kategoria: PowerMac
[#31] Re: PM wędrowniczek gotowy!

@Skrzyp, post #30

Wątek istnieje od paru dni i chętni walą drzwiami i oknami.
Ech ten MOS to musi być świetny. szeroki uśmiech
[#32] Re: PM wędrowniczek gotowy!

@ZbyniuR, post #31

No jest świetny i to bez mrugnięcia okiem. Poszukaj wątku o efice i maku pożyczaku, to zobaczysz, że trochę ludzi miało już sprzęt. A ty próbowałeś? Nie masz tam pod ręką jakiegoś MM, PM najsłabszego nawet?
[#33] Re: PM wędrowniczek gotowy!

@ZbyniuR, post #31

No bo płacenie za wysyłkę pocztą/kurierem dosyć wolnego (porównując do innych maszyn dla Morphosa) komputera o wadze niewielkiego worka z cementem jest średnio kuszące. Co innego gdyby to był miniak (już kiedyś był, kolejka była spora) albo PowerBook. Jednak ktoś musiałby go ufundować. Tu został ufundowany PowerMak - chwała fundatorowi, jeśli choć jedna osoba się dzięki temu zdecyduje na MOSa, to warto (komputery z G4, choćby nisko taktowanym, i normalna ilość RAM stawia ten sprzęt daleko przed Efiką, któa do promowania MOSa się kompletnie nie nadaje).
A sam MOS jest całkiem fajny, zwłaszcza na sprzęcie przenośnym.

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2014 10:30:51 przez wali7
[#34] Re: PM wędrowniczek gotowy!

@ZbyniuR, post #31

Jest świetny, ściągasz go z sieci za darmo, pożyczasz lub kupujesz za stówę lub dwie odpowiedni sprzęt i testujesz. Jak ci się spodoba to skompletujesz zestaw mocniejszy od X1000 za jedną dwudziestą jej wartości.
A u świetnej konkurencji żeby przetestować trzeba kilka tysięcy wydać i jak się nie spodoba to masz sporą stratę wartości.


Pozdrawiam
[#35] Re: PM wędrowniczek gotowy!

@ZbyniuR, post #31

System bardzo fajny, ale w tym projekcie są 2 mankamenty czyli:
1. Brak klucza- duży minus, trudno będzie w ten sposób kogoś zachęcić, skoro z zegarkiem na ręku będzie musiał robić reset systemu.
2. Dość słaby prcek i jego gabaryty w porównaniu z obecnymi możliwościami/wielkością sprzętu na którym może działać MOS.
Miniaturyzacja i szybkość które oferują Mini i PB to bardzo duże plusy dla MOSa tutaj zupełnie nie wykorzystane.

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2014 11:07:34 przez BULI
[#36] Re: PM wędrowniczek gotowy!

@wali7, post #33

komputery z G4, choćby nisko taktowanym, i normalna ilość RAM stawia ten sprzęt daleko przed Efiką

Święta prawda. Sam mam PowerMaca "GigabitEthernet" z procesorem 500 MHz. Za grosze wypakowałem go ponad gigabajtem RAM, na pokładzie R9200 z 64 MB, dysk podłączony do ATA-100 z działającym DMA... Jeżeli chodzi o wydajność, całkowicie bez porównania z Efiką. G4 nawet popędzany zegarkiem 500 MHz po prostu miażdży Efikę i rozgniata resztki butem.

Oczywiście Efika też ma swoje zalety, ale do zapoznawania z MorphOS-em nadaje się słabo. Chociażby dlatego, że nie da się na niej używać Odyssey, było nie było jednej ze sztandarowych aplikacji. Na powyższym maku radzi sobie całkiem przyzwoicie.
[#37] Re: PM wędrowniczek gotowy!

@ZbyniuR, post #31

Wątek istnieje od paru dni i chętni walą drzwiami i oknami. Ech ten MOS to musi być świetny.

Powód jest zupełnie inny. Po prostu bardzo łatwo i niedrogo jest zaopatrzyć się na próbę (pożyczyć nawet) w jakiegoś maka, pobrać ISO z sieci i sprawdzić MorphOS-a samemu, bez czekania w kolejce i płacenia za przesyłkę. Wiele osób więc nie czekało na pożyczaka.
[#38] Re: PM wędrowniczek gotowy!

@MorphOS_pl, post #37

Podbijam temat. Czy idea wędrującego sprzętu, w czasach, gdy MOS-komputer można kupić za niecałe 100 złotych, ma jeszcze sens? Czy jest w ogóle zainteresowanie, gdyby np. gdyby znalazł się PowerBook G4 do tego celu?
[#39] Re: PM wędrowniczek gotowy!

@_arti, post #38

Ja myślę, że nie ma sensu.

Jednak wreszcie by się dla początkujących przydała w języku polskim instrukcja obsługi do systemu, bo nie ma. Już ze 3 czy 4 osoby do niego zachęciłem. Jednak za każdym razem padają od nich pytania:

1. Jak zainstalować system?
2. Jak podzielić na partycje?
3. Jak zmienić rozdzielczość?
4. Jak zmienić skórkę?
5. Co to jest Ambient?
6. Jak się konfiguruje MUI, gdyż nie jest podobne do MUI 3.8 znanego z Amigi klasycznej.
7. Jak wyświetlić na belce zajętość pamięci graficznej i nie tylko?

I jeszcze kilka innych pytań by się znalazło.

I do tego by się przydała polska instrukcja.

Również by się przydało gdzieś info dlaczego rejestracja Mosa jest taka droga: 80 € - jak na polskie warunki - bo takie pytania też miałem.

A tu jest przykład instrukcji dla Ubuntu w j. polskim zrobionej przez społeczność:

Przewodnik po Ubuntu 14.04 LTS Trusty Tahr, a tu: link do PDFa.

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2015 09:39:06 przez gilban
[#40] Re: PM wędrowniczek gotowy!

@gilban, post #39

To ja się wtrącę z informacją, że podręcznik jest w przygotowaniu. Wydanie planujemy na przyszły rok.

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2015 10:02:46 przez A2
[#41] Re: PM wędrowniczek gotowy!

@_arti, post #38

Powerbook jest jednak dość delikatny. Mufa na swoim goebelsblogu szukał pożyczaka G5, żeby dowieść, że jego X1000 jest lepsza niż sprzęt za 400 zł. Więc może lepiej byłoby wysyłać G5 z tym, ze po 5 wysyłkach zwraca się koszt samego G5 :). Sam mu bym wysłał swojego ale mam tylko dwa w tym jednego nie supportowanego przez morphosa.

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2015 10:17:59 przez michal_zukowski
[#42] Re: PM wędrowniczek gotowy!

@michal_zukowski, post #41

A po co wysyłać G5 mufie, przecież wg znawców z mufoblogu i tak się pewnie zepsuje zanim zostanie zapakowany do pudełka. Ja mam G5 który leży i nic nie robi kiedy męczę Sam460ex ale średnio mi się chce go pożyczać.
[#43] Re: PM wędrowniczek gotowy!

@pamp3rs, post #42

gdyż "prawdziwa cnota krytyki się nie boi"
[#44] Re: PM wędrowniczek gotowy!

@michal_zukowski, post #43

Tak szczerze, to ja bym się cieszył, jakby powstały sterowniki pozwalające instalować Mosa na iMaku G5. To by była super sprawa.
[#45] Re: PM wędrowniczek gotowy!

@michal_zukowski, post #43

Ja jak chciałem zobaczyć os4 w działaniu to kupiłem sobie sam460, trochę droższy sprzęt niż g5 więc dla chcącego nic trudnego.
[#46] Re: PM wędrowniczek gotowy!

@pamp3rs, post #45

Jak miałeś kasę, to kupiłeś. Ja jej nie mam więc nie kupię.
[#47] Re: PM wędrowniczek gotowy!

@gilban, post #46

To o Mufie było raczej.
[#48] Re: PM wędrowniczek gotowy!

@A2, post #40

Podręcznik by się przydał jak i jakieś tutoriale np jak rozbudować takiego np G4, żeby wygodnie korzystać z mosa. Do tej pory nie wiem jaką kartę PCI z Sata kupić, żeby MoS z niej bootował.
To nie Amiga, żebym się musiał męczyć ze starym ATA. Ludzie siedzący na MoSie nie potrafią skumać, że nie wszyscy mieli lub mają maki i używali/używają OS od Appla. Ja osobiście OSX nie trawię a Morphosa bym chętnie spróbował, rozbudowując przy tym mojego G4 do jakichś normalnych standardów, pytań jest mnóstwo a odpowiedzi trzeba szukać godzinami, gdyby taka wiedza była w jednym miejscu byłoby o wiele łatwiej.
[#49] Re: PM wędrowniczek gotowy!

@koxy, post #48

[#50] Re: PM wędrowniczek gotowy!

@_arti, post #49

Dzieki arti wielkie, powiedz mi jeszcze czy ta karte, trzeba flashowac ?
[#51] Re: PM wędrowniczek gotowy!

@koxy, post #50

http://library.morph.zone/Main_Page - Fajne

Można, ale nie trzeba. Z karty bez OFowego ROMu nie zabotujesz, ale możesz bootować z ATA, a system mieć na SATA.

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2015 11:36:16 przez Korni
[#52] Re: PM wędrowniczek gotowy!

@koxy, post #50

Jeśli to makowa wersja i podłączasz do Maka to nie. Tyle, że Makowa wersja będzie ze 2x droższa. Mnie się udało upolować za 15PLN, bo chyba gość na Allegro nie wiedział, co sprzedaje.


Ostatnia aktualizacja: 31.07.2015 11:59:37 przez _arti
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem