Forum » PPA
[#1] Czy można jakoś edytować pierwszy post wątku?
Hej Moderacjo,
W pierwszym poście swojego wątku, chciałem robić UPDATE tematu (tj. dodawać aktualne linki), żeby ludzie nie musieli szukać po wszystkich postach? Czy można tak zrobić? Albo dorzucić taką możliwość np. tylko dla pierwszego posta?


EDIT po paru dniach:
Działa, dzięki Moderacjo!

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2021 01:50:24 przez mateusz_s
[#2] Re: Czy można jakoś edytować pierwszy post wątku?

@mateusz_s, post #1

A czy mozna napisac do nich PM zeby nie zasmiecac forum ?
[#3] Re: Czy można jakoś edytować pierwszy post wątku?

@mateusz_s, post #1

Póki co nie ma takiej możliwości. Jest czasowy limit edycji 20 minut na każdy post czy komentarz. Jest o tym wzmianka w FAQ. Rozwiązania widzę na ten moment dwa. Pierwsze to poprosić moderatora o edycje. Drugi to aktualizacja przez dodawanie nowej odpowiedzi w wątku.
[#4] Re: Czy można jakoś edytować pierwszy post wątku?

@mateusz_s, post #1

Zawsze możesz dodać link do miejsca (strony) gdzie trzymasz swój kontent, który tam "updatujesz". Materiał będzie ciągle aktualny (aktualizowany w miarę potrzeb) a link ten sam.
[#5] Re: Czy można jakoś edytować pierwszy post wątku?

@nostrum666, post #4

Popieram to rozwiązanie. Ja np. umieszczam linki do treści, które pozostają cały czas aktualne.

Tobie też, Mateusz radzę tak samo - umieszczaj aktualne linki do plików, obrazów albo archiwów bądź stron WWW itp.

Wtedy nawet jak ktoś przeczyta wcześniejszy lub pierwszy Twój post w wątku - zostanie odpowiednio przekierowany, nawet do najnowszej wersji Twojego programu.

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2021 16:53:04 przez Hexmage960
[#6] Re: Czy można jakoś edytować pierwszy post wątku?

@Hexmage960, post #5

Ja bym rozważał zmianę tego typu żeby autor wątku mógł edytować treść pierwszego posta. Jedyny minus to ingerencja w przeszłość co nie w każdym kontekście sytuacji moze być dobre. Czasami warto żeby przykładowo był dowód popełnienia jakiegoś czynu a przy edycji jest ryzyko zamazywania. Jednak nie upieram się przy tym. Jeśli byłyby nowe argumenty za zmianami w temacie to można się zastanowić. Kwestia jeszcze skąd wiedzieć czy taki pierwszy post w wątku był aktualizowany? Też trzeba by było napisać o tym komentarz by podbić. Dajcie znać jak chcecie to może dałoby się wprowadzić zmiany. Chyba, że dobrze jest tak jak jest?
[#7] Re: Czy można jakoś edytować pierwszy post wątku?

@grxmrx, post #6

Ja myślę, że jest dobrze jak jest. Jedynym dodatkiem, który bym zaproponował to przejście do ostatniej wyróżnionej przez autora wątku wypowiedzi.

Już teraz autor wątku może wyróżniać posty. Gdyby dało się łatwo nawigować uczyniłoby to czytanie wątku łatwiejszym - i czytelnik wątku mógłby od razu przejść do wypowiedzi która np. rozwiązała problem postawiony w tytule wątku.
[#8] Re: Czy można jakoś edytować pierwszy post wątku?

@HOŁDYS, post #2

Nie zaśmiecam, przecież to dotyczy funkcjonalności strony.. gdzie pytać jak nie tu..
[#9] Re: Czy można jakoś edytować pierwszy post wątku?

@mateusz_s, post #8

Nie zaśmiecasz. Miejsce pytania jest dobre.
[#10] Re: Czy można jakoś edytować pierwszy post wątku?

@Hexmage960, post #7

Czy chodzi o istniejącą od dawna opcje "posortuj wg wyróżnionych odpowiedzi"? Jest w menu "Opcje wątku" w prawym górnym rogu.
[#11] Re: Czy można jakoś edytować pierwszy post wątku?

@grxmrx, post #10

O.
Nie mam takiej opcji w "Opcje wątku"
[#12] Re: Czy można jakoś edytować pierwszy post wątku?

@grxmrx, post #10

Nie wiedziałem że taka opcja jest.
Ale nie widzę takiej opcji w tym menu:
Widzę
- ignoruj,
- obserwuj,
- dodaj do ulubionych,
- pokazuj posty niezwiązane z tematem,
- kanał RSS
Chyba coś przeoczyłem.

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2021 18:58:55 przez Hexmage960
[#13] Re: Czy można jakoś edytować pierwszy post wątku?

@Hexmage960, post #12

Macie racje. Nie pamiętam co miałem na myśli tworząc ten warunek, ale zrobiłem tę opcję tylko dla autora wątku i adminów. Poprawione. Swoją drogą nieco odbiegliśmy od tematu.
[#14] Re: Czy można jakoś edytować pierwszy post wątku?

@Norbert, post #11

A ja mam.
[#15] Re: Czy można jakoś edytować pierwszy post wątku?

@nostrum666, post #14

Bo kolega Grxmrx właśnie dodał. Swoją drogą to świetna rzecz - rozumiem, że przy włączonej opcji, wyróżnione wypowiedzi będą wyświetlane najpierw? To pośrednio rozwiązuje problem postawiony tutaj - chodzi o możliwość edycji pierwszej wypowiedzi. Wyróżniając wypowiedź zostaje ona przypięta.

Zapytam przy okazji kolegę Grxmrx - czy aktualnie moderatorzy też mogą wyróżniać posty?

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2021 19:10:20 przez Hexmage960
[#16] Re: Czy można jakoś edytować pierwszy post wątku?

@grxmrx, post #6

Sam sobie odpowiem. Można by było zaryzykować taką edycję pierwszego posta przez autora wątku (a może nawet i innych postów, bez limitu czasu) jeśli dorobiłbym zapisywanie do jakichś logów, osobnej tabeli poprzednich wersji posta. Tak żeby zapisywała się historia.
[#17] Re: Czy można jakoś edytować pierwszy post wątku?

@Hexmage960, post #15

Tak. Moderator może wyróżniać tak samo jak i autor wątku. Samo wyróżnienie jak i opcja sortowania są chyba słabo widoczne więc taka opcja wizualnie nie jest najlepiej zaprezentowana na forum. Jeśli są jakieś pomysły w temacie to proszę o założenie osobnego wątku o tym.
[#18] Re: Czy można jakoś edytować pierwszy post wątku?

@grxmrx, post #6

Jedyny minus to ingerencja w przeszłość co nie w każdym kontekście sytuacji moze być dobre. Czasami warto żeby przykładowo był dowód popełnienia jakiegoś czynu a przy edycji jest ryzyko zamazywania.


Może jakimś kompromisem tutaj byłoby umożliwienie wyłącznie dodawania nowej treści do oryginalnego posta bez usuwania starej. Wtedy np. świeże linki mogłyby być zawsze na dole postu, ewentualnie autor wątku mógłby dorzucić jakieś potrzebne informacje.
[#19] Re: Czy można jakoś edytować pierwszy post wątku?

@Hexmage960, post #15

Miałem to już wcześniej.
[#20] Re: Czy można jakoś edytować pierwszy post wątku?

@nostrum666, post #19

Ale chyba nie w tym wątku. Musiałeś widzieć tę opcję w założonym przez siebie wątku. Przynajmniej tak zrozumiałem to co pisał o tym kolega Grxmrx.

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2021 19:31:08 przez Hexmage960
[#21] Re: Czy można jakoś edytować pierwszy post wątku?

@nogorg, post #18

To jest dobry pomysł, tylko żeby to nie sankcjonowało wszystkich edycji. To znaczy niezmienna byłaby pierwsza wersja, natomiast późniejsze edycje mogłyby być dowolne zmieniane. Powiedzmy wstawiane byłoby przy pierwszej edycji słowo typu "dodane" i wszystko poniżej mogłoby być edytowane dowolnie.
[#22] Re: Czy można jakoś edytować pierwszy post wątku?

@Hexmage960, post #20

Post 10, wtedy to sprawdziłem i tam było a wątku nie zakładałem.
[#23] Re: Czy można jakoś edytować pierwszy post wątku?

@nostrum666, post #22

No dobrze. Grxmrx po wpisaniu postu 10 w dosłownie kilka minut tę opcję uaktywnił. Ja jej tak jak i kolega Norbert - nie widziałem.

Wracając do tematu - mi pasuje to sortowanie - załatwia sprawę porządków w wątku i przypinania postów. Ja osobiście edycji pierwszego postu nie potrzebuję.
[#24] Re: Czy można jakoś edytować pierwszy post wątku?

@Hexmage960, post #23

Taka możliwość edycji pierwszego postu przez autora wątku jest jak dla mnie super w przypadku np.:

1) wątek merytoryczny z np. naprawą płyty głównej lub z jakimś projektem do karty turbo,
2) istotne aktualizacje ze stanu prac dopisuję w pierwszym poście,
3) wypisuję kluczowe informacje i dobre rady osób, które skutecznie pomogły swoją wiedzą uzyskać rozwiązanie problemu + ew. link do tych wypowiedzi,
4) to co wyżej zaoszczędzi szukania w takim wątku istotnych informacji.

W większości przypadków szukanie w takich dłuższych wątkach to katorga - problemem są też luźniejsze wypowiedzi, które z punktu widzenia wątku nie są istotne (nic sensownego nie wnoszą) - tych ważniejszych jest powiedzmy 10-20% a reszta bez większego znaczenia (pomijam off top). W takim przypadku możliwość edycji pierwszego postu była by bardzo korzystna.
[#25] Re: Czy można jakoś edytować pierwszy post wątku?

@grxmrx, post #6


Czasami warto żeby przykładowo był dowód popełnienia jakiegoś czynu a przy edycji jest ryzyko zamazywania.


E, co?
[#26] Re: Czy można jakoś edytować pierwszy post wątku?

@t-bone, post #25

Obrazowo: Ktoś zakłada nowy wątek, w poście #1 pisze: "Robię turbo do Amigi 1500 z procesorem 060, zbieram procesory". Ustawia się kolejka chętnych ludzie wysyłają swoje "sześćdziesiątki". Po miesiącu ludzie zaczynają pytać gdzie ich turbiacze, a autor wątku edytuje swojego posta, w którym teraz możecie przeczytać pytanie "kto ma dłuższą kartę rozszerzeń na Zorro 3".
[#27] Re: Czy można jakoś edytować pierwszy post wątku?

@t-bone, post #25

Były sytuacje gdy ktoś obraził osoby, oszukał lub trollował. Można nawrzucać ludziom wszystko a po jakimś czasie to zamazać gdy się okazało, że dyskusja się zaogniła. Przykładowo przy próbie oszustwa na forum trzeba było podać policji dane z postów na forum użytkownika, który był o to oszustwo podejrzany. Są sytuacje, które wymagają też oceny moderacji. Jak ktoś po jakimś czasie pozamazuje swoje posty to nie widząc ich nie wiadomo jaką podjąć decyzję gdy nie wiadomo co kto napisał i czy kogoś tam obraził czy złamał regulamin forum.
[#28] Re: Czy można jakoś edytować pierwszy post wątku?

@grxmrx, post #27

No to odpowiedź jasna - tu raczej pozostawienie pierwszej treści powinno być tak jak jest. Chyba, że istnieje możliwość aby taka treść pozostała a nowa była nad/pod tą oryginalną - wtedy byłby to jakiś kompromis i rozwiązanie.
[#29] Re: Czy można jakoś edytować pierwszy post wątku?

@grxmrx, post #27

Poważnie? Nie wierzę, że wśród forumowiczów mogą być takie kanalie...
[#30] Re: Czy można jakoś edytować pierwszy post wątku?

@Adinfo, post #24

Ja jestem za edycją z zachowaniem historii i możliwością wglądu w poprzednie wersje posta. Moderacji może być wtedy trudniej takie zmiany przeglądać, dodatkowa robota, ale może wyolbrzymiam. Dodatkowo autor wątku mógłby zyskać uprawnienia do oznaczania postów w wątku jako offtopic. Możliwość zaznaczenia jako offtopic mogłaby być również pod formularzem dodawania posta by ktoś mógł sam swój post tak oznaczyć. Czy brzmi to sensownie?
Forum » PPA
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem