[#1] Amiga i GeForce
Witam!
Mam pytanie do drogich forumowiczów, a mianowicie czemu zarówno
AmigaOS 4.0 jak i MorphOS mają sterowniki tylko do kart 3Dfx'a i Ati,
a nie mają do równie popularnych i wydajnych kart nVidia GeForce,
w czym karty tej firmy są gorsze od tamtych bo nie rozumiem tego za bardzo? :S
[#2] Re: Amiga i GeForce

@Hugen, post #1

Brakiem jakiejkolwiek dokumentacji/checi wspolpracy przez firme...

[#3] Re: Amiga i GeForce

@Hugen, post #1

W niczym nie są gorsze,to raczek brak dokumentacji - dlatego brak sterów do MOSa czy OS4
[#4] Re: Amiga i GeForce

@Kaczus, post #2

No ja rozumiem o co biega jeśli chodzi o nVidie i dokumentacje do jej kart,
nie mniej dla Linuksa są stery, po za tym istnieją na x86 również nieoficjalne stery (czasami podkręcone), i ludzie je piszący też nie mają oficjalnej dokumentacji, więc na AMIPPC też ktoś mógłby stworzyć nieoficjalne stery.
Kupując np. Pegaza chciałbym mieć go z kartą nVidii-jestem tej firmie wierny od czasów Rivy TNT, natomiast Ati mnie jakoś nie ciągnie, a VooDoo3,4,5, chmmm
czy w piątej serii jest już może obsługa 24 lub 32 bitów koloru, a T&L, bo karty
bez tego to dla mnie z deka już przeżytek, chyba, że powstały w takich czasach, kiedy tego jeszcze nie było, natomiast OpenGL standardowo potrafi z tego zrobić użytek, a ma być on zaimplementowany ponoć w AOS4.0.
[#5] Re: Amiga i GeForce

@waldiamiga, post #3

ja mam ati na blaszaku kumple maja geforcy i wszyscy stwierdziliśmy ati rulezzzzz :) i nie ma bata :8
[#6] Re: Amiga i GeForce

@MróweK, post #5

Taaaa, zależy jakie Ati i jaki Geforce, a w nazwach to już w ogóle ati zamieszało X300, X800 ale wersja GTX jest jest wolniejsza wbrew nazwie od jakiejś tam bo ma być odpowiedzią na daną tam dokładnie karte nVidii etc etc,
no prosze takiego śmietnika jeśli chodzi o nazwy to jeszcze niewidziałem, pomijając serie czwartych pentiumów, **** tam to już by chyba trzeba było dziennik sobie spisywać co jest co z obsługą czego i do jakiej płyty a i jeszcze z iloma rdzeniami. Ja nie mam zamiaru się kłócić co jest lepsze ja wolałbym mieć wybór do sprawdzonych rozwiązań.
[#7] Re: Amiga i GeForce

@Hugen, post #4

binarne sterowniki nie wchodza w gre... w gre nie wchodza tez
sterowniki na GPL-u... W sumie jakiś czas temu aros sie dorobil
sterowników może jest szansa na jakieś... tyle, że pewnie bez wielu
akceleracji.

[#8] Re: Amiga i GeForce

@Hugen, post #6

Sprawdzone rozwiazania sa w postaci sterow do kart ATI :)

[#9] Re: Amiga i GeForce

@Drako^lM, post #8

Być może coś w tym jest ale na platformie AOS i kompatybilnych, natomiast
tak samo jak Ati i kiedyś 3Dfx, tak teraz i GeForce nVidii jest "popularnym przemysłowym standardem" (i niedrogim) w informatycznym świecie, więc dobrze by było żeby i do niej były stery nawet nieoficjalne(aby działające).
[#10] Re: Amiga i GeForce

@Kaczus, post #2

Kaczuś, jak wielki jest rynek Amigi z wszystkimi klasikami, pegazami, jedynkami itp?
[#11] Re: Amiga i GeForce

@MróweK, post #5

...ja mam g400 matroxa i matrox rulessss
[#12] Re: Amiga i GeForce

@Hugen, post #4

Kart VooDoo? Nie, tego nie ma tam
[#13] Re: Amiga i GeForce

@Hugen, post #4

Coś widzę, że mieszają Ci się pojęcia.

Co do OpenGL'a, czy wiesz jak to jest 'od bebechów' realizowane w win/lin? Widzę, że nie, więc, ehm...
[#14] Re: Amiga i GeForce

@c3h6, post #12

No ponoć są w AmigaOS 4.0 i MorphOS...
[#15] Re: Amiga i GeForce

@Hugen, post #14

...ejejejej...jak mogą być jak karty te nie obsługują tych "fajerwerków" od strony technicznej?
[#16] Re: Amiga i GeForce

@c3h6, post #15

http://os4.exec.pl/update4-1.html

to więc są czy ich niema, i jakie fajerwerki masz na myśli?
[#17] Re: Amiga i GeForce

@Hugen, post #16

...czy tam napisano, ze T&L jest dostępne dla Voodoo 3/4/5? Tam jest napisane, że w czwaqrtym oesie dodano w końcu AKCELERACJE grafiki. Voodoo 4-5 ma 32 bitowy kolor. T&L - zapomnij, zdaje się że wprowadził to Ati (lub Nvidia) w kartach nowej generacji, czyli Radeony i Geforce pierwsze....
[#18] Re: Amiga i GeForce

@c3h6, post #17

aaaaaa, o to ci chodzi to ja wiem, że na VD tego nigdy nie było i nie będzie;)
natomiast na Radeonach i GeForce'ach jest od początku.
Natomiast jeśli zostanie zaimplementowany pełen OpenGL w systemie to o ile w sterach nic się sknoci, to silnik aplikacji 3D sam sobie powinien użyć sprzętowego T&L do pomocy np. w renderowaniu (przynajmniej w teorii, ale
OpenGL jakoś tak ponoć działa bez specjalnie napisanych sterowników).
[#19] Re: Amiga i GeForce

@Hugen, post #18

dokladnie tak, ale t&l uzyja TYLKO karty ktore obsluguja go
[#20] Re: Amiga i GeForce

@Hugen, post #18

...a tak wogole wracajac do watku - to ja tez tego nie rozumiem, czemu taki system jak OS4 obsluguje tylko stare karty wudu i ati i p******y typu s3 virge??? Z drugiej strony, NV polknelo VD, wiec na jedno wychodzi hihihihhi
[#21] Re: Amiga i GeForce

@c3h6, post #20

Bo firm produkujących chipy graficzne nie interesuje jakiś tam niszowy OS4, a na tej platformie swoją drogą jest mało kompetentnych ludzi zdolnych do napisania jakichkolwiek sterowników.

[#22] Re: Amiga i GeForce

@c3h6, post #10

Jedni szukają jedynie dużych odbiorcó, inni wolą mniejszych i
różnorakich... Biznesowo bezpieczniejsze dla firmy jest gdy jest wielu
małych klientów, ale najwiecej zarabia sie na dużych klientach...
Reszta to polityka firmy :)

[#23] Re: Amiga i GeForce

@MinisterQ, post #21

....a ja myslalem, ze to producenci oprogramowania dostosowuja sie do chipow, a nie odwrotnie. Nie bardzo chce mi sie wierzyc, ze np. taki Ati czy NV projektuja karty specjalnie pod systemy. Raczej chyba odwrotnie? Ktos wypuszcza oki karte, inni pisza stery pod rozne systemy, gdy/jesli producent karty udostepni specyfikacje???
[#24] Re: Amiga i GeForce

@c3h6, post #23

...dopowiem ze chodzi mi o niszowe systemy, bo producent kart graf oczywiscie jakies tam stery, najczesciej na piec da... inaczej nikt by nie kupil...
[#25] Re: Amiga i GeForce

@c3h6, post #20

Pewnie dlatego, że one juz są od dawna na amigowym rynku, ale nie można lekceważyć kart takiego potentata jak nVidia, a stery jak pokazały przykłady z życia wzięte można napisać i bez oficjalnej dokumentacji.
[#26] Re: Amiga i GeForce

@c3h6, post #23

Nie projektuja specjalnie pod systemy ale specjalnie pod jeden system. A jaki chyba kazdy moze sie domyslic samemu.
[#27] Re: Amiga i GeForce

@Hugen, post #25

Wiec napisz takie stery.
[#28] Re: Amiga i GeForce

@c3h6, post #23

Nie chodzi o to że chipy produkuje sie pod systemy, tylko o to, że firmy produkujące te chipy same piszą do nich sterowniki, w tym przypadku pod tzw. "wiodący system". Inne systemy interesują ich mniej, albo wcale.

[#29] Re: Amiga i GeForce

@MinisterQ, post #28

...ejejejejej ja uzywam Be i tam sa stery rowniez do nowiutkich kart.... wiec jak to jest?
[#30] Re: Amiga i GeForce

@c3h6, post #29

Tak, że be ma więcej developerów którzy mogą się zająć pisaniem sterów, czy rozkopywaniem istniejących dla innych systemów, poza tym be działa na x86, i jest częściowo kompatybilny z posixem. To wszystko ułatwia, bardziej niż sądzisz.

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem