pl gdm mc gpm xlibmesa-dri alsa-base alsa-oss alsa-utils

Próbowałem też dwóch innych przykładów z powyżej podanego artykułu i jedyne co linux wypisuje to to, że:

Czytanie listy pakietów...Gotowe
Budowa drzewa zależności...Gotowe
E:Nie udało się odnaleźć pakietu KDE

To samo wychodzi z Gnome i Wmakerem

Przypominam że nie mam dostępu do netu, wszystko instaluję z CD. Podczas pierwszej instalacji Debiana nie zmieniałem żadnych ustawień co było zalecane zostawiałem.Przy ponownej instalacji zaznaczyłem wszystkie możliwe opcje nie dotycz±ce oczywiście Netu i efekt jest ten sam.
Debiana instaluję na drugim twardym (na pierwszym jest Morphos). W sumie to i tak jest postęp bo kiedyś gdy próbowałem tego samego Debiana to zawsze była zwiecha a teraz po nieudanej próbie instalacji FedoraCore6 coś się Pegowi odblokowało i Debian choć ma chęć wystartować.


Co do apt-cdrom add nie robiłem ale wieczorem sprawdzę



Ostatnia modyfikacja: 08.11.06 14:42
[#27] Re: Linux : Arbuz - 5:1

@wali7, post #21

Niestety nie będę mógł. Po pierwsze praca a po drugie praca :D
[#28] Re: Linux : Arbuz - 5:1

@Arbuz, post #26

Nie wpisuj kde. kde-i18n-pl powinno wystarczyc i pocignac za soba zależności.

[#29] Re: Linux : Arbuz - 5:1

@Arbuz, post #26

By cokolwiek instalować musisz to robić z konta root w Debianie, a z tego co widzę próbujesz instalować z konta użytkownika (bo tylko wtedy jest w konsoli znaczek dolara. Przynajmniej tak mi się wydaje :)
By zalogować się do konta root jeśli jesteś już zalogowany jako user korzystasz w Debianie z polecenia su.

[#30] Re: Linux : Arbuz - 5:1

@grxmrx, post #29

A najlepiej w takim wypadku korzystać z polecenia 'su -' (minus tutaj jest dosyc istotny, bo bez niego bywaja jajca.

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem