kategoria: PowerMac
[#1] PowerMac G5 - zdjęcie i nowe benchmarki
Bigfoot opublikował zdjęcie pokazujące system MorphOS w działaniu na komputerze PowerMac G5, a przy okazji pojawiły się również pierwsze benchmarki i porównania (które tak wiele osób uwielbia;), które zamieścił Piru na forum MorphZone, odpowiednio dla MPlayera i LAME.
[#2] Re: PowerMac G5 - zdjęcie i nowe benchmarki

@grxmrx, post #1

Fajne obrazki, pokazujące że jednak coś się dzieje i że nie długo będziemy się mogli cieszyć nowym komputerem ze stajni Appla, pod którym będzie działał MorphOS. A również jest też taki jeden obrazek polazujący jak bardzo jest tragiczna w działaniu płyta 460ex link do obrazka. Z obrazka się można dowiedzieć, że procesor w tej płycie taktowany 1,12 GHz jest wolniejszy od procesora w Power Macu G4 500 MHz. To mnie bardzo przypomina Intela jak do swoich Pentiumów 4 dodawał puste gigaherce i nic z tego nie wynikało.
[#3] Re: PowerMac G5 - zdjęcie i nowe benchmarki

@grxmrx, post #1

lame AKsack.wav
LAME 3.99.5 32bits (http://lame.sf.net)
Using polyphase lowpass filter, transition band: 16538 Hz - 17071 Hz
Encoding AKsack.wav to AKsack.mp3
Encoding as 44.1 kHz j-stereo MPEG-1 Layer III (11x) 128 kbps qval=3
Frame | CPU time/estim | REAL time/estim | play/CPU | ETA
10529/10529 (100%)| 0:13/ 0:13| 0:14/ 0:14| 20.254x| 0:00
---------------------------------------------------------------------------

Mac mini G4 1.42 GHz - OSX 10.4.11
[#4] Re: PowerMac G5 - zdjęcie i nowe benchmarki

@gilban, post #2

nowym komputerem ze stajni Appla


No nie wiem czy on taki nowy ;)
[#5] Re: PowerMac G5 - zdjęcie i nowe benchmarki

@grxmrx, post #4

Nowy dla MorphOS'a nie fizycznie. Wiadomo chyba.

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2012 11:37:16 przez gilban
[#6] Re: PowerMac G5 - zdjęcie i nowe benchmarki

@gilban, post #2

Spodziwałem sie wiekszej róznicy miedzy Mac Mini g4 a Power Mac G5
[#7] Re: PowerMac G5 - zdjęcie i nowe benchmarki

@grxmrx, post #1

A na blogu Trevora jest od dziś nowy artykuł, a w nim notka "Wiktor "Pampers" Glowacki, the co-owner of the MorphOS.pl portal is supplying the PowerMac machine and Mark 'BigFoot' Olsen has undertaken the task of porting MorphOS. " :)
[#8] Re: PowerMac G5 - zdjęcie i nowe benchmarki

@gilban, post #2

Jezeli ten test wykorzystuje Altiveca to nie ma nic wspolnego z pustymi gigahercami. Do tego pewnie i pamieci cache sa w G4 wieksze. No i nie plyta jest tragiczna w dzialaniu tylko jezeli juz to procesor w tym akurat tescie. Jezeli zobaczysz wyniki grfiki podpietej pod pcie w 460ex to mozesz wtedy napisac, ze tragiczna jest plyta z G4 ;)
[#9] Re: PowerMac G5 - zdjęcie i nowe benchmarki

@pini, post #8

Wiem, że to o procesor chodzi, ale akurat na tej płycie nie da się wymienić procesora, tak jak i nie da się wymienić na płytach z procesorem Intel Atom. Również nie da się wymienić w Macach Mini. Ale w Power Makach z tego co wiem jest już to możliwe. No i przez to że producent płyty Sam 460ex nie wbudował w procesor AltiVeca to mamy to co mamy. Tylko jest pytanie dlaczego. Przecież w tym czasie, kiedy płyta powstawała to procesory G4 były już na rynku.

No i zgodzę się, że na pewno włożona w nią karta graficzna daje kopa przy grafice, jednak nie aż takiego jak w PC, gdyż użyte złącze PCI-E ma prędkość jedynie 4x a nie 16x, co powoduje że wydajność takiej karty graficznej spada.

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2012 14:01:04 przez gilban
[#10] Re: PowerMac G5 - zdjęcie i nowe benchmarki

@gilban, post #9

Producent plyty nie moze wpudowac Altiveca. "Wbudowac" moze jedynie producent procesora na etapie projektowania. Taka jest juz cecha tego konkretnego procka. Z testow raczej wynika, ze w zadaniach , w ktorych nie wykorzystuje sie Altiveca ten procesor jest calkiem OK. Gorzej bylo z procesorem z SAM440 bo tam brak cache L2.
A G4 nie mozna bylo juz chyba wtedy stosowac...

Nie pisalem o PC bo tam firmowe sterowniki zjadaja na sniadanie te amigowe. Porownywalem tylko skok predkosci zestawu zlacze PCI/AGP z karta typu R9250/R9800 do predkosci zestawu PCIe z karta typu R4xxx/R5xxx/R6xxxR7xxx w AmigaOS.

PS. Nie wiem czy fachowcy potwierdza ale PPC460EX to taki G4 bez Altiveca...

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2012 14:23:40 przez pini
[#11] Re: PowerMac G5 - zdjęcie i nowe benchmarki

@pini, post #10

wystarczy zrobić test tego LAME na G4 bez użycia AltiVec i będzie wszystko widać

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2012 14:38:23 przez XoR
[#12] Re: PowerMac G5 - zdjęcie i nowe benchmarki

@pini, post #10

Dlatego śmiało można napisać, że PPC460EX jest to taki G3. Po za tym zdaje mi się, że w tej płycie nie siedzi typowy procesor PPC, jaki buł montowany obojętnie w którym Maku, czy na którejś płycie Pegasos I czy II. Ten układ ma w sobie oprócz procesora jeszcze mostek północny i nie wiem, czy nie południowy. Czyli konstrukcję ma taką jak procesor w Efice. Dlatego pewnie, jakby chcieć zainstalować w płycie procesor G4 to trzeba by ją zupełnie inaczej zaprojektować.

Zobaczmy teraz na procesor PA6T zastosowany w płycie głównej montowanej do Amig X1000. Ten procesor ma w sobie Altiveca i jest dobrze. I można było go w niego zaimplementować.

No i wystarczy prześledzić ciut troszkę Google i można znaleźć też inne rozwiązania, gdzie ten procesor PA6T jest zastosowany.

Tu mamy płytę od X1000:


Tu mamy inne przykładowe rozwiązania:







Więc również ten procesor mógłby wykorzystać producent płyty SAM460ex. Prawda ?

A i wtedy więcej chętnych było by na te płyty.

Ja wiem, że tam, gdzie programy z Altiveca nie korzystają, to zapewne jest lepiej, ale chyba nie do końca. Bo gdyby tak było, to rozwój procesorów firm AMD, czy INTEL stanął by w pewnym momencie w miejscu. A po SSE2 wprowadzono SS3 i wiele innych rozwiązań, przyspieszających działanie procesorów.
[#13] Re: PowerMac G5 - zdjęcie i nowe benchmarki

@gilban, post #12

Porównując cenę do możliwości, wydajności sprzętu to chyba nigdy nie kupię nic pod OS4.

MorphOS RULEZ!!!!!!
[#14] Re: PowerMac G5 - zdjęcie i nowe benchmarki

@grxmrx, post #1

No proszę, strucla G5 wychodzi stanowczo szybciej :)
Poza tym Apple na pewno ma większe doświadczenie w produkcji komputerów, niż A-EON :P

Dobra, dobra, już się nie czepiam :)
[#15] Re: PowerMac G5 - zdjęcie i nowe benchmarki

@grxmrx, post #1

Jedno pytanie mam odnośnie tego zdjęcia, a mianowicie w zakładce "System Details"
na samym dole jest pozycja "Computer turned on: Yes"...
Jaką role to pełni, czy jest w ogóle możliwość aby ujrzeć tam "No", czy może coś innego?
Naprawdę moje pytanie to nie złośliwość, po prostu jest to tak wyjątkowe i niecodzienne
że postanowiłem zapytać.
[#16] Re: PowerMac G5 - zdjęcie i nowe benchmarki

@Radek_Cz, post #15

w wewnętrznym pliku konfiguracyjnym ambienta, mozna wylaczyc tą przydatną informację,
podejrzewam,że jest to efekt serwerowego rodowodu maszyn powerpc i openfirmware ale moge sie mylić
[#17] Re: PowerMac G5 - zdjęcie i nowe benchmarki

@Radek_Cz, post #15

ciekawe jaki dali warunek na "Yes" i czy jest jakiś dla "No"
można by w to miejsce dać jakaś użyteczną informację: ilość czasu jaka upłyneła od uruchomienia ...
[#18] Re: PowerMac G5 - zdjęcie i nowe benchmarki

@grxmrx, post #1

Jak podaje serwis OSNews, cytując wypowiedź BigFoota z MorphOS.pl, prace nad obsługą PomerMac G5 przez system MorphOS stale postępują. Obecnie system uruchamia się i działa stabilnie, choć obsługiwane jest wyłącznie USB oraz wewnętrzny intefejs IDE.
[#19] Re: PowerMac G5 - zdjęcie i nowe benchmarki

@mailman, post #18

Jest tłumaczenie wypowiedzi na morphos.pl :)
[#20] Re: PowerMac G5 - zdjęcie i nowe benchmarki

@gilban, post #12

Zastosowany w Sam 460ex od AMCC to w istocie rdzeń 440 (istnieją też 460 produkowane przez IBM, one mają ulepszony rdzeń i są szybsze). Ten procesor ma najbliżej do starych 601, 602 i 603, czyli w porywach można go przyrównać do G2, tyle że z zegarem 1 GHz. Jego zastosowaniem jest rynek embedded, gdzie szybkość ma mniejsze znaczenie, ważna jest za to możliwość współpracy ze współczesnymi komponentami (PCIExpress, DDR2, USB) i wszystko siedzi już w chipie. Z uwagi na archaiczność rdzenia wszystkie te nowoczesne rozwiązania nie wpływają specjalnie na szybkość, dla usera ma znaczenie jednak prostota implementacji i dostępność dodatkowych komponentów systemu.
[#21] Re: PowerMac G5 - zdjęcie i nowe benchmarki

@wali7, post #20

z tego co kojarzę to IBM montuje superkomputery w oparciu o dużą liczbę modułów zawierających procesor z tej serii
[#22] Re: PowerMac G5 - zdjęcie i nowe benchmarki

@michal_zukowski, post #21

Dokładnie. Niektóre 440 robione przez IBM mają CoreConnect umożliwiający łatwe łączenie tych CPU w klastry. W ten sposób wykonano słynny superkomputer BlueGene.
[#23] Re: PowerMac G5 - zdjęcie i nowe benchmarki

@wali7, post #22

No tak, Ale na dzień dzisiejszy Amiga OS 4.1 nie potrafi korzystać z kilku rdzeni, jak i Morphos 3.1 również. 3.2 też nie będzie umiał. Więc, może gdyby w taką Sam 460ex załadować 10 takich rdzeni i AmigaOS oraz Morphos wykorzystali by je to miało by to sens. Jak widać na dzień dzisiejszy lepiej wychodzą procki z Altiveciem, niż takie stare rozwiązania. No i jeszcze mała uwaga. Gdyby Sam460ex kosztowała 300 zł to myślę że nikt by nie narzekał że jest wolna, ale gdy kosztuje ponad 3 000 zł to ja i inni mają takie prawo. Bo za taką cenę to PC składam sobie takiego że mucha nie siada, lub kupuję sobie minimaka na intelu.
[#24] Re: PowerMac G5 - zdjęcie i nowe benchmarki

@gilban, post #23

Te połączone rdzenie 440 nie działają chyba jako SMP. Każdy chip ma swoją lokalną pamięć i wymienia się wynikami obliczeń z sąsiadami w razie potrzeby. To jest klaster, swego czasu była podobna idea transputerów (bodajże ATARI maczało w tym palce).
A w Sam 460 ten chip nie ma chyba CoreConnect. Możliwe, że ma go CPU w Sam 440, ale nikomu się to nie przyda, bo trzeba połączyć na płytce co najmniej dwa rdzenie. Do tego system musiałby to obsługiwać, są chyba tylko specjalne dystrybucje Linuksa dla klastrów. No i problem obliczeniowy musi być odpowiedni - odpadają problemy rekurencyjne, czy obsługa strumienia danych.
W Sam założono ten układ, bo to kompletny SoC
[#25] Re: PowerMac G5 - zdjęcie i nowe benchmarki

@wali7, post #24

Ja rozumiem. Ale Microsoft w Windowsie jakość to zrobił, ze obsługa kilku rdzeni procesora powoduje przyspieszenie pracy całego systemu. Tak samo można by pewnie zrobić przy Mosie i Amiga OS.
[#26] Re: PowerMac G5 - zdjęcie i nowe benchmarki

@gilban, post #25

Zapewne przy takich nakładach finansowych na system jakie oni mają ta i inne możliwości stałyby się osiągalne ;)
[#27] Re: PowerMac G5 - zdjęcie i nowe benchmarki

@gilban, post #25

Mieli pod to zaprojektowany system. Windowsy NT(w tym XP i wszystkie późniejsze) pod względem Architektury mają niewielkie wspólnego z starymi dosowymi Windowsami.

Pytanie czy MorphOS-owi więcej rdzeni jest potrzebne...

Pozdrawiam
[#28] Re: PowerMac G5 - zdjęcie i nowe benchmarki

@grxmrx, post #26

Ja wiem.

Jednak Mos na jednordzeniowym procesorze G4 z Altivekiem działa bardzo ładnie Na G5 pewnie jeszcze ładniej działał będzie. Jednak jak wspomniałem kupno płyty głównej do zastosowań domowych z kiepskim procesorem za ponad 3 tys zł, dla mnie mija się z celem. I to wszystko. Dlatego, pewnie póki Hyperion nie zmieni polityki, w sprawie obsługi platform sprzętowych dlaw swojego systemu, to ja na pewno nie tknę się systemu Amiga OS 4.1, bo to jest dla mnie wyrzucanie pieniędzy w błoto na taki komputer. A wartość każdego koputera/systemu równa się dostępności oprogramowania do nie go. Po co mi system (ze sprzętem) za tyle kasy jak dla niego prawie nic nie ma. Większość softutu napisana pod Amiga OS 4.1 dostępna jest też pod MorphOSem, To czego pod Mosa nie ma a jest pod Amiga OS 4.1 to jakaś drobnica nie warta uwagi, a na pewno nie warta wydawania tak olbrzymich pieniędzy.
[#29] Re: PowerMac G5 - zdjęcie i nowe benchmarki

@gilban, post #25

Ale Microsoft w Windowsie jakość to zrobił, ze obsługa kilku rdzeni procesora powoduje przyspieszenie pracy całego systemu.


Microosft tego nie zrobil, bo gotowy kernel kupili ;), ale przyspieszenie jest tak wielkie, bo to powolny system.

Ale chocby najprostsze wsparcie dla drugiego CPU, powiedzmy G4 w PM, byloby mile widziane :)
[#30] Re: PowerMac G5 - zdjęcie i nowe benchmarki

@Tomahawk, post #27

Ja wiem, że Linia NT (Windows NT, 2000, XP, Vista, 7 i 8) z systemami dosowymi (DOS, Windows 3.x, 95, 98, ME) nie mają ze sobą nic wspólnego, poza wyglądem. Dlatego też gry pisane pod dosa i późniejsze Windowsy 98 nie bardzo chcą działać pod Windowsami z linii NT.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem