[#1] Czemu klasyk jest szybszy i lepiej oprogramowany od reszty świata
Tu chyba bardziej ta dyskusja pasuje...
[#2] Wywiad z Trevorem
Czyli motorola plus układy specjalizowane tylko nie na lata 90

Jaka motorola ?, jakie układy specjalizowane ? , kto dzisiaj bawi się w takie coś ? .
Popatrz sobie na Sony czy Micorosoft, nie wymyślają swoich rozwiązań, tylko zlecają to firmom, które mają w tym doświadczenie .

Silą amigi zawsze było połączenie wszystkich części procesora plus chipsetów

W latach 80-tych i może na początku 90-tych tak było, potem już nie opłacało się wymyślać "koła na nowo", taniej i szybciej było wykorzystać to co jest na rynku .

bo power pc nie przyspieszało amigowych programów czy gier

Niezłe :) . Oczywiście, progrmay, które nie miały swojej wersji PPC nic z tego procesora nie miały, jednak, to co korzystało z PPC, wtedy nawet 060-66MHz wyglądało jak niepoełnosprawny żółw przy PPC :) . Porównaj sobie np. Quake I na 060 i na PPC ?:)

Dla mnie NG to naturalny rozwój Amigowej ideii, jest szybszy sprzęt, nowoczesny, jest nowy system i wszystko działa jak należy :)
[#3] Wywiad z Trevorem

@trOLLO, post #2

Oczywiście, progrmay, które nie miały swojej wersji PPC nic z tego procesora nie miały

PageStream4 nie był napisany pod PowerPC, a odpalony na PowerPC G4 był kilkakrotnie szybszy niż na 68060/50. Człowiek miał wrażenie, że ten program całe swoje życie czekał na G4. szeroki uśmiech Przewaga G4 nad 060 jest tak kolosalna, że nawet emulacja wymiata. A ja ciągle mówię tylko o starusieńkim Pegasosiku.

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2017 09:38:20 przez MDW
[#4] Wywiad z Trevorem

@trOLLO, post #2

Dla mnie NG to naturalny rozwój Amigowej ideii, jest szybszy sprzęt, nowoczesny, jest nowy system i wszystko działa jak należy :)

Być może jest szybszy, nowoczesny. Ale z tym "wszystko działa jak należy" bym się nie zgodził. Nie wiem na jakim Ty sprzęcie NG działasz, ale ja używałem pożyczonego Sama440ep, nawet go programowałem i mam mieszane uczucia. Nie będę się tu powtarzał bo pisałem o tym wielokrotnie.

Nie bawi mnie benchmarkowanie Quake II. Nie stać mnie na szybki sprzęt z AmigaOS4.1.

Być może bawienie się w MorphOSa jest mniej bolesne dla kieszeni.

Jeśli 060/50MHz to "niepełnosprawny żółw" w kontekście wydajności sprzętu, to PPC jest niepełnosprawny w kontekście oprogramowania (mam na myśli natywne programy).

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2017 09:44:01 przez Hexmage960
[#5] Wywiad z Trevorem

@MDW, post #3

PageStream4 nie był napisany pod PowerPC, a odpalony na PowerPC G4 był kilkakrotnie szybszy niż na 68060/50

A to tak :), Ja raczej odnosiłem się do A1200/A4000 z kartą PPC. Na MorphOS-ie z PPC G4 w zasadzie cały soft, którego używałem na A1200 z 040 i GFX działa nieporównywalnie szybciej niż na Mosie niż na Amidze :)
[#6] Wywiad z Trevorem

@Hexmage960, post #4

Być może jest szybszy, nowoczesny. Ale z tym "wszystko działa jak należy" bym się nie zgodził.

Na morphosie używam, PersonalPaint 7 , który zainstalowałem z płyty cd z Magazynu Amiga.
Używam Wordworth 7 od czasu do czasu :) , gram w Exodus , który kupiłem daaaawno temu jeszcze w Eurece. Uruchamiam SongPlayer, ten sam, który miałem na swojej A1200, i nie zauważyłem najnmniejszych problemów z działaniem :D

Być może bawienie się w MorphOSa jest mniej bolesne dla kieszeni.


Zakup Powerbooka G4 1.5GHz, wliczając w to RAM 1 GB, dysk SSD 120GB M.2 , przelotkę M.2 IDE oraz licencję MorphOS-a, wyszedł mnie dużo taniej niż obecnie kosztuje nowa karta ACA 030-040MHz :)

Jeśli 060/50MHz to "niepełnosprawny żółw" w kontekście wydajności sprzętu, to PPC jest niepełnosprawny w kontekście oprogramowania (mam na myśli natywne programy).

Nie narzekam :) . Programy z A1200, latają , a natywny soft dla MorphOS-a, no cóż, filmy obejrze, www obejrze ( ten post pisany jest z Powerbooka z Mosem :) ) , zdjęcia zgram z aparatu i przerobie w razie czego, a i jakieś gry odpale ( np. Open Transport Tycoon :) ). Więc źle nie jest ;) .
[#7] Wywiad z Trevorem

@trOLLO, post #6

No to rzeczywiście, sytuacja dużo lepsza, niż mi się wydawało. Może mam za mało doświadczenia, albo ten Sam440ep i AmigaOS4.1 wypada trochę gorzej niż Powerbook i MorphOS.
[#8] Wywiad z Trevorem

@MDW, post #3

Program napisany nie może działać szybciej na karcie power pc,dlatego na kartach były 2 procesory ;),co bylo głupota ;),nikt mi nie powie ze w dzisiejszych czasach jak się ma kasę to nie można np wykupić licencji na motorole i stworzyć procesor na dzisiejsze czasy,jak już wcześniej pisałem w każdej karcie graficzne jest układ specjalizowany tak samo w dzwiekowej itd,każdy amigowiec wie czym jest amiga i z czym to się je,dziwne ze tych prostych oczywistości nie zna Trevor,rozumie ng owcow którzy wybulili dużą kasę(a do tego jeszcze amigowcy się z nich nabijają) za komputer który po pierwsze nie jest tyle wart,nie jest żadną amiga nowej generacji,a nawet nie posiada podstawowego oprogramowania itd itp.Amiga to jest sposób myślenia,inny od mainstreamowego,pomimo ze amiga od ponad 20 lat nie jest produkowana to wciąż żyje,i jest używana pomimo malkontenctwa garstki użytkownik komputera ng.żeby amiga odżyła jaka platforma sprzętowa muszą przyjść osoby które rozumieją czym jest amiga i jej filozofie,musiał by się pojawić taki Jobs w świecie amigowym.Wiec dopóki nie pojawi sie taka osba,pozostają nam tylko spory i kłótnie co jest dobre,bo amiga wciąż żyje.
[#9] Wywiad z Trevorem

@SzaryWilk, post #8

nikt mi nie powie ze w dzisiejszych czasach jak się ma kasę to nie można np wykupić licencji na motorole i stworzyć procesor na dzisiejsze czasy
Można, ale z takiej kasy, jaka jest na to potrzebna, to nawet Trevor nie jest w stanie wyskoczyć.
[#10] Wywiad z Trevorem

@Krashan, post #9

No i w tym jest cały problem ;).
[#11] Wywiad z Trevorem

@SzaryWilk, post #8

Program napisany nie może działać szybciej na karcie power pc,dlatego na kartach były 2 procesory ;),co bylo głupota ;)


Nie tyle było głupotą, co było wymuszone problemami ze współpracą między P5 i A.INC... (czy wtedy jeszcze A.DE było). Pierwsze prototypy pokazywane były tylko z kartą PPC, ale nie działały zbyt dobrze, ze względu na problem współpracy z systemem. To Dopracowano właśnie w Morphosie, ale to długo później, bo trzeba było napisac wszystko od 0.
[#12] Wywiad z Trevorem

@KaczusNG, post #11

A co najważniejsze marka amiga miała pecha to raz.a 2 kolejni właściciele nie mieli pomysł na przyszłość amigi zabrakło takiego człowieka jak Miner.
[#13] Wywiad z Trevorem

@SzaryWilk, post #12

Był pomysł na przyszłość, tylko ciupkę nie pasuje do lansowanej przez Ciebie teorii "68k plus chipy".
[#14] Wywiad z Trevorem

@SzaryWilk, post #8

Trevor,rozumie ng owcow którzy wybulili dużą kasę(a do tego jeszcze amigowcy się z nich nabijają) za komputer który po pierwsze nie jest tyle wart,nie jest żadną amiga nowej generacji,a nawet nie posiada podstawowego oprogramowania itd itp.


Trevor najwyraźniej jest świadom mechanizmu, który w psychologii nosi nazwę "prawa zaangażowania i konsekwencji".

Kto z "NG'owców" z "czerwonego" kręgu będzie miał odwagę przyznać się publicznie, że "kicha, wybuliłem tysiące euro na sprzęt o wydajności nieznacznie przewyższającej RaspberryPi 3, a na którym współczesną przeglądarkę lub współczesny edytor można uruchomić co najwyżej tylko pod systemem linuksowym PowerPC".

Przecież od Raspberry różni to się tylko tym, że ową przeglądarkę bądź edytor "napędza" architektura ppc zamiast armhf.
[#15] Wywiad z Trevorem

@niebuszewo, post #14

WOW. Założyłeś konto żeby taki wnikliwy osąd przedstawić? W sumie to mogłeś do telefonu porównać, bo lepsze niż Malinka3. Ja widzę pozytyw tej nagonki na NG, wbrew pozorom userzy różnych systemów zbliżą się do siebie.
[#16] Wywiad z Trevorem

@KM, post #15

"Ja widzę pozytyw tej nagonki na NG"

Znaczy, ze tak naprawde nic nie widzisz, bo nagonki na NG zadnej nie bylo.

Byla za to nagonka na "kupowanie NG", bo to mialo byc trendi i dżezi , ktora zakonczyla sie fiaskiem z powodu kosmicznych cen co przelozylo sie na minimalne zainteresowanie... ot caly problem dzisiejszego ami-swiatka. ok, racja ok, racja
[#17] Wywiad z Trevorem

@selur, post #16

Z całym szacunkiem problem ceny sprzętu to był tylko jeden z problemów jaki mieli oponenci. Przeczytaj z uwagą wszystko co ostatnio powiedziano na temat NG na tym forum.
[#18] Wywiad z Trevorem

@KM, post #17

Grupa glownych wizjonerow NG, tak naprawde nie miala zadnej wizji poza chyba jedna - zarobianie kasy na czym sie da pod szyldem "nowa Amiga".

Bo nie da sie przekonac ludzi do przesiadki na cokolwiek, produkujac sam hardware kompletnie bez softu.
Nie dogadali sie z programistami, bo im widocznie mocno na tym nie zalezalo.
Stad taka sytuacja, ze jeszcze nie powstalo oprogramowanie na jedna "nowoczesna" architekture a juz projektowana nastepna.

Golym okiem widac tu kompletny bezsens tego srodowiska ale fanatyk NG tego nie zobaczy, bo jest, byl i bedzie slepy.

To nie klasykowcy ubili NG, to NG samo upadlo prowadzac taka polityke a nie inna.
NG mialo pokazac droge rozwoju a pokazalo jedynie glupote i brak pomyslu na owy rozwoj.


Jedyne czego mozna pogratulowac zwolennikom NG, to optymizmu i cierpliwosci w trwaniu w wierze, ze kiedys... za pare lat...

Wiara czyni cuda ale w 21 wieku, procz wiary jak widac, czlowiek potrzebuje tez rzeczy namacalnych.
[#19] Wywiad z Trevorem

@selur, post #18

Szczególnie oprogramowania i znowu moja amiga 600 bije NG ;) na głowę jeśli chodzi o oprogramowanie ;). No ale co ja tam wiem przecież jestem tylko Amigowcem ;).
[#20] Wywiad z Trevorem

@SzaryWilk, post #19

Szczególnie oprogramowania i znowu moja amiga 600 bije NG ;) na głowę jeśli chodzi o oprogramowanie ;).

Taaa... szczególnie w renderowaniu 3D (np: Lightwave) oraz przeglądanie netu (OWB) i tak będziesz pierdzielić trzy po trzy. Już nie pytam czy używałeś jakiegokolwiek NG bo widzę, że znasz tylko z obrazków.

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2017 19:30:51 przez RadziN
[#21] Wywiad z Trevorem

@RadziN, post #20

z ta różnicą ze amigę NG na obrazku jest więcej korzyści.
[#22] Wywiad z Trevorem

@RadziN, post #20

To moze kolega pokaze nam wszystkim, ile tych renderow powstalo na klasyku a ile na wspanialym NG?
[#23] Wywiad z Trevorem

@SzaryWilk, post #19

Szczególnie oprogramowania i znowu moja amiga 600 bije NG ;)


Skoro rzucasz takie spostrzeżenia to ja powiem: "sprawdzam". Wymień, powiedzmy, 10 programów których najczęściej używasz na swojej A600.
[#24] Wywiad z Trevorem

@selur, post #22

Ale to są rzeczy na mój własny użytek i mogę z tego dobrodziejstwa korzystać na NG i mam to szybciej niż na klasyku, więc w czym jest problem? Na OWB mam www/pocztę, a jak chcę zobaczyć jakieś nowe demo to mam na tyle cpu ze emulacja daje rade. Więc bredzenie, że na A600 ma się więcej softu to bzdura, bo mam dostęp do sporej bazy oprogramowania i mam ten sam look&feel jak na klasyku.
[#25] Wywiad z Trevorem

@recedent, post #23

Ja bym natomiast sugerował powrót do tematu, przeniesienie osobnego wątku do osobnego wątku albo jego zamknięcie.
[#26] Wywiad z Trevorem

@recedent, post #13

Tylko ten pomysł był kiedyś gdy była jakaś nadzieja. Teraz jedyną nadzieją jest powrót do przeszłości czyli 68k Chipy i RTGok, racja

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2017 20:30:21 przez TechNineWonder
[#27] Wywiad z Trevorem

@MDW, post #3

Ale co to znaczy wymiata max co możesz wyciągnąć na PPC to 86Mipsów i to przy CPU taktowanym w GHz.

Na Vampire V2 w SysInfo jest 110 Mipsów przy 78Mhz. Ktoś zaraz pomyśli a co z FPU w Vampire a ja zapytam co z FPU w E-UAE jest tam w ogóle to z 060 czy może 882:)
[#28] Re: Czemu klasyk jest szybszy i lepiej oprogramowany niż reszta świata

@TechNineWonder, post #27

Weź, brateńku odpal na tym überVampirze LAME, wykręć coś filtrami w ImageFX, obejrzyj film pod Mplayerem w wersji 68k, puść średnio skomplikowany render pod LightWave, na koniec zapuść benchmark Kraken pod NetSurfem, a potem ja zrobię to samo pod NG, porównamy wyniki i zadumamy się nad MIPSami.

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2017 21:05:33 przez recedent
[#29] Re: Wywiad z Trevorem

@recedent, post #23

To może ja zarzucę tytułami programów użytkowych, narzędziowych bądź pakietów, których używam na co dzień w kolejności częstości używania:

1. CygnusED
2. Dillon's Integrated C Environment (DICE)
3. AmigaShell
4. DeliTracker
5. Deluxe Paint V
6. PhxAss
7. Organiser
8. MultiView
9. AMOS Professional
10. Asm-One

Na systemie NG w większości musiałbym posiłkować się E-UAE, zatem w moim przypadku przesiadka na NG nic by nie wniosła.

Poza tym zazwyczaj używam również pełno różnych programów PD z 1000 dyskietek Freda Fisha oraz innych zbiorów. Ostatnio na bieżąco ich nie używałem, ale mogę podać nazwy programów (oraz gier), z którymi miałem styczność i które podobają mi się najbardziej:

1. NCode
2. SnoopDOS
3. Snoopy
4. GadToolsBox
5. Adventure Definition Language (ADL), AdvSys i Haktar
6. OctaMED
7. Mech Fight, Wanderer i Hack (gry)
8. DiskSalv
9. AmiTCP
10. Amiga E
11. GloomED
12. Alien Breed 3D II Editors

Oczywiście jest to zaledwie ułamek wszystkich interesujących programów z tych zbiorów, których są tysiące.
[#30] Re: Czemu klasyk jest szybszy i lepiej oprogramowany niż reszta świata

@recedent, post #28

Tylko pod NG na E-UAE to będziesz robił? To chyba zablokujesz przyciski w myszce piętą aby powstrzymać GURU

Nowa Teoria NG Soft nie rozwijany od Lat z wiekiem jest coraz szybszy.

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2017 21:14:25 przez TechNineWonder
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem