[#151] Re: Już za jakiś czas... będzie można narzekać na brak MorphOS-a 3.1

@gx, post #149

widziales wyniki z GPU, sa poza mozliwosciami jakiegokolwiek CPU. Dzisiaj to AES jest na top, a SSE5/AVX ma nawet specjalne instrukcje, choc GPU mimo to rzadzi w podobnym zadaniu...

Distributed.net ma też projekt OGR-27. Jak na razie GPGPU są wobec tego (mającego wąskie, ale jednak, znaczenie naukowe, w przeciwieństwie do łamania RC-5) projektu bezradne. Choć muszę przyznać, że czterordzeniowy i5 @ 3,06 GHz jest w OGR-27 około 10 razy szybszy od G4 @ 1,0 GHz. Z drugiej strony, gdyby miał tę samą wydajność „z taktu zegara”, powinien być szybszy 12 razy .
[#152] Re: Już za jakiś czas... będzie można narzekać na brak MorphOS-a 3.1

@wali7, post #150

Tu chodzi o to, że kod intensywnie korzystający z SIMD działa znacznie lepiej na G4 niż na x86. A to już dowodzi znacznie lepszej wydajności Altiveca od SSE.


eee noo, ile razy mam powtarzac, ze w RC5-72 nie jest uzywane SSE, to na podstawie tego testu raczej nie mozna tego stwierdzic, prawda ?. SSE vs AltiVec to mozemy porownywac do siebie w jakis testach arytemtyki zmiennoprzecinkowej...
[#153] Re: Już za jakiś czas... będzie można narzekać na brak MorphOS-a 3.1

@gx, post #152

masz czas na takie pierdoły (odnośnie tego wątku i podobnych) to powtarzaj do bólu ;)

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2012 16:44:11 przez ede
[#154] Re: Już za jakiś czas... będzie można narzekać na brak MorphOS-a 3.1

@gx, post #152

ciekawe, bo ja przeglądnąłem pobieżnie źródła DNETC i jednak znalazłem, że jeśli procesor ma SSE, to wykonywany jest kod SSE....
[#155] Re: Już za jakiś czas... będzie można narzekać na brak MorphOS-a 3.1

@wali7, post #154

no to niezbyt dok. doczytales, nie mozna wykonac kodu na sse (np: sse2 w Pentium M) z powodu braku odpowiednich instrukcji, w sensie instrukcja AltiVec w instrukcje SSE tj. brak bezposredniego odpowiednika!!!, dok. to nie ma odpowiednika instrukcji vrlw (obrotu bitowego) i tutaj pies jest pogrzebany, a w RC5-72 jest jedna z tych raptem kilku najbardziej eksploatowanych instrukcji, malo spotykana poza RC5-72 w takiej ilosci...
[#156] Re: Już za jakiś czas... będzie można narzekać na brak MorphOS-a 3.1

@gx, post #155

z powodu braku odpowiednich instrukcji, w sensie instrukcja AltiVec w instrukcje SSE tj. brak bezposredniego odpowiednika!!!, dok. to nie ma odpowiednika instrukcji vrlw (obrotu bitowego)

No ale SSE i tak jest lepsze, niczym tanie wino, które jest dobre, bo jest dobre i tanie .
[#157] Re: Już za jakiś czas... będzie można narzekać na brak MorphOS-a 3.1

@krashan_, post #151

Krótko mówiąc, PowerPC to była obiecująca architektura, ale niedoceniona i przyćmiona tanimi x86. Czyli kolejna powtórka z rozrywki...

Pamiętam, że dopóki Apple supportowało w pełni PPC, były one znacznie szybsze od PIII i P4 clock per clock. Potem przestano się przejmować optymalizacją softu i z wersji na wersję soft działał coraz wolniej. Dziś PPC pod kontrolą OS X jest do bani, wszystko ślimaczy. Na G4/933 nawet youtube w 360px nie działa płynnie pomimo wszelkich Core Image i innych dupereli obsługiwanych przez grafikę...
[#158] Re: Już za jakiś czas... będzie można narzekać na brak MorphOS-a 3.1

@gx, post #148

Ty jestes zwykly manipulant. Po pierwsze, odpowiedz nie byla do Ciebie. Po drugie, wyrwales kilka slow ze zdania i calkowicie zmieniles wypowiedz, bo nic takiego nie stwierdzilem,


przecież pisząc do kogoś uprawiałeś demagogie stwierdzając co wg mnie jest wystarczająco wiarygodne, bo kim innim mógłby być ten "kolega", o którym tam pisałeś? ;)

dla mnie RC5-72 ...


przecież ten test pominąłem, a tam jest jeszcze test z Blendera, jak robiłeś nowszymi wersjami to mają wsparcie z GPU. Blender dla MOS i OS4 nie mają wsparcia z GPU.
[#159] Re: Już za jakiś czas... będzie można narzekać na brak MorphOS-a 3.1

@gx, post #155

mam wrażenie, że cały czas tylko o tym RC5 piszesz dla zmylenia, bo OGR-NG ma support dla SSE2

2.9104-510 new: x86: three OGR-NG SSE2 ASM cores from Craig Johnston (#4177)
[#160] Re: Już za jakiś czas... będzie można narzekać na brak MorphOS-a 3.1

@altcomputing, post #157

Pamiętam, że dopóki Apple supportowało w pełni PPC, były one znacznie szybsze od PIII i P4 clock per clock.


jakos tego znacznie nikt nie dostrzegal w normalnych programach i dlatego malo kto widzial potrzebe przeplacania :)
[#161] Re: Już za jakiś czas... będzie można narzekać na brak MorphOS-a 3.1

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #158

przecież pisząc do kogoś uprawiałeś demagogie


nie uzywaj slow ktorych znaczenia nie rozumiesz, a ciala w wiedzy nt. RC5-72 dales na calej linii

przecież ten test pominąłem, a tam jest jeszcze test z Blendera, jak robiłeś nowszymi wersjami to mają wsparcie z GPU. Blender dla MOS i OS4 nie mają wsparcia z GPU.


nie na sprzecie Pentium M z Radeonem x600. To byl rendering tylko CPU, wiec nie kombinuj juz, lepiej zapytaj :)
[#162] Re: Już za jakiś czas... będzie można narzekać na brak MorphOS-a 3.1

@krashan_, post #151

Jak na razie GPGPU są wobec tego (mającego wąskie, ale jednak, znaczenie naukowe, w przeciwieństwie do łamania RC-5) projektu bezradne.


jeszcze bezradne :). w nauce waskie, a poza nauka waziutkie ;).
[#163] Re: Już za jakiś czas... będzie można narzekać na brak MorphOS-a 3.1

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #159

mam wrażenie, że cały czas tylko o tym RC5 piszesz dla zmylenia, bo OGR-NG ma support dla SSE2


poszukaj czegos innego:), to tez kolejna malutenka procedurka operujaca na arytmetyce staloprzecinkowej itd... jak w RC5... z tym supportem sse2 to bez przesady.
[#164] Re: Już za jakiś czas... będzie można narzekać na brak MorphOS-a 3.1

@gx, post #149

a co ma GPGPU do wydajności procesorów, szczególnie w tamtym czasie?
[#165] Re: MorphOS a x86 - daremne żale

@recedent, post #1

A nie myśleliście by przenieść MorphOSa na którąś z Amig nowej generacji np. AmigaOne 500? Chyba nie jesteście aż tak biedni, że stać Was tylko na tanie przechodzone Maćki?

Da to wymierne korzyści:
1. Społeczność być może zostanie pogodzona,
2. Oprogramowanie będzie można łatwiej przenieść.
3. Za jedną opłatą za komputer będzie można mieć dwa systemy.

Przejście na x86 będzie oznaczało klęskę sprzętowej idei Amigi (czyli nie jest "klonem", ma wyspecjalizowane modele komputerów), poza tym wstyd pokazać się z tym na kolejnym Intel Outside (to w ramach dowcipu).

Zatem trzymajmy się troszkę na uboczu jak "outsiderzy", korzystajmy z awangardowych procesorów typu PA-Semi bądź PowerPC G4, tylko w ten sposób Amiga może przetrwać. Przejście na x86 to zrównanie z Amiga Inc. bądź Commodore USA. Zniknie to w gąszczu pecetów z wiodącymi systemami.

Zauważyłem też, że Amigowcy z AmigaOS są ludźmi szczęśliwymi, zaś Amigowcy z MorphOS ciągle narzekają. Dołączcie do Nas - Amigowców z AmigaOS, podzielcie się MorphOSem na Amigach, może wtedy będziecie również szczęśliwi.

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2012 01:32:13 przez Robert-Minimat-Szacki
[#166] Re: MorphOS a x86 - daremne żale

@Robert-Minimat-Szacki, post #165

Chyba nie jesteście aż tak biedni, że stać Was tylko na tanie przechodzone Maćki?

Masz takiego "taniego przechodzonego" Maka, czy nawet na niego Ciebie nie stać? Bo widzisz, wersję demo MorphOSa możesz sobie odpalić, i jak Ci nie podejdzie, to tego taniego przechodzonego Maka możesz sprzedać dalej.... Co o tym myślisz? :)
[#167] Re: MorphOS a x86 - daremne żale

@Robert-Minimat-Szacki, post #165

Zdecydowanie wolę "taniego, przechodzonego Maćka" z G4 1.66 GHz, niż "Amigę nowej generacji" z 4x wolniejszym procesorem za 4x wyższą cenę. Co do tego, czy jesteśmy zbyt biedni... jest takie znane powiedzenie "oszczędzają bogaci, i NAM się opłaci" :)
Morphos on Apple - Power without the Price ;)
[#168] Re: MorphOS a x86 - daremne żale

@Robert-Minimat-Szacki, post #165

A nie myśleliście by przenieść MorphOSa na którąś z Amig nowej generacji np. AmigaOne 500? Chyba nie jesteście aż tak biedni, że stać Was tylko na tanie przechodzone Maćki?

Sam port na X500 i X1000 byłby miłą sprawą bo skończyło by się pitolenie o MOSie jako systemie na maki ze śmietnika jednak na tym by się pewnie użyteczność tego portu skończyła. Znaczy się na pewno X1000 byłby dobrą platformą bo mimo że PA6T nie okazał się najwydajniejszy to jednak jest wydajny jeśli chodzi o PowerPC. Jednak Sam460 napędzający X500 nie jest już w tak dobrej sytuacji bo nawet nie ma wydajności na odpowiednim poziomie aby ktokolwiek chciał używać takiej płyty zamiast pierwszego lepszego maka...

Przejście na x86 będzie oznaczało klęskę sprzętowej idei Amigi (czyli nie jest "klonem", ma wyspecjalizowane modele komputerów), poza tym wstyd pokazać się z tym na kolejnym Intel Outside (to w ramach dowcipu).

Z technicznego architektonicznego punktu widzenia te wyspecjalizowane modele komputerów zbyt wiele się od PC nie różnią Inny jest procesor i bootloader, reszta to praktycznie dokładnie taka sama topologia i te same szyny systemowe używane w PC...

Przejście na x86 to zrównanie z Amiga Inc. bądź Commodore USA. Zniknie to w gąszczu pecetów z wiodącymi systemami.
ten argument jest akurat bez sensu. AROS/MOS/AOS4 nie konkurują nawet z Linuxem a co dopiero z "wiodącymi systemami". Są to systemy hobbystyczne które nawet nie mają ochrony pamięci i SMT. Jedyny powód aby nie robić portu na PC bo są to PC z x86. Gdyby wiodącą platformą było teraz np. ARM to nic by nie stało na przeszkodzie bo środowisko amigowe nie robiło nigdy imprez "ARM Outside" i nie nabuzowywało się tyle lat przeciw tej architekturze jak przeciwko X86

Zauważyłem też, że Amigowcy z AmigaOS są ludźmi szczęśliwymi, zaś Amigowcy z MorphOS ciągle narzekają. Dołączcie do Nas - Amigowców z AmigaOS, podzielcie się MorphOSem na Amigach, może wtedy będziecie również szczęśliwi.
jeśli już to jakoś fanboye MOSa się mniej denerwują komentarzami przeciwnej strony o "makach ze śmietnika" niż fanboye AOS4 komentarzami MOSistów na temat ceny, wydajności i sterowników X500/X1000 splat
[#169] Re: MorphOS a x86 - daremne żale

@XoR, post #168

Sam port na X500 i X1000 byłby miłą sprawą bo skończyło by się pitolenie o MOSie jako systemie na maki ze śmietnika jednak na tym by się pewnie użyteczność tego portu skończyła. Znaczy się na pewno X1000 byłby dobrą platformą bo mimo że PA6T nie okazał się najwydajniejszy to jednak jest wydajny jeśli chodzi o PowerPC. Jednak Sam460 napędzający X500 nie jest już w tak dobrej sytuacji bo nawet nie ma wydajności na odpowiednim poziomie aby ktokolwiek chciał używać takiej płyty zamiast pierwszego lepszego maka...

Tak, efekt takiego portu byłby głównie propagandowy, tak jak piszesz. Co do jakości platformy, to Sam 460 też byłaby nie najgorsza, w końcu skoro powstał MorphOS na Efikę... Problem jest tylko ze stosunkiem ceny Samanty do jej osiągów. Ponieważ nawet Power Mac za 300 zł wydajnościowo Samanthę przebija, sama "magia zapachu świeżego plastiku" może nie wystarczyć i port okazałby się ekonomicznie nieuzasadniony.
[#170] Re: MorphOS a x86 - daremne żale

@krashan_, post #169

Ale czemu się o to martwisz, przecież rzesza chętnych jest. Kupują 4x droższe komputery 4x mniejszej wydajności z pewnością połakomiliby się na alternatywny system. Gdyby 1/4 użytkowników się skusiła , liczba zarejestrowanych kluczy pewnie podwoiła by się.
[#171] Re: MorphOS a x86 - daremne żale

@pawelini, post #170

A ja wolał bym, jakby Amiga OS4 została przepisana na Maćki. Uważam, że to by była super sprawa. Chętnie dokupił bym sobie taki system jako uzupełnienie MorphOSa. Ale ani Amigi X1000 ani X500 z ceny, które są proponowane zdecydowanie nie kupię. Bo te dwa komputery to wyglądają i działają tak, jak formuła I z silnikiem od syrenki.
[#172] Re: MorphOS a x86 - daremne żale

@pawelini, post #170

Jestes pewny by sie podwoila? Ja obstawiam ze bylo by max 20-60 rejestracji.
Taka liczba nie jest warta przepisywania oesa na sam, x1000 etc.
lepiej sobie do samanty dokupic maka za 100zl , do tego mosa.
Koszt tanszy a zabawa lepsza.
[#173] Re: MorphOS a x86 - daremne żale

@Robert-Minimat-Szacki, post #165

Czemu nazywasz ludzi uzywajacych mosa biednymi?

1. "Być może zamieniłbym na z pewnością" :) chyba to małe słowo, zreszta z ludzmi to jestem pogodzony nie lubie AmigaInc, chyba Mi wolno?
2. Z ktorej platformy na ktora? jaki ostatni soft wyszedl na mosa od developera os4? chocby port? (pomijam FPSE bo ten koles od jakiegos czasu supportuje wszystkie amiplatformy)
3. Za jedna oplata mam MorphOS'a, MacOS'a, Linuxa, wszystkie, ktore dobrze wykorzystuja ten sprzet. Nie chce kupowac grzejnika wiedzac ze grzeje w 10%.

To ze ktos jezdzi teraz BMW X5 nie znaczy ze ja tez musze bo mam kase. Ja np wole sobie kupic 12 letnia toyote a za kupic mase softu:)
I skad Ty wiesz ze jestem nieszczesliwy? Masz szklana kule? widzisz co robie w domu?
[#174] Re: MorphOS a x86 - daremne żale

@Robert-Minimat-Szacki, post #165

Wiesz, ludzie często mylą realizm z pesymizmem. Mi wmawiają, że jestem pesymistą (w większości), choć ostatnio zaczęło do nich docierać, że jestem realistą, myślę, że Ty też masz szansę dostrzec w nas realistów. No dobra ja w kwestii amisystemów jestem marzycielem .
Samo wydanie dwóch konkurujących systemów na jednym sprzęcie, raczej zaogniłoby spory (patrz sytuację po wyjściu AOS-a 4.x na Pegasosa), bo ludzie znów zaczęliby porównywać itd.
Jedyną szansą na zjednoczenie środowiska i łatwiejsze pisanie/portowanie oprogramowania jest stworzenie jednego nowego, wspólnego systemu. Sam oceń na ile taki pomysł jest realny? (No ja myślę, że na jakieś 20 mln $, wtedy może kupisz oba systemy i teamy będą współpracować)
I wtedy wszyscy będą szczęśliwi.

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2012 16:12:30 przez Ender
[#175] Re: MorphOS a x86 - daremne żale

@stefkos, post #173

Czemu tak nas nazywa..., a no bo był jeden taki, co stwierdził, że mosiści to niezaradni życiowo ludzie, których nie stać na AOX1000 i strasznie zazdroszczą tym co ją kupują i stać ich tylko na złom. Tak to leciało (mniej więcej).
[#176] Re: MorphOS a x86 - daremne żale

@Ender, post #175

jak dla mnie, to niezaradny życiowo to taki ktoś, komu można sprzedać byle co za kosmiczne pieniądze a i tak będzie piał z zachwytu....
pamiętacie ten żart opowiadany w Desperado o barmanie który został osikany przez gościa i się jeszcze z tego cieszył?
[#177] Re: MorphOS a x86 - daremne żale

@Robert-Minimat-Szacki, post #165

Przejście na x86 będzie oznaczało klęskę sprzętowej idei Amigi


zalezy na jakie x86, bo na 386 to na pewno :)
[#178] Re: MorphOS a x86 - daremne żale

@gx, post #177

Podbijasz temat, żeby nie przepadł?
[#179] Re: Już za jakiś czas... będzie można narzekać na brak MorphOS-a 3.1

@gx, post #161

nie uzywaj slow ...


przykro mi, ale z mojej strony tak to wyglada.
[#180] Re: MorphOS a x86 - daremne żale

@wali7, post #176

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem