kategoria: PowerMac
[#151] Re: MorphOS + iMac G5

@AS, post #149

Moja kamera działa bez problemu w OSX Tiger, na Leosiu nie sprawdzałem. Raczej coś jest z nią nie tak. Sprawdź połączenie .
[#152] Re: MorphOS + iMac G5

@recedent, post #150

Dzięki wszystkim za pomoc.
A jaki parametr należy podać w boot-device?
[#153] Re: MorphOS + iMac G5

@AS, post #152

Najprostszy wpis dla boot-device to:

hd:,\\:tbxi


Najpierw sprawdź jaki jest u Ciebie:

printenv boot-device


a potem ewentualnie ustaw sobie tak:

setenv boot-device hd:,\\:tbxi


Na wszelki wypadek skopiuj sobie pierwotny wpis, żeby móc go przywrócić jakby co.

A jeśli do komputera masz podłączony kabel sieciowy to warto jeszcze wyłączyć próbę bootowania po sieci:

setenv skip-netboot? true
[#154] Re: MorphOS + iMac G5

@recedent, post #153

Ten ostatni wpis bardzo skraca czas na uruchomienie innego systemu w OF.
[#155] Re: MorphOS + iMac G5

@Kwiatki, post #154

Zmieniłem ustawienia i wygląda, że jest dobrze - potestuję jeszcze.
Mam drugie pytanie:
jak wchodzę do OSX to mam komunikat dotyczący dysku Boot (piszę z pamięci):

dysku nie da się naprawić, trzeba zarchiwizować dane i sformatować dysk


Czy to jest normalne, czy coś naknociłem?
[#156] Re: MorphOS + iMac G5

@AS, post #155

Dysk Boot jest używany tylko przez system MorphOS, więc komunikat możesz generalnie olać. Chyba że wspomniany komunikat Cię wkurza, to trzeba będzie wymyślić jakiś sposób, żeby nie wkurzał.
[#157] Re: MorphOS + iMac G5

@recedent, post #156

Domyślam się że do MOSa. Ale to czy normalne, że pod OSXem pojawia się taki komunikat? Chodzi mi o to czy czegoś nie pomyliłem przy ustawieniach.
[#158] Re: MorphOS + iMac G5

@AS, post #157

Coś mi się przypomina że kiedyś coś takiego widziałem, ale generalnie nie jest to sytuacja "normalna". Spróbuj jednak przelecieć Boot narzędziem dyskowym z OSX i zobacz co się stanie.
[#159] Re: MorphOS + iMac G5

@recedent, post #158

No coz teraz MOS nie wstaje :(
[#160] Re: MorphOS + iMac G5

@AS, post #159

No to trzeba odpalić go z płyty i zobaczyć co się stało z partycją Boot: - jeśli bootinfo.txt i boot.img dalej tam siedzą to "pobłogosław' bootinfo.txt komendą HFSSetMacBoot. Jeśli ich nie ma (czyżby "naprawa" polegała na sformatowaniu partycji?) to trzeba je tam przegrać i chyba też "pobłogosławić" bootinfo.txt.

P.S. Odpowiedni boot.img jest na płycie w katalogu mac_ppc64, bo to G5.

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2021 18:57:46 przez recedent
[#161] Re: MorphOS + iMac G5

@recedent, post #160

Pomogło pobłogosławienie pliku bootinfo.txt komendą HFSSetMacBoot. Teraz uruchamia się poprawnie. Ponadto w OSXie nie pojawia się komenda o błędzie. :)

Bardzo dziękuję wszystkim za pomoc!!!
[#162] Re: MorphOS + iMac G5

@AS, post #161

No to rewelacja.
Generalnie masz racje - należałoby uaktualnić opis instalacji bo troche się pozmieniało w MOSie a przynajmniej porobić nowe zrzuty. Jesteś kolejną osobą która o tym pisze.
Nie obiecuję ale może się za to zabiorę
[#163] Re: MorphOS + iMac G5

@Kwiatki, post #162

Fajnie jakby poprawić opis instalacji z nowymi zrzutami. Może znajdziesz trochę czasu, a przyda się to początkującym.
U mnie np. nie mogłem postąpić wg opisu z dyskami, gdyż trzeba dysk Boot potraktować mounterem. Tylko u mnie przycisk "zamontuj" był nieaktywny i nie mogłem tego zrobić. I teraz dylemat czy zadziała - no i nie zadziałało. Dopiero po odprawieniu czarów instalator zobaczył dysk Boot i wgrał na niego odpowiednie pliki.
[#164] Re: MorphOS + iMac G5

@AS, post #163

Witam .

Może koledzy podpowiedzą co może być ?

IMac g5 20" 2.1gh - 1145 isight

Po włączeniu dioda się świeci , nie słychać gonga , a po parudzisięciu sekundach wiatrak od procka się załącza .

Jak go kupiłem to jeszcze go uruchomiłem parę razy , miał zainstalowany 10.4.11 ale sformatowałem dysk jeszcze miał ten oryginalny 250gb i zainstalowałem 10.5.6 z CD ( u mnie działa CD-ROM ) . Po paru dniach przestał się już uruchamiać . Wymieniłem na dysk 1Tb SATA 3.5" prawie nowy ale kicha .

Uruchamiam bez pamięci dodatkowej ( tylko 512mb na płycie głównej ) .

Sprawdziłem też zasilacz -
na sucho : kabelek siwy 12.42 V , kabelek czarny MASA , kabelek brązowy 3.42 V

po podłączeniu do płyty głównej - te same napięcia - bez spadków napięcia

Pozdrawiam

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2021 21:03:42 przez Piotr Myszkowski
[#165] Re: MorphOS + iMac G5

@Piotr Myszkowski, post #164

Też tak miałem, jak włożyłem nowy dysk. Wyjąłem wszystko i jeszcze raz poskładałem. Zauważyłem, że chyba nie podłączyłem kabelka od temperatury dysku. Wtedy IMac nie startował. Nie widział ani dysku, ani DVD, ani Pendriva. Poskładałem wszystko bez pośpiechu, podociskałem kabelki i działa bez zarzutu. Tylko kamerkę muszę jeszcze raz przejrzeć, gdyż chyba jakiś kabelek jest przetarty.
U mnie DVD już działa, dzięki Recedentowi, który podesłał mi dwa do sprawdzenia. I oczywiście Prawo Murphy’ego - zadział ostatni i to za drugim razem jak wszystko dokładnie poskładałem. szeroki uśmiech
[#166] Re: MorphOS + iMac G5

@AS, post #165

Ok Dzięki za info

Ja widzę jakiś kabelek z malutką płytką przy Dysku ale sięga tylko do bocznej ścianki dysku i na tej malutkiej płytce nie ma wyjścia do podłączenia gdziekolwiek ( ot!! płytka z wiązką 3 żyłek kabelka podłączonej do płyty głównej obok radiatora aluminiowego .

Sprawdziłem ten oryginalny Applowski Dysk 250gb i ON MA z boku na ściance SENSOR ciepła .

widocznie ta malutka płytka POWINNA być przyklejona do tego SENSORA .

Ten nowy 1Tb jest zwykły ( nie ma tam SENSORA ) .

Spróbuję podłączyć jeszcze raz ten orginalny dysk .

Pozdrawiam
[#167] Re: MorphOS + iMac G5

@Piotr Myszkowski, post #166

Na wszelki wypadek przyklej płytkę do obudowy dysku. A jakby nie pomogło to:

1. Zresetuj PRAM
2. Odpal płytkę Apple Service Diagnostic i zapuść testy wszystkiego
[#168] Re: MorphOS + iMac G5

@recedent, post #167

Ok.
Muszę zobaczyć gdzie jest ten przycisk od PRAM .
Płytki nie mam ASD - no chyba że jest oprogramowanie już na tej co mam .
A mam płytkę szarą z Logo APPLE ( jabłuszko ) i chyba to jest ta druga płytka coś tam " rec i dalej niewiem bo piszę z pamięci a płytkę mam teraz w CD-romie w kompie i teraz jej nie wyjmę .
Muszę odkręcić Cd .
[#169] Re: MorphOS + iMac G5

@Piotr Myszkowski, post #166

Ten mały sensor od temperatury jest przyklejony do dysku i drugi do DVD taśmą. Ja po oderwaniu od starego dokleiłem go do dysku i na wszelki wypadek nakleiłem z wierzchu taśmę izolacyjną. Z drugiej strony jest wtyczka, którą trzeba podpiąć pod płytę. U mnie bez tych czujników albo wentylatory wyły na pełnych obrotach, albo nie widział urządzeń. Tu masz opis gdzie jest gniazdo czujników temperatury na płycie przy dysku, a tu przy DVD.
To są błahe problemy. Przetestuj też jak pisze Recedent. Może to coś poważniejszego.



Ostatnia aktualizacja: 10.02.2021 22:32:52 przez AS
[#170] Re: MorphOS + iMac G5

@Piotr Myszkowski, post #168

Jeśli komputer się włącza to wyjmiesz płytkę - wystarczy przytrzymać LPM przy starcie.
ASD jest do znalezienia w sieci. Potrzebujesz wersji 2.6.3 - jak nie znajdziesz to daj znać.
PRAM możesz zresetować z klawiatury podczas uruchamiania komputera.
[#171] Re: MorphOS + iMac G5

@recedent, post #170

OK. Chłopaki .

Dzisiaj już nie będę nic robił - idę lulki .
Zajmę się tym rano po śniadanku szeroki uśmiech
pozdrawiam
[#172] Re: MorphOS + iMac G5

@Piotr Myszkowski, post #171

Dzisiaj założyłem stary dysk i przykleiłem płytkę do boku dysku , na DVD jest przymocowany sensor temperatury . Poskładałem i zrobiłem SMU jak i PRAM .
Za drugim razem udało mi się " dziada " uruchomić i z poziomu systemu wyjąć płytkę instalacyjną ( ale szybko wyskoczyła z czytnika że nie udało mi się jej złapać i spadła na podłogę ale nie pękła ) .
Po chwili się zwiesił na amen i musiałem go wyłączyć . Ponowne próby ( 2 razy ) uruchomienia nic nie dały . Za pierwszym BYŁ GONG ale nic więcej a za drugim nie było dźwięku i nic więcej , wyłączyłem go .

Będę się bawił w przyszłym tygodniu .

Na płytce instalacyjnej jest nadruk , że AHT jest w wersji 3A152 Disc version 1.1 i aby uruchomić AHT należy przytrzymać klawisz " D " podczas startu komputera .

Tak robiłem ale nie było reakcji .

Wydaje mi się , że niekiedy pomaga wyjęcie kabla prądowego z gniazdka sieciowego i odczekanie kilkunastu minut , na kilka prób miałem 2 uruchomienia z gongiem a na paru nie było reakcji .

Na razie NIE rozbierałem jeszcze całego kompa w drobny mak tylko dostałem się do dysku i zasilacza pod ekranem i nic szczególnego nie zauważyłem . W przyszłym tygodniu nagram sobie na płytę ASD 2.6.3 gdyż mam już obraz na dysku pod pecetem .
Pozdrawiam


Ostatnia aktualizacja: 11.02.2021 15:34:29 przez Piotr Myszkowski
[#173] Re: MorphOS + iMac G5

@Piotr Myszkowski, post #172

Obejrzyj jeszcze beczki na płycie głównej w okolicach układu zasilania. Niektóre iMaki miały jakieś trefne kondensatory zainstalowane i potrzebują wymiany:

[#174] Re: MorphOS + iMac G5

@recedent, post #173

To masz zdjęcie sekcji zasilania imaca nie isight. w Isight zasilacz i inwertery sa osobno.
Należy sprawdzić diody - to raz - dwa - sprawdzić kondensatory elektrolityczne od portow FireWire - niestety lubią spuchnąć czego efektem jest zwiecha systemowa.
Sprawdzić należy również czy prawidłowo zostały podłączone kabelki z prawej strony płyty - od wentylatora i termistora napędu DVD - wtyczki obu są te same i zamiana powoduje nieuruchomienie się imaca.
Ostatnia a w zasadzie pierwsza rzecz - to uwalony kondensator (ten najwiekszy) na zasilaczu - rzecz nagminna w imacach iSight i imacach intelowych (bialych)

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2021 16:51:00 przez Kwiatki
[#175] Re: MorphOS + iMac G5

@Kwiatki, post #174

Witam

Może ktoś podpowie i pomoże !

Okazało się że oryginalna płyta miała uwalone ( spuchnięte ) 2 kondensatory, które wymienił mi elektronik na takie same .

Niestety płyta już nie wstała - wyłącza się komputer zaraz po włączeniu .

Kupiłem drugą płytę na Allegro i zamontowałem.

Po włączeniu się uruchamia normalnie i nawet do OpenFirmware mogę bez problemu wejść i na tym ekranie siedzieć tam długo .

Niestety ale jak uruchomię żeby uruchomił się system to w chwilę gdy pojawi się tapeta ( obrazek z gwiazdami ) i DOK z ikonkami na dole ekranu .

To ekran zaczyna się pomału robić coraz bardziej ciemniejszy aż po paru sekundach zrobi się ciemny a po 20 sekundach zaczynają szumieć wiatraki i go wyłączam .

Dodam jeszcze że nie wymieniałem pasty pod procesorami ( możliwe że jest stara pasta )

Coś ktoś pomoże ?
[#176] Re: MorphOS + iMac G5

@Piotr Myszkowski, post #175

Czy po tej akcji z wymiana kondensatorów próbowałeś odpalić ASD ?
Trochę to wygląda na uszkodzoną grafikę. Pochodzi i pada. OF nie wymaga wodotrysków więc na nim ekran poświeci.
[#177] Re: MorphOS + iMac G5

@Kwiatki, post #176

Dzięki

Na tej oryginalnej nie próbowałem bo uznałem że jak się wyłącza po 5 sekundach to i tak lipa .

A na tej spróbuję .

Mam na pececie pod Linuxem ( Debian ) ściągnięte obraz .dmg ASD .

Ale muszę go gdzieś nagrać a nie mam gdzie .

Mam PowerBooka ale zainstalowany jest na nim MorphOS 3.15 i mam "cykora " instalując obok Mac OS

Musiałbym zainstalować Mac Os i nagrać iso .
[#178] Re: MorphOS + iMac G5

@Kwiatki, post #176

Ciekawe co bylo przy rozdzielczości 640x480 włączonej w bootmenu
[#179] Re: MorphOS + iMac G5

@Norbert, post #178

Co przez to rozumiesz ? Nie wiem czy można tak ustawić w OF maca
[#180] Re: MorphOS + iMac G5

@Piotr Myszkowski, post #177

Jak masz dostęp do PC - to możesz zobaczyć tym programem
https://www.poweriso.com/index.htm
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem