[#1] PowerBook G4 A1138 i upierdliwe hasło w Open Fimware
Trafił mi się PowerBook G4 A1138 (1,67 GHz), niestety z chamskim hasłem ustawionym w OpenFirmware. Komputer chce wystartować tylko z dysku, w takiej konfiguracji w jakiej był. Ani płyta w napędzie, ani nowy dysk twardy, ani tryb "target mode" przez FireWire nie działają, bo "kłódeczka". Próbowałem różnych partyzanckich metod zerowania hasła w OF i nic nie zadziałało (łacznie ze słynnym wyciąganiem RAMu, zmianą jego ilości, tudzież następującym po nich startem na wduszonych klawiszach Alt+Opt+P+R). Wpadła mi jeszcze go głowy (zanim płyta pójdzie na Allegro/eBay jako ewidentnie uszkodzona) taka myśl: A gdyby tak zlokalizować ten chip od NVRAM na płycie głównej i go wylutować/podmienić/przeprogramować? Wykonalne to jest możliwościowo i cenowo? Szkoda płyty, bo tak poza tym wydaje się sprawna, a dużo tych komputerów nie ma.
[#2] Re: PowerBook G4 A1138 i upierdliwe hasło w Open Fimware

@recedent, post #1

[#3] Re: PowerBook G4 A1138 i upierdliwe hasło w Open Fimware

@SokOK, post #2

Nie chodzi mi o hasło do OSX, tamto jest banalnie łatwo "zhakować". Tu niestety zahaślony jest OpenFirmware i startuje w "restricted security mode". Co z tego wynika? Otóż to, że nie jestem w stanie zmienić żadnej zmiennej globalnej/lokalnej w OF, ani zabootować z innego urządzenia niż to, które jest sztywno przypisane w OpenFirmware.
Tu jest właśnie "pes pochowany". ok, racja
[#4] Re: PowerBook G4 A1138 i upierdliwe hasło w Open Fimware

@recedent, post #3

Jedyne co mi przychodzi do głowy to: option + command + P + R, ale mówisz, że to już przerabiałeś.
[#5] Re: PowerBook G4 A1138 i upierdliwe hasło w Open Fimware

@SokOK, post #4

Niestety tak. Komputer zupełnie ignoruje tę kombinację klawiszy i ładuje się od razu w sekwencję bootowania (z migającym folderem). Z góry uprzedzając pytania - klawiatura sprawna, testowana na drugim A1138 (gdzie ta sama kombinacja poprawnie wywołuje reset przy inicjalizacji).

Co ciekawe - po wyjęciu płyty głównej z obudowy okazuje się, że "legenda Urbana" o zamontowaniu w A1138 innego procesora niż w specyfikacji technicznej ma coś z prawdy. Na rdzeniu CPU jest napisane jak byk "7447B", a nie "7447A" (zdjęciami służę wieczorkiem). Nie jest to jednak osławiony 7448 (chyba że w jednych modelach były takie, a w innych siakie).
[#6] Re: PowerBook G4 A1138 i upierdliwe hasło w Open Fimware

@recedent, post #1

Klawiatura sprawna ?
Klawiatura na usb działa w OF ?

Długo pisałem :) i juz wiem ze klawiatura sprawna

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2017 12:45:32 przez Norbert
[#7] Re: PowerBook G4 A1138 i upierdliwe hasło w Open Fimware

@recedent, post #5

A jesteś w stanie sprowadzić różnice w wersjach openfirmware na obu tych makach?
[#8] Re: PowerBook G4 A1138 i upierdliwe hasło w Open Fimware

@recedent, post #5

https://www.youtube.com/watch?v=knv8UMTIIfQ

Tutaj gość mówi, że trzeba 3x resetować.
[#9] Re: PowerBook G4 A1138 i upierdliwe hasło w Open Fimware

@Korni, post #8

Ale nie idzie nawet jeden reset. Komputer kompletnie ignoruje wciśniętą kombinację klawiszy i próbuje bootować z twardego. Którego nie ma, więc wyświetla "folder z pytajnikiem".
[#10] Re: PowerBook G4 A1138 i upierdliwe hasło w Open Fimware

@recedent, post #9

Tylko klawisz D nie jest zablokowany i dzięki temu możesz uruchomić diagnostyczne DVD
Tutaj jest do dobrze opisane

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2017 14:26:07 przez Norbert
[#11] Re: PowerBook G4 A1138 i upierdliwe hasło w Open Fimware

@Norbert, post #10

No dobrze, ale ja płyty diagnostycznej nie mam, a nawet gdybym miał to nie zmienia to faktu, że przy jej pomocy nie da się wyzerować tego hasła, prawda?

Co wraca nas do podstawowego pytania: Gdzie ten dziad jest na płycie głównej?
[#12] Re: PowerBook G4 A1138 i upierdliwe hasło w Open Fimware

@recedent, post #1

Zamieniałeś kości miejscami? Niby po zamianie kości miejscami trzeba przytrzymać kombinację command+alt+p+r i uruchomić komputer.

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2017 15:56:02 przez SuperBuster
[#13] Re: PowerBook G4 A1138 i upierdliwe hasło w Open Fimware

@SuperBuster, post #12

Wyciągałem, wkładałem odwrotnie, zamieniałem na moduł innej wielkości, nawet wystartowałem komputer w ogóle bez RAMu. Nic nie pomogo.
[#14] Re: PowerBook G4 A1138 i upierdliwe hasło w Open Fimware

@recedent, post #13

Na archive.org znajdziesz książkę Big Book of Apple Hacks.
Od strony 218 zaczynają się informacje na temat hasła w openfirmware i jak go usunąć
[#15] Re: PowerBook G4 A1138 i upierdliwe hasło w Open Fimware

@recedent, post #13

A wyciągnięcie baterii od Biosu? Podejrzewam, że jest coś takiego, poczekaj do jutra włóż może zadziała. czasem w laptopach działa po minucie, a czasem musi upłynąć więcej czasu. Dotyczy PC (ponoć), ale kto wie.

Pewnie widziałeś, ale link są inne może coś poradzą.


Ostatnia aktualizacja: 19.12.2017 17:20:16 przez KM
[#16] Re: PowerBook G4 A1138 i upierdliwe hasło w Open Fimware

@KM, post #15

Problem dotyczy hasła na OpenFirmware a nie hasła do OSX
[#17] Re: PowerBook G4 A1138 i upierdliwe hasło w Open Fimware

@Norbert, post #14

Co wraca nas do "sprawdzonej metody" z usuwaniem/dodawaniem/podmienianiem kostek RAM i używaniem magicznego skrótu Alt+Opt+P+R. Z tym, że u mnie wspomniana metoda nie działa (tzn. podmiana/wymiana pamięci absolutnie nic nie daje).
Metody z OS9 nie da się przeprowadzić (bo A1138 nie umie zabootować do OS9), grzebanie w OF odpada, bo jak tylko chcę zrobić coś "podejrzanego" to OF pyta o hasło.

@KM: Jak pisał Norbert, hasło jest zapisane w NVRAM (non-volatile). Choćbym czekał rok to NVRAM nie uleci.
[#18] Re: PowerBook G4 A1138 i upierdliwe hasło w Open Fimware

@recedent, post #17

A uruchom bez pamięci, ciekawe może sfiksuje i później jak włożyć to reset zadziała.
[#19] Re: PowerBook G4 A1138 i upierdliwe hasło w Open Fimware

@recedent, post #17

Strasznie mnie zainteresował temat, zastanawiam się jaką jest różnica między tymi maszynami, stąd pytanie o wersję. Jest taka szansa, że klawiatura nie jest obsługiwana na etapie oczekiwania na kombinacje klawiszy?
[#20] Re: PowerBook G4 A1138 i upierdliwe hasło w Open Fimware

@SokOK, post #19

Nie ma takiej szansy, dlatego że komputer wchodzi do OF, jak również pokazuje "Boot menu" jeśli wcisnę Alt na starcie (co prawda boot menu z kłódką i prośbą o podanie hasła, ale zawsze).

@KM: Bez pamięci też już próbowałem - patrz wyżej.
[#21] Re: PowerBook G4 A1138 i upierdliwe hasło w Open Fimware

@recedent, post #20

A nie masz RAMU od innego PB?
[#22] Re: PowerBook G4 A1138 i upierdliwe hasło w Open Fimware

@KM, post #21

Mam. Wkładałem mu 1 moduł po 1 GB, dwa moduły po 1 GB, a potem jeszcze testowałem z modułem 512 MB. Żadna z tych kombinacji nie pozwoliła mi uruchomić zerowania PRAM.
[#23] Re: PowerBook G4 A1138 i upierdliwe hasło w Open Fimware

@recedent, post #22

Swoją drogą ciekawe jaki sposob zadziała. A może trzeba odłączyć, napęd, albo matryce, albo klawiaturę, skoro ma iść jako niesprawny kombinuj. Na elektrodzie poszukaj tam mądrzy ludzie są.

A może z Linuxa się da?

Pewnie też czytałeś, ale zamieszczam znalezione na myapple

1. Usuń/dodaj jedną kość RAM.
2. Reboot z wciśniętymi Command-Option-P-R.
3. Trzymaj tak do usłyszenia 2-3 gongów startowych.
3. Wyłącz Maca i zamontuj z powrotem RAM.


takie coś jeszcze

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2017 20:27:24 przez KM

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2017 20:32:38 przez KM

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2017 20:41:19 przez KM
[#24] Re: PowerBook G4 A1138 i upierdliwe hasło w Open Fimware

@KM, post #23

Wpisujesz w Open firmware te polecenia:

reset-nvram
set-defaults
reset

Najprawdopodobniej działa to również w powerbooku.

link

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2017 20:55:28 przez KM
[#25] Re: PowerBook G4 A1138 i upierdliwe hasło w Open Fimware

@KM, post #23

metoda, którą podajesz (ta z odłączaniem RAM) jak już pisałem - nie działa. Linuksa (ani MorphOSa) nie zabootuję, bo komputer w ogóle nie chce bootować z niczego bez podania hasła. A komend w OF nie jestem w stanie wpisać bez podania hasła.

Stąd pytanie do obeznanych w temacie: Który to chip na płycie głównej przechowuje NVRAM? Jakoś powinien być opisany, czy co?
[#26] Re: PowerBook G4 A1138 i upierdliwe hasło w Open Fimware

@recedent, post #25

W laptopach Lenovo był taki myk, że się zwierało piny odpowiedniej kostki na płycie w celu zresetowania hasła. Osobiście nie testowałem, jedynie swego czasu o tym przeczytałem, więc nie mogę potwierdzić, że to skuteczne. Ale to może być jakaś wskazówka (jeśli nikt nie podpowie, który to czip). Być może są tego samego producenta lub umiejscowione wg podobnego schematu. Podobnie jak inni, też jestem zaciekawiony tematem i mam nadzieję, że Ci się uda.
[#27] Re: PowerBook G4 A1138 i upierdliwe hasło w Open Fimware

@recedent, post #25

Chyba prędzej sam znajdziesz
Śrubokręt w dłoń, google i wpisuj po kolei oznaczenia kości, może trafisz na opis, że to jest nvram (lub pram). Zacznij od okolic baterii (tej podtrzymującej pram)

Mam jeszcze w domu płytę od 17" wersji twojego PB. Moja się już do niczego nie nadaje, bo kilka razy nieszczęśliwie upadła. Za każdym razem na nożyczki Jak nie znajdziesz u siebie, to może mi się uda. Ale musisz zaczekać na mnie do piątku, soboty.

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2017 21:02:21 przez SuperBuster
[#28] Re: PowerBook G4 A1138 i upierdliwe hasło w Open Fimware

@recedent, post #25

A to nie jest tak, że ten PB nie ma NVRAM-u tylko PRAM, a to jest jego bateria?
[#29] Re: PowerBook G4 A1138 i upierdliwe hasło w Open Fimware

@recedent, post #17

W książce na stronie 224 podane jest jak można poznac hasło do OF z terminala w osx.
Wystarczy mieć dostęp jako administrator.
[#30] Re: PowerBook G4 A1138 i upierdliwe hasło w Open Fimware

@SokOK, post #28

Tak wiec jesli dobrze rozumiem to ustawienia moga zniknac jesli bateria odpowiednio dlugo nie bedzie utrzymywac zasilania.

Poza tym z tego co czytam to dalo sie tez usuwac zawartosc PRAM z poziomu systemu operacjnego, m in za pomoca aplikacji TechTool Lite.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem