[#1] Hardware do MorphOS w 2021 roku
Cześć,

Chciałbym poznać MorphOS. Czy zakup Efiki 5200B w 2021 roku to dobry wybór? Może zainwestować w Power Mac G4 lub G5? Przeraża mnie tylko kwestia kompatybilności. Które modele są pewne? Gdzie będzie działała akceleracja 3D, oraz dźwięk?
[#2] Re: Hardware do MorphOS w 2021 roku

@cheslavic, post #1

Wg mnie na dziś, najlepszy wybór to Power Mac G5 że złączem PCIex. Mialem sporo G4, PowerBook G4, G5 z AGP i PCIex i ten ostatni mi najbardziej przypadł do gustu.
[#3] Re: Hardware do MorphOS w 2021 roku

@cheslavic, post #1

Od siebie polecam PowerBooka G4 model A1138 (15”) lub A1139 (17”). Efike nie polecam, 128MB ramu to stanowczo za mało. Jeśli coś stacjonarnego to PowerMac G5 lub iMac G5 20” A1145.
[#4] Re: Hardware do MorphOS w 2021 roku

@cheslavic, post #1

Chciałbym poznać MorphOS. Czy zakup Efiki 5200B w 2021 roku to dobry wybór?




Efika jest malutka i fajniutka, ale ma wolny procesor i koszmarnie mało (128 MB) pamięci operacyjnej której nijak nie rozbudujesz.

Może zainwestować w Power Mac G4 lub G5?


Dobry pomysł.

Przeraża mnie tylko kwestia kompatybilności. Które modele są pewne? Gdzie będzie działała akceleracja 3D, oraz dźwięk?


Jeśli przeraża Cię mnogość konfiguracji to spraw sobie Maca Mini G4 albo iMaca G5 (uwaga, tylko model 20 cali 2,1 GHz (A1145) jest obsługiwany). Te komputery mają generalnie zamkniętą architekturę i odpada szukanie sprzętu z konkretną kartą graficzną. Jednak w przypadku "Miniacza" jest haczyk: Większość dostępnych na rynku modeli ma dość małą ilość pamięci graficznej (32 MB), więc jeśli się rozpędzisz z otwartymi ekranami, tudzież będziesz działał w wysokich rozdzielczościach to pamięci VRAM szybko zacznie brakować.
Jeśli chodzi o laptopy to warto się rozejrzeć za "aluminiowym" PowerBookiem G4 o wielkości 15 lub 17 cali i procesorem co najmniej 1,5 GHz.

Jeśli masz już jakiś konkretny model na oku to daj znać, postaram się pomóc, doradzić i wskazać na co uważać.
1
[#5] Re: Hardware do MorphOS w 2021 roku

@cheslavic, post #1

Które modele są pewne? Gdzie będzie działała akceleracja 3D, oraz dźwięk?


https://www.morphos-team.net/hardware
[#6] Re: Hardware do MorphOS w 2021 roku

@cheslavic, post #1

Zakup Efiki nawet w dniu jej premiery nie był dobrym pomysłem. Należy od niej uciekać nawet jeżeli ktoś oferuje za darmo, bo przez absurdalnie niewielką ilość NIEROZSZERZALNEGO RAMu prawie na pewno zniechęci do MOSa. Jeszcze można dostać działające stare Maki z PPC i Radeonami. Trzeba sprawdzić jakie modele na pewno działają dobrze i ustawić sobie powiadomienia o takich ofertach na Allegro i OLX. Powinno się coś złapać w tak zastawioną sieć. szeroki uśmiech

Aaa, unikalnym też modeli z 32MB VRAM (pamięci graficznej). Zasadzałnym się na min. 64MB.

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2021 16:53:09 przez MDW
[#7] Re: Hardware do MorphOS w 2021 roku

@MDW, post #6

Szukaj PM MDD G4 1.25-1.42Ghz lub G5 2.0-2.5 Ghz, PB G4 1.67Ghz, ewentualnie eMaca 1.42 64 Vram.
[#8] Re: Hardware do MorphOS w 2021 roku

@KM_Ender, post #7

A ja zawsze wtrącę iMac G5 iSight - ma jeden procesor G5 2.1Ghz, niezłą karta graficzną 128MB, matryce 20cali i zajmuje niewiele miejsca i jest względnie szybki. MDD ma super klimat jest rozbudowywalny - ale głośny , powermac G5 2.3, 2,5 lub 2,7 będzie z dobrą kartą np x1950xt najszybszą opcją - ale też najbardziej miejsco, prądożerną i najdroższa konfiguracja, a powerbooczek - najbardziej mobilny, a eMac kineskopowy . Także w sumie co kto lubi.
[#9] Re: Hardware do MorphOS w 2021 roku

@Kwiatki, post #8

Tyło kupić imaca g5 to praktycznie niemożliwe.
[#10] Re: Hardware do MorphOS w 2021 roku

@Pero, post #9

Na lokalnym alleszrocie jest A1145 z ubitą matrycą za pół stówki, matrycę mam i oddam za flasie dobrego bimbru 60-70 stopni :)
[#11] Re: Hardware do MorphOS w 2021 roku

@Pero, post #9

E, nie do końca. Skoro mi się ostatnio udało (tylko z matrycą był mały problem)...
[#12] Re: Hardware do MorphOS w 2021 roku

@recedent, post #11

A ja teraz tylko bezproblemowe... Mam problemowego najsilniejszego z powerbookow i chętnie zamienię.
[#13] Re: Hardware do MorphOS w 2021 roku

@recedent, post #11

Jaki konkretnie model iMaca zadziała bez problemu? Ma gniazdo monitora (drugiego do podłączenia) i zadziała? Coś tu kiedyś ktoś chciał zrobić z innym monitorem i były schody.
[#14] Re: Hardware do MorphOS w 2021 roku

@KM_Ender, post #13

Jak już trzykrotnie było wspomniane w tym wątku - chodzi o model A1145 (20-calowy, 2,1 GHz z iSight).
Ma gniazdo monitora (z tyłu, typu miniVGA), ale osobiście nigdy nie testowałem tego z MorphOSem. W tym wątku kolega Piotr Myszkowski planował taki myk, może mu się udało?
[#15] Re: Hardware do MorphOS w 2021 roku

@cheslavic, post #1

[#16] Re: Hardware do MorphOS w 2021 roku

@philipo, post #15

No i to jest maks co można zrobić z Miniaczem. Lepiej by gość pokazał jak "odpicować" Power Maca G5.
[#17] Re: Hardware do MorphOS w 2021 roku

@recedent, post #16

ale AGP czy PCIe ?
w sumie możemy cos takiego zrobić - ja Quada Ty swojego
Nikt niechce go kupic - to niech sie do czegos przyda

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2021 09:21:22 przez Kwiatki
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem