kategoria: PowerMac
[#1] PM wędrowniczek gotowy!
Heja,
no więc słowo się rzekło! Zgłosiło się kilka osób chętnych potestować MorphOSa, no to i jest :)
Na początku od razu wyjaśnię, że wątku, szczególnie w tym pierwszym poście, znajdą się wszelkie techniczno, nazwijmy to, regulaminowe aspekty całej akcji, o czym dalej oraz - to moje pobożne życzenie :D - wszelkie deklaracje odnośnie kolejki. I tyle. Wszelkie inne problemy związane np. ze sprzętem i czy oprogramowaniem prosiłbym o zamieszczanie we własnych tematach.

Aby nie było później niedomówień, pewne kwestie chciałbym ustalić od razu. Dla tych, których przeraża czytanie tekstu dłuższego niż 3-4 zdania, na końcu jest podsumowanie.

1. Ogólne
- komputer wypożyczam ja, czyli _arti. Sprzęt jest moją własnością, poza kartą graficzną, którą jeśli dobrze pamiętam, w ramach wsparcia community dał mi @pampers;
- akcja trwa do odwołania i rezerwuje sobie prawo jej odwołania w dowolnym momencie, po którym komputer wraca do mnie;
- komputer wysyłamy tylko kurierem z ubezpieczeniem na 150PLN. Jeśli się dowiem, że ktoś dostał paczkę z poczty, akcję natychmiast odwołuję;
- jeśli coś nawali, sami popsuliście albo dostaniecie sprzęt niesprawny - proszę od razu o kontakt a nie o kiszenie komputera przez następny rok, OK?
- preferowana firma trasportowa - stskurier.com - duży wybór spedytorów, niskie ceny i znam szefa
- sprzęt wysyłamy w tym samym kartonie, w którym go otrzymaliśmy;
- każda osoba, która zadeklaruje w tym wątku chęć potestowania komputera wysyła mi e-mail z tematem "PM wędrowniczek" a w środku adres, pod który komputer ma zostać wysłany;
- komputer jest udostępniany użytkownikowi na okres nie dłuższy niż 5 tygodni. W interesie aktualnego posiadacza jest, by trafił w kolejne ręce PRZED upływem tego terminu;

2. Konfiguracja
Sprzęt będzie dostarczony do pierwszego użytkownika w następującej konfiguracji:
- PowerMac Digital Audio G4/533MHz;
- 512Mb RAM;
- Karta graficzna ATI 9200/128Mb;
- Dysk 40Gb;
- Sound Blaster Live! 5.1;
- USB 2.0 PCI;
- DVDRW;
- kabel zasilający;

...i chciałbym żeby co najmniej w takiej samej został odesłany do kolejnego użytkownika. Jeśli chciesz coś dołożyć, wymienić - no problem, tylko daj mi znać. Myszkę, klawiaturę i monitor każdy musi sobie załatwić we własnym zakresie.

3. Oprogramowanie
- na komputerze będzie zainstalowana wersja Demo najnowszego MorphOSa;
- poza tym będzie zainstalowane trochę oprogramowania i gier;
- dodatkowo na dysku znajdzie się kilka gigabajtów innych danych - testowych filmów, muzyki (MP3), modułów oraz dem scenowych;
- jeśli uważasz, że jakiegoś programu brakuje albo coś warto dodać - napisz do mnie - przygotuje odpowiednią paczkę;

4. Kwestie techniczne dot. oprogramowania
Bardzo ważny punkt, przeczytaj go z uwagą! Po otrzymaniu komputera możesz z nim zrobić co chcesz, zainstalować co chcesz
i testować na wszelkie możliwe sposoby, pamiętaj tylko o jednym - zanim oddasz go kolejnemu użytkownikowi, przywróć wszystko
do oryginalnego stanu. W tym celu:
a) zainstaluj świeżego MorphOSa na partycji "MorphOS HD:" - płyta CD będzie dołączona do komputera;
b) sformatuj partycję "Stuff:";
c) wszystkie archiwa zawierające powyższe dane są umieszczone w chmurze (linki poniżej) -
ściągnij je, rozpakuj i przekopiuj na odpowiednią partycję. Archiwa są spakowne LHa bez kompresji, więc powinny się
rozpakować dość szybko.
Jeśli nie masz jak ściągnąć takie ilości danych, odpowiednie archiwa są też backupowane na dysku. Przegraj je gdzieś sobie,
zanim zaczniesz się bawić.

5. Kwestie techniczne dot. sprzętu
Jeśli coś się popsuje lub otrzymałeś komputer, który nie działa, to nie próbujesz go naprawiać samemu a wysyłasz info do mnie.
Dopiero wtedy zdecydujemy, co dalej zrobić.

6. Koszty
- jak już wspominałem, komputer wysyłamy tylko kurierem. Koszt wysyłki nie powinien przekroczyć 25PLN;
- opłatę za przesyłkę uiszcza kolejny użytkownik w kolejce;
- wartość komputera ustalam na poziomie 150PLN - jeśli go spalisz, potłuczesz, zgubisz lub nie będziesz chciał oddać,
to... mój adres Paypal jest poniżej;

7. Kaucja
Kaucja za komputer to 40PLN i uiszcza ją każdy chcący przetestować sprzęt, w chwili, gdy będzie on gotowy do wysyłki od poprzedniego użytkownika. Aktualny posiadacz sprzętu wysyła go kolejnemu dopiero, gdy otrzyma ode mnie informację, ze kaucja została wpłacona. Dlaczego akurat 40? Myślę, że z jednej strony to niewiele ale z drugiej wystarczająco dużo, by chcieć choć trochę dbać o sprzęt. Poza tym, jest to wystarczająca kwota, by w razie awarii wymienić nawet 1-2 urządzenia/karty jednocześnie. Teoretycznie wystarczy też na nową płytę główną, którą mam w zapasie.

Kaucje wpłacamy na moje konto Paypal - ja [at] piotrpotera.com. Zostanie ona zwrócona w całości, gdy kolejny użytkownik otrzyma sprawny i działający komputer. Nie masz konta PP? Założenie trwa 3 minuty a ułatwia cholernie życie - polecam... albo poproś kogoś, kto ma.

Kaucja nie jest zwracana, gdy:
- komputer uległ uszkodzeniu podczas zabawy;
- został wysłany do kolejnego użytkownika pocztą;
- komputer został przetrzymany dłużej niż 5 tygodni;
- punkt 4 nie zostanie wykonany i kolejny użytkownik otrzyma zaśmiecony dysk lub nie do końca sprawny system;

No, to chyba tyle ;) Na koniec dołączam fotkę komputerka i wygląd blatu, który powinien się ukazać po odpaleniu.

TL;DR;
- kaucja za komputer to 40PLN (mój adres Paypal - ja[at]piotrpotera.com);
- komputer wysyłamy tylko kurierem, z ubezpieczeniem na 150PLN;
- komputer trzymamy nie więcej niż 5 tygodni;
- przed wysyłką przywracamy zawartość dysku do oryginalnego stanu korzystając z linków poniżej;

Linki:
1. System (zrzut systemu)
2. Games
3. Installs (programy dla MOSa, głównie z morphos-files.ppa.pl i Aminetu)
4. Mac-emu (gotowy do pracy emulator Maka + plikopartycja z systemem i oprogramowaniem)
5. Music (modułki i MP30
6. Scene
7. Videos
[pliki się wrzucają, zaktualizuje post później]







Ostatnia aktualizacja: 04.05.2014 19:29:57 przez _arti
[#2] Re: PM wędrowniczek gotowy!

@_arti, post #1

Zacna inicjatywa. Grafa flasznięta, czy oryginał? A tak sobie myślę, może warto ten francuski pakiecik dołączyć na drugiej płytce?
[#3] Re: PM wędrowniczek gotowy!

@Ender, post #2

Mówisz o Chrysalis? Wg. jest tam nasrane wszystkiego zupełnie bez ładu i składu... więc przygotowałem "własną" dystrybucję, wybierając tylko to, co najlepsze z ww. zestawu ale nie ma problemu - postawienie tego to 30 min.

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2014 19:35:12 przez _arti
[#4] Re: PM wędrowniczek gotowy!

@_arti, post #3

Dokładnie, no chyba, że jak piszesz sam wyselekcjonowałeś to co innego.
[#5] Re: PM wędrowniczek gotowy!

@_arti, post #1

Z kaucja sugeruje wymyslec cos innego, np przelew bankowy, inaczej do kazdej transakcji dojdzie opalta - jesli nie bedzie lamany podpunkt "ae", punktu 9.1 umowy z uzytkownikiem paypala.
oszustwo w tej kwestii (tak samo jak placenie "giftami" za towar) grozi utrata opcji platnosci prywatnych albo i konta jesli ktos zbytnio przegina pale.
[#6] Re: PM wędrowniczek gotowy!

@Valwit, post #5

Nie mam czasu na pilnowanie i sprawdzanie przelewów. Mamy XXI w. (do czego banki jeszcze chyba nie dorosły), kasa na Paypal przychodzi w sekundę a ten sprawdza za mnie, czy wszystko OK i automatycznie mnie o tym informuje. To raz. Dwa - co jest złego w giftach? Nie sprzedaje żadnego "towaru" i chyba opcja GIFT jest tu najbardziej odpowiednia. Swoją drogą, PP może uwalić konto tak czy siak i nie potrzeba mu do tego żadnego konkretnego powodu. Jeśli to zrobią, ich sprawa. Stracą klienta i tyle.
[#7] Re: PM wędrowniczek gotowy!

@_arti, post #6

jesli celowo wysylasz jako gift a nie jako za towar lub usluge, to kto ma pilnowac jak nie ty?
towaru nie sprzedajesz lub kupujesz, ale usluge juz jak najbardziej. a to chyba nie jest prezent, nie? zreszta nawet wyklikujac te platnosc masz iirc podane przyklady wiec wybierajac gifta za usluge czy towar robisz to swiadomie. pomijam juz kompletny brak jakiejkolwiek ochrony w przypadku towaru w razie jakiegos problemu z owym towarem. oplaty ponosi sprzedawca, wiec glupota jest wysylac gifta za towar.

a ze OT to EOT w tej kwestii ode mnie :)

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2014 17:03:55 przez Valwit
[#8] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: PM wędrowniczek gotowy!
[#9] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: PM wędrowniczek gotowy!
[#10] Re: PM wędrowniczek gotowy!

@_arti, post #9

Zróbcie kaucję płatną w bitcoinach i po problemie. Po co sępom z PayPala nabijać kabzę.
[#11] Re: PM wędrowniczek gotowy!

@MorphOS_pl, post #10

Teraz to dowaliłeś..
[#12] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: PM wędrowniczek gotowy!
[#13] Re: PM wędrowniczek gotowy!

@MorphOS_pl, post #10

a jak rozwiazac problem ze 0.1 BTC dzis za miesiac bedzie mialo zupelnie inna wartosc? i plalicho jak pojdzie w gore, ale co ze spadkiem?
[#14] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: PM wędrowniczek gotowy!
[#15] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: PM wędrowniczek gotowy!
[#16] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: PM wędrowniczek gotowy!
[#17] Re: PM wędrowniczek gotowy!

@Diabeł, post #16

Ale marudzicie. Wystarczyło pokazać wyciąg (fragment) z konta i tyle. Wracamy do tematu.
[#18] Re: PM wędrowniczek gotowy!

@_arti, post #17

Póki co 17 postów i 0 chętnych :)
[#19] Re: PM wędrowniczek gotowy!

@recedent, post #18

Ja bym się skusił, ale dopiero w czerwcu, bo teraz mam tyle zajęć i wydatków, że się nie wyrobię.
Jakby co to piszę się na pierwszy tydzień czerwca.
[#20] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: PM wędrowniczek gotowy!
[#21] Re: PM wędrowniczek gotowy!

@recedent, post #18

info ma morphos.pl tez by sie przydalo...
[#22] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: PM wędrowniczek gotowy!
[#23] Re: PM wędrowniczek gotowy!

@_arti, post #1

To ja dla odmiany napiszę coś pozytywnego...
Całość prezentuje się zacnie. Wielki plus i gratulacje dla organizatorów za chęci oraz poświęcenie własnego sprzętu i czasu na propagowanie tej niszy. Fajnie, że istnieje możliwość zapoznania się z jakże ciekawym systemem bez konieczności drogiej (biorąc pod uwagę możliwości) inwestycji - być może dzięki temu więcej osób dołączy do grona użytkowników.
Minus dla ekipy odpowiedzialnej za MorphOS-a - mogliby się szarpnąć i zafundować darmową, pełnoprawną licencję. W końcu im też powinno zależeć na tym, aby ta maszyna wypadła w jak najlepszym świetle - taki rynek sam się nie powiększy :)

P. S. Może warto wrzucić jakąś informację na inne portale dla geeków i nerdów, niekoniecznie związane z Amigą (exec, c64power, atari.org.pl), aby ściągnąć więcej chętnych? Myślę, że skoro obowiązuje kaucja (można dodać zastrzeżenie, że musi być przelana z imiennego konta bankowego, a nie jakiegoś prepaidowego anonima), to ryzyko utraty sprzętu jest niewielkie...

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2014 11:38:32 przez Geekboy68k
[#24] Re: PM wędrowniczek gotowy!

@_arti, post #1

Jeśli komuś spodoba się używanie MOSa, mam fajnego PMa zarejestrowanego do opchnięcia w dziale giełda OK
[#25] Re: PM wędrowniczek gotowy!

@_arti, post #1

Popieram takie akcje i mógłbym użyczyć (ponownie) swojego Maca mini z zarejestrowanym MorphOS-em (zarejestrowany na "Miniak pozyczak") na podobnych zasadach.
[#26] Re: PM wędrowniczek gotowy!

@grxmrx, post #25

Zdecydowanie byłoby to lepszą opcją, niż ciągnięcie cięższego i mniej wydajnego pałermaka, i to bez licencji. MOże wypadałoby skontaktować się z _arti?
[#27] Re: PM wędrowniczek gotowy!

@Skrzyp, post #26

Mnie jest tam obojętne, tylko naprawdę nie wiem, co niektórym tak przeszkadzają gabaryty komputera... kurier przynosi, kurier zabiera, nigdzie nie trzeba chodzić a różnica w kosztach vs. mini-mac to będzie ze 2 złote może.
[#28] Re: PM wędrowniczek gotowy!

@_arti, post #27

Oj tam oj tam. Wysyłać jeden i drugi sprzęt. Byleby chętni byli.
[#29] Re: PM wędrowniczek gotowy!

@_arti, post #27

PM ma 128 na karcie grafiki, więc moim zdaniem warto.
@ for all
Byle byli chętni i nie wyszły jakieś jaja jak ostatnio.
[#30] Re: PM wędrowniczek gotowy!

@Ender, post #29

Dlatego proponowałbym jakąś osobną stronę, na której byłby pełny log z trasą i osobami mającymi pmaka/miniaka i możliwością wpisania się na kolejkę, a wobec osoby przetrzymującej sprzęt byłyby wyciągane konsekwencje. Ale jak ktoś się uprze, to i tak ukradnie
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem