[#1] Dysk SSD. IDE czy msata ?
Zastanawiam sie na wymianą tradycyjnego dysku na SSD
Najprosciej byloby IDE44, ale wiekszy wybor jest msata.
Zauwazylem ze dostepne adaptery są na 3.3V i 5V oraz rozne wielkosci msata (mini sata)
SSD są na 3.3V
Jakie najlepiej zastosowac w IBooku/Powerbooku czy Amidze ?


Używa ktoś takie wynalazki ?
[#2] Re: Dysk SSD. IDE czy msata ?

@Norbert, post #1

Mam taki adapter ale do dużych komputerów, bo w PowerMaku mam dysk SATA ale jedno i drugie kupowałem w ciemno i działa, więc to chyba większej różnicy nie ma, o ile dysk to SATA 1-2-3 a nie ten dziwne warianty typu mSATA.
[#3] Re: Dysk SSD. IDE czy msata ?

@_arti, post #2

Musi być msata, bo SATA z adapterem IDE44-SATA nie zmieści sie w laptopie
[#4] Re: Dysk SSD. IDE czy msata ?

@Norbert, post #3

Słyszałem jeszcze o patencie z "wydłubywaniem" dysku SATA z obudowy 2,5", żeby zmieścił się pomimo adaptera IDE44-SATA, ale nie próbowałem tej metody ani nie polecam - zwłaszcza w przypadku nowych dysków, na gwarancji.
[#5] Re: Dysk SSD. IDE czy msata ?

@Norbert, post #1

Są jeszcze takie dyski w sprzedaży: TRANSCEND 330 64GB PATA 2,5cala. I to jest najrozsądniejsza opcja. Te adaptery z sata na IDE często nie chcą działać poprawnie.

No i nie trzeba nic przerabiać. Jedno wyjmujemy i drugie wkładamy.

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2015 13:16:25 przez gilban
[#6] Re: Dysk SSD. IDE czy msata ?

@gilban, post #5

No, tylko za cenę tego Transcenda to kupię 120 GB mSATA plus adapter.
[#7] Re: Dysk SSD. IDE czy msata ?

@gilban, post #5

O jakich przeróbkach mówisz?
Z tego co wiem to w przypadku mSata+adaptera to też wyjmujemy i drugie wkładamy z tym, że uprzednio przykręcając i wsuwając SSD do adaptera. :)
[#8] Re: Dysk SSD. IDE czy msata ?

@Norbert, post #1

poszperałem jeszcze na sieci i okazuje się że są trzy możliwości:
msata - mini sata
µsata - micro sata
half sata - połowa standardowego sata

ten ostatni wydaje się ciekawy.
Wystarczy zwykły adapter SATA-IDE44.
Cena tez przystępna
[#9] Re: Dysk SSD. IDE czy msata ?

@Norbert, post #8

Rzeczywiście wygląda ciekawie. Zastanawialem sie kiedyś nad mini sata, ale jakoś nie miałem czasu i sprawa upadła na ten moment. Interesuje mnie jak to wygląda wydajnościowo w stsunku do IDE?
A i jeszcze kiedyś naszła mnie myśl żeby w miejsce CD wpakować adapter, który umożliwia montaż standardowego sata w jego miejsce, ale okazało się, że nie da się z niego bootować.
[#10] Re: Dysk SSD. IDE czy msata ?

@Zbysiuk, post #9

A dlaczego?
Osx i linux i Morphos mozna zabootowac z usb, to w czym problem?
[#11] Re: Dysk SSD. IDE czy msata ?

@Norbert, post #10

A z Firewire wystartuje MorphOS ? Coś gdzieś słyszałem że szybsze to niż IDE.
[#12] Re: Dysk SSD. IDE czy msata ?

@Norbert, post #10

Dlaczego nie kupisz sobie adaptera mSata na IDE-44 tylkochcesz half sata aby później przejść na sata gdzie na koniec mieć ide 44

Reasumując half sata jest niczym innym jak adapterem z mSata na Sata gdzie później z tego Sata będziesz musiał przejść na IDE-44.


Stosując adapter mSata na IDE-44 masz tylko jeden adapter i dysk mSata.

Nie podałeś wymiarów starego dysku tzn. ile ten zespól napędowy może mieć maksymalnie.

Bo np: SDD nie jest dużo droższy od mSata. No ale jeśli się nie zmieści.

Co do napięć to na tej aukcji jest opisany dokładniej ten adapter który podlinkowałem u góry. Do tego tu jest napisane mniej więcej do czego jest 3.3. Lecz dyski SDD raczej nie korzystają z 5v tylko z 3.3v pewnie.

Ten adapter jest fajny tylko jego cena jest trochę duża.


//oczywiście każdy z wyżej wymienionych adapterów, może nie pracować prawidłowo a linki mają cel informacyjny.

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2015 23:58:32 przez amizet
[#13] Re: Dysk SSD. IDE czy msata ?

@recedent, post #6

Ja mam tego Transcenda w PowerBooku i działa idealnie :) . Owszem jest to droższe rozwiązanie od SSD mSata+Adapter, ale nie chciałem żadnych adapterów. Czasami to działa, nie działa, prawie działa itd. a tak mam święty spokój :)
[#14] Re: Dysk SSD. IDE czy msata ?

@trOLLO, post #13

Tylko że jesteś ograniczony do 64 GB. Gdybym miał wymieniać dysk z mojego miniacza na SSD to nie brałbym nic mniejszego, niż obecnie tam trzymam.
[#15] Re: Dysk SSD. IDE czy msata ?

@amizet, post #12

Wystarczy adapter sata-ide44 i dysk half size sata ssd

Są takie sata. Sprawdz.
[#16] Re: Dysk SSD. IDE czy msata ?

@Norbert, post #15

Na pewno, tylko i tak dysk half sata to dysk mSata ze złączem Sata. Bo dysk mSata ma mini pci-e a half sata ma Sata. I tak będziemy mieli dysk i adapter. Stosując mSata - 44 ide i dysk mSata. Też będziemy mieli dysk i adapter.

Tak czy tak połączeń wychodzi na to że jest tyle samo. Mógł by powstać artykuł. Jak by na to nie patrzą to te Wasze Mac-i powoli przechodzą na emeryturę. No nie ...

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2015 12:00:46 przez amizet
[#17] Re: Dysk SSD. IDE czy msata ?

@amizet, post #16

Ależ one są już na emeryturze. Tylko wczesnej, takiej pomostówce. Nie ma co ich porównywać do klasyków. Te są - jak to się mówi - "przedwojenne" :)
[#18] Re: Dysk SSD. IDE czy msata ?

@amizet, post #16

Sprawdz jeszcze raz.
Half size sata ma złącze sata. Gdzie ty tam widzisz msata ?
[#19] Re: Dysk SSD. IDE czy msata ?

@Norbert, post #18

ja kupiłem taki adapterek mSATA na IDE44 adapter mSATA <> IDE44
do niego zamontowałem SSD ADATA 64GB jak tutaj ADATA 64GB

i Amiga 1200 wszystko widzi, choć jeszcze nie formatowałem ani nie robiłem żadnych partycji bo muszę zmienić scsi.device , a tak a propos, możecie zapodać mi ten poprawiony scsi.device do dużych dysków ?
[#20] Re: Dysk SSD. IDE czy msata ?

@Norbert, post #18

Nigdzie napisałem że half size to dysk msata z złączem sata. W prostym tłumaczeniu.

Bo jeśli jest inaczej to czym różni się half size od msata. Niczym tylko złączem. Bo przecież half size to dysk sdd ale przecież msata to też dysk sdd tylko ze złączem mini pci-e.
[#21] Re: Dysk SSD. IDE czy msata ?

@amizet, post #20

half size to tylko wielkość modułu i wszystkie są na standardowym minipci-e, z tym, ze jak laptop ma gniazda mini pci-e to nie oznacza ze obsłuży dysk SSD ponieważ do tego właśnie potrzebuje wsparcie msata. Złącze jest standardowe i jest to standard minipci-e
[#22] Re: Dysk SSD. IDE czy msata ?

@Norbert, post #8

Ja w Ami 600 mam, teraz coś co nazywa się DISK-ON-MODULE wielkości 512MB na złącze IDE 40pin + przejściówka na 44pin.

Na razie prowizorycznie jak na zdjęciu, ale zamówiłem już lepszą przejściówkę aby położyć moduł poziomo. Wersja 512MB działa bez problemu. Wersja 32MB nie startuje, ale to wina tego, że potrzebuje zasilania 5v i 12V, a ten 512MB tylko 5V.





Ostatnia aktualizacja: 07.03.2015 17:44:24 przez robertos231
[#23] Re: Dysk SSD. IDE czy msata ?

@Norbert, post #1

Na eBay są tanie dyski SSD PATA 44pin.
[#24] Re: Dysk SSD. IDE czy msata ?

@tom256, post #23

Ja uwielbiam pomruk dysku twardego OK Nie chcę żadnych CF ani SSD w klasyku.
[#25] Re: Dysk SSD. IDE czy msata ?

@tom256, post #23

64gb za 350zl - dużo
[#26] Re: Dysk SSD. IDE czy msata ?

@Jacenty, post #24

to jak założę sobie SSD mSATA to odsprzedam Ci mojego WD 2,5" 80 GB. Co prawda nie mruczy jakoś szczególnie pięknie, ale... umowa stoi?
[#27] Re: Dysk SSD. IDE czy msata ?

@recedent, post #26

Nie ma sprawy. W którejś A1200 mam tylko 4GB HDD.
[#28] Re: Dysk SSD. IDE czy msata ?

@Jacenty, post #27

hehehe, pomruk stacji :D to zawsze można dorobić osobni :D jakiś mały mikrokontroler atmela... buzzer i już mamy dźwięki HDD :D
[#29] Re: Dysk SSD. IDE czy msata ?

@Norbert, post #1

Niniejszym potwierdzam, że włożyłem do Miniacza dysk mSATA na adapterze mSATA->IDE44 jakich na Allegro eBay są tysiące (ten w wersji 5V), nic się nie spaliło i działa jak złoto (przyspieszenie startu systemu jest widoczne). Zapomniałem tylko puścić benchmark dysku przed podmianą, a teraz już nie za bardzo chcę to ruszać. Rzuci ktoś na standardowych ustawieniach (128 buforów) z partycji Sys: ?

P.S. Chciałem przerzucić (sklonować) instalkę OSX ze starego dysku na nowy ale poległem w momencie bootowania przez adapter IDE->USB. Tzn. wykminiłem odpowiednią komendę OF:

boot ud:6,\\:tbxi


ale po wstępnej euforii (startuje!) dysk po chwili przestaje się kręcić i chociaż niby OSX jeszcze chwilę się ładuje to po chwili pokazuje znak "zakaz parkowania".

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2015 19:41:13 przez recedent
[#30] Re: Dysk SSD. IDE czy msata ?

@recedent, post #29

Ja czekam na swój adapter. Mam go w planie zamontować w iBooku.
Jaki dysk msata zamontowałeś?

ps
Spróbuje takich wpisow
\\:tbxi
\\BootX
\System\Library\CoreServices\:tbxi
\System\Library\CoreServices\BootX

Czy możesz wylistowac UD:6?
dir UD:6,\

UD:6 to partycja z OSX ?
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem