[#1] Klawiatura gemingowa w PowerMacu z MorphOS-em
Kupiłem taką podświetlaną klawiaturę i mi ona nie świeci. Ktoś wymyślił by owe podświetlanie było włączane klawiszem Scroll Lock obsługiwanym przez OS. W udtawieniach systemu /USB jest reakcja na wciskanie tego klawisza - i to w dwóch miehscach. Niestety, normalnie w systemie brak reakcji. Oto dowód na reakcję w prefsach
http://lubmil.ppa.pl/grab/scrolllock1.png
http://lubmil.ppa.pl/grab/scrolllock2.png
Może ktoś z Was coś mi poradzi (?)
[#2] Re: Klawiatura gemingowa w PowerMacu z MorphOS-em

@lubmil, post #1

Żebyśmy się dobrze zrozumieli:

  • Komputer widzi klawiaturę i raportuje, że wcisnąłeś prawidłowy przycisk, ale nie zapala podświetlenia
  • Pod PC ten sam przycisk zapala podświetlenie


Wiesz, pod MorphOSem można zmapować ten przycisk pod dowolny inny, ale skoro i tak nie działa...
Aż wezmę pożyczę od syna klawiaturę z podświetleniem, ale u niego się jakoś inaczej zmienia to podświetlenie.
[#3] Re: Klawiatura gemingowa w PowerMacu z MorphOS-em

@recedent, post #2

Autor w watku nie podal jaka ma klawiature. Chodzi o ART AK-49

Ponadto klawiatura z podswietleniem, klawiaturze nie rowna.
Np moja tez ma podwietlenie i dziala pod MOSem a nawet AOS4 poniewaz obsluga
podswietlenia jest obslugiwana poza systemem.
Poprostu jest dodatkowy klawisz "Fn" ktorym moge miec wplyw jasnosc swiecenia (4 stopnie),
barwe oraz takie bajery jak pusowanie (dobre jak nie masz choinki w pokoju a chcesz zeby
bylo choc troche swiatecznie ;)

A klawiatura z linku tego klawisza nie ma i widocznie musi byc jakas obsluga przez system,
co jest wg mnie troche dziwne.
[#4] Re: Klawiatura gemingowa w PowerMacu z MorphOS-em

@Phibrizzo, post #3

Więc tak, udało mi się zapalić tę klawkę. Ale nie jestem zadowolony z niejm bo daje po oczach. Rażą nie klawisze tylko światło spod klawiszy na dole - po lewej zielone, a po prawej czerwone, zaś pod numeryczną fioletowe. A klawiaturę zapaliłem w ten sposób. Po wyjęciu wtyczki z gniazda USB i wsadzeniu jej ponownie, pojawia się okienko "HID Control" i w nim są przyciski: NumLock CapsLock i ScrollLock. Wcisnąłem więc ScrollLock, potem przez Hide schowałem okienko i mam. Nie wiem tylko jakim cudem na zdjęciu ta klawiatura wygląda fajnie gdy zapalona.
[#5] Re: Klawiatura gemingowa w PowerMacu z MorphOS-em

@lubmil, post #4

Można by powiedzieć, że sprawa rozwiązana, bo klawiatura się poodświetla, gdyby nie to, że jej zapalanie nie jest specjalnie wygodne (choć mój PowerMac stoi do mnie tyłem co ułatwia dodtęp do gniazd usb), a poza tym ciągłe wsadzanie i wyciąganie wtyczki raczej nie wpływa dobrze na wtyczkę jak i gniazdo. Wybadałem inny isposób. Wystarczy w ustawieniach systemu, że wystarczy zrobić PowerCycle klawiatury i pojawi się nam okienko "HID Control". Też niezbyt wygodne, ale już jest to jakiś postęp.
Inny sposób to w ust. systemu/usb/devices/keyboard wciskamy Settings - pojawia się okno "hid class 4.5", nie wiem czemu dwukrotnie. Górne trza zamknąć i w tym pod spodem działa :Open now" (choć nie zawsze działa).
Tak czy inaczej miło by było gdyby okienko "HID Control" pojawiało się od razu po jednym kliku w coś. Może ktoś wie jak to zrobić?
[#6] Re: Klawiatura gemingowa w PowerMacu z MorphOS-em

@lubmil, post #5

Można też podstawić pod wolny/dowolny klawisz funkcje HID CapsLock, który będzie robić to samo co przycisk w oknie HID Control.
Testowałem i udało się włączyć funkcje, albo ją wyłączyć(u mnie klawisz F16), ale nie działało to naprzemiennie.
Widocznie trzeba coś więcej namieszać w ustawieniach Poseidona.
Skorzystałem z gotowych definicji dla CapsLock i HID control, ale po przepisanie ich dla F16 nie dało to zadawalajacych rezultatów.co opisałem wyzej

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2019 02:48:56 przez Norbert
[#7] Re: Klawiatura gemingowa w PowerMacu z MorphOS-em

@Norbert, post #6

Może napisz konkretnie co mam zrobić. Wciskanie Acroll Lock w oknie "HID Control" nie musi mi działać naprzemiennie - wystarczy mi włączanie tego gadżetu. Piszesz "można", ale nic nie wyjaśniłeś jak. Powiedzmy że bym chciał podłozyć pod f12 wciskanie tego gadżetu - co mam zrobić?
[#8] Re: Klawiatura gemingowa w PowerMacu z MorphOS-em

@lubmil, post #7

Tak na szybko
Należy przepisać definicje HID OUTPUT jakie są przypisane dla CAPSLOCK do inne klawisza ( u ciebie F12)
Później zamieszczę screeny lub dokładny opis. .
[#9] Re: Klawiatura gemingowa w PowerMacu z MorphOS-em

@Norbert, post #8

Dopierdo dziś zauważyłem, że klawisz Caps Lock wyłącza podświetlenie klawiatury. Wcześniej tego nie zauważyłem, bo używałem jej jako niepodświetlonej. Podświetlenie mam dopiero od kilku dni. Muszę mieć więc szybkie włączanie tego podświetlenia. Bo Caps Lock zdarza się nacisnąć naet przez przypadek

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2019 21:03:23 przez lubmil
[#10] Re: Klawiatura gemingowa w PowerMacu z MorphOS-em

@lubmil, post #9

Ustawienia wyglądają tak.
Podstaw je pod wybrany klawisz.
[#11] Re: Klawiatura gemingowa w PowerMacu z MorphOS-em

@Norbert, post #10

Możesz trochę opisać to... Co to niby robi. Zrobiłem u siebie podobnie tylko zamiast caps lock jest scroll lock. W btym górnym oknie wybrałem f12. i po zapisaniu nic się nie dzieje gdy wciskam f12. Po ponownym wejściu w ten hid class 4.5 po prawej pasek jest na keyboard left control. I w ogóle po lewej nie ma scroll lock, jak ustawiałem, tylko Set ???. A przecież dawałem Save i potem ponownie Save as default.

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2019 13:01:33 przez lubmil
[#12] Re: Klawiatura gemingowa w PowerMacu z MorphOS-em

@lubmil, post #11

Juz mi się pomieszały te "locki" i zamiast ScrollLock opisałem CapsLock.
Czyli jeszcze raz.
ScrollLock (HID CONTROL) włącza i wylacza podswietlenia, a CapsLock (przycisk na klawiaturze) je wyłącza.
Po południu podam opis.
[#13] Re: Klawiatura gemingowa w PowerMacu z MorphOS-em

@lubmil, post #11

Ratunku! Teraz mi f12 wcale nie działa, np. w AmIRC ;/
[#14] Re: Klawiatura gemingowa w PowerMacu z MorphOS-em

@lubmil, post #13

Wykasuj konfigurację dla tej klawiatury w Poseidonie.
Jest do tego odpowiedn zakladka
[#15] Re: Klawiatura gemingowa w PowerMacu z MorphOS-em

@Norbert, post #14

Jeszcze raz zrobiłem wszystko na wzór tego wyżej dla caps lock i mam tak https://zapodaj.net/8b01d5a2c02fa.png.html

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2019 02:49:41 przez lubmil
[#16] Re: Klawiatura gemingowa w PowerMacu z MorphOS-em

@lubmil, post #15

Jest jeszcze kolejne rozwiązanie
W oknie preferencji hid.class jest informacja że dostepnu jest Arexx
Podana jest nawet nazwa portu "HIDCTRL"
Tylko jak to obsłużyć?
Przypuszczam że ma się wtedy kontrolę nad wszystkim przyciskami.
Wystarczyłoby wtedy postawić jakiś skrót klawiszowy pod skrypt arexxa i zrobić włącznik/wyłącznik podświetlenia.
[#17] Re: Klawiatura gemingowa w PowerMacu z MorphOS-em

@Norbert, post #16

Już w zasadzie nie trzeba nowych rozwiązać, bo działa. Choć o tym skrypcie arexxa i ja też pomyślsałem.
Muszę się pochwalić - klawka zapala się po wciśnięciu f12. I to nie był przypadek, bo sprawdziłem kilkakrotnie. Niestety nie gasi się tak jak wcześniej po capslock. No ale na gaszeniu mi tak nie zależy. Może jeszcze sprawdzę wszystko od początku z tym klawiszem Prt Scr. Ogólnie jednak by się chyba przydała jakaś poprawka w MorphOS, jeśli chodzi o obsługę klawisza Scroll Lock. Tu właściwie nie ja się chwalę, bo żadna w tym moja zasługa. Chwalę Norberta, dziękuję i gratuluję wiedzy. Teraz by zgasić klaswkę robię Powercycle klawiatury, bo to okienko JID Control nie zawsze chce się pojawiać po kliku w "oprn now". A może by się dało jakiś programik napisać co by robił reset klawki usb...

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2019 11:55:32 przez lubmil
[#18] Re: Klawiatura gemingowa w PowerMacu z MorphOS-em

@lubmil, post #17

Gaszenie tez działa, ale te dwie funkcje nie chcą współpracować pod jednym przyciskiem
Albo ja coś źle ustawiam, albo jest błąd z Poseidonie.
Gdy postawisz do samo pod drugi klawisz i zamiast SET dasz CLEAN wtedy klawiatura zgaśnie.

ps.
Gdyby ktoś nakierowal jak użyć Arexx ze stosem USB, wtedy dołożenia dodatkowego przycisku/menu na Ambience nie byloby problemem.
[#19] Re: Klawiatura gemingowa w PowerMacu z MorphOS-em

@lubmil, post #17

Juz wszystko działa pod jednym klawiszem
Wystarczy ze tam gdzie było SET wybierz TOGGLE.
[#20] Re: Klawiatura gemingowa w PowerMacu z MorphOS-em

@Norbert, post #19

Teraz mam inny problem. Po tych wszystkich kombinacjach przestał mi działać reset z klawiatury ctrl smiga amigs. Po wciśnieciu tych klawiszy otwiera się górne menu. Co zespsułem? Pomóżcie proszę.
[wyróżniony] [#21] Re: Klawiatura gemingowa w PowerMacu z MorphOS-em

@lubmil, post #20

Faktycznie działa z toggle. A z tym resetem z klawki to zepsułem może w ustawieniach MUI bo tam też grzebałem, ale to z innego powodu. To długa historia. Winna była moja poprzednia klawka esperanza która nie miała klawisza rWin.
[#22] Re: Klawiatura gemingowa w PowerMacu z MorphOS-em

@lubmil, post #21

Wygląda na to że mi nie działa klawisz lewy control, po tych wojażach. Widzę to np. w Amirc, tutaj lctrl w robiło reset stylu pisania i wstawiało R w negatywie, a teraz normalne w wypisuje. W tym oknie hid class 4.5 gdzie robiliśmy to mapowanie, w karcie Action przy "Keyboard left Control" nie ma znaku +. NMie wiem co ten + tu oznacza przed klawiszem, ale może to to jest powód. Już nic nie rozumiem, po zaznaczeniu Track incoming events i wciśnięciu lCtrl ustawia się na nim, czyli jakby działał, a w AmIRC nie działa.

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2019 02:45:20 przez lubmil
[#23] Re: Klawiatura gemingowa w PowerMacu z MorphOS-em

@lubmil, post #22

Wykasuj ustawienia dla tej klawiatury w prefsach Poseidona. Zakładka CONFIG

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2019 09:53:00 przez Norbert
[#24] Re: Klawiatura gemingowa w PowerMacu z MorphOS-em

@Norbert, post #23

Lipa jest. Jak skasowałem te prefsy klawki to mam reset z klawiatury ale nie ma podświetlania. Jak tylko ustawię jak poprzednio podświetlanie scroll lock pod f12 to resetu nie ma. Trudno, rezygnuję z resetu z klawki, bo podswietlanie jest ważniejsze.
Edit: no tak, bo teraz lewy ctrl mi klawę zapala lub gasiale robi to tak szybko bardzo. Choć f12 też to robi - tutaj stabilnie.
Jak wejdę ponowne w Settings w tej karcie Acrion to widzę: HID output Any Toggle ??? a u góry pasek jest na Keyboard left control
Pomimo ze zapisywałem wcześniej co innego. Chyba się poddaję.






Ostatnia aktualizacja: 15.08.2019 14:24:17 przez lubmil
[#25] Re: Klawiatura gemingowa w PowerMacu z MorphOS-em

@lubmil, post #24

Coś nikt nie odpisuje... No to sam sobie odpowiem. Po kiku próbach ustawiania tego scroll lock jest tak że już tylko lewy ctrl zapala i gasi klawkę, a f12 już nie. Nic dziwnego że mi lewy ctrl nie działa skoro ma przypisaną inną funkcję. Choć wcześniej we wspomnianej klawce esperanza nie było klawisza rWin więc go zamapowałm/podłożyłem pod prawy ctrl. Działało, a oprócz tego prawy ctrl działał jak control. Ech, zachciało mi się podświetlanej klawki. Chyba trza będzie jej używać jak zwykłej - bez światła. Mam poimysł mam jeszcze taki, że jeśli u ciebie /Norbert działa to ok, to podeślij mi swój plik Prefs/Env-Archive/sys/poseidon.prefs

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2019 16:30:34 przez lubmil
[#26] Re: Klawiatura gemingowa w PowerMacu z MorphOS-em

@lubmil, post #25

Wiem, że rozmawiam sam ze sobą, ale chcę ten wątek jakoś podsumować. Bo może ktoś inny będzie z niego korzystał. Znalazłem sposób jak szybko i elegancko otworzyć okienko HID Control. Otóż w exchange jest taka pozycja i wystarczy wcisnąć Pokaż gui. To w zasadzie rozwiązuje sprawę, choć nie jest to włączanie podświetlania klawiszem. Przy ustawianiu tego coś się pieprzy, co opisałem wcześniej. Myślę, że to jakiś błąd w Poseidonie - z tym mapowaniem klawiszy. Jeśli chodzi o samą klawkę to jestem tak sobie zadowolony, bo oprócz klawiszy świeci się też cała płyta pod klawiszami. Patrzyłem w droższych modelach po 200+ czy 600+ zł i jest tak samo.
[#27] Re: Klawiatura gemingowa w PowerMacu z MorphOS-em

@lubmil, post #26

Sposób z Exchange ten widziałem, ale za dużo klikania.
A co do mapowanie klawiszy, to po skasowania preferencji Poseidona, powinno ono wrócić do domyślnych ustawień.
Jeśli faktycznie lewy ctrl zmienia ustawienia na inna fukcje, to wystarczy przypisać mu poprawne.
[#28] Re: Klawiatura gemingowa w PowerMacu z MorphOS-em

@Norbert, post #16

Najpierw komenda PortList aby dowiedzieć się dokładnej nazwy portu, później np:

RXCmd HIDCTRL.2 SHOW

Oprócz SHOW jest jeszcze HIDE, więcej nie ma.
[#29] Re: Klawiatura gemingowa w PowerMacu z MorphOS-em

@Korni, post #28

Ja bym to tak widział, żeby arexxem otworzyć okno exchange, i w nim po wybraniu hid control wcisnąć pokaż gui. I tylko tyle -chodzi by się to okienko pojawiło po 1 kliku. A port arexxa to w ustawieniach jest podany HIDCTRL
[#30] Re: Klawiatura gemingowa w PowerMacu z MorphOS-em

@lubmil, post #29

Korni właśnie coś takiego przedstawił.
Po wpisaniu komendy pokaże się od razu HID CONTROL.
Musisz tylko znać nazwę portu Arexxa.
Po to właśnie należy użyć komendy PortList.
Po nazwie HIDCTRL zawsze dodawana jest liczba, aby odróżnić o które urządzenie chodzi.
Najlepiej zmień nazwę na HIDD dla tej klawiatury.
Wtedy nazwa portu będzie HIDD.1

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2019 00:28:27 przez Norbert
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem