Forum » PPA
[#1] Nowa formuła listy TOP10
W związku z pojawiającymi się od jakiegoś czasu pomysłami na uatrakcyjnienie i rozbudowę obecnej listy przebojów TOP10. Zakładam wątek, na którym każdy zainteresowany wymieni swoje sugestie.

Jakiś czas temu w komentarzach kolejnego notowania TOP10 toczyła się już tego typu dyskusja. Jest już także jeden zdolny człowiek znający się na skryptach www, który może nam to zrobić, zatem pozwole sobie przytoczyć kilka konkluzji ze wspomnianej dyskusji:

Świezym oddechem dla listy TOP10 byloby zachowanie listy ogolnej ale z dodaniem podkategorii typu: wyscigi, strategie, bijatyki, sportowe, logiczne, symulatory, strzelanki poziome... itd. Piszcie zatem propozycje jakie waszym zdaniem kategorie powinny się pojawić.

Na Amige bylo byt duzo znakomitych gier z kazdej kategorii aby ograniczac liste tylko do ogolnej. Ogolna jest ok, ale dobrym pogladem byla by tez orientacja na poszczegolne grupy... poza tym wiecej do wypelniania, to wiecej glosowania i dluzsza chwila przyjemnosci przy oddawaniu glosow.

Kto nie mial do czynienia z klasyczna Amiga, a chcialby z nia poobcowac dzisiaj i jednoczesnie nie ma pojecia jakie gry byly najlepsze moglby dzieki takiej liscie zyskac rozeznanie jakie byly najlepsze wyscigi, jaka najlepsza strzelanka, pilka nozna, strategia etc.

Mam do oddania 10 glosow i jak ja mam teraz glosowac i z czego zrezygnowac skoro conajmniej 30 tytlow zasluguje moim zdaniem na znalezienie sie na tej liscie, w tym kilka z nich cenie tak samo tyle, ze sa one zupelnie innego gatunku.

Dodal bym tez liste 5-10 najlepszych Demek z klasyka.
Był również pomysł zaczerpnięty z dawnego Top Secret i Secret Service, czyli lista tzw. "****ów" czyli gier które najlepiej omijać dalekim łukiem.

Można by także bardziej zróżnicować nagradzanie punktami, czyli np. pierwsze trzy pozycje dostawały by punkty o wiekszej różnicy punktów niż tylko 1. Nie wiem czy akurat ten pomysł matematycznie, przy obecnej frekwencji głosujących będzie lepszy ale warto to chyba przeanalizować.

Na chwilę obecną od siebie proponuję (oprócz zachowania ogólnej kategorii), kategorie po (5 miejsc w każdej). Każda kategoria ma niezależną punktację od kategorii ogólnej, czyli głosując na dany tytuł w kategorii ogólnej, uzyskane punkty nie uwzględniane są w kategoriach profilowych. Tam będziemy przyznawać odrębne punkty:


- Wyścigi.
- BIjatyki
- Sportowe
- Strzelanki
- Strategie
- Logiczne
- Symulatory
- Demo (Scena)
- Shity

[#2] Re: Nowa formuła listy TOP10

@Duracel, post #1

Na Twojej liście brakuje platformówek i przygodowych...

[#3] Re: Nowa formuła listy TOP10

@virago, post #2

No, niezły pomysł. Tylko pewnie trochę gorzej będzie z realizacją, ale ja na to rady nie mam ;)

[#4] Re: Nowa formuła listy TOP10

@Duracel, post #1

Hmm no nie wiem czy to wypali.... osobna lista ****ów i demek jest ok ale jeśli zrobi się tyle kategorii , a do tego dochodzą platformówki i przygodówki , pózniej ktoś będzie chciał np. nowa kategorie 3d i tak dalej to wtedy będzie tyle gier do wypisania że może byc taka sytuacja,że ludzie co miesiąc będą kopiować tę sama listę i wysyłać do głosowania
[#5] Re: Nowa formuła listy TOP10

@vegeta, post #4

Możnaby skopiować listę kategorii np. z hol.abime.net.

[#6] Re: Nowa formuła listy TOP10

@Duracel, post #1

Wydaje mnie się, że to się nie sprawdzi. Za dużo kategorii. Po pierwszym głosowaniu w każdej grupie będą niewielkie przetasownia czyli to samo co z normalną listą TOP10. Rzadko głosuję, ale jeśli będę miał wypisywać tyle gier w każdej grupie to już w ogóle sobie odpuszczę.

Promować gry najlepiej można - moim zdaniem - poprzez zamieszczanie ciekawych ich opisów (np. Locomotion ).

[#7] Re: Nowa formuła listy TOP10

@Duracel, post #1

już widze liste ****ów z superfrogiem i settlersami na czele ;)

a tak na poważnie to uważam, że pięć głosów na każdą kategorie to za dużo, biorąc pod uwage, że trzeba dopisać brakujące kategorie to już w ogóle.



Ostatnia modyfikacja: 17.03.2011 21:21:32
[#8] Re: Nowa formuła listy TOP10

@Duracel, post #1

ja to bym skrocil TOP10 do TOP5 OK

[#9] Re: Nowa formuła listy TOP10

@Duracel, post #1

checi i pomysly to moze i sa ale mailman nie liczy tego na piechote na pewno ma narzedzie wspomagajace w postaci jakigos skryptu prostej aplikacji

[#10] Re: Nowa formuła listy TOP10

@Deftronic/..., post #6

Wydaje mnie się, że to się nie sprawdzi. Za dużo kategorii. Po pierwszym głosowaniu w każdej grupie będą niewielkie przetasownia czyli to samo co z normalną listą TOP10. Rzadko głosuję, ale jeśli będę miał wypisywać tyle gier w każdej grupie to już w ogóle sobie odpuszczę.Promować gry najlepiej można - moim zdaniem - poprzez zamieszczanie ciekawych ich opisów (np. Locomotion ).


To, ze beda nie wielkie przetasowania nie moze byc argumentem przeciwko nowej formule z prostej przyczyny - w starej formie TOP10 jest wszak m.w. ten sam problem. Tak czy inaczej bedzie to jakies urozmaicenie dzieki ktoremu dla czlowieka przegladajacego wyniki i jednoczesnie nie do konca obeznanego z tytulami gier na Amige bedzie jakas wytyczna w ktore wyscigi, bijatyke czy platformowke najlepiej zagrac.

Poza tym docenione zostana gry (kazda w swojej kategorii) ktore nie mieszcza sie w zestawieniu TOP10. Ja mam wielki dylemat kazdego miesiaca z ktorej gry tym razem zrezygnowac i nie oddawac na nia glos. Poza tym czesc gier jest dla mnie rownie wartosciowa i czasami wrecz abstrakcyjnym i troche kwestia przypadku jest przydzielenie jednej grze 6 a drugiej 5 punktow. Co innego gdy bedzie mozna je dowartosciowac we wlasnych kategoriach.

Co do checi glosowania. Szczerze? To po wypowiedziach po kazdym podsumowaniu miesiaca mozna wywnioskowac, ze nastapilo pewne zmeczenie obecna formula. Wlasnie ze wzgledu na male przetasowania i brak jakiegokolwiek wymiernego pozytywu takiej listy. Jezeli oprocz ogolnej dodamy poszczegolne kategorie bedzie to mialo wymiar edukacyjno pogladowy dla ludzi mlodszych nie znajacych tak dobrze gier Amigowych. Kwestia edukacji poprzez opisy jest malo realna, bo opisy juz sa, ale zeby zachecic do ich przeczytania nalezalo by w jakis sposob zwrocic uwage czytelnika na ten czy inny tytul.

Co do kwestii checi wypelniania jeszcze. Dla mnie to duza atrakcja, raz w miesiacu, w pracy dla odprezenia. Wypelnienie 10 pol to chwila, a wypelnienie kilku kategorii (opcjonalnie, bo nie bedzie przymusu aby glosowac we wszystkich kategoriach, o ile dobrze sie to zautomatyzuje) to fajna dodatkowa frajda, przynajmniej jak dla mnie. Przeciez to dodatkowe emocje, czy tym razem dajmy na to Mortal Kombat bedzie wyzej od SF, czy Lotus bedzie wyzej od Jaguara, czy SWOS wyzej od Kick Off, czy ProjectX wyzej od Agony itd.

Co wiecej, jezeli podliczanie glosow bedzie oskryptowane automatycznie (z ograniczeniem np. dla zalogowanych uzytkownikow tylko po razie), to mozna zrobic to tak, ze nie bedzie obowiazkowym wpisania w kazdej kategorii po 5 nominacji. Jezeli w danej kategorii bedziesz chcial zaglosowac tylko na jedna gre to tak zrobisz i zapelnisz jedno pole.

Wiem, ze technicznie jest to wszystko do zrealizowania, bo mialem kiedys podobna ale muzyczna liste przebojow. Niestety kumpel ktory to wszystko oskryptowal stal sie w trybie ekspresowym tatusiem i wszystko padlo. Musialem tez z tego powodu zamknac radio internetowe o profilu lat 80/90 i coverow z gier i dem 8/16 bit. Gdybym mogl to bym go zaciagnal tutaj, ale o co sie go nie zapyta, to nie ma na nic teraz czasu... no coz ja mam dwojke i jakos daje rade, ciekawe co bedzie jak jemu sie jeszcze ze dwoje urodzi ;)

Co do wykonania, to chetny zadeklarowal sie w komentarzach do nowego numeru PPA.



Ostatnia modyfikacja: 17.03.2011 23:09:34
[#11] Re: Nowa formuła listy TOP10

@Duracel, post #1

Moim zdaniem jedyne sensowne rozwiązanie jakie mógłbym zrobić to zachowanie obecnej formuły głosowania (10 głosów), ale dane z kolejnych notowań jak i dane listy wszech czasów byłyby również kategoryzowane. Głosujący nie będzie musiał wcale wybierać i zastanawiać się do jakiej kategorii przypisać dany tytuł - robiłby to skrypt automatycznie (mapowałby tytuł gry z kategorią, oczywiście admin Games Top 10 miałby możliwość edycji/aktualizacji przypisań tytułów do kategorii).

[#12] Re: Nowa formuła listy TOP10

@Duracel, post #1

aby zabawić się kategoriami, najpierw trzeba by przypisać dany tytuł do danej kategorii, gdyż ktoś może uznać np. Benefactora za grę zręcznościową, a ktoś inny za logiczną. Jeśli chodzi o kategorie tematyczne oraz "s**ty" jestem jak najbardziej za. A Demoscena? RULEZ!

[#13] Re: Nowa formuła listy TOP10

@newguru, post #12

Ciężko skategoryzować niektóre gry, zresztą myślę, że jeżeli mamy głosować na gry, to w grach liczy się grywalność (game=gameplay). Gdyby doszło do kategaryzowania - trzeba by było wszystkie gry wprowadzić do bazy i przypisać im rodzaj - to jest niewykonalne myślę (w sensie jest, ale to BARDZO duży nakład pracy). Oczywiście użytkownicy mogliby kategoryzować wprowadzane przez siebie gry, przez co rosła by baza gier i ich kategoryzacji, no ale ktoś musiałby tego pilnować, poprawiać w razie czego no i to chyba sztuka dla sztuki :). W/g mnie po prostu męczące jest wprowadzanie 10-ciu najlepszych gier, wolałbym wpisać 5 tytułów przez co wyniki wydaje mi się, że byłyby przejrzystsze - nie raz zastanawiałem się czy dana gra jest lepsza od innej, przy 5-ciu trochę się to upraszcza zaś przy 3-ech myślę, że znowu Dune II czy Superfrog zdobywałby bardzo dużą ilość punktów a inne gry by już nie miały miejsca dla siebie ze względu na wąskie widełki. Nie wiem już sam, może właśnie ze względu na te widełki - 10 pozycji jest jednak ok. Tak tylko poddaje własne przemyślenia na bazie poprzednich wpisów do oceny i wyciągnięcia wniosków, bo w sumie wychodzę z założenia - że nic w TOP 10 osobiście bym nie zmieniał.



Ostatnia modyfikacja: 27.03.2011 00:41:14
[#14] Re: Nowa formuła listy TOP10

@Duracel, post #10

@Duracel
Z tym radiem internetowym to ciekawe, lata 80-te to moja działka jeżeli o muzykę chodzi :P.

Co do skryptu, jeżeli ustalicie coś a nie będzie miał nikt czasu żeby to wprowadzić do PPA, to z wielką przyjemnością mogę taki skrypt odwołujący się do jakiejś tabeli w MySQL wykonać.

Z tym, że aby zliczać dobrze punkty - nazwa gry wprowadzana przez głosujących musiałaby być sugerowana przy wprowadzaniu (jeżeli np: wpiszą Civilisation) - albo odrzucana na zasadzie wcześniejszego poinformowania, że taki tytuł nie istnieje - no albo wszystkie gry musiałyby być wprowadzone lub dodane. Możliwe, że dałoby się np: zdobyć bazę danych gier z HOL Abime, Lemon Amiga etc. i na tej zasadzie zrobić nawet w formularzu autocomplete przy wpisywaniu nazwy w polu (autocomplete mógłby też zasugerować przypadkowo nazwę gry, która wypadła nam z głowy - co byłoby fajne w sumie).

P.S. no i przydałoby się automatyczne zapamiętywanie TOP 10 w profilu ;) - ja jak głosuję to zawsze na te same pozycje, bo się już zdeklarowałem co na Amigę lubię najbardziej ;). Z tym, że ta lista mi gdzieś zniknęła i ostatnio nie głosowałem wcale - przyznaję się bez bicia.



Ostatnia modyfikacja: 27.03.2011 00:49:47
[#15] Re: Nowa formuła listy TOP10

@BagoZonde, post #14

Można by zostawić Top 10 bez zmian , ale np. zastosować inną punktację coś na wzór Motogp i F1czyli :
1miejsce 25pkt
2miejsce 20pkt
3............16pkt
4.............14
5 12
6 10
7 8
8 6
9 3
10 1

np. coś podobnego w punktowaniu i wtedy dużą róznicę robiłaby pozycja na której umieszczamy tytuły , a przetasowania byłyby duże. Co wy na to??
[#16] Re: Nowa formuła listy TOP10

@vegeta, post #15

prosta sugestia i w zasdzie proste w realizacji..
czy mozna dodac do punktow z gra ile glosow ktos oddal na tytul?

podam, przyklad

1. Super frog - 10 (1)

co znaczy ze zaglosowal tylko paralax

2. Super Frog - 10 (5)

zaglosowalo piec osob po 2 punkty lub w innej kombinacji punktow

Wydaje mi sie ze na lemonie tak jest .. i według mnie wartosicowsza jest ta druga pozycja z 5 graczami ..niz jeden sado maso :P

pomysł OK



Ostatnia modyfikacja: 03.05.2011 21:31:25
[#17] Re: Nowa formuła listy TOP10

@HOŁDYS, post #16

Formuła Top Listy powinna pozostać taka jaka jest - bo zmiana zamiast ulepszyć może pogorszyć sprawę.

Nie zawsze wprowadzane zmiany, dają pożądany efekt.

[#18] Re: Nowa formuła listy TOP10

@HOŁDYS, post #16

To jest do zrobienia bez żadnego wysiłku. Przy następnym notowaniu dodam.

[#19] Re: Nowa formuła listy TOP10

@mailman, post #18

dzieki

[#20] Re: Nowa formuła listy TOP10

@grxmrx, post #11

Ponieważ kategoryzowanie zrobiłem w ramach nowej wersji silnika strony przyszła mi do głowy jedna myśl, co może okazałoby się kompromisem i nie nakładałoby na użytkownika konieczności wypełniania setek pól tekstowych a od moderującego listę większego nakładu czasu pracy.

Co myślicie o takim rozwiązaniu gdyby każdego miesiąca po ogłoszeniu nowego topka poza głównym głosowaniem jak dotąd pojawiła się jedna dodatkowa, opcjonalna tabelka (do 5 pozycji do wpisania), nazwijmy ją roboczo głosowanie specjalne (które byłoby opcjonalne ;) jak by ktoś nie chciał to by nie musiał tego wypełniać). Każdego miesiąca byłaby to inna kategoria. Na przykład w styczniu wybieralibyśmy w głosowaniu specjalnym najlepszą grę z gatunku przygodowych, w lutym platformówki, w marcu bijatyki, w kwietniu byłaby kategoria dla najlepszej muzyki w grze, w lipcu najlepsza gra na dwóch graczy itd. Niekoniecznie musiałoby to być tak, że co roku to samo od nowa w pętli.

[#21] Re: Nowa formuła listy TOP10

@grxmrx, post #20

Jestem za. Zawsze to coś nowego i głosowanie (a tym samym wyniki) stałyby się ciekawsze.



Ostatnia modyfikacja: 15.05.2011 17:58:38
[#22] Re: Nowa formuła listy TOP10

@grxmrx, post #20

Mi też pomysł z dodatkowym głosowaniem się podoba :) Dzięki temu wreszcie ujrzymy inne produkcje w czołówce, może i te mniej znane.

[#23] Re: Nowa formuła listy TOP10

@grxmrx, post #20

Spoko :)
[#24] Re: Nowa formuła listy TOP10

@Andrzej Drozd, post #23

a duzo czasu by pochlonelo zrobienie prezentacji wyniku tak jak tu

http://www.atarimania.com/top-atari-atari-st-_G_S_7.html

tylko ze maja oni bazke danych z plikami image bardzo fajnei to wyglada

[#25] Re: Nowa formuła listy TOP10

@HOŁDYS, post #24

Nie zajęło by dużo czasu, więcej zajęłoby uzupełnienie bazy miniaturek i innych informacji o grach - przygotowałem już wstępnie właśnie takie coś. Oczywiście mógłbym te dane uzupełniać stopniowo.
Swoją drogą myślałem jeszcze o tym głosowaniu specjalnym, które zaproponowałem, byłyby to pojedynki nominowanych gier dla wymyślonych na dany miesiąc kategorii. Myślałem żeby je dodatkowo urozmaicić by w odróżnieniu od listy miesięcznej wyniki były wyświetlane na żywo.
Proszę o komentarze czy takie coś byłoby dobre ;)

[#26] Re: Nowa formuła listy TOP10

@HOŁDYS, post #24

Ale oni mają tam bazę gier i robią rankingi na bazie odwiedzin, głosów odwiedzających. Czyli taki LemonAmiga z bazą HOL by się przydał. U nas czegoś takiego nie ma.

[#27] Re: Nowa formuła listy TOP10

@mailman, post #26

Dublować bazy HOL Czy LemonAmiga jeśli chodzi o wszystkie zawarte tam szczegóły raczej nie ma sensu, ale baza tytułów gier z linkami do np. artykułów na portalu i opisów na wspomnianych serwisach już tak. W nowym kodzie Games Top 10 zrobiłem kategorie. Pierwsze co należałoby zrobić to przydzielenie kategorii i ewentualnie wskazanie miniaturki/ikonki dla każdej gry, zaczynając od samej góry listy, wtedy wyglądałoby to podobnie do podanego przez Hołdysa zestawienia.

[#28] Re: Nowa formuła listy TOP10

@Duracel, post #1

UWAGA wykrylem powaznego buga !!! ktory byl powodem mojej irytacji ze wszystkie glosy nie sa uwzgledniane ..

Zasady

Głosować można za pomocą formularza na tej stronie lub wysyłając e-mail z wytypowanymi grami na adres agt10@ppa.pl
Głosowanie odbywa się według rankingu punktowego: 1. typowane miejsce - 10 pkt, 2. typowane miejsce - 9 pkt, ...i 10. typowane miejsce - 1 pkt. Wybierasz tylko 10 ulubionych gier podczas jednego głosowania.
Notowania miesięczne tworzone są w pierwszym tygodniu każdego miesiąca. Do listy wszech czasów punkty dodawane są pod koniec każdego miesiąca.
Głosować można raz na miesiąc.
Głosować można na dowolne tytuły gier amigowych oraz uruchamianych na emulatorach innych maszyn, na Amidze. Tytuły typowane nie muszą być koniecznie nowe, i nie muszą być już obecne na liście.
Typujcie po dziesięć ulubionych gier. Jeżeli wytypowanych będzie więcej tytułów, będą liczone punkty tylko dla 10 pierwszych podanych gier.
Piszcie całą nazwę gry, w szczególności jaka to część. Gra 'Worms' to nie jest to samo, co 'Worms DC' (Director's Cut). Podobnie 'Dune' nie jest tym samym co 'Dune 2'.
Proszę o nie łączenie dwóch gier w jednej linijce, jak czasem bywa np. z grą 'Lotus II/III' lub z grą 'Cannon Fodder 1/2'.
Proszę o zaznacznie gier uruchamianych pod emulatorem. Np.: 'Civilization 2 (MAC)'.
Wszelkie pytania proszę wysyłać na adres agt10@ppa.pl.



NIE MA ANI SLOWA O TYM ZE TRZEBA ZALOZYC KONTO NA PPA mozesz sobie glosowac klikac nie ma bledu - wyskakuje twoj glos zostal oddany ... a i tak idzie w proznie !!!

dopiero moje ostatnie postulaty z mailem potwierdzajacym pozwolily zlokalizowac co sie dzieje ..

UPRZEJMIE PROSZE TO POPRAWIC - DOSTEP DO GLOSOWANIA TYLKO DLA ZALOGOWANYCH
FORMULARZ DO GLOSOWANIA I KONCOWY KOMUNIKAT ZE WSZYSTKO SIE POWIODLO WPROWADZA W BLAD GLOSUJACEGO - NIE ZALOGOWANEGO

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2012 21:16:04 przez HOŁDYS
[#29] Re: Nowa formuła listy TOP10

@HOŁDYS, post #28

I te miliony głosujących, których głosy przez to zostały niezliczone... Niepowetowana strata...

Błąd zostanie poprawiony.
[#30] Re: Nowa formuła listy TOP10

@mailman, post #29

I te miliony głosujących, których głosy przez to zostały niezliczone... Niepowetowana strata...

a kto jeczal ze coraz mniej glosujacych i lista umiera ??? sami strzeliliscie sobie w kolano - ktos kto glosowal i dal swojej grze 10 .. a poziniej co miesiac nie bylo tego uwzglednione olal system i wiecej nie glosuje dla przypomnienia ..

gdyby nie moje "pierdzenie" nie dodalibyscie mechanizmu weryfikujacego czy glos zostal przyjety czy polecial na planete venus....

no i od 1999 r ...pewnie masz racje nazbieralo sie "miliony pustych glosow" co miesiac...


Ostatnia aktualizacja: 30.04.2012 21:39:13 przez HOŁDYS
Forum » PPA
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem