kategoria: PowerMac
[#181] Re: MorphOS + iMac G5

@Kwiatki, post #180

OK . Dzięki.

W przyszłym tygodniu będę chciał jeszcze raz rozebrać Imaca i nałożyć nową pastę na procesory .

Złożę go i zobaczymy .

Na razie dzięki za pomoc .

Jeszcze się odezwę .

pozdrawiam
[#182] Re: MorphOS + iMac G5

@Piotr Myszkowski, post #181

dobrze by było włożyć Twoja płytę w obudowę w której podzespoły są sprawne - wyeliminujesz wtedy slaby zasilacz lub układ zasilający matryce. Paste wymień profilaktycznie , miałem przypadek że maczek chodził 30 minut i padał bo był źle chłodzony.
[#183] Re: MorphOS + iMac G5

@Piotr Myszkowski, post #179

Nie w OF tylko pod Morphosem w bootmenu.
Bootmenu można też uruchomić system bez s-s, eliminujac programy/sterowniki, które mogą coś "psuć"
[#184] Re: MorphOS + iMac G5

@Piotr Myszkowski, post #181

Mój iMac rusza "na zimno" za... czwartym razem, pierwszy i drugi to biały obraz i po chwili wiatraki na maxa, trzeci to ładowanie systemu do belki Ambienta, a za czwartym już normalnie. Po resecie rusza za każdym razem do systemu. Nie wiem czym jest to spowodowane, może dyskiem twardym, może naprawianym zasilatorem a może brakiem czujnika temp, bo nie przypominam sobie abym go demontował/zakładał przy wymianie dysku.
[#185] Re: MorphOS + iMac G5

@Piotr Myszkowski, post #181

Hej, czy przed przystąpieniem do wymiany pasty korzystasz z jakiegoś poradnika w sieci? Sam się nad tym zastanawiam żeby wymienić profilaktycznie i mieć spokój, ale trochę się obawiam czy czegoś nie uszkodzę. Nie znam się na tym, a z tego co czytałem w tym wątku, to nawet taki stary wyjadacz mosowy jak Recedent coś tam uszkodził, i wolałbym tego uniknąć ;) Przy okazji rozkręcania kompa miałbym do wymiany głośniczek, bo popierduje od jakiegoś czasu.
[#186] Re: MorphOS + iMac G5

@luk, post #185

nawet taki stary wyjadacz mosowy jak Recedent coś tam uszkodził, i wolałbym tego uniknąć


Ja sobie wymyślłem że podmienię matrycę na tą od modelu A1207. Niestety, musiałem coś niechcący zewrzeć obudową "nowej" matrycy (która w innym miejscu miała izolację) i zasilacz poszedł z dymem. Tego iMaca (po naprawie zasilacza) ma teraz waldiamiga.
[#187] Re: MorphOS + iMac G5

@luk, post #185

Instrukcja wymontowania płyty głównej jest tu
https://www.ifixit.com/Guide/iMac+G5+20-Inch+Model+A1145+Logic+board+Replacement/1148
jest oznaczona jako "trudna" i faktycznie trochę trzeba się namęczyć - ale jest do zrobienia .
Dobre narzędzia (długie) wskazane.
1
[#188] Re: MorphOS + iMac G5

@waldiamiga, post #184

Trochę to wygląda jakby magazynował energię za każdym odpaleniem może za duże kondensatory dałeś ?
Brak czujnika temp powoduje wycie wentylatorów

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2021 14:46:04 przez Kwiatki
[#189] Re: MorphOS + iMac G5

@Kwiatki, post #188

Oba zasilatory robił elektronik, ja nie mam odpowiedniego skilla.
No chyba że coś jest "nietegest" na mobo po zwarciu, ale jak już odpali za tym czwartym razem to jest "rock stable"

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2021 14:50:02 przez waldiamiga
[#190] Re: MorphOS + iMac G5

@Kwiatki, post #187

Ok dzięki!
[#191] Re: MorphOS + iMac G5

@Kwiatki, post #182

Tak myślałem i myślałem i myślałem i sugerując się twoją podpowiedzią wpadłem na pomysł odpalenia Mac Os 10.5 z płyty CD

Pominę w ten sposób dysk HD .

Lub też MorphOS 3.15 z płytki .

Zobaczymy jak się zachowa komp .

A jak mam wystartować z bootmenu . Przecież to nie Amiga klasyczna ?

Miałem kiedyś Amigę ( 1996 - 2004 ) 1200 z Blizardem PPC 230/40 i Bvision którą zresztą udało mi się podkręcić do 270 i chodziła dobrze . Nawet miałem 300 ale Amiga już odmawiała działania .

Wiem że można było wejść do bootmenu w Amidze ale w IMacu ?
[#192] Re: MorphOS + iMac G5

@Piotr Myszkowski, post #191

jak masz prawidlowy bootowalny obraz OS 10.5 , to w trakcie uruchamiania masz dwie mozliwosci - albo trzymasz klawisz "C" i odpala się z cd , albo "ALT" wtedy odpali się bootMenu
[#193] Re: MorphOS + iMac G5

@Piotr Myszkowski, post #191

Wiem że można było wejść do bootmenu w Amidze ale w IMacu ?

Normalnie szeroki uśmiech
Dopisujesz parametr BM w linijce gdzie jest boot.img, albo podczas startu MorphOSa wciskasz F1 lub lewy klawisz myszy
[#194] Re: MorphOS + iMac G5

@Norbert, post #193

Dzięki Panowie .
Jak będę miał trochę czasu to sprawdzę . Ale to już w przyszłym tygodniu . szeroki uśmiech
[#195] Re: MorphOS + iMac G5

@Piotr Myszkowski, post #194

Trzeba odróżnić Apple Boot Menu (do którego wchodzisz Altem po gongu) od MorphOS-owego Boot Menu (do którego wchodzisz - przy odrobinie szczęścia - tak jak opisał Norbert). W applowskim możesz wybrać z którego dysku chcesz bootować i to tyle. W morphosowym masz podobne opcje jak w tym znanym z Amigi.
[#196] Re: MorphOS + iMac G5

@recedent, post #195

A o tym to nie wiedziałem . Dzięki
[#197] Re: MorphOS + iMac G5

@Piotr Myszkowski, post #196

Witam po małej przerwie szeroki uśmiech

W tej chwili mam już 2 Imacie ISign i na pierwszym mam tylko mac osa X a na drugim mam morphOSa .

Pierwszy - działa super, a w wolnej chwili będę chciał zainstalować też Mosa i zrobić DualBoota .

Drugi - jest przeznaczony tylko dla Mosa - on jeszcze się uruchamia z małymi Przebarwieniami na ekranie, najprawdopodobniej chyba dostał po dupie GPU ale system działa normalnie i bez problemów.

Mam pytanko.

Czy ktoś z kolegów ma może kabel lub adapter Mini DisplayPortu do imaca ? Na necie pełno jest ale 19 pinowych a ja szukam 7x2strony = 14 pinowych .

ktoś, coś podpowie ?
[#198] Re: MorphOS + iMac G5

@Piotr Myszkowski, post #197

on jeszcze się uruchamia z małymi Przebarwieniami na ekranie


A jak wyglądają te "małe przebarwienia"?

Czy ktoś z kolegów ma może kabel lub adapter Mini DisplayPortu do imaca?


Zerknę w pudle z applowskimi przelotkami czy nie mam czegoś takiego.
[#199] Re: MorphOS + iMac G5

@Piotr Myszkowski, post #197

Czy ktoś z kolegów ma może kabel lub adapter Mini DisplayPortu do imaca ? Na necie pełno jest ale 19 pinowych a ja szukam 7x2strony = 14 pinowych .

To jest miniVGA

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2021 19:54:29 przez Norbert
[#200] Re: MorphOS + iMac G5

@Piotr Myszkowski, post #197

Takie cuś?
https://a.allegroimg.com/s512/115345/15d7c145482aa74b899853832701/Apple-A1307-adapter-mini-DisplayPort-VGA-MB572Z-B
[#201] Re: MorphOS + iMac G5

@recedent, post #198

a czy mogę wrzócić tutaj zdjęcia ? Czy muszę je najpierw przeskalować na mniejszy rozmiar ? Czy robi to przeglądarka z automatu? Czy dać na inny portal ? A może do galeri ?
Podpowiedcie !

Mam parę fotek i widać na nich te przebarwienia .
Temp. GPU to jakieś 54 stp. jak piszę teraz ten tekst .
[#202] Re: MorphOS + iMac G5

@Kwiatki, post #200

Nie. to jest przelotka nowego typu DP ( żeńska ).
Ja potrzebuję męską ( z podobnym wtykiem kabla od ładowarki do IPada ) szeroki uśmiech
[#203] Re: MorphOS + iMac G5

@Norbert, post #199

Nie wiem ! Może i tak ?
[#204] Re: MorphOS + iMac G5

@Piotr Myszkowski, post #201

Nie musisz przeskalowywać.

Możesz wrzucić tutaj.

Wystarczy użyć opcji "Dodaj obrazek przez imgur.com" (po prawej stronie od emotek).
[#205] Re: MorphOS + iMac G5

@recedent, post #204

no dobra
1 - jest żółty odcień w oknie listera



2 - tu widać to lepiej



3 - tu przy oknie po prawej



ale system chodzi normalnie na te chwile

zdjęcia robione smartfonem szeroki uśmiech
[#206] Re: MorphOS + iMac G5

@Piotr Myszkowski, post #205

No, ciekawe te artefakty.
W sumie to mógłbyś zapuścić benchmark karty graficznej (jest w SYS:Applications) i zobaczyć czy dojdzie do końca czy się wiechnie.
No i oczywiście nieśmiertelne timedemo w Quake 3 z wyłączonym Vsync.
[#207] Re: MorphOS + iMac G5

@recedent, post #206

na szybko zrobiłem zmianę z 24bit na 16bit ekranu i jest trochę lepiej , gdzieś niewielkie przekłamania występują ale jest widoczna poprawa .

zaraz spróbuję z testem karty

szeroki uśmiech
[#208] Re: MorphOS + iMac G5

@Piotr Myszkowski, post #207

zrobiłem test programem LSD Monitor test i w zasadzie nic niepokojącego nie zobaczyłem , wydaje się że matryca jest w porządku .

a z qeikiem obadam kiedy indziej .

szeroki uśmiech
[#209] Re: MorphOS + iMac G5

@Piotr Myszkowski, post #197

Witam !
Znalazlem adapter na Amazonie link

Moze ktos z kolegow by zakupil pare sztuk do siebie byc moze byloby kilku chetnych . Nigdy nic z amazona nie bralem i nie bardzo wiem co i jak sie tam kupuje , moze jest ktos obeznany z amazonem .
[#210] Re: MorphOS + iMac G5

@Piotr Myszkowski, post #209

nie wiem czy to tylko u mnie ale pokazuje mi ze ten towar do Polski nie może być wysłany.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem