[#31] Re: PowerBook G4 A1138 i upierdliwe hasło w Open Fimware

@SokOK, post #30

W jego przypadku to tylko zabawa z baterią.
[#32] Re: PowerBook G4 A1138 i upierdliwe hasło w Open Fimware

@SokOK, post #30

@Norbert:

Tylko że nie mam dostępu do OSX, bo komputer nie ma dysku (z którego odpalał bez hasła, a bez niego nie odpali w ogóle).

@SokOK:

Co innego PRAM, a co innego NVRAM. fakt, że pamięć NVRAM zeruje się przy trzykrotnym kasowaniu PRAM to tylko taka podpucha od inżynierów Appla. Druga możliwość zresetowania NVRAM to wklepanie komendy albo z OF (o ile masz uprawnienia) komendą podaną przez KM.
[#33] Re: PowerBook G4 A1138 i upierdliwe hasło w Open Fimware

@recedent, post #32

A jak odłączysz baterię od PRAM to komp wstanie? Być może wtedy zadziała jakaś komenda, jak bateria będzie odłączona. I to mnie wkurza w sprzęcie Apple, jakieś kombinacje, żeby utrudnić życie. Napęd DVD pisałeś, że nie działa, gdzieś pisali, żeby orginalną płytę z systemem dedykowanym temu sprzętowi odpalić lub MacOS 9. Gdyby napęd działał to warto spróbować z płytą i systemem, może cudownie ruszy lub pozwoli wklepać co trzeba? Spróbuj admin admin he he.
[#34] Re: PowerBook G4 A1138 i upierdliwe hasło w Open Fimware

@recedent, post #32

Ale możesz podglądnąć z jakie dysku/partycji chce wystartować?
Może wystarczy odpowiednio spreparować dysk z osx i skasować hasło tak jak podane jest w książce Big Book of Apple Hack
[#35] Re: PowerBook G4 A1138 i upierdliwe hasło w Open Fimware

@Norbert, post #34

Właśnie też o tym myślałem. Wątpię, żeby poprzedni użytkownik coś kombinował z instalacją OSX na jakichś dziwnych partycjach, więc pewnie był na pierwszej i jest szansa że taki myk by zadziałał.

KM: DVD działa, tylko bootowanie z DVD nie działa :). Oryginalna płyta to pierwszy dysk instalacyjny OSX (z którego idzie proste "diagnostic" w razie czego). Akurat nie mam, mam OSX 10.5 w jednopłytowej wersji retail (ale pewnie idzie zdobyć gdzieś kopię 10.4). OS9 nie zabootuje na PowerBooku A1138. A "admina" już próbowałem.

Ale! Obiecałem, że wrzucę zdjęcie procesora. Cieszcie oczy!

[#36] Re: PowerBook G4 A1138 i upierdliwe hasło w Open Fimware

@recedent, post #35

Nikt na forum nie ma oryginalnych płyt?
[#37] Re: PowerBook G4 A1138 i upierdliwe hasło w Open Fimware

@recedent, post #35

Rdzeń jest w wersji B a obudowa w wersji A.
[#38] Re: PowerBook G4 A1138 i upierdliwe hasło w Open Fimware

@KM, post #36

mam na dvd z tigerem do maca mini
[#39] Re: PowerBook G4 A1138 i upierdliwe hasło w Open Fimware

@KM, post #33

To nie jest utrudnianie życia, tylko dbanie by złodziej nie miał pożytku, ze swej profesji.
Zdjęcie hasła na OSX to nie jest żadne hakowanie tylko zwykła procedura dla zapominalskich (to odnośnie wpisu #3 na poprzedniej stronie), jest ona gdzieś w oficjalnej dokumentacji.
Blokada na OF to blokada przed kradzieżą, a przynajmniej znaczące utrudnienie dostępu do komputera, nie danych na dysku, bo te są chronione szyfrowaniem. Chodzi o sprzęt, by złodziej poprzez zwykłą wymianę dysku nie zyskał w pełni sprawnego, nietaniego przecież sprzętu.
Jedyna rada to nie kupować sprzętu o którym sprzedawca pisze, „nie wiem czy jest sprawny, nie znam się na makach”.
[#40] Re: PowerBook G4 A1138 i upierdliwe hasło w Open Fimware

@JerzA, post #39

Nie ma co zwalać całej winy na złodzieja.
To często zwykli ludzie zapominają co nabazgrali w haśle.
Mam hdd WD 500gb. Ktoś też tam hasło założył w biosie dysku. I legalny program od usunięcia hasła to około 50 funta. Kiedy dysk kosztuje dziś 10 ft.
Trafiały mi się płyty z hasłem ale zawsze jakieś hasło serwisowe zadziałało. ...
Dla mnie to jest Aplowskie kombinowanie. Nawet ostatnio esc z klawiatury znikło.
Zresztą jest fajny artek o kombinacjach Apple na stronce. http://pym.uce.pl/
[#41] Re: PowerBook G4 A1138 i upierdliwe hasło w Open Fimware

@JerzA, post #39

Jedyna rada to nie kupować sprzętu o którym sprzedawca pisze, „nie wiem czy jest sprawny, nie znam się na makach”.


Może niekoniecznie. Ten komputer kupiłem dla matrycy (a ta akurat jest sprawna) i za nieduże pieniądze. Miło byłoby jednak, gdyby udało się płytę doprowadzić do sprawności, bo tych komputerów dużo nie ma na rynku, a komuś na pewno A1138 by się przydał. Po prostu szkoda mi wyrzucać to mobo, nawet jeśli PowerBook już się spłacił.
[#42] Re: PowerBook G4 A1138 i upierdliwe hasło w Open Fimware

@Voyox, post #40

Zgoda, ludzie potrafią. Mam w biurze iPada2, prawie nówka. W gorącej wodzie kompany handlowiec założył na niego hasło cyfrowo literowe, natychmiast po tym jak go dostał. Użył go kilka razy, potem odłożył bo mu się iOS nie podobał, że nie może wgrać softu jak w Androidzie z byle kąd. A korpo właśnie dla tego dała handlowcom iPady, by nie wygrywali byleczego z byle kąd. Tak czy owak tablet jest nie do odpalenia, bo hasła zapomniał.
Ale hasło na OF jest przeciw złodziejom, a brak serwisowego dostępu jest tego dowodem, bo gdyby taki był to złodzieje by go znali.
Przy okazji Apple korzysta, bo okradziony najczęściej i tak kupi nowe jabłko. Ale to jest oczywiście zupełnie przypadkowa korzyść.
[#43] Re: PowerBook G4 A1138 i upierdliwe hasło w Open Fimware

@recedent, post #41

[#44] Re: PowerBook G4 A1138 i upierdliwe hasło w Open Fimware

@JerzA, post #42

Z tego co wiem jeśli udowodni się, że jest się właścicielem, jest możliwy hard reset urządzenia z centrali.
[#45] Re: PowerBook G4 A1138 i upierdliwe hasło w Open Fimware

@recedent, post #41

A jest możliwość skontaktowania się z poprzednim właścicielem w celu ustalenia hasła? Zgaduję, że nie bardzo.
[#46] Re: PowerBook G4 A1138 i upierdliwe hasło w Open Fimware

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #43

To może się udać.
Przypuszczam że recedent resetował trzy razy ale bez ciągłego trzymania klawiszy.
Tez bym tak robił. Jak trzy razy , to trzy razy.
A z filmu wynika że należy trzymać aż trzy razy usłyszy się gong ( na filmie nawet cztery, dla pewności :) )


Ostatnia aktualizacja: 22.12.2017 10:18:20 przez Norbert
[#47] Re: PowerBook G4 A1138 i upierdliwe hasło w Open Fimware

@Norbert, post #46

Ale Recedent tego próbował na innym powerbooku i tam mu zadziałało, więc raczej wie jak naciskać klawisze. Myk z podmianą kości też ma za sobą jeśli dobrze rozumiem.
[#48] Re: PowerBook G4 A1138 i upierdliwe hasło w Open Fimware

@SokOK, post #47

Witam. Ja pamiętam, że kiedyś Dorian3D miał hasło w mini maku i też się nie dało zdjąć. Dopiero znalazłem firmę w Warszawie na Ursynowie, która podjęła się tego zadania. Operacja kosztowała 100 zł. Co do baterii to ta podtrzymuje tylko zegar. Nic więcej.
[#49] Re: PowerBook G4 A1138 i upierdliwe hasło w Open Fimware

@SokOK, post #47

Recedent próbował klawiatury na innym PB i podmiany pamieci
Nigdzie nie wspomina ze założył hasło na innym PB i znaną metodą skasował hasło.
Może Tobie o tym pisał, ale w tym wątku nic na ten temat nie . No chyba że nie widziałem i muszę iść do okulisty :D

Ciekawe czy dysk z OSX musi być zamontowany ?
Na filmie jest. Warto byłoby to sprawdzić.
[#50] Re: PowerBook G4 A1138 i upierdliwe hasło w Open Fimware

@Norbert, post #49

Nie no, bez jaj. Nie będę próbował zahaślić komputera dopóki nie uda mi się zdjąć własnoręcznie hasła. Jedna "cegła" w domu wystarczy.
A tego nie spróbuję ponownie "odhaślić" póki nie złożę go z powrotem do kupy. Co pewnie zdarzy się najwcześniej w przyszłym roku.
[#51] Re: PowerBook G4 A1138 i upierdliwe hasło w Open Fimware

@SokOK, post #44

Wiem, ale to trwa. I właśnie trwa. W przypadku korpo jest łatwo, bo są faktury umowy itd. Tu jest zakup u operatora mobilnego, dzięki temu to trwa, bo telekom musi wysłać odpowiednie dane do centrali. Człowiek właśnie odchodzi na emeryturę i zdał tę „cegłę”
[#52] Re: PowerBook G4 A1138 i upierdliwe hasło w Open Fimware

@recedent, post #50

I jak ? Udało się ?
[#53] Re: PowerBook G4 A1138 i upierdliwe hasło w Open Fimware

@Norbert, post #52

Jeszcze nie, ale zmierzę się z tym problemem albo jutro, albo w najbliższych dniach. Zniechęca mnie trochę konieczność upchnięcia mobo z powrotem w obudowie, ale tutoriale ifixit najlepszym przyjacielem mosisty...
[#54] Re: PowerBook G4 A1138 i upierdliwe hasło w Open Fimware

@recedent, post #53

Jak obiecałem tak zrobiłem. Nałożyłem nowe pasty, włożyłem mobo do obudowy, podokręcałem wszystkie śrubencje, przełożyłem kość pamięci 2 GB, baterię i kawiaturę z innego PowerBooka, odpaliłem z wciśniętymi alt+cmd+p+r... reset! Pierwszy, drugi, trzeci... na wszelki wypadek czwarty :) i ruszył dziad! Wyświetlił folderek z pytajnikiem/buźką, to załadowałem mu wiekową płytę z MorphOSem 3.9. Sukces! Normalnie zabootował z płyty. Sprzęt uratowany! Tańczący banan
[#55] Re: PowerBook G4 A1138 i upierdliwe hasło w Open Fimware

@recedent, post #54

Wyświetlił folderek z pytajnikiem/buźką, to załadowałem mu wiekową płytę z MorphOSem 3.9. Sukces! Normalnie zabootował z płyty. Sprzęt uratowany!

Cieszymy się! Ja też odratowałem (z niewielką pomocą 60 złociszy) PowerBooka tyle że A1095 bo pewnie poszedłby na elektrozłom, a tak śmiga na nim MorphOS 3.9.
[#56] Re: PowerBook G4 A1138 i upierdliwe hasło w Open Fimware

@recedent, post #54

Czyli co w końcu zrobiłeś?
[#57] Re: PowerBook G4 A1138 i upierdliwe hasło w Open Fimware

@KM, post #56

A bo ja wiem? Przewietrzyłem płytę główną przez miesiąc poza budą, a potem włożyłem z powrotem, podmieniłem RAM na 2 GB tym razem i tyle. Myślę, że ta zmiana pamięci była kluczowa.

Chociaż... Nie, obudowa nie ta sama, czyli wszystkie komponenty poza mobo były zmienione.

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2018 10:56:05 przez recedent
[#58] Re: PowerBook G4 A1138 i upierdliwe hasło w Open Fimware

@recedent, post #57

Niczego nie lutowałeś? A baterię pastylkę z płyty wyciągnałeś przez ten okres, czy była na płycie? (no chyba, że Maki nie mają). Warto by wiedzieć na przyszłość.
1. podmiana RAM
[#59] Re: PowerBook G4 A1138 i upierdliwe hasło w Open Fimware

@KM, post #58

Tam nie ma typowej "pastylki". PowerBook do podtrzymywania zegara, używa czegoś takiego:



Tam w środku jest dość niestandardowa "pastylka" plus jakaś płytka do tego. Nie demontowałem ustrojstwa, tylko odłączyłem kabelek od płyty głównej. Jako ciekawostka dodam, że iBook tego nie ma, u niego zegar podtrzymuje bateria główna.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem