kategoria: PowerMac
[#241] Re: MorphOS + iMac G5

@Kwiatki, post #240

Ja zawsze wpisuję:

setenv boot-device hd:,\\:tbxi
[#242] Re: MorphOS + iMac G5

@recedent, post #241

O tym zapomnialem. Wpisze i zobaczę.
[#243] Re: MorphOS + iMac G5

@Pero, post #242

I jeszcze zapytam.
Ma ktoś na zbyciu pamięć do rzeczonego imaca? 512 to trochę mało. Ze 2 gigi by się przydały.
[#244] Re: MorphOS + iMac G5

@Pero, post #243

w poscie masz oznaczenie kostki 4MB
https://www.ppa.pl/forum/morphos/40747/morphos-imac-g5/4#m672002
2mb powinny dzialac rowniez samsungi, kingstony
[#245] Re: MorphOS + iMac G5

@Kwiatki, post #244

Pero pisze, że 512 MB to trochę mało, a Ty mu proponujesz kostki 4 MB albo 2 MB?

[#246] Re: MorphOS + iMac G5

@recedent, post #245

uech - 4GB lub 2GB - sooooooory
[#247] Re: MorphOS + iMac G5

@recedent, post #241

Wpisałem setenvy i obrazek dziwny zniknął. Ale bydlę siś uruchamia dłuuuugo! Spopdziewałem się jednak szybszej reakcji. No i nie wyświetla mi obrazka startowego. A propos tego obrazka - w PB mam ustawiony obrazek i tekst o dużym rozmiarze pod nim. Tak dobrze jest na podglądzie w ustawieniach, bo przy starcie już tekst jest maciupeńki. Mam tak od niedawna. Gdzie można szukać przyczyny?
[#248] Re: MorphOS + iMac G5

@Pero, post #247

Długo tzn ile? Podaj od kliknięcia guzika power do załadowania systemu. Sprawdze u siebie i podaj mój start.
iMac nie wyświetla obrazka startowego.
[#249] Re: MorphOS + iMac G5

@Kwiatki, post #248

Witam

U mnie jest to 48 sekund od włączenia przycisku do pojawienia się tapety na ekranie - zmierzyłem
przed chwilą

Co do obrazka to wydaje mi się że widziałem podczas uruchamiania i też miałem malutką czcionkę i też
próbowałem szukać gdzie to zmienić ale nie znalazłem .

Wydaje mi się że obrazek pojawiał się we wcześniejszych wersjach systemu MorphOS

chyba od 3.13 do chyba 3.15 ale teraz nie przypomnę już sobie .

Jak ktoś może sprawdzić to OK.


Ostatnia aktualizacja: 04.01.2023 22:01:43 przez Piotr Myszkowski

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2023 22:03:24 przez Piotr Myszkowski
[#250] Re: MorphOS + iMac G5

@Piotr Myszkowski, post #249

Sprawdzę za chwilę. Kopiuję z PB na pendrive i do imaka
[#251] Re: MorphOS + iMac G5

@Pero, post #250

Idę już do łóżeczka lulki bo wstaję o 4.45 a do pracy ma na 5.30 .

Jak coś to pogadamy jutro .

hej szeroki uśmiech
[#252] Re: MorphOS + iMac G5

@Pero, post #250

A nie prościej spiąć je po FireWire i uruchomić PowerBooka w trybie "Target mode" jako dysk zewnętrzny?
Chociaż to zadziała chyba tylko dla makowych partycji...
Rzecz do sprawdzenia.
[#253] Re: MorphOS + iMac G5

@recedent, post #252

1. A jaki kabel?
2. Tak już wyszło. Nie chciało mi się podpinać dysku zewn.
Wyniki: ten sam system, od naciśnięcia guzika do ikonek
PB - 22 sek , ale dysk ssd chociaż nie zauważyłem znaczącej różnicy przy starcie z HD
Imac G5 - 40 sek

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2023 23:28:43 przez Pero
1
[#254] Re: MorphOS + iMac G5

@Piotr Myszkowski, post #249

imac u mnie również uruchamia się w 48sek - przy czym - gong jest po 3 sek od przyciśnięcia, potem gdzieś w 19 sekundzie następuje sprawdzenie napędu SL, no i potem już właściwe uruchomienie.
[#255] Re: MorphOS + iMac G5

@Kwiatki, post #244

https://sprzedajemy.pl/pamiec-dual-samsung-4gb-2x2gb-2rx8-pc2-6400u-666-12-e3-poznan-2-0010c9-nr63158396

Czy taka pamięć może działać?
[#256] Re: MorphOS + iMac G5

@Pero, post #255

Moze - tylko pamiętaj, że w macu masz tylko jeden slot wolny - więc z tego kompletu wykorzystasz tylko jedną kość.
[#257] Re: MorphOS + iMac G5

@Kwiatki, post #256

No i mam za swoje: kupiłem kość 2 GB. Otwieram slot a tam siedzi sobie gnat 1 GB! System go nie widzi! Wymieniam paści i sru!!!! Mam na pasku 1,7 GB wolnej pamięci. Kolejny reset i co? próbuję ustawiś memory sbar rozwijam więc listę i chcę skasować poprzedni zapis - i zwiecha myszki i klawiatury. Dopóki nie ruszę Preferencji (jakichkolwiek) gdzie coś chcę wpisać jest dobrze - teraz piszę bez uruchamiania prefsów. Reinstalowałem system i nic! Co k...a jest! Wyłączę dziada na chwilę i zobaczę. Aha! Nieważne czy kość jakakolwiek jest włożona czy nie (teraz slot jest pusty) efekt jest taki sam.
Na dodatek pokazuje 450 MB Total memory a nie 512.

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2023 21:32:14 przez Pero
[#258] Re: MorphOS + iMac G5

@Pero, post #257

A co jeśli z konsoli zrobisz:

memtest extensive
[#259] Re: MorphOS + iMac G5

@recedent, post #258

Memory is OK! Wymieniłem wcześniej na kość 1 MB i jako total mam na pasku 1464,8 MB. I cholera! Zaczął gubić wifi!
[#260] Re: MorphOS + iMac G5

@Pero, post #259

Żebyśmy się dobrze zrozumieli:
  • Bez kości w slocie wszystko działa OK (moduły sbar i preferencje działają jak trzeba)
  • Jeśli założysz dodatkową pamięć "pod klapką" to prefsy zawieszają system
  • memtest wychodzi bez błędów zarówno bez jak i z dodatkową pamięcią
[#261] Re: MorphOS + iMac G5

@recedent, post #260

Prefsy szwankowały nawet na podstawowej pamięci. Test pokazuje niezależnie od rodzaju i wielkości pamięci OK!. Pomógł format dysku i instalka na czystej partycji. Ale nie ma to wpływu na ilość wyświetlanej pamięci.
[#262] Re: MorphOS + iMac G5

@Pero, post #261

Jak zachowuje się MorphOS uruchomiony z płyty lub pendrive?
[#263] Re: MorphOS + iMac G5

@Pero, post #261

Wyświetla się zawsze nieco mniej niż masz fizycznie, bo część RAMu rezerwuje sobie system na starcie.
No, chyba że masz włożone 1,5 GB a pokazuje Ci niecałe 500 MB, to wtedy faktycznie jest jakiś problem.

Ostatnio próbowałem zrobić podmiankę płyty głównej w A1145, bo miałem 1 egzemplarz który przyszedł rozbity (dziękujemy Ci, InPost!) a drugi miał jakieś kłopoty z adresowaniem RAM (nawet tego wbudowanego na płytę - trzy sygnały po włączeniu i migająca dioda). Niestety, po podmianie na mobo z tego rozbitego komputer ledwo zakręci jednym wiatrakiem na starcie i "całkowyta kaplyca".
Na oko kondensatory są OK, ten model nie jest znany z wyciekających beczek (tak jak niesławne iMaki G5 ALS) ale podobno niektórzy raportowali i to. Spróbuję wrócić do tego który zgłasza błąd pamięci i może "podsmażyć" mu układ Kodiak hot airem. Podobno niektórzy zgłaszali że metoda "suszarkowa" tymczasowo rozwiązuje ich problemy. Będę chociaż wiedział na czym stoję. Tylko to nieszczęsne rozkręcanie dziada wymaga godzin pracy.
[#264] Re: MorphOS + iMac G5

@recedent, post #263

Jest jeden kondensator na zasilaczu - który pada ten duzy 150uF na 420V - miałem to u siebie - podmień zasilacz na próbę. Kondzia można wymienić.
[#265] Re: MorphOS + iMac G5

@recedent, post #263

Jak ma wyświetlać TOTAL również mniej? Na pendrive działa prawidłowo. Z płyty nie wiem. Po nowej instalce nie ma problemu. Czy mozna zainstalowac macosa z pendrive?
[#266] Re: MorphOS + iMac G5

@Pero, post #265

Czy mozna zainstalowac macosa z pendrive?


Podobno można, ale trzeba się najpierw trochę napocić.
Ale jeśli masz OSX na PowerBooku to odpal iMaca w trybie "target mode", podepnij kablem FireWire do PowerBooka i zrób kopię partycji systemowej z OSX za pomocą programu SuperDuper. Tak chyba prościej.
[#267] Re: MorphOS + iMac G5

@recedent, post #266

Nie mam OS X nigdzie zainstalowanego. Chcę to dopiero zrobić. A Twoja metoda to dopiero szkoła!
Niestety nie jestem tak zaawansowany. Ja już cofam się w rozwoju. 😀.
A można nagrać ten system na DVD do czytnika?
[#268] Re: MorphOS + iMac G5

@Pero, post #267

Można. Płytki są dostępne tu i ówdzie.
Jakby co to naszykowałem ostatnio dysk zewnętrzny na FireWire z systemem 10.5.8 - mogę Ci podesłać przy najbliższej okazji to spróbujesz z niego odpalić komputer.
[#269] Re: MorphOS + iMac G5

@Pero, post #267

szukaj tu
https://macintoshgarden.org/
[#270] Re: MorphOS + iMac G5

@Kwiatki, post #269

Dziękuję. Jeszcze się nie rozglądałem.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem