[#1] Datatype error: brak wolnej pamięci
Dlaczego przy próbie wyświetlenia większego zdjęcia dostaję przy wbudowanej w system przeglądarce komunikat błędu jak w tytule? Ile RAMu potrzebuje JPEG datatype, żeby wyświetlić 4,2 MB zdjęcie

Pod ShowGirls (prawie) to samo - widać tylko miniaturę, obrazka nie wczyta.

[#2] Re: Datatype error: brak wolnej pamięci

@recedent, post #1

wielkosc pliku nic nie znaczy. wazna jest rozdzielczosc. to, ze sg pokazuje miniature to zasluga sprytniejszego dekodera ktory uzywany jest przy tworzeniu owych miniatur.

[#3] Re: Datatype error: brak wolnej pamięci

@kiero, post #2

OK. W takim razie zmieniam pytanie: Ile RAMu trzeba, żeby wczytać obrazek JPEG w wielkości 2336x3504? Czy Efika jest w stanie wyświetlić zdjęcie 8,2 MPikseli?

[#4] Re: Datatype error: brak wolnej pamięci

@recedent, post #3

Co najmniej 2336 x 3504 x 4 bajty czyli 31,22 MB. Tylko że np. Multiview potrzebuje razy dwa, a więc 62,44 MB, a z tym może być już problem.



Ostatnia modyfikacja: 18.07.2009 22:13:12
[#5] Re: Datatype error: brak wolnej pamięci

@Grzegorz Kraszewski, post #4

do reggae tez potrzebuje 2xramu ?
bo jesli nie to mozna by bylo zobaczyć na moim dekoderze do jpegów, powinien dzialać strumieniowo

[#6] Re: Datatype error: brak wolnej pamięci

@rzookol, post #5

Do Reggae - zależy jaki program... Niedokończony RView potrzebuje bardzo mało pamięci...

[#7] Re: Datatype error: brak wolnej pamięci

@Grzegorz Kraszewski, post #4

To niewyobrażalne. 63 MB na zdjęcie 8,2 Megapikseli?

No dobrze, ale świeżo po restarcie na layersach 2d mam (wg Avail) ok. 80 MB wolnego RAM.

Chyba, że chodzi o VRAM - mam Radeona z 64 MB, czyli to by się zgadzało.

[#8] Re: Datatype error: brak wolnej pamięci

@recedent, post #7

8 megapixeli * ARGB to 32 megabajty przeciez

[#9] Re: Datatype error: brak wolnej pamięci

@rzookol, post #8

Świetnie, świetnie. Zatem 32*2 (dla Multiview) = 64, tak? Zatem skoro mam ponad 80 MB wolnego RAMu to obrazek powinien się wczytać, nawet pod Multiview?

A jeśli nie, to jaki inny program wyświetli mi takie zdjęcia?

Czuję się jak na A1200 z AGA, kiedy żeby zobaczyć zdjęcia musiałem najpierw odpalić AutoFX i wszystkie hurtem przeskalować do jakichś nędznych 640x480. Grr...

[#10] Re: Datatype error: brak wolnej pamięci

@recedent, post #9

Taki (a nawet znacznie większy) obrazek pokaże RView. Problem jest tylko jeden - kiedyś go muszę skończyć. W testach oglądałem GIF-y o rozmiarach ponad 12 Mpix (oczywiście nie w całości na ekranie...) zużywając około 1 MB pamięci.



Ostatnia modyfikacja: 19.07.2009 09:36:32
[#11] Re: Datatype error: brak wolnej pamięci

@Grzegorz Kraszewski, post #10

Acha. Czyli póki co lepiej takie zdjęcia przerzucić na pieca i zapomnieć. :(

I niech mi ktoś powie, że Efika nie ma feelingu klasyka :P

[#12] Re: Datatype error: brak wolnej pamięci

@recedent, post #11

Sketch nie wyświetli?

[#13] Re: Datatype error: brak wolnej pamięci

@recedent, post #9

showgirls wymaga jedynie 32MB + wielkosc pliki + swoje bufory. jezeli on nie wczytuje to multiview tym bardziej. owe 32MB musza byc w ciaglym bloku oczywiscie (largest).

[#14] Re: Datatype error: brak wolnej pamięci

@kiero, post #13

Faktycznie, po resecie na layersah 2d (78 MB najdłuższy wolny blok) daje się (po chwili "namysłu" SG) wyświetlić.

[#15] Re: Datatype error: brak wolnej pamięci

@recedent, post #14

Dziwne... ja w 3D mam trochę więcej pamięci niż w 2D, a na dodatek sam system działa trochę szybciej. A z tego co ty tu piszesz ty masz na odwrót (albo ja coś źle zrozumiałem).

[#16] Re: Datatype error: brak wolnej pamięci

@Solo Kazuki, post #15

A wiesz, że muszę sprawdzić z tą pamięcią? Zawsze jakoś zakładałem, że 3d potrzebują więcej pamięci. A co do prędkości działania z i bez layersów 3d - zobacz benchmarki tutaj. I dodaj swoje, jesli możesz :)

[#17] Re: Datatype error: brak wolnej pamięci

@recedent, post #16

> Zawsze jakoś zakładałem, że 3d potrzebują więcej pamięci.

To źle zakładałeś... :P

> A co do prędkości działania z i bez layersów 3d

Acha... i zapomniałem dodać że szybkość działania z i bez 3D zależna jest od karty gfx. U mnie działa szybciej (R9100 128MB/128b), ale ponoć przy słabszych modelach (ilość pamięci?) jest wolniej.

[#18] Re: Datatype error: brak wolnej pamięci

@Solo Kazuki, post #17

a ja twierdze, ze dobrze zakladal co do zapotrzebowania na pamiec;)

[#19] Re: Datatype error: brak wolnej pamięci

@recedent, post #16

Enhanced Display Engine (aka 3dlayers) wymaga wielokrotnie więcej pamięci niż stare layersy. W zasadzie zużycie jest takie samo, jak stare layersy z patchem od Eleny, który wszystkie okienka simplerefresh zamieniał na smartrefresh.

Przykładowo: Ambient (główne okno) + 1 pełnoekranowe okno na 1280x1024x32 na 3dlayers to ok 15-26MB pamięci FAST (oraz tyle samo graficznej, w zależności od ustawień, które dostępne będą w 2.3), a na 2dlayers tylko ok 10MB.
[#20] Re: Datatype error: brak wolnej pamićci

@Jacek Piszczek, post #19

A po co trzymac informacje o oknie w pamieci FAST, nie lepiej by bylo trzymac wszystkie dane graficzne (wycinki okien ktore przyslaniaja inne okna, wszystko co trzeba odswierzyc itp) w pamieci graficznej?
[#21] Re: Datatype error: brak wolnej pamićci

@Phibrizzo, post #20

sa trzymane w pamieci graficznej. pamiec 'fast' jest potrzebna na wypadek skonczenia sie pamieci graficznej i potrzeby przerzucenia nieuzywanej aktualnie bitmapy do pamieci systemowej.

[#22] Re: Datatype error: brak wolnej pamićci

@kiero, post #21

Ja wiem jak to jest bo tlumaczyles mi to na ostatnim RW. Zapytalem bo inni moga tego nie wiedziec bo Jaca to tak napisal jakby to co aktualnie widac na ekranie mialo dokladna kopie tego w pamieci FAST.
[#23] Re: Datatype error: brak wolnej pamićci

@Phibrizzo, post #22

Nie ma kopii, ale pamięć jest rezerwowana na wypadek, jakby była potrzebna.
[#24] Re: Datatype error: brak wolnej pamićci

@Jacek Piszczek, post #23

A musi tak być? przecież w przypadku Efiki każdy megabajt jest na miarę złota.

Da się to zrobić jakoś inaczej? (oczywiście poza powrotem do starych layersów)
[#25] Re: Datatype error: brak wolnej pamićci

@Jacek Piszczek, post #23

No faktycznie bardzo duza roznica. A nie dalo by sie jej rezerwowac "w chwili potrzeby" a nie na "wszelki wypadek, jakby byla potrzebna"?



Ostatnia modyfikacja: 22.07.2009 11:10:18
[#26] Re: Datatype error: brak wolnej pamićci

@wali7, post #24

Tak, musi tak być.
[#27] Re: Datatype error: brak wolnej pamićci

@Jacek Piszczek, post #26

A nie dalo by sie tego jakos tak zrobic zeby ta pamiec byla rezerwowana jako plik na HD? Taki plik wymiany. Nie bylo by wtedy zadnych ograniczen.
[#28] Re: Datatype error: brak wolnej pamićci

@Phibrizzo, post #27

W przypadku braku pamięci graficznej bitmapy mogą być kilka razy przewalone do fastu i z fastu w czasie jednego odśnieżenia ekranu. Wyobrażasz sobie, jakby to działało z HDD na Efice ? :)
[#29] Re: Datatype error: brak wolnej pamićci

@wali7, post #24

to, ze bitmapa ma bufor w pamieci systemowej to nie 'zasluga' layersow. po prosu caly system graficzny tak dziala. w nowych layerach dodatkowym narzutem jest po prostu bitmapa obejmujaca obszar kazdego okna.

[#30] Re: Datatype error: brak wolnej pamićci

@Jacek Piszczek, post #28

Oczywiscie ze sobie to wyobrazam. Od Efiki nie ma co za duzo wymagac bo jakie ona ma ograniczenia kazdy wie. Jednak czy Ty sobie wyobrazasz ze po otwarciu np czterech okien takich jak napisales wyzej z 80MB zostanie 40MB?
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem