[#1] Laik i retrosentymentalista: o co chodzi z tymi OSami?
Mam A1200, ze dwie 500+, rozebraną A3000... i WinUAE.
Bardzo poważnie przymierzam się do X1000.

Oto moje żale - mam nadzieje że na fałszywych przesłankach i mnie poprostujecie.

Powiedzcie, bo nie rozumiem, czy można odpalić OS 4 na WinUAE? A jeżeli nie to dlaczego? ze wzgledu na wymagany PowerPC?

X1000 - o co z nią chodzi? Cena kosmiczna, oprogramowania brak - czy są jakiekolwiek gry na ten os, wykorzystujący jego mozliwości?

Patrząc na to z boku wydaje sie dziwne - wypuszczaja komputer za kupę kasy bez oprogramowania. Nawet platformy nie zrobili dla programistów (jak Android Market)? Dziwne.
Za tę cene oczekiwałbym podstawowego oprogramowania biurowego.

Powinni od razu wykupic prawa do Amos-a i go rozwinąć pod OS 4 dodając obsługę systemowych gadżetów (typu okna).
Jeżeli nie zmieniłoby to struktury języka a dodało tylko funkcje to wiele osób własnie dla niego kupiłoby Amigę.
Ileż ludzi "przepisałoby" sowje programy na nowy system (prozaiczne) a z czyms takim jak market zrobiliby to z chęcią (wystawiając programy np. za 2 euro).

Czy tam jest przegladarka internetowa? jakis podstawowy program pocztowy?

Market spowodowałby powstanie sequeli starych gier - czy to przez ich autorów czy to przez zakup licencji przez innych.

AmigaOS 4 powinien być na starcie kompletny i ujawnić swoją "czystość" w porównaniu do windy, gdzie każdy nowo zainstalowany program brudzi system (np. rejestry) i go spowalnia.

Powinien być klarowny, oczywisty. Stare gry powinny sie super odpalać.

Czy tak jest? Czy kupować tę amigę?

jeszcze jedno pytanie.
Na próbe ściągnąłem system 3.1. Czy 3.9 bardzo sie rózni? Czy ktoś ma pożyć, aby zobaczyc jak to wyglada przed zakupem?
[#2] Re: Laik i retrosentymentalista: o co chodzi z tymi OSami?

@Zuzikofon, post #1

Powiedzcie, bo nie rozumiem, czy można odpalić OS 4 na WinUAE? A jeżeli nie to dlaczego? ze wzgledu na wymagany PowerPC?


Nie można. W uproszczeniu - wymagany jest PowerPC.

X1000 - o co z nią chodzi? Cena kosmiczna, oprogramowania brak - czy są jakiekolwiek gry na ten os, wykorzystujący jego mozliwości?


X1000 to najszybszy/najbardziej zaawansowany sprzęt pod OS4 w tej chwili. Póki co jest on jeszcze słabo wykorzystywany, oprogramowany. Jakieś gry na to są, ale na współczesne tytuły z konsol czy PC to raczej nie licz.

Patrząc na to z boku wydaje sie dziwne - wypuszczaja komputer za kupę kasy bez oprogramowania. Nawet platformy nie zrobili dla programistów (jak Android Market)? Dziwne.
Za tę cene oczekiwałbym podstawowego oprogramowania biurowego.


Wiele rzeczy na tym świecie jest dziwnych. Jeśli X1000 rozmija się z Twoimi oczekiwaniami to po prostu jej nie kupuj. Niektórzy w swoich oczekiwaniach odnośnie X1000 idą na czasowy kompromis, licząc że kiedyś pakiet biurowy i inny podstawowy soft się w końcu pojawi.

Czy tam jest przegladarka internetowa? jakis podstawowy program pocztowy?


Jakaś przeglądarka jest (OWB), powstaje port Firefoxa. Program pocztowy jest. Tym nie mniej jeśli liczysz, że jak na PC klikniesz na załącznika w email, "reszta stanie się sama" i odtworzy/otworzy się to tak lekko nie ma.

Amiga OS4 powinien być najlepszy na świecie i być do przodu jak kiedyś jeśli idzie o software, ale... taki nie jest. Jest daleko w tyle i ma sporo braków.

Na próbe ściągnąłem system 3.1. Czy 3.9 bardzo sie rózni?


W skrócie - różni się szczegółami. Warto poczytać o zmianach na stronie opisującej różnice między OS 3.1 a 3.9.

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2012 16:06:41 przez Deftronic/...
[#3] Re: Laik i retrosentymentalista: o co chodzi z tymi OSami?

@Zuzikofon, post #1

Jeżeli bardzo poważnie rozważasz zakup czegoś bardzo drogiego czego nie rozumiesz (odpowiedzi na wszystkie Twoje pytania są na tym forum) i co już przed zakupem oceniasz negatywnie to zakładam że to właśnie Ty trafiłeś wczoraj szóstkę w Totka i nie wiesz co z tą kasą zrobić.
Moje gratulacje!

P.S. Ja przed zakupem czegokolwiek najpierw sprawdzam co to takiego, pytam na forach, szukam w sieci a dopiero potem deklaruję chęć zakupu.
[#4] Re: Laik i retrosentymentalista: o co chodzi z tymi OSami?

@stachu100, post #3

a co teraz robię jak nie pytam?

jaka deklaracja? napisałem że jestem poważnie zainteresowany i zadałem pytania, nie wiem o co ci chodzi.

Złożyłem zamówienie, czy co?

zresztą - dzięki za merytoryczna odpowiedź.
[#5] Re: Laik i retrosentymentalista: o co chodzi z tymi OSami?

@Zuzikofon, post #4

Po prostu nieświadomie chyba poruszyłeś drażliwa kwestie przydatności x1000.Dla niektorych taki post jak twój to jawna prowokacja
[#6] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Laik i retrosentymentalista: o co chodzi z tymi OSami?
[#7] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Laik i retrosentymentalista: o co chodzi z tymi OSami?
[#8] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Laik i retrosentymentalista: o co chodzi z tymi OSami?
[#9] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Laik i retrosentymentalista: o co chodzi z tymi OSami?
[#10] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Laik i retrosentymentalista: o co chodzi z tymi OSami?
[#11] Re: Laik i retrosentymentalista: o co chodzi z tymi OSami?

@Zuzikofon, post #4

To bardzo poważna przymiarka moim zdaniem:
Bardzo poważnie przymierzam się do X1000.


A na pytanie:
Czy tak jest? Czy kupować tę amigę?

Udzielam merytorycznej i jasnej odpowiedzi:
"Tak, kupuj."
[#12] Re: Laik i retrosentymentalista: o co chodzi z tymi OSami?

@stachu100, post #11

to co napisałeś to zaprzeczenie mojej konstrukcji
wynika z tego że miałem rację i próbuje się strzyc leszczy z kasy - zaczekam aż podstawowe funkcjonalności powstaną

co do dyskusji - jestem porażony trafnością odpowiedzi w moim wątku i pytaniu,
poprostu szok - offtop na tym forum nie istnieje

z drugiej strony włączając sie do dyskusji w waszym temacie lol powiem że tworzyliśmy Firing Squad, mamy 4 gierki na koncie, prosty arkusz kalkulacyjny, kilkanaście innych narzędzi i program (oraz sprzęt) do wymiany danych poprzez krótkofalówki

dlatego pytam po tylu latach, gdzie to zaszło - i widze że nigdzie, nikt z pomysłem nie potrafi tego pociągnąć

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2012 18:07:27 przez Zuzikofon
[#13] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Laik i retrosentymentalista: o co chodzi z tymi OSami?
[#14] Re: Laik i retrosentymentalista: o co chodzi z tymi OSami?

@Zuzikofon, post #12

jeszcze jedno pytanie

czy ten morphos da sie odpalić na emulatorze? i czy jest zgodny wstecz (np. da sie odpalić amos)?
[#15] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Laik i retrosentymentalista: o co chodzi z tymi OSami?
[#16] Re: Laik i retrosentymentalista: o co chodzi z tymi OSami?

@Zuzikofon, post #12

jestem porażony trafnością odpowiedzi w moim wątku i pytaniu

Jakie pytanie taka odpowiedź. Zadawanie MĄDRYCH pytań to też pewna umiejętność.
[#17] Re: Laik i retrosentymentalista: o co chodzi z tymi OSami?

@stachu100, post #16

Zwłaszcza,ze kolega ma tuz obok mega watek nt x1000 .
[#18] Re: Laik i retrosentymentalista: o co chodzi z tymi OSami?

@Aniol, post #17

mówisz o tej kłótni?

pytanie było precyzyjne - co jest dostępne dla OS 4 - a tym samym jeżeli nie ma nic to nie ma co kupować (dawać naciągaczom) kasy

chyba konkretnie zapytałem?
[wyróżniony] [#19] Re: Laik i retrosentymentalista: o co chodzi z tymi OSami?

@Zuzikofon, post #18

Jak to nic nie ma?
A to?
Oczywiście to nie wszystko
Dodam że nie znam żadnej bazy CAŁEGO oprogramowania dla dowolnego OS-u.
Jeżeli ktos wie gdzie znajduje się aktualny spis całości oprogramowania istniejącego pod AOS - proszę o informację. Stawiam kratę piwa! OK

I nie uważam żeby twórcy X1000 byli naciągaczami - to bardzo nieładnie oceniać tak kogoś kto coś jednak dla Amigi robi.
[#20] Re: Laik i retrosentymentalista: o co chodzi z tymi OSami?

@Zuzikofon, post #18

Wlasnie,to nie naciagacze!Zrobili komp ciekawostke przyrodnicza dla zbieraczy i tyle.Wiadomo ,ze win i pc miażdżą użytkowo wszystko co ma związek z Ami ,ale dla hobbysty to nie ma znaczenia.
[#21] Re: Laik i retrosentymentalista: o co chodzi z tymi OSami?

@stachu100, post #19

wlaśnie dali cene zaporową, bez możliwości kupna przez przeciętnego użytkownika
tym samym będzie mało programów i jezeli ktos nawet poniesie wydatek - to i tak bedzie przestawiał ikonki

informacja o sprzęcie - żadna - wstawki retro

jak inaczej to opisać? czy nie mogli zrobic karty - i jak ci sie spodoba a potrzebujesz wiecej to kupujesz komputer?

to nie ejst naciąganie na wspomnienia?
[wyróżniony] [#22] Re: Laik i retrosentymentalista: o co chodzi z tymi OSami?

@Zuzikofon, post #14

AMOS wymaga do działania kości OCS/ECS/AGA i PAULA
MorphOS i AmigaOS na post amigowych PPC, to jak Amiga z kartą GFX i SFX, bez układów OCS/ECS/AGA i PAULA.
Więc do AMOS'a albo musisz mieć komputer z tymi układami albo odpalić UAE.
[wyróżniony] [#23] Re: Laik i retrosentymentalista: o co chodzi z tymi OSami?

@Zuzikofon, post #18

Jeśli jesteś z okolic Warszawy to będzie dla Ciebie okazja zapoznać się z X1000 25 lutego. Poszukaj na PPA jest info na ten temat. Będziesz mógł oblukać , obmacać oraz podpytać :D. Do wyboru do koloru.
[#24] Re: Laik i retrosentymentalista: o co chodzi z tymi OSami?

@Zuzikofon, post #21

Zakładam, że każdy kto wie że co to jest "AmigaOne X1000" ma iloraz inteligencji wyższy od przeciętnej rośliny doniczkowej.
A jeżeli moje powyższe założenie jest prawdziwe, to taka osoba posługując się tylko li swoim intelektem może ocenić czy sprzęt wart jest swej ceny czy też nie.
Nikt nikogo do zakupu nie zmusza z pistoletem przystawionym do głowy.

I jeżeli ktoś nie wie co to jest "AmigaOne X1000" nie znaczy to od razu że jego kaktus ogra go w szachy. ;) Po prostu taka osoba Amigą nie jest zainteresowana w najmniejszym stopniu. Dotyczy to ok. 99,9% ludzkiej populacji.
[#25] Re: Laik i retrosentymentalista: o co chodzi z tymi OSami?

@stachu100, post #24

nie rob takiej dziwnej konstrukcji że jeżeli uważasz że jesteś inteligentny to powinieneś kupić X1000

zadałem pytania, czy podjęto najoczywistsze i sprawdzone kroki aby ten projekt nie upadł - i okazało się że nie

były setki (jak nie tysiące) projektów które upadły z powodu... braku oprogramowania
(dlatego jest w applu store, w androidzie a w symbianie była pupa i dlatego symbian upadł)

to że ktoś chce wyprodukować amigę i nie przewiduje wspomożenia tworzenia oprogramowania jak nawet zgodności wstecz - to dziwne i wygląda na błąd a w ostateczności na wyciąganie kasy na sentyment (chyba że są na tyle głupi aby wierzyć że jakoś samo ruszy)

nie wiem w czym trudność zrobić kartę do X1000 z kośćmi klasycznej amigi... wg mnie żaden
i to powinno być core tego komputera

emulator to sobie odpalę na pc-ie
[#26] Re: Laik i retrosentymentalista: o co chodzi z tymi OSami?

@Zuzikofon, post #25

nie rob takiej dziwnej konstrukcji że jeżeli uważasz że jesteś inteligentny to powinieneś kupić X1000

Nigdzie tak nie pisałem. Napisałem że każdy może ocenić czy warto kupić czy nie.
Przeczytaj proszę jeszcze raz ze zrozumieniem.
[#27] Re: Laik i retrosentymentalista: o co chodzi z tymi OSami?

@Zuzikofon, post #25

"nie wiem w czym trudność zrobić kartę do X1000 z kośćmi klasycznej amigi... wg mnie żaden"

- co za głupi wpis - skoro to nie problem to ZRÓB, a nie gadaj bzdury, chyba nie jest to takie proste, skoro 100x mądrzejszym od Ciebie(projekt NetAmi) idzie po gruzach to ... ech nie gadaj głupot i się nie ośmieszaj swoim brakiem inżynierskiej wiedzy.
[#28] Re: Laik i retrosentymentalista: o co chodzi z tymi OSami?

@Zuzikofon, post #21

Kupię od Ciebie te rozebraną A3000. Co ty na to? Jak raz będzie na pierwszą ratę za X1000
[wyróżniony] [#29] Re: Laik i retrosentymentalista: o co chodzi z tymi OSami?

@Zuzikofon, post #12

z drugiej strony włączając sie do dyskusji w waszym temacie lol powiem że tworzyliśmy Firing Squad, mamy 4 gierki na koncie, prosty arkusz kalkulacyjny, kilkanaście innych narzędzi i program (oraz sprzęt) do wymiany danych poprzez krótkofalówki

Tak sie zastanawiam do czego potrzebna Ci jest ta AmigaOne X1000?
Chcesz moze przeportowac czesc Waszych projektow?
Ps. Mozna te programy pobrac z sieci w wersji demo?
[#30] Re: Laik i retrosentymentalista: o co chodzi z tymi OSami?

@Leon, post #29

myślałem o przeniesieniu ze starej amigi jak i projektów z pc na wspólna platforme (realizuje też projekty dotyczące finansów - giełdy)

przyglądam się teraz X1000 od strony technicznej - dokładnie co w niej jest, ale na pierwszy rzut oka, to tylko platforma podobna do pc z wiekszą wydajnością w kierunku wieloprocesowości hmmmm

rozumiem że bierze mniej prądu, ale....

mam już dokumentacje procesora teraz wyciagnę dokumentacje z XMOSa i napisze o co chodzi

do Posylusa
jaka to jest trudność odtworzyć układy z oryginalnej amigi, skoro zostało to zrobione np. w minimigu na układach FPGA i nawet dokumentacja została upubliczniona?
następnym razem weź na wstrzymanie i nie zarzucaj co jest głupie a co nie

aaa
projekty mam na twardym z amigi i kopie na dyskietkach - odgrzebę i skończone upublicznie (ostatnio dotykałem 15 lat temu, albo i wiecej)

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2012 20:59:19 przez Zuzikofon
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem