kategoria: PowerMac
[#91] Re: MorphOS + iMac G5

@AS, post #90

Wydaje mi się, że warunkiem zadziałania podpowiedzi Recendenta i wyłączenia pracy wentylatorów na maksa jest to żeby uruchamiać iMaca z dysku ( nie z pendrive'a) .
[#92] Re: MorphOS + iMac G5

@Kwiatki, post #91

Też tak napisałem, że może po postawieniu na dysku twardym. Jednak muszę poczekać, aż wymienię dysk na nowy.
[#93] Re: MorphOS + iMac G5

@Jacek Piszczek, post #89

Ok. Poszło.
Przy okazji.. w ramach instalacji użyłem Twojego tutorial. Nie wiem czy to u mnie ale przy wybraniu dh0 na początku i HFSa nie wykrywał mi prawidłowo rodzaju systemu plików, ręcznieusialem wybrać z katalogu mossys:l system.
Potem jakoś poszło.

Faktycznie po ustawieniu mosa jako system primary. Wentylatory się uspokoiły.
[#94] Re: MorphOS + iMac G5

@Kwiatki, post #93

Faktycznie po ustawieniu mosa jako system primary. Wentylatory się uspokoiły


To super, że sprawdziłeś i to działa. Jak zwykle Recedent jest nieoceniony w pomocy.
[#95] Re: MorphOS + iMac G5

@AS, post #94

Racja , browca powinien otrzymać :)

AS - tylko przygotuj porządne narzędzia i podejdź z należytą ostrożnością do wymiany dysku.( Jako Sata SSD działa Intel serii 320) ja o mało co nie puściłem iMaca do recyklingu. Matryca mi się zsunęła i zerwałem jeden z układów. Całe szczęście przy pomocy kumpla udało się iMaca uratować. Po małym kolapsie wróciłem do żywych:)
[#96] Re: MorphOS + iMac G5

@Kwiatki, post #95

Dzięki za informację. Powiedz mi czy jakieś inne dyski SSD testowałeś? Bo ten intel to chyba ma małe pojemności, a przy większych to ceny są już mało opłacalne.
[#97] Re: MorphOS + iMac G5

@AS, post #96

Według Cruciala działają dyski z serii MX. Ja sprawdziłem serie 320 intela z racji potwierdzonego działania w Powermacu G5. 160GB mi w zupełności starcza do obsługi MOSa i np Tigera.
[#98] Re: MorphOS + iMac G5

@Kwiatki, post #97

Dzięki jeszcze raz za informację i pomoc. Trzeba wybrać poprawny dysk, aby nie rozkręcać bez sensu iMaka. Ja myślałem o dysku min. 240 GB, aby mieć spokój na obu systemach. Muszę popatrzeć jakie są dyski z serii MX. Mam nadzieję, że każdy z tej serii pójdzie w iMaku.

A czy np. taki może się nadać:
https://www.morele.net/dysk-ssd-crucial-mx500-250gb-sata3-ct250mx500ssd1-979471/

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2019 16:42:20 przez AS
[#99] Re: MorphOS + iMac G5

@AS, post #98

Na ich stronie napisane jest ,że ten dysk zadziała.

https://www.crucial.com/usa/en/compatible-upgrade-for/Apple/imac-%28g5-2*1ghz%2C-20-inch%29-ddr2
[#100] Re: MorphOS + iMac G5

@recedent, post #2

Informacja:
w iMacu G5 można rozszerzyć pamięć do 4,5GB ( a nie jak piszą np na everymac.com do 2.5GB)

Dzięki koledze z Czeskiego forum PowerPC user Group , który naprowadził na właściwy moduł kupiłem kostke 4GB uzyskałem 4,5Gb RAM
https://www.dropbox.com/s/agxm4mipldooip5/IMG_20200115_165858.jpg?dl=0

https://www.dropbox.com/s/633v4x03matkow9/IMG_20200115_172351.jpg?dl=0
[#101] Re: MorphOS + iMac G5

@Kwiatki, post #100

Panowie fachowcy na takim Morphlinkos bedzie działał.
[#102] Re: MorphOS + iMac G5

@barbaramazurek, post #101

Nie, nie będzie. Nie ten procesor.
[#103] Re: MorphOS + iMac G5

@Kwiatki, post #99

Kupiłem ten dysk i jak na razie iMac go nie zobaczył. Pod MOSem też nie był widoczny. Zobaczę jeszcze na innym Maku i może po sformatowaniu.
Zamówiłem jeszcze DVD i przyszedł chyba uszkodzony, gdyż nie czyta płyt. Ech, porozkręcałem go kilka razy i wróciłem do stanu początkowego. No cóż, trzeba będzie znowu powalczyć.
[#104] Re: MorphOS + iMac G5

@AS, post #103

Który to model czytnika DVD? Możliwe że znajdę u siebie.
[#105] Re: MorphOS + iMac G5

@recedent, post #104

Na obudowie jest: Super 846CA - jeśli to jest numer modelu.
[#106] Re: MorphOS + iMac G5

@AS, post #105

moze byc CW8124c , UJ85jc , UJ846c , UJ825c.

Jaki dysk kupiłeś?
u mnie działa intel 320 , ale na stronie Cruciala rekomendowali jeszcze serie MX
[#107] Re: MorphOS + iMac G5

@Kwiatki, post #106

Ja kupiłem ten:
Crucial MX500 250GB 3D NAND SATA 2.5" 7mm (with 9.5mm adapter) Internal SSD
- to jest dokładnie ten, co w poście 99 sprawdziłeś, że powinien działać.
Muszę jeszcze raz przysiąść, ale Mak go nie widział. Może trzeba go jakoś przygotować?
[#108] Re: MorphOS + iMac G5

@AS, post #107

[#109] Re: MorphOS + iMac G5

@recedent, post #2

Hej, kupiłem właśnie ten model i próbuje zainstalować na nim Morphosa ale mam podobny problem jaki był opisany w tym wątku, prawdopodobnie pendrive jest "niekompatybilny" z tym iMakiem... Wbudowany czytnik nie działa, ale mam taki zewnętrzny na usb no i też za bardzo nie mogę odpalić instalatora z niego. Po przytrzymaniu "alt" pokazuje się ekran na którym jest tylko widoczny dysk z aktualnie zainstalowanym macos. Pytanie: czy jest w ogóle możliwość instalacji Morphosa z płyty znajdującej się w takim zewnętrznym napędzie dvd?
[#110] Re: MorphOS + iMac G5

@luk, post #109

Po wciśnięciu "alt” nie będą widoczne napędy podpięte pod USB.
Aby wystartować z USB na PPC należy to zrobić z OpenFirmware
Pendrive ma być w FAT32.
Przy PM G4, aby wystartować z USB, partycja na pendrive ma mieć max. 256MB.

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2020 22:26:44 przez Norbert
[#111] Re: MorphOS + iMac G5

@Norbert, post #110

Ok wszedłem do OpenFirmware ale nie wiem co tu wpisać? Jak podałem scieżkę dostępu która wcześniej w tym wątku podał Recedent to pojawił mi się na ekranie "znaczek zakazu" o którym pisał AS w tym wątku. U niego pomogła zmiana na starszy pendrive.
Partycja max 256 mb? Ale iso ma ponad 300 mb.
[#112] Re: MorphOS + iMac G5

@luk, post #111

Spokojnie, to nie G4. Startowałem iMaca G5 z 8 GB pendrive i też chodził.

Co do instrukcji "co wpisać" - już tłumaczę.
Po pierwsze - musisz ustalić który numer ma złącze USB, do którego wpiąłeś pena. W tym celu wpisujesz w Open Firmware np:

dev usb0 ls


dev usb1 ls


itp. aż komputer wylistuje Ci wśród urządzeń coś co będzie wyglądać jak disk@1. Załóżmy, że:
  • pen jest w usb0
  • dysk zgłasza się jako disk@1
  • na pendrajwie masz boot.img (w wersji 64 bit, czyli z katalogu macppc64 a nie 32) oraz ISO systemu nazwane "morphos.iso"

Wtedy Twoja ścieżka bootująca będzie wyglądać tak:

boot usb0/disk@1:,\boot.img bi umsd0:morphos.iso


Oczywiście równie dobrze może wyglądać tak:

boot usb1/disk@0:,\boot64.img bi umsd0:morphos-3.13.iso


w zależności od wykrytych ścieżek i nazw plików jakie sobie ustawisz.
Mam nadzieję, że to było jasne.
[#113] Re: MorphOS + iMac G5

@recedent, post #112

iMac powinien mieć skrót 'ud' - zamiast usb1/disk@0, etc.
[#114] Re: MorphOS + iMac G5

@recedent, post #112

Tak, dzięki, ruszyło! A już miałem pisać, że komenda dev usb1 ls nie działa, kiedy po skopiowaniu jej do edytora odpowiedzi zobaczyłem, że ls to nie 1s (jeden s) :) - a tak to wygląda u mnie w przeglądarce. Dopiero po skopiowaniu zobaczyłem, że to jest literka L. A tak mi nie pasowało dlaczego tam jest jedynka...
Ok boot z usb wystartował, instalacja przebiegła błyskawicznie - pamiętałem, że Morphos na sprzęcie apple działa szybko ale ta instalacja trwała krócej, niż przygotowanie pendrive usb :)

Tylko jedna rzecz mnie zastanawia, uruchamianie trwa dosyć długo (pamietam ze na mac mini g4 bylo o wiele szybciej) i przez jakies 15 sek podczas uruchamiania sie ekranu mam szare tło z ikonką katalogu maca ktora sobie miga. Po tym ekran robi się czarny i wskakuje Ambient.
[#115] Re: MorphOS + iMac G5

@recedent, post #112

i jeszcze jedna rzecz mnie zastanawia: dysk w tym iMac to 250 GB a po standardowej instalacji (czyli nie zmieniałem nic w partycjach, wybrałem opcję domyślną) mam partycje "system" o wielkości 8 gb (czyli tak jak było zaznaczone w instalacji), partycję "boot" 120 mb, oraz partycję "work" która zajmuje 128 gb. No i właśnie tu jest problem, gdzie podziały się pozostałe GB?
[#116] Re: MorphOS + iMac G5

@Jacek Piszczek, post #113

iMac powinien mieć skrót 'ud' - zamiast usb1/disk@0, etc.

Zgadza się, instalka ruszyła z tym skrótem, dzięki!
[#117] Re: MorphOS + iMac G5

@luk, post #115

Rozumiem ,że zrobiłeś wszystko z autokonfiguracji i nie zmieniałeś żadnych parametrów instalacyjnych.
[#118] Re: MorphOS + iMac G5

@luk, post #115

To dlatego, że maksymalny rozmiar partycji w SFS to 128 GB. Zobacz sobie w HD Configu, pewnie Ci zostawił wolne niespartycjonowane miejsce na dysku.

Odnośnie czasu bootowania: Wypróbuj jeszcze takie dwie sztuczki (wpisujesz w OF):

setenv skip-netboot? true


setenv boot-device hd:,\\:tbxi
[#119] Re: MorphOS + iMac G5

@recedent, post #118

Tak, już mam, żeby nie było to szukałem czegoś do konfiguracji dysku ale musiałem przeoczyć. No i przypomniało mi się, że był też program format (najpierw szukałem odpowiedniej opcji w HD Config:) Ok, partycje są, rozumiem że lepiej zostawić je w domyślnym SFS?
Co do czasu bootowania to gdzieś przeczytałem, że w iMac G5 nie mam ekranu startowania jak w innych, oficjalnie wspieranych maszynach.
Rozumiem, że te komendy które mam wpisać w OF zmienią coś na stałe, w sensie to się jakoś zapisze tak?
[#120] Re: MorphOS + iMac G5

@luk, post #119

Odnośnie partycji - SFS - mimo swoich ograniczeń jest chyba najmniej problemowym systemem plików (a jak coś walnie to w systemie masz narzędzie do naprawy). Tu masz podsumowanie co jest obsługiwane i jakie ma parametry.

Ekran startowania to (w zależności od tego jak szybki masz dysk) około sekundy-dwóch, więc raczej nie to Ci bruździ przy starcie.

Tak, te zmienne zapiszą się w pamięci NVRAM i nie trzeba będzie ich ponownie ruszać (chyba że coś się posypie po ich wpisaniu).
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem