Forum » PPA
[#1] Koniec zmian
Chciałbym poinformować społeczność, że będę zajmował się wsparciem technicznym strony tylko do końca roku. Jest to efekt przemyśleń, które zajmują mi głowę od kilku miesięcy. Pomimo szeregu zrywów (jak można wyczytać w wątkach o postępach zmian) w tym i zeszłym roku nie mam takiej motywacji jak kiedyś aby coś zmieniać na stronie jak to było dawniej i uznałem, że lepiej będzie przekazać utrzymanie (a może i rozwój) osobom, które mają chęć i może wiedzą lepiej co trzeba zrobić. Odpowiedzialność za utrzymanie, bazy, reagowanie na to co się dzieje na stronie, co wypisują też w prywatnych wiadomościach czy mejlach użytkownicy, to kawał życia. Mierzenie się z hejtem jak i atakami personalnymi też trzeba było przyjmować w momentach gdy w życiu było czy to wesoło czy smutno a z biegiem lat i spadkiem motywacji technicznej bardziej to nie zachęcało do dalszego zaangażowania. Nawet jeśli weźmie się pod uwagę, że to jest niszowa tematyka i tylko setki a nie setki tysięcy użytkowników.

Innym zagadnieniem jest to, że choć mam sporo czasu to aktualnie nie siedzę już tak przy kompie po pracy jak kiedyś a też w ramach tzw. pet projects robię inne projekty, które sprawiają mi frajdę. Dodatkowo coraz więcej działam społecznie lokalnie a to też jest dodatkowy ciężar. W przypadku utrzymania strony od lat tej frajdy nie ma. Jednak było poczucie, że trzeba rozwijać, spełnić założenia sprzed lat (też te, o których mówiłem kiedyś na AmiParty na prelekcji). Tylko co dalej? Lata lecą a nie jestem już tym studentem co się ekscytował, że strona ma już komentarze czy ankiety albo inne ficzery :) Sporo z funkcjonalności było pisanych dawno temu, część jeszcze jak byłem studentem :) więc pewien dług techniczny jest a strona nie jest naszpikowana najnowocześniejszymi trendami na frontendzie ;)

Co dalej?
  • Do końca roku będę wprowadzał mniejsze zmiany, poprawki, które jeszcze planowałem zrobić. Ile dam radę tyle będzie. Raczej wewnętrzne drobiazgi.
  • Będę kontynuował pracę nad wersją strony na nowych bebechach. Nawet jeśli by się okazało, że nie wystarczy czasu na wdrożenie to może ktoś przejmie.
  • Byłoby super gdyby znalazła się osoba, która przejmie odpowiedzialność za techniczne utrzymanie strony i będzie dobrze współpracować z adminami portalu. Niby nic nie trzeba robić, ale kilka razy do roku zdarzy się, że są spamy czy ataki albo coś trzeba zrestartować czy też jakiś certyfikat się nie zaktualizował.
  • Co do rozwoju to musiałby się znaleźć ktoś kto zna się na PHP i wie co ten język oferuje dzisiaj (a wiele się zmieniło w ostatnich kilku latach na plus). Do końca roku myślę, że jest sporo czasu bym mógł przekazać wszystkie informacje techniczne. Możliwe, że będę za tym by pojawiło się ogłoszenie w temacie na głównej żeby rozdzielić moje powody odejścia na "emeryturę" (w tym wątku) od ogłoszenia (news).
  • Co dalej z Wiki? Coż, chyba musi zostać takie jak zostało postawione. Byli chętni żeby wiki było. Poświęciłem po raz n-ty swój czas by zainstalować i zorganizować, ale okazało się, że chętni nie mają czasu więc większych zmian od miesięcy tam nie wiedziałem a szkoda.


Nie owijając w bawełnę. To było przeszło 20 lat mojego zaangażowania w portal. Tysiące rozmów, setki inicjatyw. Bardzo dziękuję za zaufanie, zaangażowanie wszystkich chętnych osób, adminom, moderacji. Mam nadzieję, że zrobiłem więcej dobrego niż złego a przynajmniej części amigowców podobała się moja idea choćby niektórych zmian na stronie. Nie zrealizowałem wszystkiego czego zakładałem, ale jeszcze nie wszystko stracone - może kolejny webmaster zrealizuje lub zrobi lepiej :) Z tego co z sukcesem udało się wdrożyć jestem dumny. Dzięki SirLEO, że mnie zwerbowałeś :)

Żeby nie było niedomówień to relacje moje z resztą składu redakcyjnego są ok. Nikt mnie nie pogonił ani moja decyzja nie wynika z jakiejś różnicy zdań :) Po prostu chcę zrzucić z siebie ciężar skoro po sobie widzę, że nie mam motywacji w tym a mam w innych inicjatywach.

Gdyby kogoś specjalnie interesowało jakie miałem lub mam pomysły lub plany co do zmian, których już mogę nie zrealizować albo chce pogadać nietechnicznie na luzie to dajcie znać na priv a można znaleźć odpowiednią technologię do pogadania (czy to tekstową czy głosową albo video).
40
[#2] Re: Koniec zmian

@grxmrx, post #1

Witaj

Kawał historii... Dziękuję za obsługę portalu etc. Mimo dość mocnej anonimowości byłeś jedną z najbardziej rozpoznawalnych tu osób. Oby Twoje odejście nie było początkiem końca portalu !

Dziękuję.
[#3] Re: Koniec zmian

@grxmrx, post #1

Ludzie boją się zmian, chociaż mogą one wyjść na lepsze. Bez zmian nie może być postępu. Tak w życiu bywa, że czasem trzeba podjąć trudną decyzję. Mam nadzieję, że ta odbije się dobrze dla Ciebie jak i dla PPA. Odstępujesz jako bohater, który z dumą może spojrzeć w przeszłość. Mam nadzieje, że nie porzucasz całkiem środowiska, a raczej wychodzisz z maszynowni, aby na pokładzie spoglądać gdzie ten statek płynie.

Dziękuje i życzę Ci powodzenia w innych inicjatywach
3
[#4] Re: Koniec zmian

@grxmrx, post #1

Progresu w tym co planujesz robić życzę. Trzymaj się.
[#5] Re: Koniec zmian

@grxmrx, post #1

Wielkie dzięki za zajmowanie się portalem do tej pory, to na pewno cała masa pracy o której większość z nas nawet nie ma pojęcia. Mam nadzieję że do zobaczenia na jakimś ami-spotkaniu :)
[#6] Re: Koniec zmian

@grxmrx, post #1

Nawet największa frajda z czasem może zmienić się w coś uciążliwego. Rozumiem decyzję Grześka i podziwiam Go za 20 lat poświęconych portalowi.
1
[#7] Re: Koniec zmian

@grxmrx, post #1

3
[#8] Re: Koniec zmian

@grxmrx, post #1

Jeżeli komuś należy się ami-pomnik to na pewno Grxowi. Tym bardziej, że przez TYLE lat pełnił dosyć niewdzięczną rolę, robił coś z czego korzystaliśmy w każdej skundzie przebywania na PPA, a z czego często nie zdawaliśmy sobie nawet sprawy. Tak naprawdę docenimy Grxa dopiero go przestanie się zajmować PPA. Decyzję rozumiem ale oczywiste jest, że wolałbym żeby nie zapadła. Mam tylko nadzieję, że Grx będzie się pojawiał na PPA jako gość/użytkownik i czasem coś skomentuje żebyśmy wiedzieli, że gdzieś tam istnieje.
3
[#9] Re: Koniec zmian

@grxmrx, post #1

Dziękuję za wszystko, szacunek OK Najważniejsze aby w życiu iść do przodu i podejmować nowe wyzwania, powodzenia zatem życzę! ok, racja
[#10] Re: Koniec zmian

@grxmrx, post #1

Decyzja całkowicie zrozumiała. Za te wszystkie lata, Twój czas i chęci - DZIĘKUJĘ.
Cieszę się, że mogłem Cię poznać osobiście i fajnie, że angażujesz się w nowe rzeczy.
Pozdrawiam i do zobaczenia, bo jak mawiają wielcy - "Pole nie może być puste"
1
[#11] Re: Koniec zmian

@grxmrx, post #1

Podziękuje ci w moim stylu:
Twoje zdrowie Grxmrx, dobry był z ciebie herbatnik!

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2021 14:07:15 przez Dorian3d
2
[#12] Re: Koniec zmian

@grxmrx, post #1

Dziękuję za wszystko co zrobiłeś. Wszystkiego najlepszego w życiu, pewnie po cichu liczę że jak odpoczniesz to kto wie, może znów pojawi się chęć

P.S. Liczę na spotkanie w realu, jak zwykle przy Decrunchu.
[#13] Re: Koniec zmian

@grxmrx, post #1

Dzięki i powodzenia.
[#14] Re: Koniec zmian

@grxmrx, post #1

Mimo, że na PPA jestem od niedawna to znam Grześka od wielu lat. Mieliśmy okazję razem pracować w jednej firmie. Wielka szkoda, że PPA traci takiego Magika! Trzymaj się Grzechu i do przodu!OK
2
[#15] Re: Koniec zmian

@grxmrx, post #1

Dziękuję serdecznie za cały twój wysiłek włożony w ten portal!
[#16] Re: Koniec zmian

@grxmrx, post #1

Naprawde twarde postanowienie.
Ze swojej strony chcialbym Ci za ten caly okres rozwoju strony podziekowac.
Bo kto by jak nie Ty?

"... I nauczyl sie na swoim Pegasosie tego czego nie umial i ruszyl w Swiat..."

2
[#17] Re: Koniec zmian

@MDW, post #8

Grześ odchodzi. Dokąd? Nie wiem! ¯\_(ツ)_/¯
I nikt nie wie w całym necie!
Dość, że idzie. Że odchodzi.
Aż łka PPA dwie trzecie!
("trzecie" to jest rym do "necie")
Trudno nam się z tym pogodzić
(to znów jest rym do "odchodzi"),
no bo kto zastąpi go?
Wiecie? Bo ja nie wiem kto.
Ale gdybym Wami był,
tobym włożył dużo sił,
by laurkę pożegnalną Thanks torcik
typu demo lub MOD walnąć -
takie z ładnymi paniami
pląsającymi wśród Amig.
Rzuciłem pomysła więc pomysł
- no bo ktoś tu myśleć musi -
a że dużo wokół ludzi, ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)
resztę wkładam do ich ręc.
[#18] Re: Koniec zmian

@grxmrx, post #1

Dzięki za wspaniałą robotę. To jakbyś z roli kucharza przeszedł do roli klienta restauracji.
Zapewne to wielka różnica.
Nie dziwię się ze taki szmat czasu wytrzymałeś i postanowiłeś odpocząć.
Ja też praktycznie zmieniłem albo wróciłem do innego hobby. Często oglądam filmy na kanale INFOUPRAWA.
A z Amigowania zostało mi ostatnio tylko PPA.
Więc prośba aby kolejny zapaleniec przejął ster strony.
Obecną wersję PPA bardzo sobie chwalę i zaglądam tu co dzień. I to właśnie dzięki takim ludziom jak Ty. Zdrówka...
[#19] Re: Koniec zmian

@grxmrx, post #1

[#20] Re: Koniec zmian

@grxmrx, post #1

Dzięki Grx! 20 lat to naprawdę szmat czasu, szczególnie, że prowadzenie PPA stało się z pewnością mało wdzięczną robotą (hejt, pogróżki itp). I tak jestem pełen podziwu, że tyle wytrzymałeś na warcie. Jak napisał już ktoś wcześniej, odchodzisz z tarczą jak bohater. Życzę Ci powodzenia w spełnianiu Twoich planów i marzeń pokłony
[#21] Re: Koniec zmian

@grxmrx, post #1

No ja i tak sie dziwie ze tyle wytrzymales :)

Dziekuje za poświecny czas dla spolecznosci...ktora jest inna niz 30 lat temu
1
[#22] Re: Koniec zmian

@grxmrx, post #1

Serdecznie Ci dziękuję, Grx za trud jaki włożyłeś i wkładasz w administrowanie strony Polskiego Portalu Amigowego. Dla mnie Twoja osoba znaczy tyle samo co Marek Pampuch oraz Rafał Belke - ogromnie zasłużone dla Amigi i jej społeczności osoby.

Rozumiem, że teraz jesteś doświadczonym administratorem i masz nowe, fascynujące wyzwania. Akurat tak się złożyło, że jestem studentem na takim samym etapie, na jakim Ty byłeś w początkowym okresie funkcjonowania PPA, tzn. również i mnie fascynują różne rozwiązania informatyczne.

Podobnie jak Ty podczas studiów cieszę się, kiedy stworzę coś działającego, np. właśnie w PHP. Przy czym ja jestem jeszcze żółtodziobem w tym temacie i nie mam żadnego doświadczenia.

Niedługo będę miał szansę takie doświadczenie zdobyć, bo już wiem, że w październiku będę bronił swojej pracy licencjackiej.

Uważam, że PPA ma swoją tożsamość dzięki pracy całej redakcji. Uważam portal za udany, w którym można spokojnie porozmawiać na tematy Amigowe. Nie ma drugiego miejsca w Polsce, które zrzeszałoby tyle różnych opinii i podejść do tematu Amigi. Bez żadnej dyskryminacji, czy podziałów - w sposób obiektywny i rzetelnie informujące o nowościach w świecie naszego komputera.

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2021 21:02:33 przez Hexmage960
1
[#23] Re: Koniec zmian

@grxmrx, post #1

Wielkie dzięki i powodzenia. OK
[#24] Re: Koniec zmian

@grxmrx, post #1

Kurcze, czuję się jak na stypie, a przecież grxmrx na szczęście żyje yippee
I nie podniosłem kciuka przy twojej wypowiedzi, bo się z nią nie zgadzam
Zamiast kategoryczne koniec, proponuję separację, większy urlop bezpłatny.. nie płaciliśmy Ci prawda?!blushing
Tak, czy inaczej mam nadzieję, że czasem potaplasz się tu z nami w naszym własnym grząskim podwórku i nie zrezygnujesz z naszej społeczności PPA ok, racja
Dzięki za kawał dobrej roboty, czasami anonimowej nawet dla stałych bywalców- OKOKOK
Do zobaczenia.. gdzieś tam, na kolejnej partyjce SWOSa ogień piekielny
[#25] Re: Koniec zmian

@grxmrx, post #1

A ja jednak poproszę kolegę Grx by jeszcze pozostał z nami jako dev. Rozumiem zmęczenie, ale nikt inny tego nie pociągnie jak ty.

PPA jest dla mnie miejscem idealnie zaprojektowanym, nie trzeba już nic dodawać, wystarczy by było jak jest i prośba do ciebie byś tylko pilnował bieżącego działania. Obawiam się że nowy dev zachowa się jak zwykle bywa czyli zrobi wszystko od nowa, będą wielkie fonty, kafle na pół strony, neo wygląd przypominający darmowe templaty do wordpessa i cała strona upadnie.

Moja prośba do Grx, zostań i zajmij się jeśli możesz tylko bieżącym utrzymaniem, żadnych nowych featuresów typu wiki. Nie można ciągle rozwijać strony. Główne zadanie PPA to aktualności i forum, to tutaj jest 99.9% ruchu i to działa perfekcyjnie i najlepiej by tak pozostało. Dziękuję. :)
[#26] Re: Koniec zmian

@grxmrx, post #1

to moze jakas zbiorka, a la patreon? zebys dostawal chociaz stawke minimalna za swoja prace :)
[#27] Re: Koniec zmian

@juen, post #26

Grx pracuje jako programista. Dowolne pieniądze ze zbiórki to będzie ułamek tego co pewnie zarabia miesięcznie.
[#28] Re: Koniec zmian

@juen, post #26

Ja myślę, że tu nie rozchodzi się o wynagrodzenie. Grx pracuje tu od samego początku. Myślę, że chodzi o motywację. Ja myślę, że kluczem jest po prostu wzajemna życzliwość. Na pewno tego oczekuje od nas GrxMrx.

Sam zagościłem na dobre na PPA w roku 2006, od tego czasu wiele się zmieniło. Pamiętam że wówczas byli ludzie tylko od MorphOSa.

Dzisiaj jest po równo użytkowników Amigi klasycznej i NG, za wyjątkiem Amiga OS 4 - który jest reprezentowany przez skromne grono osób.

Ja mimo, że nie jestem bardzo uspołeczniony i mam swoje osobiste poważne problemy, zaś moje wątki ciągną się latami, staram się zachowywać w miarę kulturalnie i tego też oczekuję od innych.

Na pewno takie zachowanie przekłada się na motywację oraz po prostu dobrą atmosferę dla administratorów i uczestników forum.

Ja tylko tyle mogę dać od siebie dla dobra PPA.
[#29] Re: Koniec zmian

@Hexmage960, post #28

Ludzie od MorphOSa tu byli bo jako nieliczni nie olali Amigi i nie przeszli na PC.
1
[#30] Re: Koniec zmian

@michal_zukowski, post #27

ja też pracuję jako programista i nie widzę w tym problemu.
Forum » PPA
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem