[#31] Re: Wywiad z Trevorem

@Hexmage960, post #29

Nie sądzę, żebyś w przypadku Cygnusa, AmigaShell (choć w system wbudowany jest lepszy shell), Organizera, czy Multiview (też wbudowany w wystem) musiał się posługiwać jakąkolwiek emulacją. Co do pakietów deweloperskich - na MorphOSa masz natywnie Scribble, śmiem twierdzić że oferujący nieco więcej od tego w czym dłubiesz. Delitracker po pewnych zabiegach działa pod MorphOSem. DPaint ma problemy, ale i tak od lat korzystam z Personala.

Co do "pchełek" - jeśli chcesz mogę popróbować je uruchomić. Poza AmiTCP (bo niby po co, skoro mam wbudowany w system stos TCP) i SnoopDOS/Snoopy (bo mam wbudowany w system Snoopium).
[#32] Re: Wywiad z Trevorem

@recedent, post #31

Rzeczywiście wiele rzeczy ma swoje odpowiedniki na MorphOSie.

Jednakże zapomniałem dodać dosyć istotną rzecz. Ja na Amidze głównie programuję oraz bardzo często czytam dokumentację. Zaglądam do dokumentacji praktycznie co chwilę podczas pracy.

Czytanie dokumentacji trudno nazwać używaniem jakichś programów (używam przeglądarki AmigaGuide do tego, np. MultiView).

W każdym razie w ROM Kernel Reference Manual i Native Developer Kit (NDK) znajdę pełną dokumentację do systemu Amigi w wersji 3.1, jak i hardware Amigi oraz multum przykładów, pomocniczych programów (Enforcer) itd.

Programowanie pod MorphOSem to zupełnie inna para kaloszy. Tutaj trzeba zapewne zaznajomić się z pisaniem pod MUI, AHI, SDL itp. Zatem programy pod system MorphOS pisze się inaczej. Nawet te w C.

Ja chcę, by moje programy/gry działały prawidłowo na Amidze z systemem OS3.1 oraz AGA. Jest to target dosyć liczny, bo A1200 to najpopularniejsza platforma.

Poza tym dość istotną rolę w mojej pracy odgrywa Asembler oraz - ostatnio nawet AMOS.

Przejście na MOSa wiązałoby się z porzuceniem całej filozofii pracy, którą obecnie praktykuję.

Taki Deluxe Paint V jest też dla mnie bardzo istotny, bo z wypiekami na twarzy uczę się ostatnio rysowania w nim czytając obszerną dokumentację, którą nabyłem z oryginalnym programem.

NG (w tym MorphOS) na pewno oferuje wiele unikalnych rzeczy, ale z mojego doświadczenia nie jest tak różowo - w przypadku AmigaOS4.1 wadą jest niestabilność programów. Ze świecą szukać naprawdę solidnych i szybkich programów pod ten system.

No cóż, ludzie pozapominali jak używać Enforcera.

Dla mnie praca na AmigaOS4 jest zatem dość męcząca pomijając to, że do wbicia gwoździa potrzebuję tylko młotka, więc starczy AmigaOS3.1.
[#33] Re: Wywiad z Trevorem

@TechNineWonder, post #27

Właśnie wyszedł w praniu Twój brak wiedzy na temat NG. Zarówno AmigaOS4x (Petunia) jak i MorphOS (Trance) mają wewnętrzną emulacje 68k która wykręca "nieco" więcej niż 86MIPS w E-Uae JIT czy 110MIPS w Vampire. Soft zrobiony pod system działa znacznie sprawniej i szybciej niż na jakimkolwiek klasyku.

Oczywiście że E-Uae ma obsługę koprocesora, dzięki niemu oglądam sobie dość często np. produkcje The Black Lotus - Starstuck czy Rift są absolutnie płynne. A u Ciebie co tam?
[#34] Re: Wywiad z Trevorem

@waldiamiga, post #33

No właśnie to jest rozumowanie NG. To że rozkazy procesora 68k są rozumiane prze PPC nie ma nic do rzeczy.


Bo chodzi oto aby odpalić UAE i zemulgować Amige a nie używać samego CPU. Sam procesor to nie cała Amiga.

A to że UAE obsługuje FPU to też wiem:) Tylko czy to FPU jest 100% versu 060:)

Soft zrobiony pod System działa szybciej normalnie jak Mantra.


Nie ma więcej niż 86 Mipsów bo chodzi o emulacje całej Amigi a nie o rozkazy dla CPU.

Do tego jeśli nad E-UAE przestano pracować maiło 90 kilka % zgodności to zbiegiem lat jej nie zyskało chociaż przybyło GHz.

A co ma być u mnie? Rozumie że ciężko się z tym pogodzić że E-UAE na PPC to nie jest mocna strona NG.

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2017 22:16:18 przez TechNineWonder
[#35] Re: Wywiad z Trevorem

@TechNineWonder, post #34

Czekaj, chodzi o emulację Amigi? OK, to odpal E-UAE na Vampirze, a ja odpalę E-UAE na NG, zobaczymy który pójdzie szybciej. Że bez sensu? Ależ oczywiście, że tak. Ale porównanie możemy zrobić.
[#36] Re: Wywiad z Trevorem

@recedent, post #35

Co? Przecież Ty nie masz Amigi i dla tego ją Emulujeszok, racja Ja mam dlatego nie muszę odpalać UAE na Amidze.

Ale spoko mogę tak zrobić Tylko Ty odpal MorphOS odpal UAE a pod nim jeszcze raz UAE i wtedy będzie sprawiedliwe. Tylko jest mały problem zobaczysz GURU i tyle co do UAE na PPC.

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2017 22:13:31 przez TechNineWonder
[#37] Re: Wywiad z Trevorem

@waldiamiga, post #33

Nie znudziło się Wam wszystkim jeszcze to dziesięcioletnie szarpanie co lepsze- czerwone, niebieskie czy jak mech zielone (tak mi się do starego klasyka przypisało)? Inne systemy, inny sprzęt, inny target, inna filozofia. Porównywanie Ferrari Italli do Testarossy, czy nawet, żeby lepiej zobrazować różnice a oddać "superowość" Jaguara XJ220? Klasyk zdechł, choć żyje, NG jest NG, choć bezużyteczne w porównaniu z Windowsami czy MacOSami. To jest hobby, zabawa, dla jednych bardziej, dla innych mniej poważna, ale dyskusja o tym w kategoriach walorów użytkowych z walką na noże w tle jest... żenująca? Dajcie już chopy spokój, wspierajcie tą świetną zabawę i kawał historii jaką jest Amiga, zamiast obrzucać się tu błotem i udowadniać kto ma dłuższe... z systemem obeznanie.
[#38] Re: Wywiad z Trevorem

@TechNineWonder, post #36

Nie pamiętam, kiedy ostatnio musiałem używać UAE do czegokolwiek poza Superfrogiem. Ale rozumiem, że jak sprawiedliwe warunki nie pasują to nagle MIPSy wyparowały :)
[#39] Re: Wywiad z Trevorem

@Hexmage960, post #32

Poza tym dość istotną rolę w mojej pracy odgrywa Asembler oraz - ostatnio nawet AMOS.


Taki Deluxe Paint V jest też dla mnie bardzo istotny


Bawię się AMOSem i DPaintemV pod MorphOSem, oczywiście na E-UAE.
Czyli można.

A jeśli chcę coś zrobić tak żeby działało na A500, to robiąc to na A1200 nie będę miał pewności jak to będzie działać na A500, tak samo jak robiąc na EUAE. Trzeba mieć dostęp do A500 żeby przetestować.
[#40] Re: Wywiad z Trevorem

@recedent, post #38

Jakie sprawiedliwie? Napiszę jeszcze raz Ja mam Amigę Ty masz Mac-a i aby mieć Amigę musisz ją emulować Ja nieok, racjaok, racja


Wkleję jeszcze Mantre

Soft zrobiony pod System działa szybciej, Soft zrobiony pod System działa szybciej, Soft zrobiony pod System działa szybciej

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2017 22:25:20 przez TechNineWonder
[#41] Re: Wywiad z Trevorem

@agrajek, post #39

Bawię się AMOSem i DPaintemV pod MorphOSem, oczywiście na E-UAE.
Czyli można.

A, że zapytam przewrotnie. Czy w swojej maszynie z MorphOSem masz stację dyskietek? Bo nie wiem gdzie ja bym włożył te 4 oryginalne dyskietki, które dostałem wraz z programem.

Bardziej serio, to używanie programów użytkowych na maszynie wirtualnej, którą niewątpliwie jest E-UAE dla mnie nie należy do wygodnych. Trzeba emulator konfigurować, dodawać foldery współdzielone itd.

Na Amidze wkładam dyskietkę, albo zapisuję bezpośrednio na HDD. Wygoda użytkowania prawdziwego sprzętu kontra emulator jest dla mnie bardzo istotna. Nie trzeba kombinować.

A jeśli chcę coś zrobić tak żeby działało na A500, to robiąc to na A1200 nie będę miał pewności jak to będzie działać na A500, tak samo jak robiąc na EUAE. Trzeba mieć dostęp do A500 żeby przetestować.

Niezupełnie, dzięki dokumentacji wiem czy mój program zadziała pod Amiga OS1.3/2.0 i OCS/ECS.

Poza tym może nie wiesz, ale w Amidze 1200 możesz ustawić sobie Chipset jaki chcesz: OCS, ECS lub AGA. Możesz też wyłączyć Cache procesora. Wszystko w boot-menu.

A następnie testować na takiej konfiguracji.
[#42] Re: Wywiad z Trevorem

@TechNineWonder, post #40

... a przeciez to nie ważne że dziala szybciej czy wolniej bo klasykowcy i tak go nie używaja

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2017 22:49:22 przez michal_zukowski
[#43] Re: Wywiad z Trevorem

@TechNineWonder, post #40

Otóż nie, jak będę chciał Amigę to wyciągnę ją z szafy. A jak będę chciał użyć ulubionego programu to skorzystam z możliwości, jakie daje mi używany system operacyjny. A Ty będziesz się jarał MIPSami z SysInfo. Co kogo kręci...
[#44] Re: Wywiad z Trevorem

@Hexmage960, post #41

Trzeba emulator konfigurować, dodawać foldery współdzielone itd.


No tak, ale to się robi tylko raz.
Większym problemem jest uzyskanie piksela 1x1 ponieważ monitory LCD posiadają tylko jedną rozdzielczość natywną. Nie jest to problemem jeśli tylko gra się w gry, przy DPaincie już tak. Rozwiązaniem problemu jest monitor CRT :) Mam taki w eMacu, chociaż zamierzam się przesiąść na miniacza + CRT.

Niezupełnie, dzięki dokumentacji wiem czy mój program zadziała pod Amiga OS1.3/2.0 i OCS/ECS.


Nie chodzi o to czy zadziała, ale z jaką prędkością. Robisz na A1200 w AMOSie grę i działa płynnie, odpalasz na A500 i rwie. Trzeba testować na real A500.

Poza tym może nie wiesz, ale w Amidze 1200 możesz ustawić sobie Chipset jaki chcesz


Wiem bo A1200 to była moja 1st Amiga jaką miałem. Jednakże były gry z A500 które nie działały na A1200 mimo ustawienia w bootmenu ECS i wyłączenia CACHE CPU.

Myślę że AMOS nie powinien robić takich problemów, ale problem z prędkością pozostaje - jak nie sprawdzisz na A500 to nie będziesz wiedział.
[#45] Re: Wywiad z Trevorem

@Hexmage960, post #41

Niezupełnie, dzięki dokumentacji wiem czy mój program zadziała pod Amiga OS1.3/2.0 i OCS/ECS.

To ja też przewrotnie... jakie Twoje programy te które nie skończyłeś czy te które zamierzasz nie skończyć? Widzę, że Twoje argumenty sięgają już oberwanego dna.

Czy to tak trudno zrozumieć, że NG daje nam jakąś cześć tego co może zaoferować współczesna technologia plus to co dawała nam amiga klasyczna? Czy w tym obłąkańczym widzie jest szansa by jakakolwiek osoba z NG-haterów zdała sobie sprawę, że my też czasem używamy klasycznych amig? Nikt jej nie neguje tak ja wy NG ba, używamy tych samych aplikacji... tylko chodzą szybciej to jest fakt, odpalają się na dedykowanych screenach w sensownych rozdzielczościach etc. A stacja dyskietek cóż, nawet nie używam na A1200 do wymiany danych wystarczy pcmciaCF i karta CF i czytnik.
[#46] Re: Wywiad z Trevorem

@RadziN, post #45

Kurczę chłopaki, też macie problemy ;)

Ja dzisiaj zatankowalem benzyny do diesla i jakoś się nie goraczkuje ;)
Pojechałem dalej ;)

Wiosek : lepiej się napić piwa.

Sorka za OT
[#47] Re: Wywiad z Trevorem

@Hexmage960, post #29

9. AMOS Professional


Smażysz coś tam na Gdańsk? :)
[#48] Re: Wywiad z Trevorem

@SzaryWilk, post #8

To kiedy nowa Amiga made in "wolf" ? Kupuję pierwszy jak by co
[#49] Re: Wywiad z Trevorem

@Hexmage960, post #41

Kup sobie castel MK4 czy jakoś tak i podłącz.
[#50] Re: Wywiad z Trevorem

@Hellena, post #48

jak to będzie się nazywać Wolf to nie będzie prawdziwa amiga ha ha ha,to będzie takie NG.
[#51] Re: Wywiad z Trevorem

@SzaryWilk, post #50

jak to będzie się nazywać Wolf to nie będzie prawdziwa amiga ha ha ha,to będzie takie NG.


Gdzie tak napisałem, że ma się nazywać wolf ? lol
[#52] Re: Wywiad z Trevorem

@sordan, post #47

Tak! szeroki uśmiech wub
[#53] Re: Wywiad z Trevorem

@Hellena, post #51

Może nie napisałeś, ale pomyślałeś. A konkretnie pomyślałeś o nazwie "Wolf 3D", ale była jakby zajęta.
[#54] Re: Wywiad z Trevorem

@recedent, post #38

Ja przez 12 lat chyba nigdy nie uruchomiłem UAE pod MorphOSem. szeroki uśmiech
[#55] Re: Wywiad z Trevorem

@recedent, post #53

Ale to miałem na myśli grę, jaka będzie dołączona do startowego zestawu Amigi z firmy "Wolf"
[#56] Re: Wywiad z Trevorem

@Hellena, post #55

wolfizajac
[#57] Re: Wywiad z Trevorem

@Hexmage960, post #32

Z całym szacunkiem Robert, ale piszesz tak jakby MUI i AHI to były "wytwory" MorphOS:
Programowanie pod MorphOSem to zupełnie inna para kaloszy. Tutaj trzeba zapewne zaznajomić się z pisaniem pod MUI, AHI, SDL itp. Zatem programy pod system MorphOS pisze się inaczej. Nawet te w C.

i aby pisać programy pod AmigaOS 3.1 nie trzeba się w ogóle zaznajamiać z MUI czy AHI.
No, to jak ci powiem, że aby pisać programy pod MorphOS też nie trzeba się w ogóle zaznajamiać z MUI ani z AHI, ale można. Pisząc pod Amiga OS 3 też nie trzeba, ale też można.
[#58] Re: Wywiad z Trevorem

@R-Tea, post #57

Trzeba było jeszcze kilka tygodni poczekać, to minąłby okrągły rok od napisania postu, na który odpowiadasz. A tak - to przepadła taka piękna rocznica...
[#59] Re: Wywiad z Trevorem

@recedent, post #58

Amerykanie powinni nakrecic w koncu jakis thriller na podstawie tego co sie dzieje na PPA.


"Poszukiwacze zaginionych watkow 2018"

[#60] Re: Wywiad z Trevorem

@recedent, post #58

Głowę bym dał, że kliknąłem wątek w recentach na głównej szeroki uśmiech
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem