kategorie: MorphOS 3.x, PowerMac, Programy
[#1] MorphOS na poważnie - kilka pytań
Temat raczej rozwojowy ale po kolei. Od 2 dni, na prośbę kilku osób, siedzę i przygotowuje PowerMaka wędrowniczka. Postawiłem MOSa na czysto, poinstalowałem chyba wszystkie ciekawe i wartościowe programy, trochę gier, jak i również poradziłem sobie z kilkoma irytującymi rzeczami, również samodzielnie OK ale są dwie rzeczy, których nie potrafię samemu wyczaić:
- czy jest jakiś normalny Filemanager na MOSa? Filemaster ma kłopoty z długimi nazwami, DOpus zaś dziwnie wygląda - objawia się to tym, że wszystkie systemowe gadżety programu są jednokolorowe - głównie szare z czarną ramką (bez bevela) - da się coś na to poradzić?
- niektóre programy instalują się z bardzo fajna ikonką szuflady. Czy jest gdzieś może cały zestaw tych ikon? Bardzo mi się podobają...

System, którym się bawię, to MOS 3.1/PowerMac G4. Jak jeszcze wpadną mi do głowy jakieś pytania, to je tu dorzucę ;)
[#2] Re: MorphOS na poważnie - kilka pytań

@_arti, post #1

jest jakis powod dlaczego uzywasz tak starego mosa?
oraz ambiento styka, nie trzeba kombinowac z jakims filemasterem :>

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2013 23:42:10 przez Valwit
[#3] Re: MorphOS na poważnie - kilka pytań

@Valwit, post #2

Miałem akurat wypaloną płytkę z 3.1, jeszcze sprzed roku czy coś. Generalnie w domu mam deficyt zarówno płyt CD jaki nagrywarek ale postaram się zrobić upgrade do 3.3, tylko muszę odgrzebać i podłączyć A4k. Tylko ona ma napęd DVDRW a mam na tapecie kilka innych, rozbebeszonych projektów, więc na wszystko nie ma miejsca.
[#4] Re: MorphOS na poważnie - kilka pytań

@_arti, post #1

Co do dobrego filemastera marzy mi się Total Commander z PC, według mnie to najlepszy filemaster na świecie. Radzi sobie nawet z amigowymi archiwami... Szkoda iż tak dobry program marnuje się wciaż na PC....
[#5] Re: MorphOS na poważnie - kilka pytań

@_arti, post #3

Hrhr, właśnie się zorientowałem, że w PM mam nagrywarkę. Update zrobiony.
[#6] Re: MorphOS na poważnie - kilka pytań

@_arti, post #1

Ja mam Dopusa 4.17 dla MOSa, ale potrafi się przywiesić z systemowymi gadżetami. Inne sprawiają problemy.
Co do ikon-szuflad to popatrz na tę serię, którą ja stosuję:
Ikony szuflad
Jeszcze mam inne, ale strona skąd pobrałem już nie działa.

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2013 00:19:15 przez AS
[#7] Re: MorphOS na poważnie - kilka pytań

@AS, post #6

O te właśnie chodziło. Dzięki! Jest jakiś cały zestaw w tym stylu?
[#8] Re: MorphOS na poważnie - kilka pytań

@_arti, post #5

mogłeś też użyć pendrive do update systemu.
nie musialbys wypalać płytki.
[#9] Re: MorphOS na poważnie - kilka pytań

@_arti, post #1

- czy jest jakiś normalny Filemanager na MOSa? Filemaster ma kłopoty z długimi nazwami


Ja używam tego programu link pod wszystkimi amigowymi systemami.
[#10] Re: MorphOS na poważnie - kilka pytań

@Valwit, post #2

oraz ambiento styka, nie trzeba kombinowac z jakims filemasterem :>

Dokładnie. Szukanie filemanagera to takie staroamigowe przyzwyczajenie, które pod MorphOS-em nie ma racji bytu .

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2013 06:24:36 przez MorphOS_pl
[#11] Re: MorphOS na poważnie - kilka pytań

@MorphOS_pl, post #10

Ma racje bytu. Nie każdemu odpowiada windowsowe podejście w zakresie dostępu do plików na własnym dysku. I bardzo chętnie się dowiem skąd takie "staroamigowe" przyzwyczajenia u użytkowników windowsa którzy Amigi nie mieli a Total Commandera używają do dzisiaj ?


Pozdrawiam
[#12] Re: MorphOS na poważnie - kilka pytań

@MorphOS_pl, post #10

W sumie racja - skonfigurowałem sobie listery na wzór tych z Magellana i jakoś idzie pracować. Odnośnie pendrive'a - nie jestem pewien, czy mój PM może wogóle bootować z USB (1.1). Dziś sprawdzę.
[#13] Re: MorphOS na poważnie - kilka pytań

@RadoslawF, post #11

Może dlatego, że Explorer tak jak Workbench się nie nadaje, a panelowce są szybkie i całkiem przyjemne. Ambient mi się podoba - podejście morphosowe ;).

@_arti

Sprawdź DOpusa 4.12 (ostatnia wersja, która działa pod AOS1.3).

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2013 13:00:47 przez Korni
[#14] Re: MorphOS na poważnie - kilka pytań

@RadoslawF, post #11

Ja pod Windows używam Directory Opusa - może to i "staroamigowe" przyzwyczajenie, ale o wiele wygodniej używa się komputera z menadżerem plików. Total Commander nigdy mi się nie podobał.
[#15] Re: MorphOS na poważnie - kilka pytań

@_arti, post #12

mój PM bootuje z usb1.1 jak i z 2.0 na pci
oczywiście "nieoficjalnie"
[#16] Re: MorphOS na poważnie - kilka pytań

@gorzyga, post #14

Total Commander przyspiesza wszystkie operacje 1000 krotnie
Nie trzeba kopać po oknach, pakuje, dzieli pliki, robi wieloczęściowe archiwa, FTP i sto innych funkcji spod programu który prawie zamyka dostęp innym "specjalistom" jak winzip np. OK
Gdyby autor 'zaraził' się MorphOSem i przepisał program byłoby super,,,
[#17] Re: MorphOS na poważnie - kilka pytań

@Voyox, post #16

Directory Opus też to wszystko potrafi OK
[#18] Re: MorphOS na poważnie - kilka pytań

@gorzyga, post #17

Tylko robi to szybciej i lepiej niż tc czy jego dowolny klon. Directory Opus zdecydowanie RULZ! :) (ten na Ami i ten na klonie :) )
[#19] Re: MorphOS na poważnie - kilka pytań

@_arti, post #1

Staaaaareńki Disk Master 2 - męczę go od lat i jestem zadowolony. Filozofia konfiguracji rodem z linuksa - wszystko tekstowo, ale cholernie stabiolny pod pod mosem. I naprawdę świetny po konfiguracji! Jakoś Dopusy i Filery mi nie podchodzą.
[#20] Re: MorphOS na poważnie - kilka pytań

@Pero, post #19

Święta prawda - DM 2 hula jak orkan Ksawery
Serio mówiąc - jest stabilny, ma w zasadzie wszystko, co taki "plikowiec oknowiec" powinien mieć, nigdy mi się nie wyłomotał pod MorpOS.
Trochę trzeba podłubać przy konfigurowaniu, ale nieprzesadnie.
Zgadzam się, że Ambient jest jak najbardziej okej, ale przy pracy z praktycznie każdym systemem bardzo się przydaje taki na dwa okna menadżer plików.

Serdeczności
Des
[#21] Re: MorphOS na poważnie - kilka pytań

@_arti, post #1

Taki piec na wysyłkę ? I są chętni ?
[#22] Re: MorphOS na poważnie - kilka pytań

@pawelini, post #21

Jak będzie miał umowę podpisaną z kurierem to cena może zejść do 25/30 zł.
[#23] Re: MorphOS na poważnie - kilka pytań

@Ender, post #22

Bez umowy paczkę do 30kg wyślesz za 16-17 zł.
[#24] Re: MorphOS na poważnie - kilka pytań

@pampers, post #23

Wow, nie jestem w temacie. Super.
[#25] Re: MorphOS na poważnie - kilka pytań

@pampers, post #23

Dokladnie. Aktualnie jest 4 chetnych ale pewnie ruszymy z tematem dopiero po nowym roku.
[#26] Re: MorphOS na poważnie - kilka pytań

@RadoslawF, post #11

I bardzo chętnie się dowiem skąd takie "staroamigowe" przyzwyczajenia u użytkowników windowsa którzy Amigi nie mieli a Total Commandera używają do dzisiaj ?

Z MS-DOS-a i Norton Commandera, przecież dlatego powstał Windows Commander, który zmienił później nazwę Total Commander...
[#27] Re: MorphOS na poważnie - kilka pytań

@MorphOS_pl, post #26

To jest po prostu wygodne. Jasny i przejrzysty dostęp do wszystkich napędów, kopiowanie, rozpakowywanie, pakowanie - all in one. Niezależnie od używanego systemu operacyjnego wyposażonego w masę funkcji zarządzania plikami - takie menadżery zawsze i wszędzie są i będą popularne.

Serdeczności
Des
[#28] Re: MorphOS na poważnie - kilka pytań

@Des, post #27

Tak. Potwierdzam. To jest wygodne i pod Windowsem nie umiem się rozstać z Total Commanderem, a i pod Mosa też by się coś sensownego przydało. To że części użytkownikom file menadżer pod Mosem nie jest potrzebny, to nie oznacza, że wszystkim użytkownikom nie jest potrzebny. Także bym się cieszył, jakby nawet Dopus 4.x został lepiej doszlifowany do aktualnej wersji lub jakiś Filemaster.

Dopowiem, że nawet pod Linuxa jest przecież słynny już Midnight Commander bazujący wyglądem na Norton Commanderze.
[#29] Re: MorphOS na poważnie - kilka pytań

@MorphOS_pl, post #26

A wyjaśnisz jeszcze dlaczego przyzwyczajenie z MS-DOSa nazywasz "staroamigowym" ?


Pozdrawiam
[#30] Re: MorphOS na poważnie - kilka pytań

@RadoslawF, post #29

A wyjaśnisz jeszcze dlaczego przyzwyczajenie z MS-DOSa nazywasz "staroamigowym"?

Jeżeli ktoś do "dwupanelowca" przyzwyczaił się używając Amigi i np. FileMastera, czy DiskMastera, to takie przyzwyczajenie nazwałem staroamigowym. Sam próbowałeś to pojęcie rozciągnąć na przyzwyczajenia z MS-DOS-a pisząc, cytuję z posta #11, skąd takie "staroamigowe" przyzwyczajenia u użytkowników windowsa którzy Amigi nie mieli. Elementarne zasady logiki jasno więc wskazują, że na to pytanie sam sobie powinieneś odpowiedzieć, bo to Ty nazwałeś przyzwyczajenie do Norton Commandera staroamigowym, nie ja... Ja tego tak nie nazwałem.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem