[#31] Re: Nowe tutoriale do MUI

@waldiamiga, post #29

Lepiej uważajmy, bo jak przesadzimy z tymi przelewami, to nieszczęsny krashan będzie musiał do końca zycia pisać i tłumaczyć MUI tutoriale ;)
[#32] Re: Nowe tutoriale do MUI

@wali7, post #31

Ok, z mojej strony tez nastopilo przelanie pewnej kwoty :)

[#33] Re: Nowe tutoriale do MUI

@wali7, post #31

nieszczęsny krashan będzie musiał do końca zycia pisać i tłumaczyć MUI tutoriale

Ja tam nie widzę problemu... Na chwilę obecną na bounty mamy 285,02 zł (po niezbędnych przewalutowaniach i haraczu dla PayPala).



Ostatnia modyfikacja: 08.01.2011 20:45:33
[#34] Re: Nowe tutoriale do MUI

@G. Kraszewski, post #33

Kwota wzrosła do 360,02 zł. Czekam na odpowiedź od adminów MorphZone w sprawie wsparcia wielojęzyczności przez wiki (chodzi o to, żeby tłumaczenie było traktowane jak wersja językowa artykułu, a nie niezwiązany oddzielny artykuł).



Ostatnia modyfikacja: 10.01.2011 17:21:38
[#35] Re: Nowe tutoriale do MUI

@G. Kraszewski, post #34

Prace nad tłumaczeniem ruszyły. Powstała polska strona główna MorphZone Library. Przyjąłem zasadę, że nie wywaliłem hurtowo linków do nieprzetłumaczonych artykułów. Jeżeli artykuł jest nieprzetłumaczony to lepszy jest moim zdaniem link do angielskiej wersji niż link wiszący w powietrzu. Tam, gdzie jest tłumaczenie, jest oczywiście tytuł po polsku. Na razie są przetłumaczone 3 artykuły:

1. Strona główna (2439 bajtów).
2. Programowanie w MUI (2520 bajtów).
3. Rzut oka na BOOPSI (21719 bajtów).

Kwota zebrana na bounty nie zmieniła się.

[#36] Re: Nowe tutoriale do MUI

@G. Kraszewski, post #35

to ja dodam tylko, że powstanie też nowy tutorial do SCANdala po polsku, oczywiście za darmo

[#37] Re: Nowe tutoriale do MUI

@rzookol, post #36

A całe bounty pójdze "przelewem" :D

[#38] Re: Nowe tutoriale do MUI

@G. Kraszewski, post #35

Kolejny artykuł gotowy:

1. Strona główna (2439 bajtów).
2. Programowanie w MUI (2520 bajtów).
3. Rzut oka na BOOPSI (21719 bajtów).
4. Programowanie sterowane zdarzeniami, notyfikacje (14735 bajtów).

W sumie na razie 40,4 kB.

[#39] Re: Nowe tutoriale do MUI

@G. Kraszewski, post #38

I jeszcze jeden:

1. Strona główna (2439 bajtów).
2. Programowanie w MUI (2520 bajtów).
3. Rzut oka na BOOPSI (21719 bajtów).
4. Programowanie sterowane zdarzeniami, notyfikacje (14735 bajtów).
5. "Hello world!" w MUI (6190 bajtów).

Σ = 46,5 kB

[#40] Re: Nowe tutoriale do MUI

@G. Kraszewski, post #39

Jest następny, Cele i zasady tworzenia klas pochodnych, w sumie mamy już 60 140 B.

[#41] Re: Nowe tutoriale do MUI

@G. Kraszewski, post #40

Kolejny artykuł "Przeciążanie konstruktorów". Razem 68 601 B. Pozostało jeszcze jutro przetłumaczyć diagram.

[#42] Re: Nowe tutoriale do MUI

@G. Kraszewski, post #41

Jest już i diagram . Wieczorem jadę dalej.

[#43] Re: Nowe tutoriale do MUI

@G. Kraszewski, post #42

Dzisiaj trzy artykuły, bo krótsze:

1. Przeciążanie destruktorów.
2. Przeciążanie metody OM_SET().
3. Przeciążanie metody OM_GET().

Suma: 76305 B.

[#44] Re: Nowe tutoriale do MUI

@G. Kraszewski, post #43

No to będzie co poczytać ;)

[#45] Re: Nowe tutoriale do MUI

@G. Kraszewski, post #22

... to ja tez cos dołoze ... poszlo ...

P.S. To PayPal pobiera od Ciebie prowizje Przeciez to dotacja ...
Mnie poinformowalo, ze nie ma oplaty przelewu...

[#46] Re: Nowe tutoriale do MUI

@MaveRick, post #45

Pobiera. Być może zależy to od sposobu wysłania pieniędzy. Jak dojdzie to powiem czy i ile pobrali.

A w międzyczasie Klasy pochodne od klasy "Application".

78 596 B.



Ostatnia modyfikacja: 27.01.2011 14:30:47
[#47] Re: Nowe tutoriale do MUI

@G. Kraszewski, post #46

[#48] Re: Nowe tutoriale do MUI

@G. Kraszewski, post #47

I oto nadeszła wiekopomna chwila. Wszystkie obecnie istniejące w wersji angielskiej artykuły z kursu MUI mają już swoje tłumaczenia. Łącznie stanowi to 105 754 bajty tekstu. Teraz zrobię krótką przerwę, a potem, zgodnie z życzeniem tu wyrażonym, przetłumaczę 5 artykułów z "First Steps in MorphOS Programming".

[#49] Re: Nowe tutoriale do MUI

@G. Kraszewski, post #48





Ostatnia modyfikacja: 29.01.2011 19:24:53
[#50] Re: Nowe tutoriale do MUI

@G. Kraszewski, post #48

A propos życzeń może ktoś bez wskazywania kto stworzyłby jakiś przedwonik po Morphos-ie, koniecznie po polsku? Coś na styl ja wiem: Amiga dla niewtajemniczonych, AmigaDos. Czasem siadam przed kompem i czuję się bezradny, a z byle pierdółką lecieć na forum wstyd.

A z tym kursem programowania dobry pomysł na pewno ktoś skorzysta.
[#51] Re: Nowe tutoriale do MUI

@Ender, post #50

Osobiście mogę pisać o MorphOS-ie również dla użytkowników... Na bounty jest 255 zł jeszcze, więc o ile udziałowcy się zgodzą, to nie widzę problemu.

[#52] Re: Nowe tutoriale do MUI

@G. Kraszewski, post #51

Jako "udziałowiec": podoba mi się :) - priorytet - First steps in programming..., ale MOS dla użytkowników też się przyda, bo z dokumentacją naszego systemu jest dosyć krucho.
Dzięki za to co już jest OK
[#53] Re: Nowe tutoriale do MUI

@wali7, post #52

Najpierw skoncentrowac sie na programowaniu i przygotowaniu srodowiska.
Potem mozna sie bawic reszta jak zostanie cos ;)

[#54] Re: Nowe tutoriale do MUI

@G. Kraszewski, post #51

Wiesz ja myślałem o opcji płacenia za podręcznik do Morphos-a w pdf. Coś jak za gazetę PPA. Kto chce wysyła Ci kasę a Ty plik pdf albo kod dostępu. Dostaję plik drukuję sobie (bo wolę książki niż gapienie się w ekran) zanoszę do introligatora, oprawiam i mam co chcę. Prócz tekstu mogły by być jakieś obrazki, zresztą to już pozostawiam Tobie (jeżeli znajdziesz czas i chęci, nie nalegam ;) . Co do wykorzystania pieniędzy ze zbiórki podporządkuje się woli większości. ;)
[#55] Re: Nowe tutoriale do MUI

@G. Kraszewski, post #48

Przeczytałem sobie "First Steps in MorphOS Programming". Bardzo fajnie napisane, dzięki krashan. Planujesz jeszcze coś z tego cyklu? Jakieś dokładniejsze omówienie funkcji bibliotecznych, albo jakieś ciekawe przykłady z omówieniem?



Ostatnia modyfikacja: 30.01.2011 06:37:43
[#56] Re: Nowe tutoriale do MUI

@wali7, post #55

Myślę (a opinie na MorphZone mnie w tym utwierdzają), że warto popełnić jakiś gruntowny wykład z programowania wielowątkowego. Od podstaw, czyli task, proces, sygnał, semafor, potem wiadomości i porty, tworzenie procesów, wymiana danych i synchronizacja i tak dalej.

[#57] Re: Nowe tutoriale do MUI

@G. Kraszewski, post #56

Popieram , moje raczkowanie z programowaniem zakończyło się miedzy innymi dlatego, że utknąłem z synchronizacją.

[#58] Re: Nowe tutoriale do MUI

@G. Kraszewski, post #56

Moze dodalbys tez mosowe rozwiniecia bo przepuszczam, ze dodano kilka nowych mozliwosci. Moze takze stworzylbys krotki tutek do tworzenia swojej biblioteki (chocby wzorujac sie na istniejacym przykladzie dla mosa) jak rowniez jakies ciekawe rozwiniecie bilbiotek, tworzenie wlasnych modulow-puginow, opartych o strukture biblioteki, cos w rodzaju zewn. pluginow do shapeshiftera. Nie pamietam aby byla gdzies taka publikacja tym bardziej w jezyku polskim.



Ostatnia modyfikacja: 30.01.2011 12:34:50
[#59] Re: Nowe tutoriale do MUI

@MaveRick, post #45

Ponad 2 tyg temu podesłałem co nieco i do dziś nic. Kwota nie powiększyła się o moją kwotę... Krashan skontaktuj się z kim trzeba... PayPal pobrał mi kasę z konta...

[#60] Re: Nowe tutoriale do MUI

@MaveRick, post #59

Ostatnią wpłatę przez PayPal miałem 8 stycznia 2011 (od AmiChrisa). Potem nic.

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem