kategoria: Pegasos II
[#1] Pegasos 2 maksymalizacja
Powoli kompletuje sprzęt celem ulepszenia Pega, pytania:

1. Jaka obudowa microATX do normalnych (nie low profile) kart? Ta np.: http://www.purepc.pl/obudowy/tania_obudowa_silentiumpc_brutus_s20_dla_konfiguracji_microatx
2. Overclocking, jakieś how-to? Napewno ktoś to robił? Jak wrażenia z użytkowania?
3. Wrażenia z emulacji Warp3d? Znaczy chce użyć karty bez wspomagania sterownika 3d z emulacja za pomocą zapomniałem nazwy... Ponoć 9800 pro wymiata nawet tak pod OS4.
[#2] Re: Pegasos 2 maksymalizacja

@radzik, post #1

ad 2. Swego czasu Arbuz podkręcał do 1197 MHz, Nie wiem czy dobrze pamiętam że Drako i Fazior też... Z tego co wiem to gra nie do końca jest warta świeczki - G4 nie ma zabezpieczeń przed usmażeniem, zdobycie karty procesorowej w wypadku awarii graniczy z cudem, a przyrost mocy jakiś niewiarygodny nie był.

ad 3. Trochę informacji tutaj. Chodzi o Wazp3D.

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2014 17:37:46 przez recedent
[#3] Re: Pegasos 2 maksymalizacja

@radzik, post #1

Za małe taktowania pamięci/szyny, żeby overclocking dał sensowne wyniki.
[#4] Re: Pegasos 2 maksymalizacja

@radzik, post #1

"Podkręciłem" kiedyś swojego Pega, chyba razem z Arbuzem jeśli dobrze pamiętam kombinowaliśmy. Rzeczywiście, tak jak Michał stwierdził; zbyt wolna szyna i pamięci to główne "spowalniacze" i dlatego kupiłem PM.
Zapytam przy okazji, żeby ograniczyć się do jednego wątku czy Morphos potrafi wykorzystać karty turbo do PM a jeśli tak, to jakie? Czy ktoś ma jakieś doświadczenia w tym temacie?
[#5] Re: Pegasos 2 maksymalizacja

@Zbysiuk, post #4

Potrafi. Z tego co czytałem to ludzie chwalili się przeróżnymi Sonnetami (Encore, MDX...). Oczywiście pod MorphOSa lepszy jest póki co single niż dual processor, no i trzeba pilnować, żeby karta pasowała do maczka i miała lepszą wydajność niż zamontowany fabrycznie procesor :) Patrz też czy jest L3 cache (niektóre tego nie mają, a lepiej mieć niż nie mieć).
[#6] Re: Pegasos 2 maksymalizacja

@Zbysiuk, post #4

Mi tłumaczył kiedyś ktoś z MyApple, że te karty to tylko wysokie taktowanie, ale ponoć mają zdławioną szynę (wiecie o co chodzi, więc nie będę mieszał) i nie ma takiego przyśpieszenia zysku jakby się spodziewać. generalnie nie warto. Lepiej już chyba próbować podkręcania, jeśli chodzi o PM, no ale nie zawsze idzie.
[#7] Re: Pegasos 2 maksymalizacja

@Ender, post #6

Z tego co pamiętam, to wystarczy przestawić kilka rezystorów na karcie i mamy więcej MHz. Niestety zwiększa się tylko mnożnik. Bus frequency pozostaje bez zmian.
[#8] Re: Pegasos 2 maksymalizacja

@radzik, post #1

Ja przetaktowywałem na 1133 i 1197 - to kwestia przelutowania kilku rezystorów.
Wydajność wzrasta tylko w odniesieniu do operacji zależnych tylko od procesora, reszta pozostaje na tym samym poziomie.
Jak będziesz w Poznaniu to napisz mi maila gdybyś potrzebował pomocy z przetaktowaniem.
[#9] Re: Pegasos 2 maksymalizacja

@recedent, post #2

Po przetaktowaniu nic się nie działo z prockiem dobry radiator i wiatrak i śmigało bez zastrzeżeń.
[#10] Re: Pegasos 2 maksymalizacja

@Zbysiuk, post #4

Zapytam przy okazji, żeby ograniczyć się do jednego wątku czy Morphos potrafi wykorzystać karty turbo do PM a jeśli tak, to jakie? Czy ktoś ma jakieś doświadczenia w tym temacie?


Zamiast szukać drogich, trudno dostępnych i co najważniejsze - niekoniecznie dających takiego kopa jakiego się spodziewa, kart procesorowych lepiej spróbować przetaktować PM G4. Mój chodził stabilnie na 1.67Ghz. Jeszcze lepiej odpuścić i kupić G5, akurat mam dwa na sprzedaż ;P
[#11] Re: Pegasos 2 maksymalizacja

@lord_spider, post #8

Będę oczywiście na AmiWigilii, ale to chyba słaby moment na kręcenie sprzętu "live". :) Co prawda mam drugą kartę procesorową, po moim poprzednim Pegu, może jeszcze działa i ją by się przerobiło.

BTW: Gdzies na sieci widziałem, że teoretycznie można przelutować proca na zgodny typ (tyle samo nóżek), ale szybszy. Ktoś się w to bawił?
[#12] Re: Pegasos 2 maksymalizacja

@radzik, post #11

Ostatnie wersje miałeś chyba w eMacach G4 1.42 Ghz i PB G4 1.67 Ghz. Tego pierwszego nawet tanio się dostanie, a czy się da to chyba tylko Staszek wie.

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2014 23:05:38 przez Ender
[#13] Re: Pegasos 2 maksymalizacja

@recedent, post #5

Ja mam Sonneta 1000 MHz z 2 MB L3, a oryginał w moim Macu G4 był 400 MHz (tak pisze na etykietce znamionowej). Widać gołym okiem ten 1 GHz, wszystko chodzi plynnie i filmy też daje radę. Mam też w zapasie procka 350 MHz, radeona 9000 Pro i płytę główną. OK
[#14] Re: Pegasos 2 maksymalizacja

@Voyox, post #13

Z ciekawości ile kosztował ten turbiacz?
[#15] Re: Pegasos 2 maksymalizacja

@radzik, post #11

Nie wiem czy dotrę na AmiWigilię, faktycznie warunki do eksperymentowania mogłyby być nie najlepsze
Pisz jak będziesz gotowy na podkręcanie - dogadamy się co do czasu i miejsca.
[#16] Re: Pegasos 2 maksymalizacja

@lord_spider, post #15

No masz tak blisko, że aż wstyd na AmiWigilię nie przyjechać. :)

Co do kręcenia live, mam drugą, kartę procesorową, więc jeśli działa, to i można by to zrobić na imprezie. W innym przypadku pomyślimy nad innym rozwiązaniem. Co nie zmienia faktu, że na imprezę wbija. :)
[#17] Re: Pegasos 2 maksymalizacja

@recedent, post #5

Dzięki za info. Czytałem, dość dawno temu na jakimś forum o kartach do PM, potem nawet sprawdziłem Sonnety na aukcjach eBay i... mi troche mina zrzedła. Pomyślałem, że jak mi takie coś wpadnie w ręce, to warto sprobować, ale nie za takie pieniądze. Na dodatek, PM dla Morphosa nie był jeszcze wydany a co dopiero turbo sprawdzić :)
[#18] Re: Pegasos 2 maksymalizacja

@recedent, post #2

Ano podkręciłem. Nie wiem czy dobrze pamiętam ale ja poszedłem na całość i coś chyba koło 1,3 wykręciłem. W każdym bądź razie komp działał jeszcze parę lat bez zarzutu, założyłem jakieś przyzwoite chłodzenie i nie było problemu. Aż rok albo dwa temu zaświeciła mi się karta procesorowa, cholernie jasne światełko:) i peg padł. Przyrost mocy był ledwie zauważalny.
[#19] Re: Pegasos 2 maksymalizacja

@radzik, post #16

Ano blisko, ale akurat w ten weekend będę w Trójmieście
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem