Forum » PPA
[#1] games top10 - punktacja, głosowanie
kontynuacją wątku rozpoczętego
tu. Rada Najwyższa jednogłośnie (czyli moim głosem) doszła do wniosku, że sposób przyznawania punktów w Games Top10 jest zły, a w każdym razie mógłby być lepszy, i że tak dalej nie może być, jak jest.
Założenia wyjściowe:
1. obecny sposób punktacji jest bez sensu
2. trzeba to zmienić.

Po pobieżnych rozkminkach w gronie Rady Najwyższej wyłonione zostały następujące możliwe metody punktacji:
1. Każdy głos na wybraną grę = +1 punkt dla gry
2. Możliwość wystawiania ocen w skali np. 1-5 dla ustalonej liczby gier w miesiącu
3. Ciekawy pomysł podsunięty przez Hexmage960 (wcześniej nawet nie zauważyłem, bo śledziłem wypowiedzi KJB): mnożenie nabitej liczby punktów przez liczbę głosujących na dany tytuł (przy czym Hexmage nie uściślił kwestii liczby punktów, jaką przyznać można byłoby kolejnym pozycjom) - rozwiązałoby to problem, kiedy jednym głosem na 10 punktów gra wskakuje wyżej niż inna gra, na którą głosowało np. 9 osób przyznając jej po 1 punkcie.
4. Zostawić tak jak jest, nie ruszać, bo wybuchnie.

Wszelkie komentarze, pomysły, sugestie, uwagi co do idei zmiany punktacji proszę zgłaszać poniżej.

Druga z poruszonych kwestii dotyczyła automatyzacji liczenia oddanych głosów. Jak wiadomo, obecnie jest to dokonywane ręcznie, na redaktorze ciąży chociażby obowiązek weryfikacji tytułów wysłanych w formularzu, podliczenia punktów i ustalenia ostatecznych wyników, co razem do kupy wzięte jest zajęciem żmudnym i czasochłonnym. Jeśli więc znalazłaby się jakaś miła dusza, która podejmie się zadania automatyzacji głosowania (wybór gier z bazy tytułów, wysłanie formularza, liczenie punktów), to Bóg zapłać (grx podobno nie ma czasu, czy czegośtam - nie wiem, w końcu nie tak dawno portal przechodził większy upgrade; w każdym razie mailman stwierdził, że jak ktoś podesle kod, to on nie widzi nic przeciwko (jeśli ktoś jednak widzi coś przeciwko, to też proszę to tutaj zaznaczyć)).

Dziękuję za uwagę wszystkim zgromadzonym.

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2014 21:23:51 przez snajper
[#2] Re: games top10 - punktacja, głosowanie

@snajper, post #1

Ciekawe co na to PARLAMENT PPA
[#3] Re: games top10 - punktacja, głosowanie

@snajper, post #1

Jak wiadomo, obecnie jest to dokonywane ręcznie, na redaktorze ciąży chociażby obowiązek weryfikacji tytułów wysłanych w formularzu, podliczenia punktów i ustalenia ostatecznych wyników, co razem do kupy wzięte jest zajęciem żmudnym i czasochłonnym.


Lekka przesada. Dwie kwerendy + weryfikator (makro w OpenOffice) - całość zajmuje 10 minut wraz z napisaniem newsa ;)
[#4] Re: games top10 - punktacja, głosowanie

@snajper, post #1

rozwiązałoby to problem, kiedy jednym głosem na 10 punktów gra wskakuje wyżej niż inna gra, na którą głosowało np. 9 osób przyznając jej po 1 punkcie.


Głosowanie jest po to aby swoje ulubione tytuły wznieść na Top10.
Dzięki punktacji decydujesz który tytuł wznosi się z jaką prędkością.

Obecny sposób głosowania nie jest zły, próbujesz udowodnić że jest inaczej, ale nie masz sensownych argumentów, tudzież ich sens jest tak głęboko ukryty, że nie da się go dostrzec :)
[#5] Re: games top10 - punktacja, głosowanie

@KJB, post #4

Dzięki punktacji decydujesz który tytuł
wznosi się z jaką prędkością.


wszystko ładnie pięknie, tyle że przy obecnym sposobie głosowania to ja o tej punktacji tak do końca nie mogę decydować - bo jak jednej grze przyznam x punktów, to już innej nie mogę. I tu jest pies pogrzebany.

@mailman: no nie wiem, liczyłem punkty w pierwszym konkursie Andrzeja, gdzie tytułów było raptem trzy, i to mi zajęło trochę więcej niż 10 minut. No ale nie wnikam. Faktem natomiast jest, że wyniki głosowania są publikowane w terminach różnych.
[#6] Re: games top10 - punktacja, głosowanie

@snajper, post #5

@mailman: no nie wiem, liczyłem punkty w pierwszym konkursie Andrzeja, gdzie tytułów było raptem trzy, i to mi zajęło trochę więcej niż 10 minut.


Piszesz o rzeczach, o których nie masz pojęcia i takie są efekty. Kiedyś, faktycznie było to robione ręcznie, ale teraz jedyną ręczną pracą jest poprawienie błędnie wpisanych tytułów i po to jest właśnie ten weryfikator Excelowy/Open Office. Ta część jest najbardziej pracochłonna.

No ale nie wnikam. Faktem natomiast jest, że wyniki głosowania są publikowane w terminach różnych.


Bo ja mam też życie prywatne i nie zawsze mam czas, a i nawet ochotę zapuszczać kwerendy do liczenia i zbierania tego do kupy. To nie ma żadnego związku z tym, jak długo to potencjalnie trwa lub nie trwa.

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2014 05:48:33 przez mailman
[#7] Re: games top10 - punktacja, głosowanie

@KJB, post #4

Obecny sposób głosowania nie jest
zły, próbujesz udowodnić że jest inaczej, ale nie masz sensownych
argumentów, tudzież ich sens jest tak
głęboko ukryty, że nie da się go
dostrzec :)


jedni potrafią go dostrzec, inni nie potrafią. Obecny sposób głosowania JEST zły, co dostrzegł np. Hexmage czy sebbb. A nawet jeśliby uznać, że nie jest zły - no bo przecież "jakoś to działało i działa, i nikt się nie czepiał" - to nie jest też najlepszy. Dowodów podałem już kilka i powtarzał nie będę.
za to masz tu kolejny pomysł na jego ulepszenie:
5. Przyznawanie każdemu użytkownikowi miesięcznej puli punktów, które mógłby rozdysponować już w sposób całkowicie dowolny - jedynym limitem byłaby maksymalna liczba punktów możliwych do przyznania jednemu tytułowi, np.: dostajesz 50 punktów, max. 10 dla jednego tytułu. I ewentualnie można by połączyć to z pomysłem Hexmage'a. I co Ty na to, mądralo? Dalej czegoś nie dostrzegasz? :P
Dobranoc.
[#8] Re: games top10 - punktacja, głosowanie

@snajper, post #7

Dodatkowo można by do tego wszystkiego dodać takie coś że jak ktoś zgromadzi największą pulę punktów to dodatkowo ma możliwość zamykania tematów we wszystkich działach przez tydzień oraz banowania dożywotnio (tylko przez 24h) plus w prezencie otrzymuje A1200 od petra pomysł I to by się tyczylo tylko pierwszej osoby, która zgromadzi najwyższą pulę, bo jak by był remis o ile by to było możliwe?), to nie wiadomo na jak długo by tych Amig od Petra starczyło pomysł
[#9] Re: games top10 - punktacja, głosowanie

@snajper, post #7

Dowodów podałem już kilka i powtarzał nie będę.


To nie były dowody tylko twój punkt widzenia :)

A propo nowego pomysłu - najpierw pisałeś że 10pkt. to za dużo bo za szybko ktoś wywinduje jakiś tytuł, a teraz masz pomysł żeby była możliwość dawania więcej niż jednemu tytułowi po 10pkt?

I co Ty na to, mądralo? Dalej czegoś nie dostrzegasz? :P
Dobranoc.
[#10] Re: games top10 - punktacja, głosowanie

@KJB, post #9

Snajper nie dostrzega jeszcze przynajmniej dwóch niezwykle pracochłonnych elementów swoich pomysłów. Zobaczymy czy znajdzie się chętny do pomocy i czy wpadną na to.
[#11] Re: games top10 - punktacja, głosowanie

@snajper, post #1

Bzdury pleciesz. Top 10 ma świetną formułę. Jeśli zechcę wywindować jakiś tytuł to poproszę 28 znajomych o zagłosowanie na tytuł z 10 punktami i szach mat.
[#12] Re: games top10 - punktacja, głosowanie

@snajper, post #1

10 punktów za fotografię monitora z grą po przejściu pierwszego levelu z dzisiejszą gazetą i amigą oraz mordką gracza w tle!
[#13] Re: games top10 - punktacja, głosowanie

@pawelini, post #12

Dla pewności też wczorajsza i jutrzejsza gazeta pomysł Bo tylko dzisiejsza, to żaden dowód pomysł
[#14] Re: games top10 - punktacja, głosowanie

@parallax, post #13

Za jutrzejszą dużo dam ;)
[#15] Re: games top10 - punktacja, głosowanie

@KJB, post #9

A propo nowego pomysłu - najpierw
pisałeś że 10pkt. to za dużo bo za
szybko ktoś wywinduje jakiś tytuł


NAJPIERW to był pomysł z 1pkt za każdy głos. Jeśli on Ci nie odpowiada - to proszę, bardzo chętnie wysłucham wszelkich argumentów przeciw takiej metodzie punktacji i dlaczego obecna jest wg Ciebie lepsza. Po to został stworzony ten wątek. Ja już podałem swoje argumenty przeciw obecnej - dla mnie to są dowody jej niedoskonałości, dla Ciebie niech będzie "mój punkt widzenia", zwij to sobie jak chcesz.
Piszesz, że na początku byłem przeciwny punktacji od 1 do 10, a teraz znów podsuwam pomysł z taką właśnie skalą punktów - no to niech Ci będzie, nie do 10, a do 5. Lepiej? Nie? To do 3. A jak jeszcze nie - to, na litość, podstaw sobie jaką tam chcesz liczbę i powiedz, jakie widzisz plusy, a jakie minusy takiego sposobu punktacji w porównaniu z obecnym - zamiast się przyczepiać na starcie każdego duperela, że najpierw mówiłem tak, a teraz daje inny pomysł, w którym już tak nie mówię. To czego się czepiłeś, to są w tym przypadku detale, które dopasowuje się na samym końcu - bo akurat w propozycji podanej przeze mnie pkt. 5 skala punktacji to nie jest podstawowy czynnik odróżniający ją od aktualnego sposobu głosowania..

@mailman: dostrzegam czy nie, to Ty je zapewne dostrzegłeś, skoro o tym piszesz - więc dlaczego ich nie wytkniesz? Odnośnie jeszcze poprzedniego Twojego komentarza - m.in. dlatego właśnie, że masz życie prywatne, automatyczne podsumowywanie wyników byłoby lepszym rozwiązaniem. W szczegóły techniczne tu nie wnikam - jak zauważyłeś, nie każdy zwykły użytkownik musi mieć pojęcie o tym co siedzi w trzewiach PPA.
[#16] Re: games top10 - punktacja, głosowanie

@KJB, post #9

-zdublowany.

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2014 17:23:32 przez snajper
[#17] Re: games top10 - punktacja, głosowanie

@KingJulian, post #11

tekst o windowaniu to akurat napisał KJB i miało to być według niego in plus dla obecnej metody głosowania.
[#18] Re: games top10 - punktacja, głosowanie

@snajper, post #17

To Ty chcesz zmienić sposób głosowania, więc to Ty udowodnij że obecny sposób jest zły.
Dotychczas minusy które wymieniasz nie są minusami, po prostu opisujesz jak działa obecny sposób głosowania i twierdzisz że jest zły.

Ale dlaczego to już nie potrafisz uzasadznić. Niestety.

1pkt na jeden tytuł to jest bez sensu, bo spowolni zmiany w Top10. A niektórzy płakali że nie będą głosować, bo non stop są te same tytuły w Top10.....
Jak wywindowaliśmy Locomotion głosując na niego systematycznie (super gierka), to nagle była szyta teoria że to sztucznie było zrobione, bo jakaś akcja, nawoływanie itd.

Jedni płaczą że 10 tytułów to za mało bo jest więcej dobrych gier zasługujących na zagłosowanie, Ty chcesz ograniczyć ilość pozycji na które się głosuje.....

Chyba każdy chce inaczej
[#19] Re: games top10 - punktacja, głosowanie

@KJB, post #18

okej, no to weźmy taki przykład pierwszy z brzegu: muzyczne listy przebojów. Jak tam wygląda głosowanie? Klikasz, czy tam wysyłasz SMS-a, że temu tytułowi dajesz milion punktów, a tamtemu pół punkta? No chyba nie - jakoś inaczej to działa, i DZIAŁA od lat. Nikt nie płacze, że "lipa, bo utwory idą w górę zbyt wolno". Jak utwór jest dobry, to gdzie w górę, jak jest słaby, to nie gdzie w górę, bo ma mniej głosów. Proste? Głosowanie najprostsze z możliwych - i dające najbardziej wymierne wyniki.
Rynek gier na Amigę od dobrych ~nastu lat leży i kwiczy. Trudno w tej sytuacji oczekiwać dynamiki na listach najlepszych gier, żeby jakieś shity nagle wskakiwały do pierwszej dziesiątki. To tak jakbyś chciał dzisiaj zmian na "liście przebojów okresu międzywojennego". Być może w czasach, gdy lista top10 powstawała, to jeszcze coś tam się ruszało. Dziś jest stagnacja - i po co sztucznie robić szum akcjami "chodźcie, teraz głosujemy na Locomotion. Oooo, Locomotion w top10, co za niespodzianka!". Ktoś powie: "nie musisz głosować na gry najlepsze, głosuj w to, w co ostatnio grałeś". OK - tylko po grzyba w tym wypadku ta klasyfikacja 1-10pkt? Skoro to jest takie dobre dlatego, że wnosi zmiany na liście, to może zwiększmy skalę do 1000pkt - będzie jeszcze bardziej dynamicznie... A teraz ktoś powie: "skala punktów pozwala Ci ocenić grę i wybrać najlepszą". Osobiście spośród wszystkich gier na Amigę mógłbym wskazać JEDNĄ, która jest dla mnie wyjątkowa, ponad wszystkie inne. Układanie całej reszty w kolejności "lepsza-mniej lepsza" w żaden sposób nie odzwierciedlałoby rzeczywistości - bo każda z nich coś w sobie ma, ale żadna nie ma tyle, żeby w ogólnym rankingu mając miejsce wyżej niż reszta. I w tej sytuacji taki ranking musiałby być kompletnie przypadkowy - co przekłada się na "sztuczne" nabijanie punktów.
No to ok - ktoś powie: "jak nie potrafisz wybrać, która gra jest lepsza, to nikt Ci nie każe na nie głosować". A ja się pytam: dlaczego więc nie mogę dać kilku grom po tyle samo punktów, jesli już muszę je oceniać?



Ty
chcesz ograniczyć ilość pozycji na
które się głosuje.....


pkt. 5. Zauważ, że ten pomysł ani nie odbiera Wam zabawy w "zmiany na liście", ani nie ogranicza ilości pozycji na które się głosuje - a wręcz odwrotnie: chcesz, to głosujesz na 5 pozycji, chcesz, to na 50. Dynamika jest jeszcze większa, a do tego metoda rozwiązuje problem wymuszonej klasyfikacji w rankingu - i wilk jest syty, i owca cała. Czy widzisz też tutaj jakieś minusy?



Chyba każdy chce inaczej


no właśnie - więc dlatego powstał ten wątek, żeby z tego, co każdy chce, wybrać najlepsze rozwiązanie, żeby trochę pomyśleć i poznać alternatywne metody głosowania, i przedstawić swoje własne koncepcje.

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2014 16:49:22 przez snajper
[#20] Re: games top10 - punktacja, głosowanie

@snajper, post #19

Lekcje odrób
[#21] Re: games top10 - punktacja, głosowanie

@snajper, post #19

Z tego wszystkiego co napisałeś, to (dla mnie) sens miałoby tylko to, że można by zagłosować na więcej niż 10 tytułów.

Z drugiej strony ludzie już teraz narzekają że nie chce im się wpisywać tych 10 tytułów bo to za dużo pisania, więc.....

P.S. Opcja wybierania tytułu zamiast wpisywania - musiałby ktoś wklupać te wszystkie tytuły gier z np. Hall of light, pomijając zaprogramowanie tego.
Myślę że na ochotnika byś przepisał te tytuły :)
[#22] Re: games top10 - punktacja, głosowanie

@KJB, post #21

po tym co pisał mailman o weryfikatorze, to wydawało mi się, że jakąś bazę muszą mieć gotową, skoro sprawdzana jest poprawność tytułów... Ale nawet jeśli nie, to w ostateczności kwestia napisania prostego skryptu, przecież nikt nie będzie klikał w kolejne strony i przepisywał wszystkich tytułów. A zaprogramowanie - to też trudne być nie powinno. Skakanie po całej liście dla wyszukania konkretnego tytułu byłoby co prawda dość uciążliwe, więc najlepiej gdyby rozwiązać to inaczej - wklepanie listy do textboxa, wysłanie, skrypt wyszukiwałby tytuły pasujące do kolejnych fraz i odsyłał listę, na której użytkownik zaznaczałby już właściwe pozycje. Chyba nie jest to nic nadzwyczajnego i opracowanie czegoś takiego w sposób amatorski to pryszcz.
a żeby ktoś marudził, że za dużo pisania, to pierwsze słyszę.
[#23] Re: games top10 - punktacja, głosowanie

@snajper, post #22

a żeby ktoś marudził, że za dużo pisania, to pierwsze słyszę.


Ale ze nie ma kto napisac to juz slyszales :)
[#24] Re: games top10 - punktacja, głosowanie

@snajper, post #22

po tym co pisał mailman o weryfikatorze, to wydawało mi się, że jakąś bazę muszą mieć gotową, skoro sprawdzana jest poprawność tytułów...


Odniesienie poprawności jest do aktualnej bazy. Nowy tytuł, który nie pasuje jest weryfikowany ręcznie, więc tak jak pisze KJB najpierw trzeba mieć pełną, kompletną bazę, której nie ma.

Skakanie po całej liście dla wyszukania konkretnego tytułu byłoby co prawda dość uciążliwe, więc najlepiej gdyby rozwiązać to inaczej - wklepanie listy do textboxa, wysłanie, skrypt wyszukiwałby tytuły pasujące do kolejnych fraz i odsyłał listę, na której użytkownik zaznaczałby już właściwe pozycje.


A co jeżeli głosujący pomylił się i automat do niczego nie dopasował? Wiesz jakie ludzie fajne tytuły czasami wpisują. Dlatego właśnie weryfikator wychwytuje te rozbieżności, ale sam nie jest w stanie poprawić, bo przecież nie wie na co.

Chyba nie jest to nic nadzwyczajnego i opracowanie czegoś takiego w sposób amatorski to pryszcz.


Do dzieła.

a żeby ktoś marudził, że za dużo pisania, to pierwsze słyszę.


tutaj

okej, no to weźmy taki przykład pierwszy z brzegu: muzyczne listy przebojów. Jak tam wygląda głosowanie? Klikasz, czy tam wysyłasz SMS-a, że temu tytułowi dajesz milion punktów, a tamtemu pół punkta? No chyba nie - jakoś inaczej to działa, i DZIAŁA od lat. Nikt nie płacze, że "lipa, bo utwory idą w górę zbyt wolno". Jak utwór jest dobry, to gdzie w górę, jak jest słaby, to nie gdzie w górę, bo ma mniej głosów. Proste? Głosowanie najprostsze z możliwych - i dające najbardziej wymierne wyniki.


Porównanie kompletnie nietrafione. Różnica jest taka, że na listę przebojów głosujesz na tytuły nominowane, czyli masz w miarę zamknięty krąg dostępnych opcji oraz ewentualnie zgłaszasz sugestię z propozycją własnego utworu lub autor listy typuje nowe nominacje i w ten sposób bada się liczbą głosów popularność danego utworu. To ma sens tylko dla takich przypadków. U nas po pierwsze nie ma zbyt wielu nowych propozycji (czyli znika pojęcie nowość), a po drugie zawsze bazą jest pełne spektrum dostępnych gier. Na takich muzycznych listach przebojów nie ma szansy przebić się Twój jedyny SUGEROWANY głos, na Pink Floyd "The Wall", bo pewnie byłbyś jedynym który to ZASUGEROWAŁ, lecz nie udało się trafić w ten sposób do puli nominowanych, a u nas w Top10 taka pozycja by się znalazła.

Rynek gier na Amigę od dobrych ~nastu lat leży i kwiczy. Trudno w tej sytuacji oczekiwać dynamiki na listach najlepszych gier, żeby jakieś shity nagle wskakiwały do pierwszej dziesiątki.


Sam sobie odpowiedziałeś dlaczego właśnie jest taka formuła. Nie ma nowych gier, aby lista była dynamiczna i dlatego głosuje się na najpopularniejsze gry danego miesiąca - te, w które ktoś grał lub ogólnie lubi grać - przyznając im odpowiednią rangę. Nie decyduje tutaj liczba głosów, bo głosujących jest za mało, aby jakikolwiek wynik był choćby odrobinę miarodajny. RAZ JESZCZE - SPRAWDŹ ILE OSÓB GŁOSUJE NA TYTUŁ - to byłby efekt Twojego pomysłu i zobacz sobie jakie miałbyś comiesięczne wyniki zestawienia - STALE TAKIE SAME.

Dorabianie jakieś teorii do naszego Top10 nie ma najmniejszego sensu. Należy po prostu głosować, aby lista sobie żyła, prezentowała jakiś trend, ale chyba większość z nas zdaje sobie sprawę, że to jest zwyczajna zabawa, a nie jakaś walka o złote kalesony. Jeżeli są jeszcze jacyś, który sądzą inaczej, to proponuję się obudzić z letargu i spojrzeć na kalendarz lub zdjąć różowe okulary.

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2014 08:10:58 przez mailman
Forum » PPA
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem