kategorie: MorphOS 3.x, Programy
[#1] Printer bounty
Jak wiadomo pracuje nad bounty systemu drukowania. Jako, że to ogromny temat a ja mam mało czasu prace idą powoli. Jesliby ktos zamierzal kupowac drukarkę pod Morphosa to bierzcie te z emulacją PCL5 i Postscriptem. Szczególnie obsługa postscriptu jest ważna bo to będzie pierwszy typ drukarek obsługiwanych przez moj system. Większość drukarek All-in-one nie spełnia tych wymagan więc jak ktos chce drukowac pod morphosem na razie niech takich nie kupuje.

Drukarki postscriptowe beda obslugiwane praktycznie w pelni dzieki znanym z linuxa i macosxa sterownikom PPD. Zacząłem pracę nad GUI więc powoli zbliżam sie do wydania jakiejś betki do testów (powiedzmy za 2 tygodnie)

Ponizej przykladowe opcje dla drukarki HP, kazda drukarka ma unikalne opcje i preferencje sie do kazdej z nich dostosuja.


Ostatnia aktualizacja: 31.07.2013 23:59:24 przez michal_zukowski
[#2] Re: Printer bounty

@michal_zukowski, post #1

OK
[#3] Re: Printer bounty

@michal_zukowski, post #1

Fajna sprawa, tylko też dlatego prosiłem swego czasu o dodanie wirtualnej drukarki drukującej do PDFa, ponieważ część ludzi jak ja ma już drukarki nowe lub prawie nowe, często kolorowe atramentowe, które współpracują z Windowsem. Z tego względu nie będę kupował kolejnej drukarki bo to nie ma sensu. A i cena nie jest mała. Z kolei nie ma drukarek atramentowych, które by obsługiwały postscripta. A tak wydrukował bym sobie dokument do PDFa, przeniósł do PC i pod Windowsem wydrukował.

I jeszcze. Czy sterownik będzie potrafił zapisać wydruk postscriptowy do pliku tak aby potem można go było przekonwertować do PDF ?
[#4] Re: Printer bounty

@gilban, post #3

Ja miałem typowo windowsową ale kupiłem z pcl5 i duplexem za 300 zł, HP 1320 . Nie dość że tańsze tonery to i w obsłudze pod linuxowym cupsem bezproblemowa.
[#5] Re: Printer bounty

@michal_zukowski, post #1

Super!

Pytanie, czy będą działać wynalazki typu adapter "parallel - usb" ?

System drukowania to podstawa w systemie :)

----edit

Ja kupiłem ponad 3 lata temu używaną "HP LaserJet6L" za 60zł z wysyłką.
Śmiga do dzisiaj, tylko że pod kupąXP.

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2013 08:34:13 przez KJB
[#6] Re: Printer bounty

@gilban, post #3

to całe drukowanie do PDF w 99% rozwiązane jest przez przefiltrowanie danych ghoscriptem i wypluciu PDF (niezaleznie czy jest to windows/macosx/linux). I tak, bedzie taka mozliwość z tym, że później bo bedę musial zrobić jakis sensowny mosowy port ghostscripta.
[#7] Re: Printer bounty

@KJB, post #5

w dziedzinie przesyłania nic się nie zmieni, jedynie zamierzam dodac ipp.device, wiec przesyłanie na drukarke bedzie realizowane tak samo jak obecnie.
[#8] Re: Printer bounty

@michal_zukowski, post #7

Projektowi kibicuje od samego poczatku (wiem, ze jeszcze nie wplacilem, ale zrobie to bez obaw :)) i jest to cos co chcialem miec pod Morphosem. Upatrzylem sobie nawet drukarke HP Laser jet 200 pro, wszystko jest jak nalezy PCL i Postscript i w tym miejscu mam pytanie, co to znaczy "HP postscript poziom 3 (za posrednictwem uniwersalnego sterownika druku)"?
Czy to oznacza, ze ten sterownik jest dostarczany wraz z oprogramowaniem i trzeba go
zainstalowac?
[#9] Re: Printer bounty

@Zbysiuk, post #8

Powinno być ok, chodzi o to, że oryginalny postscript wymaga licencji od adobe a to kosztuje więc inne firmy montują emulacje.
[#10] Re: Printer bounty

@michal_zukowski, post #9

Mam HP 1018 ,,,na stronce HP opisano iż obsługuje PCL oraz postscript,,,OK
[#11] Re: Printer bounty

@KJB, post #5

Możesz spróbować dokupić do drukarki print-server (kilkadziesiąt zł), jest duża szansa, że uruchomisz ją pod MOSem (pod systemowym sterownikiem HP-LaserJet - obsługuje drukarki pracujące pod PCL).
[#12] Re: Printer bounty

@Voyox, post #10

czyli bez problemu możesz drukować obecnie, moj system doda tylko prefsy i bajerki :)
[#13] Re: Printer bounty

@michal_zukowski, post #12

A czy doda wydruk dwustronny?
[#14] Re: Printer bounty

@Zbysiuk, post #13

obsługę duplexu? tak, i sprzętową obsługę collate
[#15] Re: Printer bounty

@michal_zukowski, post #12

Niestety nie udało mi się jeszcze nic wydrukować. Ale podobnie mam z Mac OX 10.4, czy linuxami OpenSuse 12.2 i 12.3 . Tu bez bicia przyznaję wyższość windozy. Na linuxach udało mi drukować ale po restarcie kompa juz gdzieś ustawienia szlag trafiał.
Jak znajdę czas to pogrzebię się i zobaczę ile 1018 potrafi w tandemie z moim PMG4...ok, racja
[#16] Re: Printer bounty

@Voyox, post #15

Moja OKI B4350 działa zarówno pod MorphOSem jak i pod OSX - i to zdecydowanie bardziej bezproblemowo niż pod Windows, bo nie wymaga instalacji sterowników :).
[#17] Re: Printer bounty

@michal_zukowski, post #1

http://brain.umcs.lublin.pl/~rzookol/download/printers.lha

wersja bardzo wczesna alpha, wymaga wczytania do prefsow sterownika drukarki PPD (z cupsa). Drukowanie na razie odbywa sie przez kopiowanie/przesylanie pliku do urządzenia PRINTER:

na dniach przygotuje wersje vpdfa z supportem do tego. Na razie roznicą jest zaawansowane obslugiwanie drukarek postscriptowych no i support do drukarek samsunga, sterownik do pcla tez jest.
Drukarki niepostscriptowe drukuja na razie tylko obrazki.

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2013 19:41:17 przez michal_zukowski

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2013 19:41:28 przez michal_zukowski
[#18] Re: Printer bounty

@michal_zukowski, post #17

Gratulacje, tak trzymaj.
[#19] Re: Printer bounty

@michal_zukowski, post #17

[#20] Re: Printer bounty

@michal_zukowski, post #19

Odświeżę trochę temat

Czy komuś się udało tę betkę zmusić do jakiejś współpracy z drukarką? Ja poinstalowałem wszystko wedle instrukcji, jednak w okienku preferencji MOSa (tych podmienionych) wybieram PPD file, który znalazłem dla swojej drukarki (HP laserjet 1320), jednak wciśnięcie na przycisk "Add..." nie dodaje tej linii do okna powyżej (Printer profiles). W związku z tym, po kliknięciu na "Options" też mi się nic nie wyświetla.

Też tak macie? Wyświetlacie jakoś te opcje? Coś źle robię, czy to może jakaś wersja klasy MUI kaprysi?

A może wyszła jakaś nowa betka, a ja żyję w nieświadomości?
[#21] Re: Printer bounty

@Adam_K, post #20

U mnie to działa.
Cos więcej będę mógł napisać dopiero w weekend.
[#22] Re: Printer bounty

@Adam_K, post #20

OStatnio aktualizowalem na jesieni w 2015 roku.
http://brain.umcs.lublin.pl/~rzookol/download/printers.lha

Jesli powyzsza wersja nie zadziala, wyslij mi proszę plik ppd to oblookam co jest nie tak.
[#23] Re: Printer bounty

@michal_zukowski, post #22

Z tą wersją właśnie sprawdzałem (bo to ten sam link co parę postów wyżej, więc pobiera się już ten najnowszy). Na maila z PPA wysłałem plik ppd. Ale czy na tym pliku "testhp.ppd", który znajduje się w Twoim archiwum, tak, czy siak nie powinno się coś w ustawieniach pokazać? A ja jakikolwiek plik ppd nie wybiorę, to mogę sobie klikać na "add", ale nic się nie dzieje - tak, jakby przycisk był nieaktywny (ppd nie dodaje się wogóle do listy printer profiles).

Dzięki za odpowiedzi! :)
[#24] Re: Printer bounty

@Adam_K, post #23

Podeslij jeszcze zrzut z debuglogu po probie wczytania. i log ze snoopium. Moze gdzies masz jakas starsza wersje biblioteki ppd.library i cos nie trybi. Plik ppd wczytal sie bez problemu.
[#25] Re: Printer bounty

@michal_zukowski, post #24

Chciałbym podpiąć się pod temat drukowania. Dostałem okazyjnie drukarkę laserową kolor Samsunga CLX 3305 z łączem wifi. Jedynym programem drukującym przez nią to Spreedy. Mam naprawdę problem z ustawieniem wydruków. Bardzo proszę o pomoc - łopatologiczną jak należy skonfigurować całość system drukującego. Mam zainstalowany Netprinter, ghostscript, systemowy Printer oraz Printers. Podajcie koledzy jak toto wszystko prawidłowo skonfigurować i uruchomić aby poszło VPDF oraz pozostała część oprogramowania.
[#26] Re: Printer bounty

@Pero, post #25

sciagasz ten plik,
https://www.openprinting.org/download/PPD/Samsung/PS/Samsung_CLX-3300_Series.ppd
dodajesz go w printers

i czytasz instrukcje instalacji mojego systemu drukowania :P

po poprawnym zainstalowaniu masz urządzenie PRINTER: na ktore mozesz wyslac postscript i system go juz odpowiednio przerobi. Dodatkowo z tego co widze ta drukarka ma emu pcl5 wiec mozesz dodac tez w turboprincie jakiegos nowszego laserjeta i tez powinno drukowac przez printer.device
[#27] Re: Printer bounty

@michal_zukowski, post #26

Wsxkazany plik nie działa - preferencje Printers wczytują za to inny plik PPD, ale nie zapisują preferencji - każde nowe wejście do preferencji Printers to lista PPD ale nie zapisuje devica, unita i zaznaczonego Default printer. Za to z systemu drukuje tylko w czerni po wczytaniu z TurboPrinta .Laser . Gdzie szukać nowszego laserjeta? Z VPDF po wskazaniu urządzenia PRINTER: wydruk stoi. Natomiast drukuje w czerni pod systemem.

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2016 21:03:20 przez Pero
[#28] Re: Printer bounty

@Pero, post #27

jak nie dziala jak u mnie dziala. Device i unit sa na razie nieaktywne. Default powinno zapisac. Wyslij loga to oblookam co u Ciebie jest nie tak.,
[#29] Re: Printer bounty

@michal_zukowski, post #24

Pliki poszły mailem. Ppd.library mam z tego archiwum. Raczej wszystko zostało z niego poprzegrywane tam, gdzie było w tym archiwum...
[#30] Re: Printer bounty

@michal_zukowski, post #28

Witam ponownie!
Każda na razie próba loga przy wydruku to zwiecha systemu. Zmieniłem plik ppd - preferencje są zapisywane. Drukarkę mam w sieci po wifi pod netprinter.device. Z systemu drukuje w czerni - prawdopodobne sterownik .Laser tutaj ma problem z kolorem (jest nowszy?). Natomiast z VPDF dalej tylko jako wydruk z TP w czerni (system). Nie wiem jak mam ustawić Printeroutput w ENV: - w tej chili mam jako PRINTER: i w tym upatruję problemu. Możesz coś poradzić?
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem