kategoria: MorphOS 3.x
[#31] Re: Amiga34 MOS

@Sventevith, post #30

Pis!ąc lepiej miałem na myśli ilość pracy jaką trzeba poświęcić.
Jak by to nie wyglądało tylo się cieszyć. News niesamowity.
Zainstalowałem na ibook 1.3 Mosa 3.12 iśmiga to niesamowicie.
Jednak stary sprzęt to problem i zaliczam losowe zwiechy na drugim ibooku nie dziala wifi niby łączy a nie dostaje IP. Co raz trudniej znaleźć coś w dobrym stanie. Dobrze że jest szansa na nowy sprzęt w rozsądnej cenie.
[#32] Re: Amiga34 MOS

@deez, post #19

Załóżmy, że jeśli tak - to wówczas wróciłbyś w przyszłości na łono koloru niebieskiego?
Mam nawet Ryzena (trójkę tylko co prawda) ze zintegrowaną Vegą (mam nadzieję, że jest w planach), ale... Z czysto użytkowego punktu widzenia wygląda to tak, że na tym samym kompie mam Linuxa i to kończy temat. Nie ma po co odpalać MorphOS-a, tak to widzę. Można odpalać z amigowego sentymentu, ale od tego mam A1200.

Z punktu widzenia zarobienia na tym, jedyna możliwość, jaką dostrzegam, to pisanie i wydawanie komercyjnego oprogramowania. Ale to jest bardzo słaba możliwość, nawet w zestawieniu z produkcją prostych akcesoriów sprzętowych do klasyka, czym zajmuję się z sukcesem od 4 lat. Cieniem szansy jest to, że MorphOS Team wybierze konfig w miarę prosty do zdobycia i nie za drogi, a to – być może – spowoduje znaczący przyrost bazy użytkowników. Jednak dopiero czas pokaże, czy tak będzie.
[#33] Re: Amiga34 MOS

@deez, post #19

MorphOS Team raczej celuje targetem w Amigowców lub ogólnych geeków. Linuxowe rekiny biznesu są poza możliwościami bo MorphOS jeszcze długo nie będzie miał specjalistycznego oprogramowania na którym będzie można zarabiać. Natomiast 90% użytkowników komputera korzysta tylko z przeglądarki i tu MorphOS będzie mógł się sprawdzić.
[#34] Re: Amiga34 MOS

@michal_zukowski, post #33

tu MorphOS będzie mógł się sprawdzić
Moim zdaniem słabo będzie mógł się sprawdzić. Choć OWB będzie skompilowany na x64, co pewnie usunie problemy z silnikiem JIT, to zawsze się znajdzie ten 1% stron, które nie wejdą. A na linuksowym Firefoxie, czy Chrome wejdą. Musi być coś, co skłoni użytkownika do odpalenia MorphOS-a zamiast Linuksa, czy nawet Windows. Osobiście tego czegoś nie czuję. Być może jakaś grupa ludzi będzie to chciała robić na tyle żeby zarejestrować system.

A propos przeglądarki, zakładam, że ten nowy kernel, tudzież komponenty systemowe przełamują barierę 2 GB RAM? No i wciąż nie wiem, czy jest wieloprocesorowość, a to mnie ciekawi.
[#35] Re: Amiga34 MOS

@Krashan, post #32

Tylko na linuksie nie odpalisz binarek z AOS3.x z emulatorem w tle i współdzieleniem pulpitu. Częściowo zrobisz z icarosem vm. Ale to znów proteza na protezę. Jeśli będzie natywna wersja MOS na x86-64, nawet jeśli zawężona do jednej platformy to i tak jest to platforma dosyć tania, łatwo dostępna i szybka. Nawet w ITX.
[#36] Re: Amiga34 MOS

@abcdef, post #35

To jest na pewno znacznie lepszy argument, niż próba reklamowania OWB komuś, kto na tym samym kompie ma Linuksa lub Windows. Co zaś do zawężenia platformy, to jaca sam zasugerował, że będzie to zawężenie bardzo silne, nawet nie do jednego chipsetu, ale do kilku konkretnych płyt głównych.

A może jednak team wpadnie na genialny pomysł, żeby MorphOS-a dało się odpalić jako VM.
[#37] Re: Amiga34 MOS

@Krashan, post #34

Niestety wiem tylko, że jest PPC Jit zrobiony przez Bigfoota.
[#38] Re: Amiga34 MOS

@Krashan, post #34

..zakładam, że ten nowy kernel, tudzież komponenty systemowe przełamują barierę 2 GB RAM? No i wciąż nie wiem, czy jest wieloprocesorowość, a to mnie ciekawi.

Dokładnie to samo mnie zastanawia, a chciałbym żeby było w maszynach z G5.

Ryzen to zdecydowanie dobry wybór - w nim jest wszystko: grafika, SATA, USB3.1, chyba dźwięk, sterownik pamięci, sterownik PCIe, cały mostek północny... oprócz LAN. Więc jeśli Team ma dokumentację to ma prawie wszystko.
Jeszcze szukanie chipsetu, który będzie/jest najlepiej udokumentowany i już

Czyli co teraz? Mnóstwo przepisywania czy gwałtowna zmiana - kernel, wieloprocerowość i MUI?
[#39] Re: Amiga34 MOS

@Skotos, post #38

Nie korzystsm z procków zawierajacych PSP lub IME. Cieszy wsparcie dla ppc64.
[#40] Re: Amiga34 MOS

@Skotos, post #38

Czyli co teraz? Mnóstwo przepisywania czy gwałtowna zmiana - kernel, wieloprocerowość i MUI?


Piszesz tak, jakby to miała być akcja na dziś-jutro. Przecież BigFoot pokazał bardzo wczesną wersję. Policz sobie ile czasu minęło od pokazu działającego MorphOSa na iMacu G5 a kiedy można było to faktycznie zrobić na publicznej wersji systemu. Myślę, że mówimy o podobnym odstępie czasowym.
[#41] Re: Amiga34 MOS

@recedent, post #40

Myślę jednak, że na platformie AMD jest trochę więcej informacji developer-friendly ...
[#42] Re: Amiga34 MOS

@cytrynek, post #29

Ta płyta główna MSI B450M MORTAR TITANIUM już nie jest produkowana.

Jej następcą jest MSI B450 MORTAR MAX.



Spowodowane jest to tym, że MSI zaoszczędziło na układach BIOS i teraz są problemy z aktualizacją BIOS dla Ryzenów 3 generacji. Więc wpadli na pomysł że wydadzą nowe - stare płyty główne z powiększonym kością BIOS z 16 MB do 32 MB, który już dobrze współpracuje z nowymi RYZENAMI. I które są kompatybilne w dół.

Oczywiście i tak niedługo pewnie pojawi się nowy chipset pod nowe Ryzeny B550.

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2019 20:21:36 przez gilban
[#43] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Amiga34 MOS
[#44] Re: Amiga34 MOS

@abcdef, post #35

A jakie binarki z AOS3.x jest sens odpalać gdy możesz używać Linuksa lub Windows na tym samym sprzęcie?

Pytam bo to dla mnie nie jest zachęcający powód.
[#45] Re: Amiga34 MOS

@hrw, post #44

Może nie 68k, ale na MorphOSie mamy chyba najlepszy emulator Amstrada - ACE.
[#46] Re: Amiga34 MOS

@hrw, post #44

Jaki w ogóle jest sens amigować, skoro możesz używać Windowsa? Moja rada: używaj Windowsa.
[#47] Re: Amiga34 MOS

@hrw, post #44

A jaki był konkretnie powód wstawiania blizzarda zamiast kupna za tą samą kasę porządnego pentiuma mmx? Albo przejścia w ogóle na MacOS (PPC) zamiast protezy PPC na ograniczonym, motorolkowym AOS3.x? Teraz zakładając, że będzie natywny MOS@x86-64 z seamless emulation dla MOSowych elfów i binarek z klasyka to właśnie to stawia MOS powyżej Linuksa i Windowsa. A jeśli jednocześnie będzie możliwość łatwiejszego przeportowania w miarę nowoczesnego softu (x86-64) na MOS to jest to plus względem MOS PPC. Tak samo energooszczędność czy wydajność. Bo jaka byłaby alternatywa? POWER9 z blackbirdem? I on ma przewagę w którym konkretnie miejscu?
[#48] Re: Amiga34 MOS

@abcdef, post #47

Teraz zakładając, że będzie natywny MOS@x86-64 z seamless emulation dla MOSowych elfów i binarek z klasyka to właśnie to stawia MOS powyżej Linuksa i Windowsa. A jeśli jednocześnie będzie możliwość łatwiejszego przeportowania w miarę nowoczesnego softu (x86-64) na MOS to jest to plus względem MOS PPC.


Jezeli zapewniona jest zgodnosc ze starym oprogramowaniem (m68k i PPC) to znaczy ze struktury systemowe sa nadal 32-bitowe w BigEndianie, a nie w postaci natywnej dla x86_64, czyli 64-bity i LittleEndian. Troche mi sie to kojarzy ze zmarlym juz X32 ABI pod linuksa, ktore korzystalo z dobrodziejstw x86_64 jednoczesnie trzymajac sie malej 32-bitowej przestrzeni adresowej. Jakkolwiek, oznacza to ze przeportowanie w miare nowoczesnego softu na MOS-a nie bedzie az tak trywialne.

Inna sprawa jest taka, ze byc moze MOS-team planuje to, co mialo byc w teorii zrobione juz u zarania MorphOS-owych dziejow. Byc moze bedzie tam stary ABox ze swoim duzym endianem i 32 bitami, oraz nowy QBox ktory w pelni wykorzysta potencjal oferowany przez x86_64 ;) Kto wie, kto wie... :)
[#49] Re: Amiga34 MOS

@mschulz, post #48

Jezeli zapewniona jest zgodnosc ze starym oprogramowaniem (m68k i PPC) to znaczy ze struktury systemowe sa nadal 32-bitowe w BigEndianie

A konkretnie skąd taki wniosek? Nie wydaje się koledze, że VM trochę możliwości jednak otwiera?
[#50] Re: Amiga34 MOS

@abcdef, post #49

A konkretnie skąd taki wniosek?


Stad ze wszystkie Amisystemy maja praktycznie wszystkie swoje wewnetrzne struktury otwarte dla kodu uzytkownika. W takim wypadku, o ile kod m68k/ppc z nich moze skorzystac, to musza miec dokladnie taki sam uklad jak w klasycznej wersji systemu, czyli 32 bity i big endian.

Nie wydaje się koledze, że VM trochę możliwości jednak otwiera?


Oczywiscie ze otwiera mozliwosci. Jednak biorac pod uwage to co napisalem powyzej zlozonosc takiego zestawu (JIT+VM) roslaby nieslychanie szybko wraz ze wzrastajaca iloscia wspieranego starego oprogramowania.

PS. Byl kiedys taki projekt pod AROS-a. Na celu mial uruchamianie starych programow pod m68k na x86. Translator tlumaczyl w locie BigEndian na LittleEndian (i odwrotnie), poniewaz autorowi znane byly struktury danych do jakich probowaly sie programy w m68k dostac. Udalo mu sie nawet uruchomic kilka konsolowych "pchelek". Projekt jednak upadl dosc szybko kiedy okazalo sie ze zlozonosc rosnie wykladniczo (to takie moje oszacowanie) wraz z iloscia obslugiwanych bibliotek i struktur systemowych. Koniec koncow projekt upadl.

MorphOS-owi wroze duzo wiecej szczescia zwlaszcza, ze nowe procesory AMD (jak i Intel) wspieraja instrukcje MOVBE, ktora pobierajac dane z pamieci do rejestru przeprowadza w locie konwersje endiana. Co prawda od czasow 80486 byla juz instrukcja BSWAP ale MOVBE jest o niebo wygodniejsze bo pozwala skorzystac ze wszystkich niemalze trybow adresowania.

Swoja droga, nowe wersje gcc pozwalaja strukturom nadac atrybut big-endian dzieki ktoremu kompilator C sam zatroszczy sie o odpowiedni dostep do pol. Trzeba tylko "poprawic" gcc, bo normalna wersja nie pozwala na pobranie adresu pola w strukturze z takim atrybutem.

Oczywiscie wroze z fusow bo mamy za malo danych. Ale wole spojrzec na to bardziej na chlodno i sie pozytywnie zaskoczyc niz skakac teraz ze szczescia po to tylko zeby sie potem zawiesc ;)

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2019 15:24:54 przez mschulz
[#51] Re: Amiga34 MOS

@recedent, post #40

Piszesz tak, jakby to miała być akcja na dziś-jutro.

A gdzieżby, zastanawiam się na głos jaki będzie rozwój MOSa.

Czy istniejącą ścieżką jeszcze kilka ważnych aktualizacji (kernel, SMP, MUI) żeby potem było gotowe do przepisania, czy jednak przepisujemy co się da z obecnego kodu tak, żeby działało na Ryzenie i puszczamy w świat.

Mnie już się nie spieszy aż tak, coraz lepiej jestem dogadany z MOSem na Mini.
Praktycznie 50% czasu użytkowania komputera w domu to MorphOS, pozostałe to Linux na AMD i RPi ale..Morphosa używam coraz częściej, więc nie muszę się spieszyć z wymianą sprzętu.
[#52] Re: Amiga34 MOS

@mschulz, post #50

PS. Byl kiedys taki projekt pod AROS-a. Na celu mial uruchamianie starych programow pod m68k na x86. Translator tlumaczyl w locie BigEndian na LittleEndian (i odwrotnie), poniewaz autorowi znane byly struktury danych do jakich probowaly sie programy w m68k dostac. Udalo mu sie nawet uruchomic kilka konsolowych "pchelek". Projekt jednak upadl dosc szybko kiedy okazalo sie ze zlozonosc rosnie wykladniczo (to takie moje oszacowanie) wraz z iloscia obslugiwanych bibliotek i struktur systemowych. Koniec koncow projekt upadl.


Coś jak Wine pod Linuxem?
[#53] Re: Amiga34 MOS

@David, post #52

Nie, wine pod Linuksem nie musi odwracać endianow.
[#54] Re: Amiga34 MOS

@mschulz, post #53

To wiem doskonale, ale wiem, że Wine pośredniczy pomiędzy tłumaczeniem API systemowego, pomiędzy Win32 a Linux/BSD.

Stąd dostrzegłem podobieństwo. Może przypadkowo rzeczywiście.
[#55] Re: Amiga34 MOS

@David, post #54

Wine jest api systemowym - to reimplementacja win32 api i innych bibliotek systemowych Windows.
[#56] Re: Amiga34 MOS

@docent, post #55

Czyli w skrócie i z uproszczeniami - po pierwsze Linux dzięki niemu umie czytać kod wprost z .exe, a po drugie gdy woła funkcję typowo windowsową, to znajduje ją w bibliotece dostarczonej przez wine. Nie ma tu emulacji na etapie wykonywania kodu, tylko jest to uzupełnienie systemu o brakujące funkcje + obsługa formatu .exe
[#57] Re: Amiga34 MOS

@abcdef, post #47

Akurat zamiast BPPC kupiłem Durona 600. Ale to był 1999/2000 gdy nie było widać już światełka w amigowym tunelu.

Na MorphOS-a patrzę jako na ciekawostkę. Taki hobbystyczny system wywodzący się z lubianego przeze mnie kiedyś AmigaOS. Szkoda tylko, że nadal z wieloma ograniczeniami z tego wynikającymi: 2GB ram, jeden rdzeń procesora.

Jak pierwsze wersje MorphOS-a wychodziły to się zapowiadało ciekawie. Qbox dla nowoczesnych aplikacji + Abox dla kompatybilności z AmigaOS. Ten pierwszy ostatecznie nie wyszedł jakoś poza zapowiedzi.

@Jacek: akurat nie Windows tylko Linux.
[#58] Re: Amiga34 MOS

@hrw, post #57

Na MorphOS-a patrzę jako na ciekawostkę. Taki hobbystyczny system wywodzący się z lubianego przeze mnie kiedyś AmigaOS. Szkoda tylko, że nadal z wieloma ograniczeniami z tego wynikającymi: 2GB ram, jeden rdzeń procesora.

Życzliwa ciekawość ale nie użyje bo 2GB RAM i jeden rdzeń Spróbuj, proszę, MOS naprawdę dużo umie i nie potrzebuje do tego więcej pamięci i rdzeni. Jeśli miałeś frajdę z Amigą to z MOSem będziesz miał ją dalej.

Na moim przykładzie - jak jestem zmęczony to oglądam filmy na MOSie, czego na Ami robić nie mogłem.
[#59] Re: Amiga34 MOS

@Skotos, post #58

Niby tak, ale 2GB to wcina na śniadanie przeglądarka z otwartą ilością kart, które może na palcach policzyć drwal inwalida (czyt. <10), 2GB w smartfonie to już powoli wstyd ...
[#60] Re: Amiga34 MOS

@abcdef, post #59

Wstyd to powinno być programistom od WebKita.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem