[#211] Re: Spory o nazwy muszą odejść!

@djpiotrs, post #210

Osobiście podejrzewam autora tego tematu, czyli Xora, że jest ukrytym
agentem spiskowcem działającym na rzecz Amigi NG.
Bo zamiast pisać o słabości sprzętowej i wysokiej cenie tego sprzętu,
to wszyscy się zastanawiają jak to się powinno nazywać i że jakiemuś
"zrzędzie" nie pasuje nazwa.
Tymczasem poważne problemy tej platformy są na marginesie
dyskusji

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2022 22:35:24 przez mmarcin2741
[#212] Re: Spory o nazwy muszą odejść!

@mmarcin2741, post #211

Osobiście podejrzewam autora tego tematu, czyli Xora, że jest ukrytym
agentem spiskowcem działającym na rzecz Amigi NG.
Bo zamiast pisać o słabości sprzętowej i wysokiej cenie tego sprzętu,
to wszyscy się zastanawiają jak to się powinno nazywać i że jakiemuś
"zrzędzie" nie pasuje nazwa.
Tymczasem poważne problemy tej platformy są na marginesie
dyskusji

Fajnie że przy okazji 8-mej strony zorientowałeś się że temat jest o tym jak się woła na Amigę a nie o platformie NG Śpioch

Mnie jeśli chodzi o NG "problemy tej platformy" nie interesują i myślę że ludzie używający NG też nie chcą też o nich słuchać... przy każdej okazji jakiegoś newsa czy tematu który można (a jak nie można to też można) podciągnąć pod "czemu NG jest takie suabe...". Choć z drugiej strony chętnie wdają się w jałową dyskusję więc w sumie to nie wiem...

O NG wspomniałem bo to źródło określenia i o ile że oni je propagują bo myślą że tak trzeba jest zrozumiałe to już kompletnie nie rozumiem dlaczego ktoś dla kogo Amiga jest jedna musi doprecyzowywać o jaki typ Amigi chodzi jeśli chodzi o Amigę. Ta jest jedna, jedyna z prawdziwymi chipsetami. Dalej to co najwyżesz jako platformy neo-amigowe można rozpatrywać UAE (tudzież inne emulatory choć dzisiaj emulatory są w większości bazowane na UAE), Minimig, Vampire/Natami i tyle masz różnych rodzajów implementacji Amigi bo to się tak naprawdę liczy. Jeszcze odnośnie programów AmigaOS4 i MorphOS obsługują (pół)natywnie systemowe programy z Amigi choć tutaj jeśli chodzi o emulację/obsługę całej Amigi używane jest już UAE. AROS używa UAE emulując Amigę do overlay-owania okienek programów 68K bo tam się nie dało zrobić takiej obsługi jak w AOS4/MOS. Takie systemy ze względu na jednak posiadanie obsługi programów amigowych też można niejako nazwać neo-amigowymi.

Innymi słowy AmigaOS4 i MorphOS nie są żadnymi Amigami tylko systemami wywodzącymi się w taki czy inny sposób z systemu Amigi i oddającymi mu hołd i mającymi za zadanie dać użytkownikom Amigi nowoczesną platformę do uruchamiania amigowych i nowych programów. Jak to z tą nowoczesnością jest to już inna sprawa ale jakby nie patrzeć procesory z zegarem liczonym już w GHz to nie procesory z zegarem liczonym w MHz więc jak ktoś potrzebuje mieć system amigowy na szybszym niż można znaleźć w Amidze procesorze to go w NG znajdzie.

Czy potrzebujesz takiego systemu?
Jeśli tak ale nie pasuje Tobie AOS4 tudzież MOS to jeszcze możesz spróbować AROSa. Wiem wiem, tam są ziejące ogniem smoki i widać nawet żółwia na którym leży dysk Ziemi... ale może akurat spełni Twoje osobiste oczekiwania? pomysł
A jeśli nie i nie interesuje Cię NG nic a nic to po co o tym ciągle o tym NG rozprawiasz?


Ostatnia aktualizacja: 24.09.2022 23:39:22 przez XoR
1
[#213] Re: Spory o nazwy muszą odejść!

@XoR, post #212

Jeszcze odnośnie programów AmigaOS4 i MorphOS obsługują (pół)natywnie systemowe programy z Amigi choć tutaj jeśli chodzi o emulację/obsługę całej Amigi używane jest już UAE.


Po co emulować całą Amigę, skoro do uruchomienia amigowych programów wystarczy dobrze napisany emulator CPU i zgodne API?

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2022 23:48:13 przez recedent
[#214] Re: Spory o nazwy muszą odejść!

@recedent, post #213

Po co emulować całą Amigę, skoro do uruchomienia amigowych programów wystarczy dobrze napisany emulator CPU i zgodne API?

Całą Amigę trzeba emulować jak się chce uruchomić wszystkie możliwe programy, szczególnie te banglające po rejestrach komputera. A systemowe to już i owszem tak jak mówisz można obsłużyć obsługując API i emulując procesor. Ma to nawet większy sens i jest bardzo eleganckim rozwiązaniem ok, racja

Dla mnie osobiście 'Amigą' w przypadku wszystkiego co wyszło po upadku Commodore to wszystko to co faktycznie pozwala na uruchamianie programów tj. w tym wypadku oprogramowanie bo tylko takie implementacje Amigi mamy: programowe. I tutaj klaryfikacja: FPGA to nie jest emulacja programowa ale Minimig jest programem bo uruchamiany jest na programowalnym układzie. AOS4 i MOS już mniej bo mniej oprogramowania na nich rusza ale dalej w jakimś stopniu tak, szczególnie że powstały aby być jaknajbardziej amigowe jak się da ale pozwalając na obsługę nowych szybszych procesorów.

Czy to coś zmienia?
Nic, ale też nie powoduje że uzasadnione jest nazywanie Amigi jako Amiga klasyczna.

No chyba że WinUAE to jest też Amiga klasyczna? pomysł
No właśnie, może ja źle zrozumiałem zamysł tego wyrażenia? Może Amigi klasyczne odnosi się do platformy a nie komputerów tj. Amiga, Minimig, Natami, UAE, itp. to wszystko 'Amigi klasyczne' bo wszystkie uruchamiają wszystkie programy z 'klasycznej' Amigi a nie programy nowe NG tj. PowerPC/x86/ARM itp?

A jeśli nie i Amiga klasyczna == Amiga to ja nie widzę dalej sensu używać wyrażenia Amiga klasyczna, klasyk itp. nie...
Pytam serio bo ja się już pogubiłem w tym wszystkim Śpioch
[#215] Re: Spory o nazwy muszą odejść!

@XoR, post #214

Czego nie rozumiesz, czy UAE jest klasykiem?

Jeśli kolega powie ci że pokaże ci swoją żonę i po chwili pokazuje zdjęcie kobiety, to znaczy że ożenił się z obrazkiem, czy raczej że zakłada że jesteś dość bystry i mało czepialski, więc nie trzeba ci tłumaczyć różnicy między zdjęciem a osobą, i może sobie pozwolić na użycie w rozmowie skrótu myślowego, zamiast precyzyjnego określenia?

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2022 02:05:27 przez ZbyniuR
3
[#216] Re: Spory o nazwy muszą odejść!

@XoR, post #214

Marka "Amiga" gromadzi sporo ludzi. AmigaOne, morph os,
aros są szerzej nieznane. A trudno być moderatorem na
forum, którego nikt nie czyta
[#217] Re: Propaganda rant: Określenie "klasyk" musi odejść!

@XoR, post #1

Amiga to jest Amiga :>

Co do classic, jest tylko jeden classic :) World of Warcraft Classic. Tego się nie dało wymyślić, a wymyślono. Tak jakby dziś ktoś zaczął od początku produkować Amigę i odniósł na tym mega sukces.
[#218] Re: Spory o nazwy muszą odejść!

@mmarcin2741, post #216

Marka "Amiga" gromadzi sporo ludzi. AmigaOne, morph os,
aros są szerzej nieznane.



Zrobiłeś podstawowy błąd, ponieważ w tym zestawieniu nie AmigaOne, ale AmigaOS4.x, MorphOS i AROS :)

Te trzy systemy posiadają wspólne platformy na których działają, i nie jest nimi tylko tylko i wyłącznie sprzęt z napisem "AMIGA" ;)

I tak, oczywiście, Amigowcy używają nie tylko klasyka, ale też NG z systemem amigowym natywnym na tych różnych platformach opartych o procesory PPC jak i x86 w przypadku AROS'a :)
[#219] Re: Spory o nazwy muszą odejść!

@karolb, post #218

Moznaby przygotować wersję morph os, Arosa lub AmigaOS4.1 na peceta.
W sumie specyfikacja komputera AmigaOne X5000 to prawie to samo,
co płyta pc z 2006r., tj. usb2.0, sata 2, 2 rdzeniowy cpu 2 Ghz.

Rozumiem, że osoba używająca pc z portem jednego z tych
systemów też byłaby Amigowcem.

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2022 11:52:55 przez mmarcin2741
[#220] Re: Spory o nazwy muszą odejść!

@mmarcin2741, post #219

Jeśliby używała amigowego oprogramowania to czemu by nie? Przecież miałeś Amithlona.
[#221] Re: Spory o nazwy muszą odejść!

@mmarcin2741, post #219

Moznaby przygotować wersję morph os, Arosa lub AmigaOS4.1 na peceta.

a nawet od lat się ją przygotowuje, w przypadku arosa.
[#222] Re: Spory o nazwy muszą odejść!

@michal_zukowski, post #220

A odtwarzając kasety z grami w RADIOmagnetofonie można być commodorowcem albo atarowcem?
[#223] Re: Spory o nazwy muszą odejść!

@tukinem, post #222

Jeśli masz c64 z systemem geos, to jak najbardziej możesz być Amigowcem.
[#224] Re: Spory o nazwy muszą odejść!

@karolb, post #218

nie jest nimi tylko tylko i wyłącznie sprzęt z napisem "AMIGA"

Dla mnie Amiga to przede wszystkim sprzęt, od A500 do A4000.
Jeśli Microsoft postanowi wydać Workbencha 3.1 na pc, to
pewnie bym zainstalował, ale taki komputer nie byłby Amigą
dla mnie, lecz pecetem z zainstalowanym workbenchem.
Z tego punktu widzenia konsola SegaMD jest duzo bliższa
Amidze niż AmigaOne itd.
MegaDrive posiada ten sam procesor co Amiga, nawet
kontrolery działają na obydwu sprzetach. Wspólna biblioteka
liczy ponad 100 tytułów. No i nie byłoby Turricana3
na Amidze, gdyby nie Sega.
Szkoda, że nie można wspominać o tej konsoli na forum,
co zrobić.

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2022 20:11:55 przez mmarcin2741
[#225] Re: Spory o nazwy muszą odejść!

@mmarcin2741, post #224

Z tego punktu widzenia


Punkt widzenia od strony patrzenia. Ty Amigowiec i inni Amigowcy. Czy inni Amigowcy są tacy jak Ty??? Cechą wspólną każdego komputera jest Piksel - najmniejszy punkt ekranu. Choć Pc i Amiga różne bebechy mają ale tak samo ten sam piksel wyświetlają !
[#226] Re: Spory o nazwy muszą odejść!

@mmarcin2741, post #224

No i nie byłoby Turricana3
na Amidze, gdyby nie Sega.


a skąd ten wniosek? Sega zrobiła coś w celu przeportowania?

PS. Że Wam się chce ciągnąć te debaty wałkowane milion razy... To już zakrawa na parodię. Osobiście dziwię się, że ten wątek nie został zamknięty chwilę po jego założeniu. Widać moderacja jest zdania, że po 20+ latach dojdziemy do porozumienia. ¯\_(ツ)_/¯
[#227] Re: Spory o nazwy muszą odejść!

@djpiotrs, post #225

Cechą wspólną każdego komputera jest Piksel - najmniejszy punkt ekranu.

I w tym momencie z dumą wchodzi konsola Vectrex, której obraz jest oparty na wektorach i nawet najbardziej wypasione dzisiejsze karty graficzne przy pomocy pixeli i ogromnych rozdzielczości nie oddadzą wrażenia jakie robi ten jej dziwny obraz z dziwnie świecącymi wektorami. Ten obraz bardziej przypomina to co wyświetla oscyloskop niż dowolny komputer. Jest nawet emulator Vectrexa dla MorphOS i działa bardzo sprawnie ale oczywiście wektory są rysowane normalnie "komputerowo" i to zupełnie nie jest to. szeroki uśmiech

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2022 20:28:26 przez MDW
1
[#228] Re: Spory o nazwy muszą odejść!

@djpiotrs, post #225

Punkt widzenia od strony patrzenia. Ty Amigowiec i inni Amigowcy. Czy inni Amigowcy są tacy jak Ty???

Rzekłbym, że tak. Inni Amigowcy mają podobny punkt widzenia. Wnioskuję tak
po cenach sprzętu. Gdyby odczucia, jakie daje sprzęt były łatwe do
zastąpienia, to po co tyle płacić.
Niektórzy koledzy mają po kilkanaście a może i kilkadziesiąt Amig. Także
myślę, że siła oddziaływania fizycznego sprzętu jest ogromna.

Słyszałem o monitorze wektorowym, ale czy on się czymś
różni od zwykłego trudno powiedzieć.

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2022 21:10:45 przez mmarcin2741
[#229] Re: Propaganda rant: Określenie "klasyk" musi odejść!

@XoR, post #1

Nie wiem jak was ale mnie irytuje określenie "klasyk" i wolałbym aby po prostu mówiono "Amiga" na Amigę.

Przemyślałem sprawę i wyszło mi, że takie określenie jak Amiga Classic
w sumie mogłoby zostać.
Natomiast nowe Amigi NG mogłyby być okreslane słowem "post".
post- Ťpierwszy człon wyrazów złożonych tworzący nazwy
i określenia osób, rzeczy lub zjawisk występujących
później od czegoś lub będących późniejszą formą czegośť


W ten sposób na Amigę mówionoby "Amiga" lub "Amiga Classic"
a na Amigę NG mówionoby postAmiga.

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2022 20:55:41 przez mmarcin2741
[#230] Re: Propaganda rant: Określenie "klasyk" musi odejść!

@mmarcin2741, post #229

Ależ możesz tak mówić, tylko się nie denerwuj jak pozostałe kilkanaście tysięcy amigowców będzie mówiło inaczej.

ps. nie ma już nowych AmigNG, wszystkie zostały wyprodukowane wiele lat temu
1
[#231] Re: Propaganda rant: Określenie "klasyk" musi odejść!

@michal_zukowski, post #230

pozostałe kilkanaście tysięcy amigowców będzie mówiło inaczej.

Większość ludzi mówi na Amigę - "Amiga" jeśli wogóle o niej mówią , albo "Commodore Amiga"
A na AmigiNG mówią "a co to?"
AmigaNG to nazwa krzywdząca dla ludzi z MACami z MOSem bo ich chyba nie uwzględnia?

A może tak jak twierdzi FAQ PPA AmigaNG nigdy nie powstała?
3
[#232] Re: Spory o nazwy muszą odejść!

@djpiotrs, post #225

Cechą wspólną każdego komputera jest Piksel

Można wiele powiedzieć o komputerach i ich cechach wspólnych ale piksel ?
Komputer nie musi generować żadnych pikseli aby być komputerem.
[#233] Re: Propaganda rant: Określenie "klasyk" musi odejść!

@snifferman, post #231

Już kiedyś pisałem, dla MorphOSowców liczy się oprogramowanie. Nie sprzęt. Ogólnie sprzęt mógły rozwijać się różnie i każdy ma jakieś własne marzenie nowej Amigi. Natomiast system rozwijałby się tak jak MorphOS (plus pewnie pare rzeczy z OS4), oczywiście jeśli interesuje nas kompatybilność.
[#234] Re: Spory o nazwy muszą odejść!

@cossack, post #232

W sam punkt.
[#235] Re: Propaganda rant: Określenie "klasyk" musi odejść!

@snifferman, post #231

Ok. Amiga NG nigdy nie powstała, a Amiga została klasykiem, czyli Amiga classic. zadowolony
2
[#236] Re: Propaganda rant: Określenie "klasyk" musi odejść!

@mmarcin2741, post #229

Nie wiem jak was ale mnie irytuje określenie "klasyk" i wolałbym aby po prostu mówiono "Amiga" na Amigę.

Przemyślałem sprawę i wyszło mi, że takie określenie jak Amiga Classic
w sumie mogłoby zostać.

Ja w ogóle nie rozumiem o co chodzi? Pierwszy Xbox też nie nazywał się Xbox Classic a jednak po latach wszyscy tak na niego mówią aby było wiadomo, że chodzi o ten pierwszy. Mnie za to irytuje jak widzę czy słyszę określenie "konsola retro" przy A500 Mini.
1
[#237] Re: Propaganda rant: Określenie "klasyk" musi odejść!

@Madman, post #236

Pierwszy Xbox jest określany mianem Xbox Original a nie Xbox Classic.
Wydaje mi się, że środowisko postAmigowców zapożyczyło słowo
"klasyk" od Apple Macintosh.
[#238] Re: Propaganda rant: Określenie "klasyk" musi odejść!

@Madman, post #236

Nikt nie wymyślał Makom nowych nazw po 20 latach.

Macintosh Classic – komputer osobisty produkcji firmy Apple Computer, wprowadzony na rynek 15 października 1990. Był to pierwszy komputer Macintosh sprzedawany w cenie poniżej 1000 USD[2].


The Macintosh Classic II (also sold as the Performa 200) is a personal computer designed, manufactured and sold by Apple Computer, Inc. from October 1991 to September 1993.




Okazuje się, że przymotnik Classic przy Macintoshash został wprowadzony
przez samego producenta na poczatku lat 90.

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2022 05:04:03 przez mmarcin2741
[#239] Re: Propaganda rant: Określenie "klasyk" musi odejść!

@mmarcin2741, post #238

Ja to widzę tak - część userów klasyka twierdzi że Amiga NG to wprowadzanie klienta w błąd, inni zaś czepiają się określenia "klasyczna", dzięki czemu wiemy od razu o jaką Amigę chodzi xD.
[#240] Re: Propaganda rant: Określenie "klasyk" musi odejść!

@mmarcin2741, post #237

Pierwszy Xbox jest określany mianem Xbox Original a nie Xbox Classic.

To zależy gdzie. Na takim olx czy allegro prędzej znajdziesz tego xboxa po słowach "xbox classic" niż "xbox original"
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem