kategoria: MorphOS 3.x
[#1] Amiga34 MOS


Na targach pojawiła się natywna wersja MorphOS dla deweloperów na AMD64 (Ryzen 5, RadeonHD) szeroki uśmiech

Żródło

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2019 16:21:09 przez cytrynek

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2019 16:22:56 przez cytrynek
[#2] Re: Amiga34

@cytrynek, post #1

[#3] Re: Amiga34 MOS

@cytrynek, post #1

Grubo!
[#4] Re: Amiga34 MOS

@cytrynek, post #1

Zatem obecnie, tylko AmigaOS jest systemem dla procesorów Motoroli szeroki uśmiech

AROS i MorphOS poszły w technologię Wintel szeroki uśmiech szeroki uśmiech
[#5] Re: Amiga34 MOS

@David, post #4

Jak dla mnie mega pozytywne zaskoczenie. Na twiterze koleś napisał że jest jeszcze mase pracy i nie prędko będzie w pełni działający MorphOS. Ale w końcu dla mnie mamy krok w dobrym kierunku :D

Filmik z bootowania:
link

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2019 16:28:58 przez C84
[#6] Re: Amiga34 MOS

@C84, post #5

u lala :)|
[#7] Re: Amiga34 MOS

@cytrynek, post #1

Ooo, ja leże w łóżku chory a bigfoot pokazuje swój tajny projekt, o którym wiedziałem tylko że coś się dzieje :). Good.
[#8] Re: Amiga34 MOS

@michal_zukowski, post #7

I co Ty teraz zrobisz z tymi swoimi "zlomkami":)
[#9] Re: Amiga34 MOS

@stefkos, post #8

Będą częścią muzeum starych komputerów, które cały czas planuję utworzyć.

btw.
https://morph.zone/modules/newbb_plus/viewtopic.php?forum=3&topic_id=12471&post_id=142970&viewmode=flat&sortorder=0&showonepost=1

Bigfoot dał trochę nowych informacji: Morphos działa natywnie na 64 bitach X64, ale obsługuje także oprogramowanie z morphosa ppc32. Dodatkowo będzie działało na PPC64 (PowerPC G5). Ogólnie Bigfoot dokonał niemożliwego.

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2019 18:42:35 przez michal_zukowski
[#10] Re: Amiga34 MOS

@michal_zukowski, post #9

"Cuda, cuda, oglaszaja..." czarodziej
[#11] Re: Amiga34 MOS

@cytrynek, post #1

No no no ... approved :)
[#12] Re: Amiga34 MOS

@michal_zukowski, post #9

Mam mieszane uczucia..

Z jednej strony się cieszę, lubię Ryzena, jest szansa na naprawdę nowy sprzęt, a jeśli Ryzen to pewnie ten z wbudowaną kartą (sterowniki) + DDR4 + USB3.1.. etc

Tylko to będzie bardzo dużo pracy a co z rozwojem obecnego systemu? Obsługa wielu procesorów, więcej RAM, 3D, poprawki.. z jednej strony nie miałbym aż takiego problemu z porzuceniem sprzętu tylko że czuję takie niewykorzystanie.

Tak oto został wybrany nowy kierunek rozwoju, prawdopodobnie...
[#13] Re: Amiga34 MOS

@michal_zukowski, post #9

Bigfoot na prezydenta !

Jak dla mnie wiadomość roku.

Znów jest na co czekać, a radocha taka sama jak wtedy gdy pojawiły się porty na maki.

Dziękuję za włożoną pracę.
[#14] Re: Amiga34 MOS

@Skotos, post #12

Podałem linka od bigfoota, bedzie wersja na PPC64 czyli na PowerMaki G5. Poza tym po co stary system jak będzie nowy?
[#15] Re: Amiga34 MOS

@cytrynek, post #1

Dla mnie to najważniejsza informacja ostatnich 10 lat. A może i więcej. G4 wystarcza mi i pewnie jeszcze długo będzie wystarczał. No ale teraz oprócz teraźniejszości widzę przyszłość. szeroki uśmiech

Kiedyś gdzieś pisałem, że my się za bardzo spinamy i zbyt dużo wymagamy od naszych niszowych rozwiązań. Trzeba się bawić i cieszyć tym co mamy, a dobre zmiany same kiedyś przyjdą. szeroki uśmiech

Mam nadzieję, że będzie wsparcie dla możliwie jak najmniejszej ilości sprzętu. Zamiast wspierać 1000 grzybo-konfiguracji to chyba lepiej wybrać np. cztery (ani laptop, drogi laptop, tania stacjonarka, droga stacjonarka) i zapewnić możliwie pełne wsparcie. Jeżeli coś przy okazji będzie działało to "trudno". Ja i tak kupię taką konfigurację jaka będzie najbardziej polecana i będzie możliwie najpełniejsze wsparcie.

Zupełnie nie interesuje mnie uniwersalność, bo to przy naszych mocach przerobowych nie ma racji bytu. Wystarczy zobaczyć jak paradoksalnie ciężko złożyć sprzęt do AROSa... Ja i tak tego będę używał na jednym, specjalnie do tego celu kupionym, sprzęcie.

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2019 20:27:24 przez MDW
[#16] Re: Amiga34 MOS

@MDW, post #15

Zgadzam się z Tobą w stu procentach. Aczkolwiek zostawię sobie A1139 i najchętniej zanabył bym coś mobilnego na Ryzen 7... Zobaczymy co będzie supportowane.
[#17] Re: Amiga34 MOS

@cytrynek, post #1

szczęka opada!
[#18] Re: Amiga34 MOS

@MDW, post #15

Mnie ciekawi, czy dalej będzie chodzić na jednym rdzeniu procesora.
[#19] Re: Amiga34 MOS

@Krashan, post #18

Załóżmy, że jeśli tak - to wówczas wróciłbyś w przyszłości na łono koloru niebieskiego?

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2019 23:12:01 przez deez
[#20] Re: Amiga34 MOS

@Krashan, post #18

Nawet na jednym rdzeniu będzie szaleństwo. Nowy, tani sprzęt z niewyobrażalnym kopem. A jakby poszło na wszystkich rdzeniach ryzena 5 to będzie totalny obłęd, tylko co z tym speedem robić? 4 filmy full hd naraz na mplayerze oglądać :)?
[#21] Re: Amiga34 MOS

@cytrynek, post #1

Żeby się tylko nie pojawili zwolennicy, no właśnie jakby się nazywali w świecie NG? Że przejście na platformę x86/amd etc. to zdrada. Że to już nie PPC itd.
Dla Amigi NG to najlepsze rozwiązanie. Cały świat przechodzi na x86 i arm. ktoś może powiedzieć, że MOS stanie się tylko kolejną, jakąś tam, głównie dla pasjonatów dystrybucją Linuxa. Ale mam to gdzieś.
A mnie marzy się taka sytuacja; wszyscy developerzy od MOSa, AROSa i OS4 łączą siły i tworzą jeden wspólny system, na współczesne x86/amd. No ale cóż, pomarzyć se można.
[#22] Re: Amiga34 MOS

@don_rafito, post #21

ktoś może powiedzieć, że MOS stanie się tylko kolejną, jakąś tam, głównie dla pasjonatów dystrybucją Linuxa
Daj Pan spokój, a co MOS ma wspólnego z Linuxem? Chyba tylko tyle, że wieki temu Bilski ze Wzdymaczem sobie tak ubzdurali, bo im do czerwonej propagandy pasowało.
[#23] Re: Amiga34 MOS

@fazior, post #22

I oby tak zostało.
A mącicieli i odwracaczy nie brakuje.
[#24] Re: Amiga34 MOS

@cytrynek, post #1

WTF ?
[#25] Re: Amiga34 MOS

@Krashan, post #18

Mnie ciekawi jak to będzie działać. X86 emuluje ppc ktory emuluje 68k ?
Co z ograniczeniami AOS dotyczacych RAMu braku ochrony pamięci czy SMP ?
[#26] Re: Amiga34 MOS

@Sventevith, post #25

Wydaje mi się, że nie będzie tam tego typu emulacji. Przy garstce programistów bez wielkiej kasy na rozwój raczej bym na to nie tracił pary. Jeśli dobrze czytałem to jest to jednoosobowy projekt czy eksperyment. Mało jest póki co oficjalnych detali na ile to eksperyment typu wczesniejsze odpalanie na Qemu czy jakaś oficjalna droga rozwoju. Z Morpos Team jest tak, że możemy się o tym zapewne przekonać jak wyjdzie taka wersja oficjalnie.

Poza tym chciałem dodać, ze MorphOS wygrał pdk kwtw
Mosowi "czekacze" znów mają na co czekać szeroki uśmiech
[#27] Re: Amiga34 MOS

@Sventevith, post #25

Chyba za wcześnie jeszcze zarówno na pytania jak i odpowiedzi. Ja w przyszłości chętnie zainstalowałbym sobie alternatywny system na moim Ryzen 2400G śmigającym na Aurosie w obudowie InWin Chopin


[#28] Re: Amiga34 MOS

@cytrynek, post #27

Na to nie licz. Ilość wspieranych konfiguracji będzie w granicach 1-2. Np. Twoja płyta ma LAN, który na pewno nie będzie wspierany.

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2019 10:07:56 przez Jacek Piszczek
[#29] Re: Amiga34 MOS

@Jacek Piszczek, post #28

Hmmm....


Na tej płycie z LAN był odpalony MorphOS pod AMD. Zresztą, nie muszę mieć sieci ze skrętki, wystarczyło by mi WiFi

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2019 10:29:07 przez cytrynek
[#30] Re: Amiga34 MOS

@Jacek Piszczek, post #28

Czy będzie jakiś laptop ? Czy nie lepiej calkowicie porzucic kompatybilność z ppc i 68k ?
Przekompilować co się da i portować z x86.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem