[#31] Re: Cena MacMini G4 1.5

@michal_zukowski, post #30

Spokojne ... Hans nie próżnuje - to bardzo pracowita osoba.

Przekornie napiszę:
Trzymajmy kciuki za A-EON i aby MorphOS Team się nie rozmyślił.
[#32] Re: Cena MacMini G4 1.5

@Amig_OS, post #28

Ciekawe jest to co piszesz, choć wątpię by to było realne. AmigaOS 4.2 miał być dostępny już dawno - cześć posiadaczy X1000 czeka na swą oplacona wersje 3,5 roku :) Mówisz, że będzie multicore obsługiwany? Nie wydaje mi się by dziś wprowadzenie tego do AmigaOS było realne. Swoją drogą na jakiej zasadzie w AOS ten multicore miałby niby dzialac? Z gallium podobnie...widzial to ktos? testował? Jest, powstały w trudzie i znoju, Warp3D i to na jakiś czas pewnie będzie musiało wystarczyć.
No ale przynajmniej Hyperion w końcu wyda Gorky17, co nie?

To żaden flame, tylko opinia która powstała na podstawie przeglądania dyskusji toczonych na różnorakich okolo amigowych forach.
[#33] Re: Cena MacMini G4 1.5

@michalmarek77, post #32

Na arosie dziala, to czemu mialoby nie dzialac na AmigaOs4 (jedynie problemy z PowerPC mi przychodzą na mysl). Jakis czas temu podawali ze dziala w trybie software. Sam Gallium jest o ile wiem dosc wolne wiec moze cos poprawiają żeby dzialalo szybciej.
[#34] Re: Cena MacMini G4 1.5

@michalmarek77, post #32

Za obsługę multicore w AmigaOS odpowiada X-Kernel.
Garść technicznych informacji z 2013 roku (punkt 4.):

Hyperion Entertainment Blog ; Posted by Steven Solie on October 24, 2013

Co do Gorky 17 - ma być na gwiazdkę 2015 więc trzeba pisać list do Mikołaja :)
[#35] Re: Cena MacMini G4 1.5

@michal_zukowski, post #12

Ciekawostką jest brak układu dźwiękowego w X5000, ja byłem mocno zdziwiony. Może to tylko moja rewizja płyty tak ma..
[#36] Re: Cena MacMini G4 1.5

@pamp3rs, post #35

A co w tym dziwnego?
Było by dziwne gdyby ją ktoś zabrał - a specyfikacja nie zawierała wbudowanej karty.

Radeon R9 280X też nie jest wlutowany w X5000 a działa w 2D/3D z AmigaOS 4 :) - kolejny tysiąc złotych mniej do wydania :)

Miało być taniej niż X1000 więc cięto koszty i tyle. Mogli nawet zrezygnować z sieciówek :) - masz wolne 2 sloty PCI.


Jeśli chcesz obsługę dżwięku HDAudio wystarczy kupić kartę zgodną z chipem w X1000.
Osoby którym nie zależy na dźwięku będą mogły sobie zainstalować coś taniego np.

link

W specyfikacji A-EON nie uwzględniono wbudowanej karty muzycznej:

link

Specifications:

Freescale P5020 CPU 2GHz, 64-bit e5500 dual-core PowerPC SoC
2x SATA 2.0
1x PCI-e x16
1x PCI-e x4
2x PCI-e x1
1x Xorro slot
2x PCI
6x USB 2.0 external
2x USB 2.0 internal headers
1x Gigabit Ethernet
Serial I/f
"Xena" 500MHz XMOS XS1-L2 124 combination (enhanced)




Ostatnia aktualizacja: 28.09.2015 11:14:06 przez Amig_OS

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2015 11:14:54 przez Amig_OS

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2015 11:16:41 przez Amig_OS

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2015 11:20:59 przez Amig_OS
[#37] Re: Cena MacMini G4 1.5

@Amig_OS, post #36

Amig_OS, widzę że jesteś dobrze zorientowany - może Ty masz gdzieś bardziej pod ręką linka do tych testów, w których X1000 jest szybsza od PM G5, bo lekarz_med coś strasznie długo szuka...
[#38] Re: Cena MacMini G4 1.5

@recedent, post #37

Kiedyś z mufą robilismy tu na forum testy dosboxa i wyszło że wyniki są bardzo podobne miedzy X1000 i moim G5 2Ghz
[#39] Re: Cena MacMini G4 1.5

@lekarz_med, post #16

Czekałem kiedy wyciągniesz syntetyczne fps w q3. Widzę, że się nie zawiodłem. Żaden dzisiejszy monitor tego nie wyświetli ale co tam.

X-Star DP2414LED
da się podkręcić do conajmniej 185Hz, czasami do 200Hz pomysł

poza tym Q3 ma mieć 125Hz stabilne jak skała, bez żadnego dropa. Średni fps 188fps tego nie zapewnia, szczególnie na bardziej skomplikowanych, większych mapach.

poza tym taki argument jak twój aby uzasadnić dlaczego 3d w AOS4 ssie (bardziej niż w MOS, bo tak ogólnie to obie implementacje są siebie warte) jest bardzo naciągany aby nie powiedzieć w prost że żałosny
[#40] Re: Cena MacMini G4 1.5

@Amig_OS, post #36

Dla mnie dziwne, że płyta za tyle kasy nie ma układu dźwiękowego ale bez bicia się przyznaje, że nie patrzałem w specyfikację stąd moje zaskoczenie.
[#41] Re: Cena MacMini G4 1.5

@pamp3rs, post #40

Stwierdzenie "płytka za tyle kasy" nie ma tu uzasadnienia.

Chyba orientujesz się ile kosztowało zaprojektowanie od zera takiej płyty pod tak egzotyczny procesor, w tak małych ilościach. Trevor już wielokrotnie to tłumaczył i podawał nawet liczby w którymś z wywiadów.

Nowe maki czy inne samsungi galaxy są też drogie a są produkowane w TROCHĘ większych ilościach.
[#42] Re: Cena MacMini G4 1.5

@Amig_OS, post #41

No wiesz. Dziwić się to zawsze ma prawo. Ważne że nie został oszukany bo zdaje się że to chciał zasugerować. Swoją drogą to dziwię się jak coś można kupic bez czytania co się kupuje Jeszcze za tyle kasy.
[#43] Re: Cena MacMini G4 1.5

@Amig_OS, post #36

AmigaOS4 obsługuje karty na USB?

Jeśli nie to praktycznie natychmiast zajmuje się jeden port PCI bo obsługiwane karty to w większości stare chipsety na PCI. Czy aż tak obniżyłoby koszty aby dać jeden PCI-E mniej i zamiast niego dać jakiś kodek na PCI-E? Z tego co się orientuję wszystkie chipsety HDAudio mają jeden sterownik, nie trzeba go wymyślać na nowo za każdym razem...

No ale takie tam czepianie się dla czepiania się, ważne że jest Xena ok, racja
[#44] Re: Cena MacMini G4 1.5

@TomK, post #42

Nic nie chciałem zasugerować więc swoje "zdaje się" zostaw dla siebie.
[#45] Re: Cena MacMini G4 1.5

@XoR, post #43

A jakie karty byś chciał włożyć w PCI że się martiwsz ze dwa sloty to za mało?

To takie czepianie się do czepiania
[#46] Re: Cena MacMini G4 1.5

@TomK, post #45

Szczerze mówiąc - ja bym wolał mieć na płycie HD Audio zamiast bezużytecznej póki co Xeny. A coś mi mówi, że taki wybór nie podwyższyłby ani trochę ceny płyty.
[#47] Re: Cena MacMini G4 1.5

@TomK, post #20

Ano własnie rejestracji a użytkowników może być 1500 albo mniej. Te numerki nic nie znaczą. To logiczne że wymienili sprzęt na szybszy gdy mieli możliwość.


Jeśli ktoś kupił szybszego maka, to mógł przenieść licencję, albo gdy kupił kolejną to słabszego kompa odsprzedać.

Twoje zakładanie że tylko ktoś dokupuje, to jest, jakby to nazwać...

To takie czepianie się do czepiania


[#48] Re: Cena MacMini G4 1.5

@odyseja_lkc, post #47

Mógł przenieść licencję ze sprawnego komputera? To bardzo ciekawe. Masz coś na potwierdzenie tej śmiałej tezy?
[#49] Re: Cena MacMini G4 1.5

@TomK, post #45

Zastanawia mnie jeszcze jedna rzecz. To ma być jako zestaw komputerowy, np. AmigaOne X5000, tak? Czyli kupuję taki komputer, wyjmuję z pudła, próbuję podłączyć i co, nie ma gdzie wpiąć głośników? Jako pierwszą rzecz po zakupie kompa trzeba go będzie rozbierać i podłączać jakąś starą używaną dźwiękówkę na PCI czy będzie tam może jakaś dźwiękówka w komplecie aby nie trzeba było rozbierać kompa?

Jeśli opcja nr. 1 to żal.pl a jeśli nr. 2 to kosztów raczej tym nie zmniejszą bo kodek dźwięku to cena $1 albo i mniej a jakakolwiek karta dźwięku będzie droższa.

Naprawdę nie jestem w stanie pojąć logiki nie dawania w w XXI w. kodeka dźwięku hide2

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2015 12:04:05 przez XoR
[#50] Re: Cena MacMini G4 1.5

@recedent, post #46

ja bym wolał mieć na płycie HD Audio zamiast bezużytecznej póki co Xeny


Jezeli XMOS ma przynajmniej dwa dostepne kanaly PWM, to mozesz sobie zrobic z tego audio a sterujac kilkoma MOSFET-ami moglbys zrobic tor audio ze wzmacniaczem klasy D :P
[#51] Re: Cena MacMini G4 1.5

@recedent, post #48

Nie twierdziłem że ze sprawnego
[#52] Re: Cena MacMini G4 1.5

@recedent, post #46

Ja również. Chociaż nie mów że Xena jest bezużyteczna. Jak ktoś się zna na majsterkowaniu to, to jest czip dla niego. Oprogramowanie jest mozna się bawić. Choć że to nie dla każdego to fakt.
[#53] Re: Cena MacMini G4 1.5

@odyseja_lkc, post #47

Ech szkoda gadac z Tobą
[#54] Re: Cena MacMini G4 1.5

@odyseja_lkc, post #51

No widzisz i w ten sposób użytkowników nie przybyło
[#55] Re: Cena MacMini G4 1.5

@TomK, post #52

jak ktos siie zna na majsterkowaniu to na pewno nie bedzie majsterkowal przy płycie za 12 tys PLN
[#56] Re: Cena MacMini G4 1.5

@TomK, post #52

Jak ktoś się zna na majsterkowaniu to kupuje sobie tanie jak barszcz i o wiele lepiej oprogramowane i udokumentowane rpi. Xena czy Xorro to bajery które miały "wyróżnić" płyty od AEON i pewnie nadać im "cechy amigowości" ale wyszło jak zwykle.

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2015 09:18:01 przez pamp3rs
[#57] Re: Cena MacMini G4 1.5

@odyseja_lkc, post #51

Jeśli ktoś kupił szybszego maka, to mógł przenieść licencję


Nie twierdzisz także, że z niesprawnego. Nie ma sensu siać dezinformacji.
[#58] Re: Cena MacMini G4 1.5

@TomK, post #52

Jak ktoś się zna na majsterkowaniu to, to jest czip dla niego.


Tak, jak ktos zna sie na majsterkowaniu to jest to naprawde ciekawy chip dla niego. Ale sam chip w uniwersalnej plytce programowanej np. przez port USB, a nie chip wcisniety w plyte glowna z dopiero co powstajacymi narzedziami developerskimi dla OS4 i ze zlaczem na swiat dosc nietypowym dla domowego majsterkowicza (xorro)
[#59] Re: Cena MacMini G4 1.5

@michal_zukowski, post #19

Możesz nie pamiętać jak to było więc przypomnę.
Problemy ze sprzętem były w AmigaOne SE. Te wszystkie legendy o błędach i niedziałających komponentach pochodzą właśnie z SE a nie z XE.
Przy SE każdy model był inny tzn jeden działał zupełnie OK, w drugim coś nie działało a w jeszcze innym dużo rzeczy nie działało (USB, IDE, LAN). Była to płyta deweloperska (co było wówczas podkreślane) do testów i dostawali ją tylko betatesterzy (w waszym slangu betarycerze). Moim zdaniem ta płyta w ogóle nie powinna być puszczona do ludzi tylko zostać na wewnętrznych testach. Większość legend o niedziałających A1 pochodzi właśnie z czasów SE. Ten model w ogóle nie miał układu dźwiękowego (w konstrukcji płyty nie był przewidziany).
Potem przechodząc na AmigaOne XE wyprowadzono wyjścia audio ale nie każda AmigaOne dostawała układ dźwiękowy. I nie ma tu znaczenia z jakiej partii produkcyjnej pochodzi bo zarówno G3 jak i późniejsze G4 zdarzały się z układami jak i bez. np. moje obie płyty miały ale już płyta Mufy nie miała. Z kolei microA1 chyba we wszystkich egzemplarzach miała już ten układ. O ile dobrze pamiętam przepływ A1 w Polsce to Adam kupił swoją płytę od Mufy a moją kupił AS. Nie ujmując nic Adamowi (fajnie, że tworzy taką stronę) to informacje tam zawarte są wtórne ponieważ zaczął się interesować A1 jak "my" przechodziliśmy na X1000. Stąd na stronie Adama czasem pojawiają się nieścisłości czy to przez powielanie błędów wypisanych na forach czy niedokładnego zaznajomienia się z tematem często ze sprzecznych źródeł już kilka lat po czasie, gdy przestały one być aktualne.
Taka ciekawostka - w związku z problemami A1 SE to od AmigaOS 4.1 nie jest on oficjalnie wspierany przez AmigaOS. tzn jeżeli komuś AOS4.1 działa to OK a jeżeli nie to nie testuje się tego systemu dla tych płyt głównych, nie przyjmuje się raportów o błędach i nie poprawia się dla wersji SE. AmigaOne XE jest nadal wspierana.

Tylko dalej nie wiem co to ma do rzeczy w kontekście tego o czym rozmawiamy. Wykonanie A1 nie zmienia faktu, że w chwili kupienia to były nowe komputery, podobnie jak dziś Sam czy X1000.

Natomiast ty możesz wybierać tylko między starociami. Podobnie jak klasykowcy - szukać sprzętu mniej zadrapanego, z opakowaniem albo bez, z kompletem kabli albo bez, z pudełkiem albo bez niego itd. Polowanie na aukcjach jak na A4000 czy A1200. Niedługo zaczną się oferty wymiany kondensatorów w makach
Ja jako użytkownik AmigaOS mogę sobie kupić komputer nowy, z pełnym fabrycznym wyposażeniem (jakieby ono nie było) bez rys, bez zadrapań, bez pozostałości naskórka i ew. innych wydzielin między klawiszami.

mosteam też to rozumie dlatego na siłę pcha swój systemik na sprzęty amigowe - Sam a teraz X5000. Bo wie, że na używanym szrocie daleko nie zajedzie.
Więc dorabianie na siłę teorii jaki to staroć jest lepszy od nowego komputera ma się nijak do rzeczywistości. Dlatego 100x lepszy jest nowy komputer z gwarancją, który kupuję normalnie w sklepie niż ponad 10-letni szrot, którego nie naprawisz i który aby kupić w dobrym stanie musisz polować na aukcjach jak na A500 - oglądając zdjęcia i analizując ilość rys.
[#60] Re: Cena MacMini G4 1.5

@lekarz_med, post #59

Systemik? Lubisz tak zaczepiać? Dlaczego marginalizujesz dokonania konkurencji, a później będziesz narzekał, że ktoś inny tak zrobi, ale w drugą stronę?
Pewnie nie odpowiesz, a może okręcisz kota ogonem, ale spójrz ile to tych staroci padło? Jakoś fali awarii nie widać (było trochę, ale jak na te lata jest nieźle), z nowymi sprzętami będzie tylko gorzej, bo ekologia wymusiła rozwiązania, które sprawią, że płyty będą padać znacznie wcześniej (patrz TV LCD, a TV CRT).
Co do wypuszczania systemu na Amigi NG, jak ktoś wydał dużo pieniędzy, to znaczy, że chętnie robi zakupy związane ze swoim hobby i być może sięgnie po produkt podobny. Ty nie płacisz za porty, AmigaOS nie opóźnia się przez te porty, więc co Ci tak przeszkadzają? Chyba się nie boisz, że ktoś kupi sobie MorphOS-a i będzie miał kilka systemów obok siebie.
Wypij lampkę wina za mnie i porty MorphOS-a na Amigi NG.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem