kategoria: MorphOS 3.x
[#1] PowerBook - wiatraczki
Mam pytanie czy jest w MorphOS3.7 jakaś opcja, która pozwala kontrolować pracę wiatraczków w PowerBooku G4 (A1106) . Chodzi o to, że wiatraczki milczą póki temp. nie osiągnie 60stopni, a potem zaczynają wyć niemiłosiernie. Czy da się jakoś ustawić ich pracę aby działały cały czas np. na 30% obrotów . Bo przyznam, jest to troszkę denerwujące, a i pewnie takie przegrzewanie sprzętu nie jest "zdrowe" dla mojego laptopa .
[#2] Re: PowerBook - wiatraczki

@trOLLO, post #1

W jaki sposób osiągasz aż 60stopni ? Ja nigdy tyle nie widziałem na moim PB (A1107) - max 53stopnie w lecie. A wiatraczki włączają mi się ewentualnie 3x w roku po resecie i kręcą się aż nie wyłączę zasilania. Przy pierwszym porcie MOS-a na PB to kręciły się jak głupie chwile po włączeniu i było to niefajne. Tak A1107, o Dżizas spojżałem na datę produkcji mimowolnie :} makabra.





Ostatnia aktualizacja: 11.01.2015 12:27:05 przez ede
[#3] Re: PowerBook - wiatraczki

@trOLLO, post #1

A otwierałeś go kiedyś/czyściłeś/nakładałeś nową pastę termoprzewodzącą itp? Coś mi mówi że takie zachowanie nie jest normalne...

Na MorphZone był kiedyś podobny wątek.
[#4] Re: PowerBook - wiatraczki

@recedent, post #3

Tak, PBook był otwierany około trzech miesięcy temu, nałożona jest nowa pasta - Arctic Silver 5, dodatkowo wiatraczki są nowe :) .

Oczywiście podczas normalnej pracy - czyli OWB, IRC, MP3, itd, temperatura utrzymuje się na poziomie 48-50 stopni . Wystarczy jednak uruchomić np. emulator PSX-a to zaraz komp sie rozgrzewa :( .
[#5] Re: PowerBook - wiatraczki

@trOLLO, post #4

O podobnym problemie pisalem tutaj (pod twoim tematem zreszta):

http://www.ppa.pl/forum/morphos/29732/morphos-3-5-i-wiatraczki
[#6] Re: PowerBook - wiatraczki

@trOLLO, post #4

No... jak odpalisz coś, co chce 100% CPU to normalka, że laptop się nagrzeje do 60C i więcej - pod OSX dochodzi do 68C normalnie i nie ma w tym nic dziwnego.
[#7] Re: PowerBook - wiatraczki

@trOLLO, post #4

Działający emulator PSX na pewno ma prawo obciążyć procesor w 100% (a pewnie chętnie i więcej, hehe). Wtedy to normalne, że procesor się nagrzewa i wymaga lepszego chłodzenia. Dokładnie tak samo wyglądałoby to pod każdym innym systemem i na każdym innym sprzęcie.
[#8] Re: PowerBook - wiatraczki

@Jacek Piszczek, post #6

Może źle napisałem :) . Chodzi mi o to, że wydaje się iż wiatraczki milczą cały czas. Dopiero gdy temperatura wskoczy na 60 stopni, to zaczynają wyć .

Dlatego też zastanawiam się czy jest jakaś możliwość kontroli pracy wiatraków przy niższych temperaturach . Dobrze by było aby była możliwość, np. ręcznego ustalenia momentu włączenia wiatraków ( np, 40 stopni i wiatraki "wskakują" na 30% obrotów) .
[#9] Re: PowerBook - wiatraczki

@trOLLO, post #8

Ale to nieprawda :) Wiatraczki mają kilka stopni pracy i są regulowane dynamicznie. Po prostu często na pewnych obrotach zaczynają się różne wibracje, etc i dlatego je mocniej słychać. Zawsze możesz w ustawieniach Laptop wyłączyć full speed, to się CPU tak nie nagrzeje.
[#10] Re: PowerBook - wiatraczki

@Jacek Piszczek, post #9

niemniej tosowna opcja/kontrolka by sie przydala. ja mam podobny objaw w G5: po paru minutach idlowania wiatraki (a tych w powermaku g5 jest sporo) zaczynaja wyc, bo dochodzi do 60 stopni. i owszem, jest kilka leveli wycia i morphos ladnie nimi przelacza, tyle ze macos i linux albo maja tych stopni wiecej i potrafia wlaczyc cichsze tryby, albo wlaczaja wolne oborty wiatraka wczesniej i wtedy nie musi az tak halasowac. morphos wydaje sie nie robic nic, po czym od razu wskakiwac na trzeci bieg.
w kazdym razie idlujacy komp z mosem halasuje po kilku minutach tak jak osx po paru godzinach pracy, nie idla.
[#11] Re: PowerBook - wiatraczki

@Valwit, post #10

G5 chodzi na full speed w MorphOSie - stąd wyższa temperatura niż pod OSX lub Linuxem. ZTCW przełączanie tych trybów na G5 jest dość skomplikowane - pod G4 w PowerBookach sam sobie z tym poradziłem z moją szczątkową znajomością PPC asm... Za G5 bym się sam nie zabierał :)
[#12] Re: PowerBook - wiatraczki

@Valwit, post #10

Eeee ja na G5 mam 69-71 i wiatraki chodzą na min ;)
Czego nie można powiedzieć pod OSX ;)
[#13] Re: PowerBook - wiatraczki

@Jacek Piszczek, post #11

a moze jest dostepny jakis utilek do sprawdzenia głośności wentylatorków ? :)
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem