[#1] Maki vs SAM vs X1000 i następcy
Trochę się zrobił bałagan w wątku o cenie Miniacza. Myślę, że lepiej wydzielić go w osobnym miejscu, np. tutaj.
[#2] Re: Cena MacMini G4 1.5
tak lekko OT, jest ktoś w stanie wyjaśnić, dlaczego iMaki G5 są takie wolne? Co jest w nich tym 'wąskim gardłem'?

Porównywałem 12" PB G4@1.5 z ostatnim iMakiem G5@1.9 (2006) pod Tigerem i w zasadzie nie czuję różnicy, mimo że G5 ma 2x więcej pamięci, lepszą grafikę, nie mówiąc o szybszym zegarze. Nie ma w ogóle przyrostu prędkości, subiektywnie wydaje mi się nawet, że niektóre rzeczy jestem w stanie szybciej zrobić na G4. Smutne to, by zwykły Celeron M kręci kółka wokół G5 jeśli chodzi o oglądanie stron www (nie mam tu na myśli flash).
[#3] Re: Cena MacMini G4 1.5

@charliefrown, post #2

Imaki mają ścięte taktowanie - może dlatego, może masz subiektywne wrażenie, może dysk w PB jest szybszy. Bez twardych danych cięzko gdybać. Nie mam imaka więc nie mogę porównać. A co do ogladania stron to JIT dla JavaScriptu pod x86 jest lepiej napisany niz jit w teenfourfoxie.

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2015 21:31:35 przez michal_zukowski
[#4] Re: Cena MacMini G4 1.5
Płyta główna X1000 jak i cały komputer jest wciąż w sprzedaży - to raz.
Dwa - widzę, że jako fanboy apple idealizujesz tę firemkę ale choćbyś nie wiem jak zaklinał rzeczywistość nie kupujesz nowego sprzętu od apple ale ponad 10 letni szrot, którego wyparli się już dawno. Więc porównywanie tego do dzisiejszego, nowo wyprodukowanego komputera jest po prostu śmieszne.
Także to chyba ty ignorujesz otaczającą cię rzeczywistość jeżeli nie wiesz nawet, że X1000 jest nadal dostępna w sprzedaży.

Co do kłamstw odnośnie AmigaOne XE widzę, że dalej one są mocno zakorzenione. Taki był w końcu wasz model reklamowy - okłamywać środowisko aby wybierali Peg zamiast AmigaOne.
Miałeś AmigaOne? Widziałeś w ogóle? Ja miałem dwie XE (G3 oraz G4) a obecnie mam SE więc mam porównanie. Wielokrotnie pisałem o kłamstwach odnośnie problemów, które nie istnieją. Swego czasu nawet na AmiWawa była moja A1XE aby każdy mógł się o tym przekonać. Ale przecież ktoś kto nie widział nawet na oczy tego komputera na pewno wie to lepiej użytkownik - także mosisci są najlepszymi specjalistami i znawcami AmigaOne - przynajmniej na potrzeby kampanii reklamowej gdy trzeba było wcisnąć ludziom Pegasosa.
Kolejny raz przeinaczasz rzeczywistość bo szrotem w chwili kupienia (przez użytkownika mosa) jest ponad 10 letni apple, AmigaOne XE w chwili kupienia była nowym komputerem nie odstającym zbytnio od ówczesnych rozwiązań w świecie PC.

Piszesz, że jak się zepsuje to kupisz drugi. U mnie jak się zepsuje X1000 to mi naprawią w AmigaKit. A jak nie to też kupię drugą albo nawet mocniejszy komputer jak X5000. Dla ciebie nie jest problemem wydać 400zł a dla mnie 12000. EOT.

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2015 07:27:39 przez lekarz_med
[#5] Re: Cena MacMini G4 1.5

@lekarz_med, post #4

O, jesteś. Super. Możesz jakoś ustosunkować się do mojej prośby z postu numer 22? Tego odnośnie przeprowadzenia jakichś "życiowych" testów porównawczych i ustaleniu definitywnie, że to jednak X1000 jest szybsza niż PowerMac G5?
[#6] Re: Cena MacMini G4 1.5
Jeżeli amisystemy będą na x86 i będą na takim poziomie działania jak teraz MorphOS, AmigaOS 4.x (AROS wypada mniej stabilnie) to x86 się przyjmie i będziemy mieli zestawy WINDOWS + amisystem lub Linux + amisystem, no chyba że znowu ktoś sięgnie po Maki, ale z x86, to będzie MacOS + amisystem.
[#7] Re: Cena MacMini G4 1.5

@recedent, post #5

Jak sobie takie testy wyobrażasz przy różnych rodzajach procesorów i różnych systemach operacyjnych? AmigaOS4.1 obsłguje jeden rdzeń więc ewentualny wynik to i tak jest tylko połowa mocy X1000. To nie będzie porównanie mocy komputerów a systemów operacyjnych. Testy pod Linuxem?
To tak jak na stronie appla gdy jeszcze sprzedawali PPC. Zawsze w ich testach słupki PPC były ok 2x wyższe niż x86. Potem jak przeszli na intela to w ciągu jednej nocy proporcje się odwróciły i słupki x86 nagle stały się dużo wyższe od najszybszych PPC. Zależy jak się testy ustawi i co się w nich weźmie pod uwagę. Takie test są robione aby "udowodnić" z góry założoną tezę.

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2015 09:50:57 przez lekarz_med
[#8] Re: Cena MacMini G4 1.5
Rejestracji Morphosa jest na dzień dzisiejszy około 3000. Ale wzrost liczby rejestracji jest stały więc za rok może będzie 4000. Co do sprzętu to środowisko Morphosa też miało 3 sprzęty własne - Peg1, Peg2 i Efikę i duża część osób pozbyła się ich wybierając Apple.

Co do x86 to plany przejscia na tę platformę są znane od dawna, ale na razie to tylko plany.
[#9] Re: Cena MacMini G4 1.5

@lekarz_med, post #7

To przygotuj ten test, żeby udowodnić z góry założoną tezę że AmigaONE X1000 z AmigaOS4 jest lepsza niż PowerMacG5 z MorphOSem.
[#10] Re: Cena MacMini G4 1.5

@lekarz_med, post #7

No właśnie, piszesz o jakichś tendencyjnych, ustawianych testach, choćby tutaj:

A tendencyjne testy, ustawiane celowo tak aby osiągnąć z góry założony wynik są tylko doskonałym przykładem mosistowskiego przeinaczania rzeczywistości.

Jeśli przeinaczają rzeczywistość to zakładam, że "rzeczywista rzeczywistość" jest inna. Zrób test pokazujący jak jest w istocie, potem zrobimy taki sam na PowerMaku G5 i skończy się "mosistowskie przeinaczanie". Proste.
[#11] Re: Cena MacMini G4 1.5

@recedent, post #10

Było wiele takich testów i jaka jest reakcja - "nasz mac niewiele wolniejszy od x1000"
Ale wolniejszy i koniec. Zawsze po takich testach zaczyna się utyskiwanie, że "u nas tylko R9600 a u was X7750 i tylko trochę szybciej". Ale szybciej i koniec.
Jeszcze brakuje żebyście napisali "nasz mac zajął zaszczytne drugie miejsce podczas gdy X1000 była przedostatnia".
Ewentualnie robi się test kodowania mp3 czy RC5 gdzie wiadomo, że każdy procesor z altivec jest 2x szybszy a X1000 na jednym rdzeniu będzie 2x wolniejsza. I wtedy euforia, że 10 letni szrot wyprzedził nowy komputer.
Już to było przerabiane i fanboye apple nie zmienią swojego postrzegania bez względu na wysokość słupków czy cyferki w tabelkach. Dlatego wyważanie otwartych drzwi uważam za bezcelowe.
[#12] Re: Cena MacMini G4 1.5

@lekarz_med, post #4

1. Ok, nie wiedziałem, że wyprzedają resztki magazynowe X1000 z ostatniej serii produkcyjnej (2013 rok). Myślałem, że jest dużo większe zapotrzebowanie na X1000 i rozchodzą się one jak ciepłe bułeczki, ok myliłem się.

2. Nie idealizuje Apple, przemawia przeze mnie czysty pragmatyzm.

3. Brak układu Audio w niektórych starszych AmigaONE to kłamstwo czy fakt?

4. AmigaONE XE, podobnie jak Pegasos w chwili kupienia nie odstawały zbytnio od reszty świata. Tu się zgodzę. AmigaONE X1000 w chwili wprowadzenia na rynek (2012?) ma parametry prawie identyczne jak ostatnia seria PowerMaców G5 z pcie z końca roku 2005. 7 lat różnicy to jednak dużo. Oczywiście, że naprawisz sobie X1000 a AmigaKicie, możesz także kupić sobie nową (jeśli 2 letni leżak magazynowy określimy jako nowy). Czy 7 letni komputer Apple będący leżakiem magazynowym to szrot a 2 letni leżak już nie czy oba sprzęty są szrotami?

5. Piszesz, że sobie kupisz drugą X1000 albo coś nowego, ok, ale pamiętaj że Amiga była zawsze komputerem dla mas o cenie odpowiednio niższej niż konkurencja. To część jej legendy. AmigaONE X1000 nie wpisuje się w tę legendę. To że Ciebie stać, mnie też i pewnie z 50 osób na tym forum też stać to nie zmienia faktu, że ten sprzęt jest zbyt drogi. Nie winię tu Aeonu za cenę, nie uważam żeby specjalnie ją podnosił. Ten sprzęt kosztuje tyle i nie dało się go zrobić tańszym. To zrozumiałe, ale ta sytuacja powinna zapalić czerwoną lampkę w głowach decydentów.
[#13] Re: Cena MacMini G4 1.5

@lekarz_med, post #11

1) X1000 ma Altiveca testy zatem można przeprowadzić
2) Maki G4 są niewiele wolniejsze od X1000,Maki G5 są od niej szybsze.
3) 3D na Morphosie dalej jest dużo szybsze niż na AmigaOS4 i to niezaleznie jaką masz kartę, mam 188 fpsów w Quake3 w 1280x1024. Czekam więc na wyniki z X1000, na dowolnej karcie :)
[#14] Re: Cena MacMini G4 1.5

@michal_zukowski, post #13

3D na Morphosie dalej jest dużo szybsze niż na AmigaOS4 i to niezaleznie jaką masz kartę, mam 188 fpsów w Quake3 w 1280x1024.


Z ciekawości, na jakiej konfiguracji?
[#15] Re: Cena MacMini G4 1.5

@michal_zukowski, post #12

1) Widzę, że nie da się z tobą normalnie rozmawiać.
Wszędzie musisz wrzucić swoje idiotyczne prześmiewcze komentarze.
Rozumiem, że znasz lepiej niż AmigaKit stan faktyczny płyt X1000 i wiesz, że są to leżaki magazynowe a nie nowe komputery.
Widzę, że jesteś znawcą nie tylko AmigaOneXE ale także AmigaOne X1000 i to z cyklem produkcyjnym włącznie. Kpisz?
A głupawy tekst o bułeczkach to nie wiem czemu miał służyć.

3) Wielokrotnie była na pokazach moja A1XE z układem dźwiękowym zamontowanym od nowości - i uwaga - wbrew temu co mosiści wypisywali na forum działającym. No cud jakiś.

4) Tutaj przykład przeinaczania faktów:
a) o X1000 i reszcie świata nie mówiliśmy mowa była o A1XE.
Zmieniasz tor rozmowy celowo i sądzisz, że nikt tego nie zauważy. Co ma moment wprowadzenia X1000 na rynek w stosunku do tego, że jest lepsza od maka też nie wiem.
b) Znów jakieś banialuki o leżakach magazynowych. Ja w razie awarii mogę sobie kupić nawet nową płytę X5000 a ty tylko i wyłącznie coraz starsze maki. i to jest najważniejsze. Amigowcy mają zapewnione komputery fabrycznie nowe a mosiści muszą szukać po jakimś 5 czy 6 właścicielu starych maków prawie jak klasycznej amigi.
c) Jaki 7 letni komputer? Mak o mosa to obecnie co najmniej 10 lat jeżeli kupujesz najnowszego maka. Przy macmini/powerbook/ibook nawet więcej.
d) gdzie ty widziałeś leżaki magazynowe maków G5 ? - co, ktoś na miarę Petro znalazł magazyn w indiach i sprowadzi do europy za 800zł? No nie bądź śmieszny. Dobrze wiesz, że G5 na rynku wtórnym to poleasingowy złom wyprzedawany za bezcen z firm. Praktycznie nie ma NOS a jeżeli by się taki trafił to za 400zł go nie kupisz.

5) Dla mas to była A500. Amigi hi-end jak A3000 czy A4000 to był sprzęt drogi i niedostępny. Dopiero teraz - ponad 20 lat później bez większych problemów można sobie pozwolić na A3/4000.
AmigaOne X1000 to właśnie amigowy hi-end więc nic dziwnego, że nie każdego na to stać.
[#16] Re: Cena MacMini G4 1.5

@michal_zukowski, post #13

Czekałem kiedy wyciągniesz syntetyczne fps w q3. Widzę, że się nie zawiodłem. Żaden dzisiejszy monitor tego nie wyświetli ale co tam.
[#17] Re: Cena MacMini G4 1.5

@lekarz_med, post #16

odpalonego w okienku też nie wyświetli, a to dziwne :)
[#18] Re: Cena MacMini G4 1.5

@_Skiba, post #14

G5 2Ghz, Radeon X1950xt
[#19] Re: Cena MacMini G4 1.5

@lekarz_med, post #15

1. Po prostu nie jestem ponurakiem :)
A wiec, informacje o produkcjach X1000 podawał AmigaKit, nie trzeba być detektywem. Tu masz ostatnią z 2013 roku:
http://www.amigans.net/modules/news/article.php?storyid=1901. Na stronie Amigakitu jest jeszcze info z 2014 roku z kwietnia, że X1000 są nadal dostępne. Do tego dochodzą informacje od Trevora o mocnym podwyższeniu ceny procesorów PaSemi i o tym że dopłacali do ostatniej serii X1000 przez to, zeby nie zwiększać kosztów dla końcowego użytkownika. To nie kpienie, to rzeczywistość.

3. Odnośnie problemów sprzętowych swoję wiedzę czerpię z amigaworld.net oraz ze strony Adama Mierzwy: https://amigaone.wordpress.com/kacik-amigaone-xe/usprawnienia/. Jest tu dokładnie, ze zdjęciami wyjaśnione co było nie tak w AmigaOne XE. Nie wmawiam, że masz niedziałający układ dzwiękowy, tylko mówię, że problemy sprzętowe zmuszały do obejść programowych. Problemy te były faktem i świadczą o jakości wykonania AmigaONE XE, dlatego nazywanie starych maków szrotami przy tym co dostarczył Eyetech to własnie jest kpina. Rozumiem też, że u Ciebie mogło wszystko działać, nie przeczę temu, nie przeczę, że duża część użytkowników nie miała żadnych problemów. Ale błędy w AmigaONE XE są faktem i chociaż niewielkie to nazywanie Powermaców szrotami zakrawa na hipokryzje.

4. Ja też mogę kupić X5000. Prezentacja MorphOSa na tej maszynce już na najbliższym party w Niemczech.

b) Zapominasz że MorphOS działa na Sam460, a X5000 nie jest jeszcze publicznie dostępna.

c) 7 lat różnicy było w momencie wprowadzania X1000 na rynek, tak jak napisałem w poscie, czytaj dokładniej,
2012 - 7 = 2005 :)

d) Oczywiście, że trudno kupic Powermaca G5 NOSa, ostatnio widzialem że oddział Apple w Brazylii sprzedawal ale to było rok temu. Natomiast wersje refurbished są dostępne łącznie z gwarancją.
[#20] Re: Cena MacMini G4 1.5

@michal_zukowski, post #8

Rejestracji Morphosa jest na dzień dzisiejszy około 3000. Ale wzrost liczby rejestracji jest stały więc za rok może będzie 4000. Co do sprzętu to środowisko Morphosa też miało 3 sprzęty własne - Peg1, Peg2 i Efikę i duża część osób pozbyła się ich wybierając Apple.


Ano własnie rejestracji a użytkowników może być 1500 albo mniej. Te numerki nic nie znaczą. To logiczne że wymienili sprzęt na szybszy gdy mieli możliwość.

Co do x86 to plany przejscia na tę platformę są znane od dawna, ale na razie to tylko plany.


Jakoś mi to umknęło bo mało się Mosem interesuje. Ciekawe czy jest już coś działającego?
[#21] Re: Cena MacMini G4 1.5

@lekarz_med, post #11

Było wiele takich testów


Możesz jakieś przytoczyć? Chętnie się zapoznam. Skoro było ich tak wiele to z pewnością choć jeden znajdziesz...
[#22] Re: Cena MacMini G4 1.5

@lekarz_med, post #15

Jeśli nowy sprzęt jest aż tak wielkim atutem że większość woli go od używanych komputerów Apple, to dlaczego nie zrobiono portu AOS4 na te właśnie Apple?

Ano dlatego bo ludzie wolą kupić markowe i tanie Apple do swojego systemu amigowego, niźli niszową płytę główną która jest droższa i gorsza.

Pamiętaj jak miałem Pegasosa G3, bałem się co to będzie gdy go szlag trafi.
A teraz gdy już jest port na strucle? Jeśli jeden komp się zepsuje to kupię drugiego :)

Powerbooka kupisz za 400 zeta i masz system MorphOS kompatybilny z AmigaOS3.1 (bardziej niż AOS4.x) na laptopie 15", 1.67GHz, 1GB RAM, 128MB VRAM....

Wolę używanego laptopa niż wcale nie mieć, tak jak userzy 4.x
[#23] Re: Cena MacMini G4 1.5

@michal_zukowski, post #19

Czy możesz mi wytłumaczyć jaki ma sens port MorphOS na X5000/Sam460 dla developerów MorphOS Team ?

Chyba raczej nie finansowy ?

- A-Eon otrzyma pieniądze za sprzedaż X5000
- ACube otrzyma pieniądze za sprzedaż Sam460
- Hyperion otrzyma pieniądze za AmigaOS4.1/4.2 - wliczony w cenę X5000
- ACube otrzyma pieniądze za AmigaOS4.1/4.2 - wliczony w cenę Sam460
- MorphOS Team - zapewnia (gwarantuje) swoim portem wyczyszczenie magazynów X5000/Sam460 A-Eon/Hyperion/ACube

- MorphOS Team - otrzyma pieniądze za licencję MorphOS - jesli uda mu się ukończyć port systemu (RadeonHD 2xxx/3xxx/4xxx/5xxx/6xxx/7xxx/R9/.., RadeonHD 3D, SoundHD, obsługa 2-4 rdzenie, xmos/xena, gigabit lan .... i nne)

Nie lepiej zostać przy Mac g4/G5 ?

Hej
[#24] Re: Cena MacMini G4 1.5

@Amig_OS, post #23

A obsługa 2-4 rdzeni bedzie w AOS obsługiwana na X5k w okolicach jej premiery? Zabawne, jesli ktoś w ogóle w to wierzy...Skadinad jak tam to mityczne gallium, ponoć miało być prawda?
[#25] Re: Cena MacMini G4 1.5

@Amig_OS, post #23

Czy możesz mi wytłumaczyć jaki ma sens port MorphOS na X5000/Sam460 dla developerów MorphOS Team?

Celem tego portu jest poszerzenie asortymentu komputerów na jakich można uruchomić MorphOS-a, oraz zwiększenie ilości użytkowników.
[#26] Re: Cena MacMini G4 1.5

@Amig_OS, post #23

Krashan odpisal wiec dodam tez od siebie. Sam460 mozna chyba kupic bez OS4.1 albo zwrocic OS4.1 i odzyskac pieniądze (tego jestem pewien). Poza tym port na Sam460 byl wstępem do oprogramowania PCIe i rozpoczecia prac nad sterownikami do nowszych kart GFX. Sprzęt zostal dostarczony przez Aeon, dodatkowo wydaje sie byc szybszy niż X1000 więc może faktycznie bedzie lekko szybszy niż PowerMakiG5. Będzie mozna także porównać AmigaOs4 i Morphosa na jednej, dosc szybkiej Amidze.

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2015 21:06:46 przez michal_zukowski
[#27] Re: Cena MacMini G4 1.5

@michal_zukowski, post #26

Chyba masz na myśli X5000. bo Sam460 nijak od X1000 szybsza nie będzie...
[#28] Re: Cena MacMini G4 1.5

@michalmarek77, post #24

--- Copy & Paste ---
Skadinad jak tam to mityczne gallium, ponoć miało być prawda?
--- End ---

Możesz podać jakiś link ze strony Developerów AmigaOS4 odnośnie Twojej wypowiedzi ?

PS. 1
Mówisz o elementach AmigaOS 4.2 : Gallium/Mesa3D, RadeonHD, Core2,4
Jeśli otrzymasz wraz z X5000 AmigaOS 4.2 to znajdziesz tam te wszystkie elementy.
Osoby które kupiły X1000 i X5000 mają wliczony AmigaOS4.2 w cenę Nemo/Cyrus+.

PS. 2
Oczywiście jeden z w/w elementów AmigaOS 4.2 jest dostępny odpłatnie: RadeonHD 2D/3D. Nie trzeba więc czekać na AmigaOS 4.2 :)
Jest to spowodowane szybkim wycofywaniem starych modeli z rynku i zastępowania ich nowymi modelami przez AMD. Użytkownik nie jest skazany na archaiczne karty graficzne i mając nowoczesny monitor i kartę RadeonHD może korzystać z jego możliwości.
[#29] Re: Cena MacMini G4 1.5

@recedent, post #27

To logiczne o ktorym sprzecie mówię :) Sam460 nie zostałby dostarczony przez Aeon.
[#30] Re: Cena MacMini G4 1.5

@Amig_OS, post #28

No nie do konca, nie ma wparcia do dekodowania filmow, jest tylko do wyswietlania. Nie ma tez wsparcia dla pracy na wielu monitorach na jednej karcie gfx (morphos oczywiscie tez tego nie ma)

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2015 21:31:22 przez michal_zukowski
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem