kategoria: PowerMac
[#1] MorphOS + iMac G5
Witam
Przymierzam się do powrotu do MorphOS. Chciałem ew. spytać się,który iMac G5 jest najlepszy do MorphOS 3.x
[#2] Re: MorphOS + iMac G5

@kguranowski, post #1

Aktualnie obługiwane są tylko G5 z kamerką iSight. Najlepszy to chyba 20-calowy 2,1 GHz.
[#3] Re: MorphOS + iMac G5

@recedent, post #2

Musi być ew z grafiką Radeon?
[#4] Re: MorphOS + iMac G5

@kguranowski, post #1

Modele PowerMac12,1czyli A1144 i A1145
[#5] Re: MorphOS + iMac G5

@Norbert, post #4

tylko ten większy, mniejszy nie zadziała
[#6] Re: MorphOS + iMac G5

@michal_zukowski, post #5

mniejszy nie zadziała

To dobrze że nie brałem 17" A1144, był na alleszrocie za czapkę gruszek.
[#7] Re: MorphOS + iMac G5

@waldiamiga, post #6

Przypominam też, że A1145 jest unsupported - czyli jeśli nie zadziała to pech :), ale ogólnie powinien działać - grafika jest na PCIe więc powinno być szybciej niż na AGP, a pamięć to DDR2.
[#8] Re: MorphOS + iMac G5

@michal_zukowski, post #5

Czekaj, podsumujmy: Ewentualnie zadziała tylko jeden model iMaca G5? A1145? Czym się różni A1144 poza wielkością matrycy, że nie pójdzie?
[#9] Re: MorphOS + iMac G5

@recedent, post #8

Tak, jeden. Różnią się płytą głowną i procesorem.



Ostatnia aktualizacja: 17.10.2019 15:30:21 przez michal_zukowski
[#10] Re: MorphOS + iMac G5

@michal_zukowski, post #9

Czyli ostatnia wersja 2.1 Ghz 20 cali ?
[#11] Re: MorphOS + iMac G5

@Sventevith, post #10

Tak. Jeden model z całej serii - A1145.
[#12] Re: MorphOS + iMac G5

@kguranowski, post #1

Papiosaur odpalił MorphOSa na swoim iMacu i podzielił się zdjęciem:

[#13] Re: MorphOS + iMac G5

@kguranowski, post #1

Postanowiłem, że nie będę gorszy od Papiosaura i również nabyłem A1145. Dzisiaj zdążyłem tylko uruchomić komputer i system MorphOS:



Jak widać, mój PowerMac G5 ciekawie zagląda z prawej strony zdjęcia.

MorphOS odpaliłem z USB, działa. Za to wbudowany dysk twardy chyba jest umierający. Wymienię i podzielę się informacjami co i jak na tym chodzi. Czuwaj!
[#14] Re: MorphOS + iMac G5

@recedent, post #13

Dobra, pucuj się ile dałeś?
[#15] Re: MorphOS + iMac G5

@waldiamiga, post #14

Równowartość dwóch banknotów z Władysławem Jagiełłą i jednego z Bolesławem Chrobrym.
[#16] Re: MorphOS + iMac G5

@recedent, post #15

Okej, teraz czekam na jakiś opis co i jak, bo nie powiem, kręci mnie ta maszyna.
[#17] Re: MorphOS + iMac G5

@waldiamiga, post #16

Będziesz na Amigowisku? To mogę zabrać, do testów.
[#18] Re: MorphOS + iMac G5

@recedent, post #17

A jakie wrażenia, prędkość i czy wszystko działa poprawnie?
[#19] Re: MorphOS + iMac G5

@AS, post #18

Miałem akurat tyle czasu przed pracą żeby zorientować się, że dysk twardy zdycha (mam nadzieję, że to tylko to). Muszę koniecznie go wymienić zanim zacznę wyciągać jakieś wnioski. Póki co sprawdziłem memtestem (wyniki z tego co pamiętam podobne jak w stacjonarnym PowerMacu G5) i zobaczyłem jaką kartę graficzną wykrywa (Radeon X600). Generalnie - komputer wygląda "słitaśnie", jak to Apple. Białe toto, "błyszczy się jako miednica" i ma przezroczystą, akrylową obwódkę dookoła. Z tyłu tylko 3 porty USB, 3x FireWire i Ethernet, plus wyjścia na słuchawki i mikrofon. "Gong startowy" brzmi zdecydowanie bardziej dostojnie niż w PMG5, słychać eleganckie basy. Coś mi mówi, że wbudowane głośniczki (z wyjściem od spodu) są dość mocnym punktem tej maszyny.
[#20] Re: MorphOS + iMac G5

@recedent, post #19

A powiedz, gdzie można kupić. Patrzę po różnych stronach i chyba tylko starsze wersje. Może wiesz jaki numer na obudowie ma wersja A1145?
[#21] Re: MorphOS + iMac G5

@AS, post #20

Ja znalazłem na OLX. One generalnie mają wszystkie numery pod spodem, na stopce. Trzeba patrzeć po zdjęciach i filtrować tylko te, gdzie widać kamerkę iSight. Kłopot w tym, że pierwsza generacja intelowskich iMaców wygląda łudząco podobnie (i tych A1195 jest multum).
[#22] Re: MorphOS + iMac G5

@recedent, post #21

Czyżby ten z Opola ?
[#23] Re: MorphOS + iMac G5

@Norbert, post #22



A co, sam miałeś chrapkę?
[#24] Re: MorphOS + iMac G5

@recedent, post #23

https://www.olx.pl/oferta/imac-g5-2-1-ghz-sprawny-CID99-IDyJj2e.html#3f3121fdba

Tu jest ładny ale tylko odbiór osobisty.
[#25] Re: MorphOS + iMac G5

@Sventevith, post #24

Właśnie skontaktowałem się ze sprzedającym, ale poprosiłem o sprawdzenie czy to ten model.
[#26] Re: MorphOS + iMac G5

@AS, post #25

Na stówę. Ma iSight i jest taktowany 2,1 GHz to znaczy, że to A1145.
[#27] Re: MorphOS + iMac G5

@recedent, post #26

Pewnie tak. Ale jeszcze ten problem z wysyłką. Trochę mam daleko.
[#28] Re: MorphOS + iMac G5

@AS, post #25

Też jestem z Wawy i prosiłem o wysyłkę ale wycofał się po początkowej zgodzie. Za taką kasę też by mi się nie chciało tego pakować.

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2019 08:16:57 przez Sventevith
[#29] Re: MorphOS + iMac G5

@recedent, post #17

Weź, weź na Amigowisko ok, racja
[#30] Re: MorphOS + iMac G5

@Sventevith, post #28

A wspominał, że ktoś się pytał, bo jakiś stary system chce postawić - jakiś iMos szeroki uśmiech

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2019 11:08:54 przez AS
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem