kategorie: Amiga Classic, MorphOS 1.4.x
[#1] MOS PUP na klasyku
Chciałem pobawić się MOSem PUP 1.4.5 na klasyku. Pobrałem go jakiś czas temu jak strona jeszcze istniała. Zdaję sobie sprawę, że support jest już zakończony i nie będę mógł zarejestrować swojej wersji jednak chciałem nadrobić zaległości. Wiem, że trzeba posiadać partycję na pierwszych megabajtach dysku w formacie najlepiej SFS, więc taką sobie stworzyłem. Upewniłem się wydając polecenie "Version DH0:", że jest to rzeczywiście SFS. Potem kopiuję zawartość płytki CD z MOSem na "DH0:". W S-S w sumie nie mam co zmieniać - bootuję z defaultowej partycji. Proces kończy się powodzeniem. Robię hard reboot. (PS. wiem, że S-S najlepiej edytować w CED byleby nie w ED systemowym).

Jak bootuję Ami to pokazuje mi się okienko shella i tyle... bez komunikatów.

Jak puszczam zgodnie z manualem startup ..... (itd ta cała długa linijka) to dostaję - "file is not executable".

Jak zmieniam mu flagę na wykonywalną dostaję "no execute found" czy coś takiego (teraz piszę z pamięci).

Czy jeśli wypaliłem ISO na PC to utraciłem informację o flagach plików w formacie Amigi? Trzeba było pod MakeCD to bezwzględnie zrobić? Jakie są prawidłowe flagi dla plików z katalogu "Boot" ?

Proszę o rady i pomoc jak prawidłowo zainstalować MOSa PUP 1.4.5 na Ami (z PPC jak w stopce). Robię to pierwszy raz. Trochę popytałem, poczytałem a i tak... zbaraniałem.

[#2] Re: MOS PUP na klasyku

@pong777, post #1

Hi Hi...
tez mialem podobne cyrki z ta wersja i do dzis nigdy nie odpalilem..

[#3] Re: MOS PUP na klasyku

@pong777, post #1

Nagrywanie płyty z ISO na PC nie może zmienić zawartości pliku ISO.
To dla tego że sam plik dla programu jest danymi.

Ale na wszelki przypadek sprawdź czy plik ma dobrą sumę kontrolną.
Była dostępna na stronie bodajże jako md5.

[#4] Re: MOS PUP na klasyku

@pong777, post #1

Pamięć może zawodzić, ale afair bez zmodyfikowania startup-sequence się nie odpali. Wszystko jest w nim dokładnie opisane.

Jeśli odpalając qstartup masz 'file is not executable' to sprawdź, czy ma ustawioną flagę E. Może coś przy kopiowaniu namotałeś i są nieprawidłowe.
[#5] Re: MOS PUP na klasyku

@pong777, post #1

U mnie MOS PUP nigdy nie wstaje po zwykłym resecie i zawsze muszę robić jednominutowy hard reset. Parę sekund to za mało.
[#6] Re: MOS PUP na klasyku

@c3h6, post #2

Jest na to rada:
Zdobyć kopię zainstalowanego systemu MOS 1.4.5 który na 100% u kogoś działa. Jeżeli ktoś jest zainteresowany to proszę info na priv.
[#7] Re: MOS PUP na klasyku

@Jacek Piszczek, post #4

Flagę musiałem ręcznie ustawić, ale to nie pomaga. Obraz kopiuję z CD używając FileMastera pod OS3.9 z FastATA3 i AllegroCDFS.

MD5 mojego ISO:

8d31bb90946cbbcbf585c81286603ca7

Podobno były 3 wersje pliku ISO.

Na pamięci nie narzekam - OS3.9 i 4.0 pracują baardzo stabilnie aż dziw bierze. Udało mi się tak dobrać sprzęt płyta główna (a miałem 5), PPC (a miałem 4) oraz kości RAM (miałem z 7), że to się kupy trzyma wreszcie :)



Ostatnia modyfikacja: 14.12.2010 09:45:40
[#8] Re: MOS PUP na klasyku

@pong777, post #7

Jeśli musiałeś ustawić ręcznie, to pewnie w innych miejscach też są źle ustawione - znaczy źle skopiowałeś pliki. Na 99% pebkac i brak rtfm ;)
[#9] Re: MOS PUP na klasyku

@Jacek Piszczek, post #8

A tam, a tam, zrobiliście MOS PUP na "wypachaj" się bez większych testów (bo prawie wszyscy z teamu pozbyli się klasyków), to do teraz wam ludzie zawracają głowe. ;)
[#10] Re: MOS PUP na klasyku

@Jacek Piszczek, post #8

Potwierdzam, że pliki skopiowały się z pominięciem flag. Teraz kopiowałem bezpośrednio pod WB i q startup zaskakuje. Tylko coś z rebootlevel muszę pokombinować ponieważ po restarcie mam czarny ekran i nic się nie dzieje.

[#11] Re: MOS PUP na klasyku

@stachu100, post #6

A no ja mogę spakować i podesłać, ale mój system jest dość mocno zmodyfikowany, nowe biblioteki (nie wiem czy dobrze dobrane) itd.
No i na moim sprzęcie nie wstaje po zwykłym resecie. Nie wiem dlaczego.
[#12] Re: MOS PUP na klasyku

@pong777, post #10

Tylko coś z rebootlevel muszę pokombinować ponieważ po restarcie mam czarny ekran i nic się nie dzieje.

To tak jak u mnie. Zrób jednominutowy reset.



Ostatnia modyfikacja: 14.12.2010 10:39:51
[#13] Re: MOS PUP na klasyku

@pong777, post #10

Trzeba się upewnić, że nie ma żadnych residentów w pamięci - maproma, etc, stąd potrzeba, by zrobić długi reset albo nawet powercycle.
[#14] Re: MOS PUP na klasyku

@Jacek Piszczek, post #13

swoja droga wielka szkoda ze MOS TEAM porzucil build pod orginalna Amige ...
moze masowy zakup AmigaOS4.1 ;-] da im do namyslu OK

[#15] Re: MOS PUP na klasyku

@HOŁDYS, post #14

Masowy? Masz jakieś dane czy u wróżki byłeś? ;)

Wspieranie sprzętu który kosztuje krocie i jest wolny zamiast szybkich powermaków które są tanie i szybkie tylko dlatego, że ma w nazwie Amiga imo nie ma sensu.

Trzeba się pogodzić z tym, że system taki jak MorphOS nie nadaje się na klasyki.

[#16] Re: MOS PUP na klasyku

@pampers, post #15

Trzeba się pogodzić z tym, że system taki jak MorphOS nie nadaje się na klasyki.

Hehe, piszesz tak jakby biedna Efika była jakimś demonem w prównaniu do dobrze dopalonej A4000 z Radeonem.
[#17] Re: MOS PUP na klasyku

@pampers, post #15

a coz za sztuka zrobic build na starszy sprzet ..zadne koszty
a pozytek reklamowy dosyc duzy

zreszta taka efika czy power mac G4 400 mhz ..nie wiele szybszy niz dopalona A1200/4000 by stachu ;)


ja tego i tak bym nie uwzywal ale ludziska by sie ucieszyli i poznali system MOS

a kwestia kasy do wydajnosci .. hmm juz na ten temat rozmawialismy ;) byle jaki PC z super marketu miazdzy zdezolowane maki z G4
a system Windows depcze Morphos buciorami ..



Ostatnia modyfikacja: 14.12.2010 12:04:37
[#18] Re: MOS PUP na klasyku

@HOŁDYS, post #17

Niewiele szybszy? Tak pewnie z 4-6 razy szybszy. A kosztuje z 10 razy mniej.
[#19] Re: MOS PUP na klasyku

@HOŁDYS, post #17

Ludziska mieli lata na poznanie systemu na PowerUPach, długie lata. Kart PPC jakoś przez ten czas nie przybyło, więc na każdej była szansa odpalić.
[#20] Re: MOS PUP na klasyku

@Jacek Piszczek, post #13

Bawię się lvl ale bez rezultatu póki co. Zrobiłem delay na 60 i faktycznie po minutce się zrebootował ale potem nadal czarny ekran. System niby nie wisi bo caps dziala. Zarówno pod amimonitorem jak i pod LCD czarno.



Ostatnia modyfikacja: 14.12.2010 12:07:24
[#21] Re: MOS PUP na klasyku

@Jacek Piszczek, post #18

mysle ze nie widziales testow pekarda ..
A4000 z PPC 604 375 mhz w testach przescignol Efike .. i chyba mial 256 MB RAM a efika zenujace 128 ..kto w swiecie PC ma 128 MB RAM >?? Halo jest tu ktos halo ??

nie istotne mysle ze konkurencja zrobila krok do przodu wypuszczajac AmigaOS4.1 na klasyczna amige



Ostatnia modyfikacja: 14.12.2010 12:08:11
[#22] Re: MOS PUP na klasyku

@pong777, post #20

Musisz się poddać i zaakceptować długie resety. Ciesz się że w ogóle Ci działa. Niektórzy nie mieli tego szczęścia na swoich konfigurcjach. :)
[#23] Re: MOS PUP na klasyku

@Andrzej Drozd, post #22

Jeśli odpowiedź systemu na delay to już coś no to hmm... :D czuje się zaszczycony. Chyba, że mam czarną tapetę, kursor i fonty ;) Z BVision musi jakiś sygnał iść, ponieważ nie mam na monitorze "no signal".



Ostatnia modyfikacja: 14.12.2010 12:14:06
[#24] Re: MOS PUP na klasyku

@pong777, post #23

Aha, czyli MOSa jednak nie odpaliłeś...może problemem są tryby dla Permedia2? Któreś ISO było skaszanione pod tym względem. Być może ekran odpala się w >NIL:
Szkoda że nie ma choćby szczątkowej obsługi ECS w dwóch kolorach, to by się przydało w wersji dla klasyków.

DODANE: Spróbuj podmienić prefsy screenmode i cgx z AOS3.



Ostatnia modyfikacja: 14.12.2010 12:37:23
[#25] Re: MOS PUP na klasyku

@pong777, post #20

A coś w ogóle próbował zrobić (mieszał dyskiem np.) ? Zgadywałbym, że coś jest źle skonfigurowane w linii qstartup - np. dysk, z którego system ma wstać. Jak ustawiłeś parametry w :s/startup-sequence ?
[#26] Re: MOS PUP na klasyku

@HOŁDYS, post #21

No ale Amiga/Efika to nie świat PC ;)

Skoro nowych buildów nie opłaca się supportować i wydawać, to chociaż wersję nie wymagającą klucza mógłby Morphos-Team dorzucić w dziale Download.

[#27] Re: MOS PUP na klasyku

@Jacek Piszczek, post #25

set bootdevice "bootdevice=DH0"

set restartlevel 1

set delay 1

cd sys:boot

startup hal=roms/hal.com1 kernel=roms/kernel.com1 abox=roms/abox2.com1 module=roms/module.com1.idehack resetlevel=$resetlevel ramdebug verbose EDefaultFlags="NoLogServer NoLogWindow" sumkick disableled delay=$delay extmodules=extmodules/#? $bootdevice $kickstart >NIL:



Rusza dyskiem. Słychać pykanie flopa, CD-ROM rozpędza płytkę. Caps lock działa. Wygląda jakby żyło...



Ostatnia modyfikacja: 14.12.2010 13:46:31
[#28] Re: MOS PUP na klasyku

@Andrzej Drozd, post #12

Wpisujesz delay=60 czy w inny sposób wymuszasz czas?

[#29] Re: MOS PUP na klasyku

@HOŁDYS, post #17

Nie da się ukryć, że sprzęt Pekdara prześcignął Efikę w wykonywanym teście FFTDemo (wykonywanym zresztą po stronie Efiki pod emulacją WarpUPa). Ciekaw jestem innych testów, szczególnie na tej "wypaśnej A4000 z Radeonem", o której wspomina Andrzej. Spróbuję poprosić Pekdara o pomoc w tej materii.

Nie zmienia to jednak faktu, że od tego, podkręconego Cyberstorma PowerMac z zegarem 500 MHz jest szybszy (w tym samym teście) dwu-czterokrotnie.

[#30] Re: MOS PUP na klasyku

@pong777, post #27

A $kickstart? Może na Twoim sprzęcie nie pójdzie bez kicka3.1.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem