kategoria: PowerMac
[#121] Re: MorphOS + iMac G5

@luk, post #119

Jak się już uporasz z instalacja to pobierz jeszcze ten programik. iMac nie posiada zautomatyzowanej regulacji obrotów wiatraków. Ten tool to potrafi

https://www.morphos-storage.net/?page=System%2FMonitoring&file=iMacFanCtrl_0.2.lha
[#122] Re: MorphOS + iMac G5

@Kwiatki, post #121

O dzięki wielkie, instalacja już za mną, teraz zabieram się za konfigurowanie systemu. Na razie chcę żeby miał funkcjonalność opus magelan 5.82 i powoli wszystko zaczyna wyglądać.
[#123] Re: MorphOS + iMac G5

@recedent, post #118

Wpisałem najpierw ten z boot-device i ekran z ikonką katalogu z logiem MacOS zniknął, a system faktycznie szybciej się uruchomił. Druga komenda już tak dużo nie zmieniła. Jeśli chodzi o parametry dysku w tym iMaku to jest to standardowo montowany w nim dysk 3,5 ' 7200 obr.
Boot trwa ok 40 sek.
[#124] Re: MorphOS + iMac G5

@luk, post #123

Rozumiem, że mowa o "zimnym" starcie, od wciśnięcia przycisku Power? Aż z ciekawości sam sprawdzę u siebie jak to wygląda na PMG5.
[#125] Re: MorphOS + iMac G5

@recedent, post #124

Tak, od momentu włączenia power. W ogóle to jak to się stało, że iMac G5 w sumie normalnie działa z Morphos a nie jest wymieniony na liście obsługiwanego sprzętu?
[#126] Re: MorphOS + iMac G5

@luk, post #125

Bo jest obsługiwany nieoficjalnie, tak jak G4 Cube i PowerMac G5 Dual/Quad Core. Są pewne niedoskonałości w obsłudze tego sprzętu, ale team zdecydował się, że nie będzie dłużej blokował w kernelu uruchamiania na nich MorphOSa. Od ilości ewentualnych rejestracji zależy dalszy support dla tych maszyn.

P.S. No i oczywiście mówimy tu o tylko jednym modelu iMaca G5, a było ich sporo więcej (w tym cztery z Radeonami - spośród nich tylko jeden ma support).

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2020 19:36:04 przez recedent
[#127] Re: MorphOS + iMac G5

@Kwiatki, post #121

Ale czy bez tej apki Morphos nie steruje chłodzeniem? Z tego co zauważyłem to w czasie pracy iMaca raz na jakiś czas włącza się wentylator.
[#128] Re: MorphOS + iMac G5

@luk, post #127

Bez tej apki wentylatory bardzo długo pracują na minimalnych obrotach. Jak zaczniesz obciążać to czasem odpalą się na maks. Nie ma płynnej regulacji. Ja korzystam z tego programu jak wiem ,że iMac się z czymś pomęczy - ustawiam na około 2200-2500 went od CPU co powoduje ,że się nie przegrzewa.
Dysk w iMacu jest standardowy - można zamontować SSD - chodzi super. Napęd można również wymienić na sprawny. Nie jest to jakoś ciężkie do wykonania. Ja u siebie dodatkowo wymieniłem pasty na CPU i GPU - w końcu to wiekowy sprzęt - ale to już wiąże się z wyciągnięciem płyty głównej.
Chłopaki również zalecają kliknięcie w zarejestruj to czy opłacisz licencje to już inna para kaloszy - ale będą mieli informacje o tym ,że jest zainteresowanie tym modelem.
Ja do swojego licencje opłaciłem i jestem zadowolony z tego rozwiązania. Komp szybki, nie zajmuje dużo miejsca , matryca OK, nie potrzeba elektrowni jak do PM G5 (chociaż i takie też mam ) do MOSa jak znalazł
[#129] Re: MorphOS + iMac G5

@Kwiatki, post #128

Ja u siebie dodatkowo wymieniłem pasty na CPU i GPU - w końcu to wiekowy sprzęt - ale to już wiąże się z wyciągnięciem płyty głównej.


Akurat w iMacu od zwykłej wymiany dysku twardego do wyciągnięcia płyty głównej nie jest aż tak daleko...
[#130] Re: MorphOS + iMac G5

@Kwiatki, post #128

Dzięki jeszcze raz, bo wszystkie takie informację są dla mnie bardzo cenne. Ze sprzętu jestem zadowolony, kupując byłem poinformowany, że nie działa napęd (coś tam się kręci, więc może kwestia przeczyszczenia?) więc najbardziej się cieszę, że system ruszył (bo czytałem w tym wątku że pojawiają się wyjątki i w przypadku A1145) no i dysk jak na razie działa bez zarzutów. Ja od jakiegoś czasu przeglądałem sieć w poszukiwaniu maca mini g4 1.5 ghz ale bez skutku. I w sumie dobrze bo ten iMac to o wiele nowszy i szybszy sprzęt, z możliwością rozbudowy o np dodatkowy RAM jak będzie potrzeba. A trochę przez przypadek kliknąłem w wątek o iMac G5 na forum ppa.pl - jak się dowiedziałem, że ta maszyna jest wspierana przez Morphos to od razu zacząłem szukać i w sumie tego samego dnia znalazłem to co trzeba :)

ps. Mam takie pytanie: czy jak dokupię jakąś nie applową klawiaturę bezprzewodową, to czy będą działać skróty klawiszowe (np wejście do OF) zaraz po włączeniu komputera?

ps2. czy rejestracje można opłacić za pomocą PayU czy tylko paypal jak to kiedyś było?
[#131] Re: MorphOS + iMac G5

@luk, post #130

czy jak dokupię jakąś nie applową klawiaturę bezprzewodową, to czy będą działać skróty klawiszowe (np wejście do OF) zaraz po włączeniu komputera?


Zakładam, że to niestety będzie loteria. Lepiej wziąć coś z możliwością sprawdzenia i zwrotu, albo podpytać jeszcze jakichś zadowolonych użytkowników.

Natomiast co do applowskich - one działają na protokole Bluetooth, więc najpierw wypada sparować taką mysz/klawierkę z poziomu OSX. Dopiero wtedy maszyna ją polubi na tyle, że zadziała również pod MorphOSem.
[#132] Re: MorphOS + iMac G5

@recedent, post #131

Ok, na razie mam coś pod usb ale szukam czegoś mniejszego i najlepiej bez kabla.
Applowska bezprzewodowa którą kupiłem razem z iMac nie za bardzo mi się podoba - jest za duża, ma za duże klawisze, więc pójdzie na sprzedaż (jak zobaczyłem, że są wystawiane za 100 zł to tym bardziej - magia apple;) Niestety była dosyć mocno zabrudzona, i to głównie wewnątrz tej przeźroczystej obudowy, więc rozebrałem na części i to co można było porządnie wyczyściłem. Mam nadzieję, że uda mi się to wszystko złożyć :)

Jeszcze raz dzięki za pomoc, szybko poszło z uruchomieniem dzięki Tobie. Na stronie morphos teamu też wszystko jest wytłumaczone ale nie wszystko było dla mnie jasne. Pozdrawiam
[#133] Re: MorphOS + iMac G5

@luk, post #132

Do designu iMaca bardziej pasują klawiatury z serii A1243. Ma niższy skok, jest cichsza i wygodniej się jej używa niż A1048. Plusem wszystkich applowskich przewodowych klawiszy są dwa dodatkowe porty USB (choćby żeby podpiąć myszkę). Minusem - odwrotnie niż "w całym świecie" rozłożone klawisze "Alt" i "Amiga" - ale idzie to podmienić w ustawieniach Poseidona. Teoretycznie majfrendzi mają jakieś swoje wytwory łudząco podobne po kilkanaście PLN.

Odnośnie rozbierania klawiatury - powinna działać po złożeniu, ja też tak kiedyś czyściłem A1048 i udało się ją z powrotem poskładać. Ale tej samej sztuczki z klawiaturą Apple Pro już nie polecam - Artiemu udało się tak spsuć swoją i do dziś nie wie co właściwie uwalił.
[#134] Re: MorphOS + iMac G5

@recedent, post #133

Do designu pasuje ale cena już nie bardzo :) Wtedy bym zapłacił kilka razy więcej za klawiaturę niż za samego iMaca :) Podróby na pewno nie kupię, już chyba jednak poszukam czegoś zgrabnego i bezprzewodowego od logitecha. A czy A1314 mogłaby działać z iMac G5?
[#135] Re: MorphOS + iMac G5

@luk, post #134

Do designu pasuje ale cena już nie bardzo


No, iMaca też nie kupowałeś nówki, więc... Czasem można wyhaczyć używkę po 50 zł. Z tym że mała uwaga - ta klawiatura jest nienaprawialna. Jeśli sprzedawca pisze, że nie działa kilka klawiszy to nie ma sensu kupować - chyba że na dawcę przycisków.

A1314 teoretycznie powinna pójść (po sparowaniu w OSX). W "compatibility" ma "Mac OS X 10.5.8 or later".
[#136] Re: MorphOS + iMac G5

@recedent, post #135

No niestety ale OSX na iMaku nie był mi do niczego potrzebny i po instalacji Morphosa nie ma po nim śladu, więc chyba nie będę miał jak sprawdzić tej A1314.
[#137] Re: MorphOS + iMac G5

@recedent, post #129

Trochę babraniny jest :) ale masz rację , jak już pół kompa rozkręcisz to ten kawałek dalej można dokończyć..
[#138] Re: MorphOS + iMac G5

@luk, post #136

Teoretycznie możemy zrobić taki myk, że zainstaluję OSX na dysku zewnętrznym podłączanym przez FireWire i wyślę go do Ciebie. Zrobisz co trzeba i odeślesz mi z powrotem.
[#139] Re: MorphOS + iMac G5

@recedent, post #138

A dziękuję bardzo za taką propozycję, ale tak jak pisałem nie będę jej zostawiał - skoro jest coś warta to wolę ją sprzedać a kasę dołożyć do rejestracji systemu. A sprawdzić mogę ją z jakimś windowsem lub z nowszym imackiem z macos, który od niedawna jest moim głównym komputerem. Aktualnie udało mi się ją poskładać, dioda przy włączniku się zapala, ale niestety klawisze nie reagują... Nie wiem co zrobiłem źle, czy ta "folia" ze ścieżkami nie przylega tak jak powinna? Bardzo luźna była też dioda z klawisza capslock, która przymocowana jest do tej folii i nie wiem czy się nie odczepiła - ale czy to mogło wpłynąć na działanie klawiszy? Będę musiał to jeszcze raz rozebrać niestety :/
[#140] Re: MorphOS + iMac G5

@Kwiatki, post #100

Czy to muszą być pamięci Samsunga?
Zauważyłem że przykładowe pamięci są właśnie tej firmy.
Czy wystarczy aby to było 4GB DDR2 PC-5300U/6400U.
Widzę też że to U na końcu oznakowania jest ważne.
Ciężko też dorwać takie pamięci.
Testowal ktoś pamięci DDR2 "serwerowe"?
[#141] Re: MorphOS + iMac G5

@Norbert, post #140

Nietestowałem innych - zadziałała samsunga o takich oznaczeniach i taką udało mi się kupić.
Być może masz racje i powinna być to kość firmowa z tamtych czasów o takich oznaczeniach.
[#142] Re: MorphOS + iMac G5

@kguranowski, post #1

Witam. Chciałbym się podpiąć z pytaniem.
Czy Imac g5 jest głośny w porównaniu z mini?
I prośba: czy szczśliwy posiadacz imaca g5 20" mógłby zmierzyć i podać wymiary samego ekranu (wyświetlana część)?
[#143] Re: MorphOS + iMac G5

@Pero, post #142

I prośba: czy szczśliwy posiadacz imaca g5 20" mógłby zmierzyć i podać wymiary samego ekranu

435x273mm, przekątna 508mm
[#144] Re: MorphOS + iMac G5

@Pero, post #142

Nie jest dużo głośniejszy (ma pasywnie chłodzone GPU), jednak przy bardziej obciążających procka zadaniach może się wkręcić na wysokie obroty. Z tego powodu można zawczasu ustawić mu średnie obroty przy pomocy specjalnego toola i uniknąć wycia.

Co do wielkości ekranu - to czysta arytmetyka :) Ekran ma 20 cali przekątnej (czyli 50,8 centymetra), a proporcje to 16:10. Czyli wychodzi na to, że ekran ma jakieś... 43 na 27 centymetrów.

EDIT: Za długo liczyłem

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2020 21:39:25 przez recedent
[#145] Re: MorphOS + iMac G5

@recedent, post #144

Lenistwo... A maczek mini też wyje na emulacji. Ostro wyje.
Dzięki koledzy.
[#146] Re: MorphOS + iMac G5

@AS, post #107

Wreszcie w Nowym Roku zebrałem części i poskładałem iMaka i uruchomiłem go. Postawiłem MacOSX i MorphOSa i niby wszystko poszło dobrze ale...
1. przy starcie iMaka pokazuje się ikonka katalogu, Mak szuka i po pewnym czasie uruchamia MOSa. Jednak to trwa chwilę. Co trzeba przestawić, aby uruchamiał się od razu. Ponadto nie mam ekranu startowego podczas wczytywania systemu. W instrukcji instalacji jest, że trzeba coś zmienić w pliku bootinfo.txt, tylko nie bardzo wiem co wpisać. (posiłkowałem się instrukcją podaną przez Recedenta w poście 54, jednak tam jest stary MOS i trochę to wszystko inaczej działa - mogłem coś nie tak ustawić).
2. mam problem z kamerą, pokazuje różowy obraz z zarysem postaci. Czy kamera jest uszkodzona, czy może można ją wyregulować. Czy ktoś miał już taki problem?
[#147] Re: MorphOS + iMac G5

@AS, post #146

przy starcie iMaka pokazuje się ikonka katalogu, Mak szuka i po pewnym czasie uruchamia MOSa. Jednak to trwa chwilę. Co trzeba przestawić, aby uruchamiał się od razu.


A jaką masz wartość zmienniej boot-device w Open Firmware?

Ponadto nie mam ekranu startowego podczas wczytywania systemu.


O ile się nie mylę to na iMacu to jest normalne zachowanie.

mam problem z kamerą, pokazuje różowy obraz z zarysem postaci. Czy kamera jest uszkodzona, czy może można ją wyregulować. Czy ktoś miał już taki problem?


Mowa o pracy kamery pod OSX?
[#148] Re: MorphOS + iMac G5

@AS, post #146

1. Zmień parametr w OF. Potwierdzam to co napisał Recedent - nie ma ekranu startu na iMacu.
[#149] Re: MorphOS + iMac G5

@recedent, post #147

1. Sprawdzę zmienną w OpenFirmware jak wrócę z pracy. A nie trzeba jeszcze czegoś dodać? Szczerze mówiąc to podchodziłem ze 3 razy do ustawienia dysku, gdyż opis ze starym MOSem jest inny niż obecne rozwiązania.
2. a jak traktować to zdanie ze strony MorphOSa i czy to nie ma jakiegoś wpływu:

Mount the HFS Boot partition with Mounter application found in Tools. Open the bootinfo.txt in your favourite text editor and find the <boot-script> line. It should be something like: boot &device;:&partition;,\boot.img ramdebug

Now add your boot arguments after the ramdebug keyword and save the file. You need to call HFSSetMacBoot Boot:bootinfo.txt EACH TIME you
modify the bootinfo.txt or your Mac computer will not be able to boot MorphOS!


Tekst się zgadza, ale co trzeba wpisać dalej?

3. Czy nie trzeba potraktować komenndą: HFSSetMacBoot. A jeśli tak to jak?

4. Tak mowa o pracy kamery pod OSX. Jak już poustawiałem sobie wszystko, to chcę mieć komputer w pełni sprawny.


Ostatnia aktualizacja: 04.01.2021 13:07:01 przez AS
[#150] Re: MorphOS + iMac G5

@AS, post #149

Ja w bootinfo.txt nigdy nic nie zmieniałem. Tylko w Open Firmware.

Ale jeśli już zechcesz tam coś dopisać (i tylko wtedy gdy coś wewnątrz tego pliku modyfikujesz) to faktycznie - po edycji trzeba wywołać z konsoli programik HFSSetMacBoot i wskazać mu Twój bootinfo.txt do "pobłogosławienia". On ustawia jakieś magiczne znaczniki, dzięki czemu Open Firmware widzi go jako prawilny skrypt bootujący.

ad. 4 - ja z kamerką nie miałem problemu. Obstawiam luźny/odłączony kabel albo usterkę sprzętu.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem