kategoria: PowerMac
[#31] Re: MorphOS + iMac G5

@AS, post #30

Nie rozmawiałem z nim kilka tygodni temu przesłałem nawet na poczet wysyłki kasę. Ale kasę odesłał i powiedział że nie chce mu się wysyłać tego i pakować bo za ciężkie i duże.
[#32] Re: MorphOS + iMac G5

@Sventevith, post #31

A niech tam! Najwyżej natrze mi uszu....
Z Cieszyna jest PPA'owicz Quad.
[#33] Re: MorphOS + iMac G5

@BULI, post #29

Weź, weź na Amigowisko


Tylko nie wiem czy się czasowo wyrobię z wymianą tego twardziela. Po pierwsze - najpierw muszę jakiś dysk twardy w ogóle znaleźć. A po drugie - to jest dość skomplikowana operacja (przynajmniej patrząc na opis na stronie iFixit). No nic, najwyżej będziemy uruchamiać system z pena co pół godziny :)
[#34] Re: MorphOS + iMac G5

@recedent, post #33

Albo uruchamiać z FireWire.
[#35] Re: MorphOS + iMac G5

@*y, post #32

No i teraz mi sie zachcialo zakupu:)
Ale moze sobie daruje.
[#36] Re: MorphOS + iMac G5

@recedent, post #17

Niestety, nie będę obecny.
[#37] Re: MorphOS + iMac G5

@Norbert, post #34

Z tym jest niejaki problem. Znaczy się - próbowałem odpalić OSX w trybie "Target Mode" przez FireWire z mojego PowerMacza. O ile system się uruchomił to praktycznie od razu się zwiesił (chyba szukał dysku twardego, który akurat wtedy strzelał focha). Z kolei dzisiaj udało mi się uruchomić komputer z wbudowanego dysku (jest tam 10.4.11) i poszło... którymś tam razem. Nawet system chodzi i działa, sporo softu jest zainstalowane. Ale ewidentnie dysk jest pokrzaczony, bo Disk Utility wyświetla że "volume needs repair". Może spróbuję jeszcze z płyty instalacyjnej OSX, ale... Nie wiem czy jest sens. Skoro komputer raz dysk widzi a raz nie to ewidentnie dni tego twardziela są już policzone.
[#38] Re: MorphOS + iMac G5

@recedent, post #37

Zamiast uruchamiać z płyty instalacyjnej, włącz iMaca w tryb TARGET i podłącz do PB.
Pod OSX naprawisz dysk.
Morphos tez taki dysk zobaczy "od strzała"
[#39] Re: MorphOS + iMac G5

@recedent, post #37

Kurcze, mógłby znaleźć się w USA jakiś magazyn z partią nowiuśkich, porzuconych iMaców PPC G5.
[#40] Re: MorphOS + iMac G5

@96, post #39

A wiesz ile byś musiał zapłacić za przesyłkę przez ocean? Toż to waży z dziesięć kilo sztuka.
[#41] Re: MorphOS + iMac G5

@recedent, post #40

Jakby poszło drogą morską, to koszt przesyłki jest bardzo mały. Tylko trzeba czekać z miesiąc, jak nie więcej.
[#42] Re: MorphOS + iMac G5

@AS, post #41

Panowie, czy to 1145?

https://www.olx.pl/oferta/apple-imac-g5-2-1ghz-20-a1145-dwie-sztuki-na-czesci-CID99-IDCCdc7.html#3f3121fdba

Niby G5 2,1 GHz i 20", ale nie mają kamery (iSight). Czy wszystkie 1145 mają kamerę? W EveryMac piszą, że powinna być.
[#43] Re: MorphOS + iMac G5

@AS, post #42

Tak. Możesz sprawdzić po s/n.

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2019 19:29:11 przez waldiamiga
[#44] Re: MorphOS + iMac G5

@waldiamiga, post #43

Chyba jednak nie jest to a1145.
Obudowa różni się od a1145 jakie znalazłem w sieci . Brak też wspomnianej kamery .
Inaczej tez rozmieszczone są porty USB itd.
przykład

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2019 20:34:08 przez Norbert
[#45] Re: MorphOS + iMac G5

@AS, post #42

To ogłoszenie wydaje mi się podejrzane. Niby oznaczenie na "stopce" jest OK, ale zdjęcia jakby z innej bajki. Mój iMac G5 ma porty rozmieszczone w poziomie, nie w pionie. Pionowo to zdaje się A1076 miały.
[#46] Re: MorphOS + iMac G5

@recedent, post #45

Często ludzie piszą że iMac G5, a to jest Intel Core2Duo.
[#47] Re: MorphOS + iMac G5

@recedent, post #45

Tym bardziej ze na zdjęciach iMacow nie ma kamerki - iMac EMC2082 ma iSighta.
[#48] Re: MorphOS + iMac G5

@Norbert, post #44

Ale wg. numerów seryjnych pierwszy i drugi są modelami A1145.
Więc koleś coś kombinuje albo zakleił oczka kamery białą taśmą i przeniósł porty:)
[#49] Re: MorphOS + iMac G5

@waldiamiga, post #48

No, dlatego napisałem:
To ogłoszenie wydaje mi się podejrzane


Teoretycznie ktoś mógł nawet odkleić nalepkę ze specyfikacją z innego komputera i przykleić do A1076.

Jeśli ktoś chciałby kupić te komputery to polecam odbiór osobisty. Wtedy faktycznie można zobaczyć co i jak.
[#50] Re: MorphOS + iMac G5

@AS, post #41

i na bank urzad celny sie zainteresuje
[#51] Re: MorphOS + iMac G5

@recedent, post #49

No i udało mi się kupić iMaka G5/2,1 - 1145 - tego co był podany w poście 24. Sprzęcik w ładnym stanie, ładnie odpala, fajnie chodzi. Tylko w czasie transportu chyba coś się stało z DVD, gdyż nie czyta płyt, tylko wywala je po włożeniu. Ale cieszę się z niego i bardzo mi się podoba.
Mam kilka pytań:
- gdzie jest opis jak postawić MOSa razem z MacOSX (gdzieś był na PPA, ale nie mogę znaleźć),
- jak mamy dwa systemy na Maku, to jaki się uruchamia domyślnie - MOS czy MacOSX?
- czy drugi system uruchomić można tylko z menadżera uruchamiania, czy może jest coś takiego jak GRUB w linuxie, gdzie wybiera się system w czasie startu strzałką?
- mam uszkodzone DVD, czy można uruchomić Mosa w inny sposób i jak to zrobić (jakiś opis krok po kroku)?
- czy napędy DVD z nowszych iMaków będą pasować do tego modelu, ktoś to testował?
Tak to jest, jak się siedzi na Pegasosie2 i nie śledzi się nowych rozwiązań, a później pytania o podstawy. szeroki uśmiech
[#52] Re: MorphOS + iMac G5

@AS, post #51

Przekonałeś gościa do wysyłki ?
[#53] Re: MorphOS + iMac G5

@Sventevith, post #52

Poprosiłem i zgodził się.
[#54] Re: MorphOS + iMac G5

@AS, post #51

- gdzie jest opis jak postawić MOSa razem z MacOSX (gdzieś był na PPA, ale nie mogę znaleźć),


A nie tutaj?

- jak mamy dwa systemy na Maku, to jaki się uruchamia domyślnie - MOS czy MacOSX?


Zależy jaką zmienną boot-device ustawisz w Open Firmware.

czy drugi system uruchomić można tylko z menadżera uruchamiania, czy może jest coś takiego jak GRUB w linuxie, gdzie wybiera się system w czasie startu strzałką?


Zdaje się, że coś w stylu GRUB możesz pokonfigurować, ale po co, skoro możesz przytrzymać Alt na starcie i sobie wybrać strzałką który system chcesz odpalić?

mam uszkodzone DVD, czy można uruchomić Mosa w inny sposób i jak to zrobić (jakiś opis krok po kroku)?


Może tutaj?

czy napędy DVD z nowszych iMaków będą pasować do tego modelu, ktoś to testował?


Chyba powinny pasować. Jednakowoż, żeby napęd wymienić to trzeba się będzie pierwej doń dostać. A w tym celu trzeba będzie troszkę porozkręcać, zdemontować matrycę... Ogólnie - mega zabawa.
[#55] Re: MorphOS + iMac G5

@recedent, post #54

Dzięki. Zacząłem już przeglądać porady.
Już jakiś czas temu przeglądałem poradnik o rozbieraniu iMaka. Jest tego trochę, ale trzeba trochę cierpliwości i ...
Dysk przy teście pod OSX pokazuje, że nie ma błędów. Czy warto wymienić też dysk? Ma ktoś doświadczenie z dyskiem SSD? Warto wymienić na SSD?
[#56] Re: MorphOS + iMac G5

@recedent, post #54

Uczyniłem wydaje mi się wszystko zgodnie z opisem, aby uruchomić iMaka z Pendriva i MOS nie wstaje. Znalazłem w OpenFirmware pendriva, gdyż chce się uruchomić, ale po wciśnięciu enter i próbie wczytania pokazuje mi się znaczek zakazu.
Czy pendriva trzeba jakoś przygotować specjalnie. Ja zgodnie z opisem sformatowałem go pod Windowsem (FAT32), nagrałem .iso z Mosem i obok dograłem boot 64 bitowy. Czy trzeba coś jeszcze, czy może trzeba jakoś tego pendriva przygotować?
[#57] Re: MorphOS + iMac G5

@AS, post #56

Acha. A co masz napisane jak wchodzisz w Open Firmware u samej góry? Nie jesteś czasem w "trybie ograniczonym" (zabezpieczonym hasłem)? Da się wejść w Apple Boot Menu wciskając klawisz Alt na starcie? Jeśli tak - to jak ono wygląda?

Swoją drogą - ciekawe też jak ten "znaczek zakazu" wygląda?

Jeśli chodzi o wymianę dysku twardego - możesz dać SSD, na pewno zauważysz różnicę na korzyść. Pamiętaj tylko o dwóch rzeczach: Po pierwsze - tam jest złącze SATA. Prawdopodobnie SATA-1. W PowerMacu G5 słynie z wybredności i dyski na SATA-III najprawdopodobnie nie zostaną przez kontroler poprawnie obsłużone. Po drugie - miejsce jest na dysk 3,5 cala, łącznie ze wszystkimi śrubkami montażowymi. Potrzebujesz więc ramki, żeby zamontować 2,5-calaka w środku. I nie zapomnij przełożyć czujnika temperatury ze starego dysku do nowego, bo inaczej komputer może szaleć wiatrakami.
[#58] Re: MorphOS + iMac G5

@recedent, post #57

Dzięki za informacje. O czujniku temperatury zapomniałem, ale pewnie jest o tym wspomniane w opisie technicznym - warto o tym wiedzieć. Ostatnio kupiłem dysk SSD kompatybilny z niższymi SATA (tak był reklamowany). Możliwe, że zadziała z iMakiem.
Jak wrócę z pracy to popatrzę na OpenFirmware i napiszę dokładnie co mam w nagłówku. Ale wydaje mi się, że było: Open Firmaware 12,.... (tak z pamięci).
Znak który się pojawia, to znak zakazu postoju (taki jak znak drogowy) - taki blady i po tym komputer stoi.
W boot menu wchodzę normalnie, jak zawsze w każdym Maku z klawiszem alt: niebieskie tło, dyski do wyboru (u mnie jest jeden) i strzałka do odświeżenia oraz druga do uruchomienia wybranego dysku.

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2019 14:03:16 przez AS
[#59] Re: MorphOS + iMac G5

@AS, post #58

Znaczy się - szary znak "Zakaz parkowania" na jasnoszarym tle?
Nie wiedziałem że iMac G5 potrafi w ogóle wyświetlić tę ikonkę.

Jak wygląda Twój string bootujący? Powinien wyglądać jakoś tak:

boot usb0/disk@1:,\boot64.img bi umsd0:morphos.iso


Zakładając, że Twoje ISO nazywa się "morphos.iso", twój plik boot.img nosi nazwę "boot64.img", a port USB w którym siedzi pendrive w Open Firmware melduje się jako zerowy.
1
[#60] Re: MorphOS + iMac G5

@recedent, post #59

Mi się zgłasza jako USB2 - tak to mi wygląda. I tylko z tego chce startować i tylko tu pokazuje disk@2. Wogóle dziwnie mi pokazuje. Jak wpiszę;

dev /aliases .properties

to pokazuje mi w liście USB0 i USB-2a, USB-2b i USB-2c. Tylko przy USB-2a jest na liście disk@2. Może czegoś nie widzę, albo coś źle czytam.

Mój string bootujący wygląda tak:

boot usb2/disk@2:,\boot.img bi umsd0:morphos.iso

Moje ISO nazywa się moprhos.iso, a boot mam przegrany z katalogu 64-bitowego i nazywa się boot.img
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem