kategorie: Pegasos, PowerBook
[#1] szybki test kontrolera USB 2.0 ALI
Wpadła mi w rękę na jakis czas karta kontrolera USB 2.0 na PCI.
Kontroler na kostce ALI M5273
Zrobiłem szybki test na Pegasosie II z MorphOS 3.0.
Posejdon ją ładnie rozpoznaje.
Włożyłem pendrive. Z dysku na pendrive puściłem kopiowanie filmu prawie 700 MB. Poszło szybko i gładko.
Ale na tym koniec zalet. Wady:
1. Po włożeniu tej karty znika z Poseidona standardowy kontroler USB 1.1 Pegasosa II.
2. Kopiowanie czegokolwiek z pendrive-a na hdd czy do ram dysku skutkuje mnóstwem errorów w logu Podeidona i naprzemiennym odmontowywaniem i montowaniem pendrive-a.
[#2] Re: szybki test kontrolera USB 2.0 ALI

@R-Tea, post #1

Z Pegasosem najlepiej pracowały kontrolery USB NEC. To że znika obsługa USB na płycie to normalne. Trzeba dodać kolejne jednostki kontrolerów USB. Niestety, Pega miałem bardzo dawno temu i nie pamiętam jak to robiłem.
Kilku rzeczy jestem pewien:
- opisane przez Ciebie "przejęcie" roli wbudowanego USB przez kartę jest normalne
- na NEC nie ma zadnych błędów przy transmisji
- można skonfigurować MOSa tak, że będzie działało USB 2.0 na karcie i 1.1 na płycie

Dodane: tu http://www.ppa.pl/sprzet/usb-2.0-i-pegasos.html opis montażu i konfiguracji karty NEC w Pegu mojego autorstwa. Wtedy oficjalne sterowniki USB MOSa nie obsługiwały USB2.0. Teraz chyba wystarczy użyć systemowych sterowników.


Ostatnia aktualizacja: 30.09.2013 19:10:09 przez wali7
[#3] Re: szybki test kontrolera USB 2.0 ALI

@wali7, post #2

- można skonfigurować MOSa tak, że będzie działało USB 2.0 na karcie i 1.1 na płycie


Kamień z serca
Najdziwniejsze jest to, że przy kopiowaniu na Pendrive-a wszysko śmiga. Tylko w drugą stronę są te błędy.
[#4] Re: szybki test kontrolera USB 2.0 ALI

@R-Tea, post #3

Napisz do Gilbana, on ma rozeznanie w temacie, mi pomógł w tej kwestii.
[#5] Re: szybki test kontrolera USB 2.0 ALI

@wali7, post #2

W Pegu miałem dwa kontrolery z Nec i miałem z nimi problemy.
Zesztą w podobny sposób zachowywały się u mnie standardowe porty USB w Mac Mini na MOSie poniżej wersji 3.
[#6] Re: szybki test kontrolera USB 2.0 ALI

@Pero, post #5

Ja miałem ten, który opisałem (jest też fotka) w podlinkowanym artykule. Sprawował sie bardzo dobrze pod MOSem 1.4.5 i 2.x, oraz pod OpenSuse.
Tu jeszcze fotka z Grafitti:


Ostatnia aktualizacja: 01.10.2013 14:10:09 przez wali7
[#7] Re: szybki test kontrolera USB 2.0 ALI

@wali7, post #6

Ja mam w swoim Pegasosie 2 kontroler USB NEC i działa mi bardzo dobrze do tej pory. A działał poprawnie z MOSem 1.4x, 2.x i teraz z 3.x. To jest taki sam kontroler jaki opisywał Wali. Ja swojego po prostu włożyłem do Pegasosa i nic nie musiałem robić. Był od razu rozpoznany poprawnie i nie blokował wbudowanego w płytę USB.
[#8] Re: szybki test kontrolera USB 2.0 ALI

@R-Tea, post #1

Kopiowanie czegokolwiek z pendrive-a na hdd czy do ram dysku skutkuje mnóstwem errorów w logu Podeidona i naprzemiennym odmontowywaniem i montowaniem pendrive-a.


No to na Efice i Mac mini jest jeszcze lepiej, kopiowanie po USB dużych plików albo dużej ilości plików zawiesza system, albo stos zawiesza MUI a za nim Ambienta i koniec zabawy. Na Mac mini pod OSX nie ma problemów z kopiowaniem plików po USB. Acha, co ciekawe na Efice po którymś z kolei resetem systemu kopiowanie plików po USB idzie gładko, ale niestety tylko do następnego resetu/włączenia Efiki.


Ostatnia aktualizacja: 01.10.2013 17:48:39 przez ] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [
[#9] Re: szybki test kontrolera USB 2.0 ALI

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #8

Dziwne, nie zauważyłem... Tzn. kiedyś w jakiejś starej wersji na Efice tak miałem. Pomagało kopiowanie z Shella. Ale potem poprawili. A na Miniaczu to już w ogóle nie zaobserwowałem takiego zachowania.

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2013 17:50:23 przez recedent
[#10] Re: szybki test kontrolera USB 2.0 ALI

@recedent, post #9

Kilka dni temu z tego pakietu link próbowałem kilka razy przegrać na pedndrive cały katalog z emulatorami, który ma ze 300MB i za każdym razem w połowie zawieszał się stos lub system tak, że już nawet nie działał przycisk reset i trzeba wyłączyć Maca mini z prądu.
[#11] Re: szybki test kontrolera USB 2.0 ALI

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #10

Ani na Pegu II (z kartą USB2.0), ani na miniaku nie miałem NIGDY najmniejszych problemów z USB. A przegrywałem już całe gigabajty w jedną i drugą stronę. Może masz jakiś poważny problem sprzętowy?

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2013 19:23:51 przez wali7
[#12] Re: szybki test kontrolera USB 2.0 ALI

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #10

U mnie podobne problemy. Mam sformatowany Lacie 1TB w MBR z dwoma partycjami: jedna FAT32 druga HFS+. Mogę w zasadzie tylko kopiować na partycję FAT, ale w drugą stronę już nie. Z partycji HFS też nie mogę nic skopiować. Otrzymuję komunikat DEAD DEVICE i takie tam ;) Mój sprzęt to G4 MDD z kontrolerem na NECu taki jak na fotce #6 poście. Dysk posiada własny zasilacz. Zapomniał bym dodać, że pendriveami jest ten sam problem.
[#13] Re: szybki test kontrolera USB 2.0 ALI

@wali7, post #11

Ani na Pegu II (z kartą USB2.0), ani na miniaku nie miałem NIGDY najmniejszych problemów z USB

To jest kwestia szczęścia :D , mam w domu 6 kart USB 2.0 opertych na chipie NEC i ŻADNA nie działa pod mosem poprawnie . Przerywają kopiowanie podczas kopiowania, zawieszają mosa itd. Oczywiście karty są w 100% sprawne ponieważ pod PC działają idealnie .

Uważam że jest to problem sterowników USB pod MOS-em, dokładnie taki sam problem mam z kartą SATA PCI - oparte są na chipie SIL 3512 - czyli powinny działać pod mosem, a niestety nie działają :(
[#14] Re: szybki test kontrolera USB 2.0 ALI

@Olo, post #13

Może jest to problem szczęścia. Miałem też kartę USB VIA i ta była kiepska. Co prawda MOS nie wieszał się z nią, ale wywalało urządzenia. Po tym jak kupiłem tego NECa (ten z fotki powyżej), to wszystko zaczęło chodzić IDEALNIE.
Co do samego MOSa, to używałem najpierw na Pegu II G4, potem miałem krótko Efikę (o niej nic nie powiem, miałem ją krótko, nie przypadła mi do gustu - zbyt mało RAM i prawie od razu ją sprzedałem), potem miniaka G4 1.42 GHz (32 MB VRAM), teraz od kilku lat miniaka G4 1.5 GHz (64 MB VRAM) i wszystko chodziło doskonale: zarówno system jest stabilny, jak i urządzenia USB działają bardzo dobrze. Nie raz kopiowałem całe partycje po kilka-kilkadziesiąt GB bez najmniejszych problemów.
Teraz mam PowerBooka G4 i PowerMaca G5, obydwa z niezarejestrowanym MOSem, jednak używałem je zbyt krótko aby coś powiedzieć. Na razie odkryłem, że zewnętrzny dysk USB 500 GB (bez własnego zasilania) podpięty do PowerBooka włącza i wyłącza się w kółko - ewidentnie brakuje mu prądu. Być może dzisiaj podepnę go przez zasilany HUB i zweryfikuję tę tezę. Na innych maszynach (z MOSem i pecetach) ten dysk chodzi dobrze.
[#15] Re: szybki test kontrolera USB 2.0 ALI

@Olo, post #13

Tylko czekałem aż o tym napiszesz, o SATA:) 121
[#16] Re: szybki test kontrolera USB 2.0 ALI

@wali7, post #11

Może masz jakiś poważny problem sprzętowy?


Na tym samym sprzęcie pod OSX nie ma problemów z kopiowaniem plików przez USB.
[#17] Re: szybki test kontrolera USB 2.0 ALI

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #16

Z ciekawości przerzuciłem dzisiaj trochę danych na pena. Zarówno z zamontowanego obrazu .iso Chrysalisa jak i z dysku twardego. Bez najmniejszych problemów. Nie mieszałeś czasem w opcjach Poseidona?
[#18] Re: szybki test kontrolera USB 2.0 ALI

@recedent, post #17

Ja teraz testowo przerzuciłem 3 GB z HDD podpiętego przez USB na HDD mojego miniaka. Oczywiście pod MOSem. Wszystko w porządku.
[#19] Re: szybki test kontrolera USB 2.0 ALI

@recedent, post #17

Nie mieszałeś czasem w opcjach Poseidona?


Powiem ci, że wiem jak się kasuje ustawienia itd. :) Teraz MorphOS-a mam na pendrive z ISO 1:1, tylko zmieniona rozdzielczość, skórka, tapeta, włączone przesuwanie okienek poza ekran.
[#20] Re: szybki test kontrolera USB 2.0 ALI

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #8

Zauważyłem u siebie to samo - z małymi plikami zero problemów. Fakt, że nie sprawdzałem kopiowania z obecnymi mosami. Pisałem o tym w innych wątkach.
[#21] Re: szybki test kontrolera USB 2.0 ALI

@Pero, post #20

Te które ja wczoraj sprawdziłem, to były ISO image moich instalek gier (zrobione jako kopie bezpieczeństwa ORYGINALNYCH płyt). Więc miały tak po 500-600 MB... i nie było problemów.
[#22] Re: szybki test kontrolera USB 2.0 ALI

@wali7, post #18

Ja teraz testowo przerzuciłem 3 GB z HDD podpiętego przez USB na HDD mojego miniaka. Oczywiście pod MOSem. Wszystko w porządku.


Spróbuj jeszcze to samo, ale w drugą stronę, bo u mnie NA pendrive-a idzie gładko, ale Z pendrive-a na HDD są wielkie problemy.
[#23] Re: szybki test kontrolera USB 2.0 ALI

@R-Tea, post #22

Dopiero teraz sprawdziłem.
Sprzet to Mac mini G4 1.5 GHz i dysk zewnętrzny USB Toshiba 500 GB (jedna partycja sformatowana w NTFS). Oprogramowanie to świeżo zainstalowany MOS3.3 oraz NTFS3G w ostatniej wersji. Dysk podpinałem bezpośrednio do gniazda miniaka, reszta urządzeń (mysz i klawiatura) do drugiego gniazda poprzez hub (niezasilany - ma za mało prądu dla tego dysku, zwykłe pendrive'y chodzą przez ten hub bezproblemowo).
Przerzuciłem w obie strony katalog z 4.3 GB danych (kilka dużych plików 200-700 MB, oraz kilka krótkich po kilka kb). W obydwu przypadkach odbyło się to całkowicie bezproblemowo, nic się nie zawiesiło (prawdę mówiąc nie przypominam sobie, aby miniak zawiesił mi się podczas kopiowania czegoś przez USB... samego MOSa powiesiłem nie raz, ale nigdy w ten sposób). Transfer wynosił 10-15 MB/s.
Jak ktoś nie wierzy, to mogę zrobić relację wideo.
[#24] Re: szybki test kontrolera USB 2.0 ALI

@wali7, post #23

I jeszcze sprawdzilem teraz na PowerBooku. Dysk USB ten sam, tym razem przez hub (przerobiłem wreszcie kabel od zasilacza, więc już go zasilam :) ), bo akurat w PB prądu w gniazdach jest zbyt mało dla tego dysku. Test wykonałem tylko w jedną stronę, czyli kopiowanie tego testowego katalogu z dysku USB na DH1 (nie zainstalowałem jeszcze NTFS3G, więc nie mam zapisu na NTFS z poziomu PB).
USB działa pięknie.
[#25] Re: szybki test kontrolera USB 2.0 ALI

@wali7, post #24

Zrobiłem tak samo - dsk przenośny USB Lacie (?) z marketu i transmisja nawet 16 MB. Robiłem kopię zapasową całego dysku.
Teraz bez problemów.
[#26] Re: szybki test kontrolera USB 2.0 ALI

@wali7, post #23

Tylko że to są wszystko wbudowane kontrolery na płytach głównych, a ja pisałem o kontrolerze na PCI
[#27] Re: szybki test kontrolera USB 2.0 ALI

@R-Tea, post #26

Z jednej strony OOOOOPS!
A z drugiej - podobne problemy na kontrolerach wbudowanych.
[#28] Re: szybki test kontrolera USB 2.0 ALI

@R-Tea, post #26

Pytałeś o test w obie strony, o rodzaju kontrolera nie pisałeś. Inna sprawa, że kontrolery wbudowane to właściwie to samo co na kartach, też spięte z reszta bebechów magistralą PCI. Na Pegu i kontrolerze USB 2.0 NEC (oczywiście PCI) tez działało wszystko jak należy.
Skoro możesz wymienić kartę, to spróbuj z inną. U mnie na karcie VIA też były problemy, dopiero wymiana na NECa rozwiązała je.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem