kategoria: C++
[#1] MorphOS, SDK, Scribble i problem :(
Panowie, wstyd się przyznać, ale nie kompilują mi się programy. Do tej pory bawiłem się w programowanie na PC. Teraz postanowiłem zacząć wszystko od początku na MorphOS-ie i nowym SDK, i blado. Jak wpiszę sobie przykładowy programik, który powinien wyświetlić napis np. witaj i wciskam ikonkę uruchom, to wyskakuje błąd 10. Pewnie czegoś nie włączyłem, nie ustawiłem. Jak skonfigurować scribble w SDK i uruchamiać to co tam napiszę. Mam wybrane C/C++, co jeszcze? Normalnie załamka na samym początku mieć problem.
[#2] Re: MorphOS, SDK, Scribble i problem :(

@KM, post #1

Ja używam Scribble, ale do kompilowania jakoś wolę okienko Shell i wstukanie z palca.
[#3] Re: MorphOS, SDK, Scribble i problem :(

@R-Tea, post #2

Jak kliknę uruchom to otwiera się okienko Shella i wywala błąd.
[#4] Re: MorphOS, SDK, Scribble i problem :(

@KM, post #3

Wklej ten przykladowy programik. Może tu jest problem.

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2016 16:46:21 przez Norbert
[#5] Re: MorphOS, SDK, Scribble i problem :(

@KM, post #1

A plik Makefile w katalogu z kodem masz? Zdaje się powinien być żeby pykło ze Scribble.
[#6] Re: MorphOS, SDK, Scribble i problem :(

@Norbert, post #4

1. #include <stdio.h>
2.
3. int main()
4. {
5. printf("dziala");
6. return 0;
7. }

takie coś

@ede no faktycznie nic poza uruchomieniem programu, wybraniem języka, czcionki nie robiłem.
[#7] Re: MorphOS, SDK, Scribble i problem :(

@KM, post #1

Dawno temu, gdy bawiłem się w klepanie pchełek w C pod A1200, proste programiki działające z konsoli i wypluwające coś na ekranie musiałem odpalać z shella, z ikonki wywalało błędy (potem to opanowałem, ale nie pamiętam jak). Spróbuj z shella.
[#8] Re: MorphOS, SDK, Scribble i problem :(

@wali7, post #7

No chciałem sobie przerobić ćwiczenia z książki i ... mam wpisywać w Shella, zamiast dłubać w scribble z SDK? Przyznam, że ciut to dziwne/niewygodne. To większe projekty w jaki sposób? A może jednak szarpnąć się i kupić (nie wiem, czy jeszcze jest rozwijany CubicIDE)? Dalej zakładam, że to ja coś spieprzyłem, nie zainstalowałem czy coś, a nie program nawalił.

PS. Właśnie sprawdziłem cenę.

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2016 12:10:43 przez KM
[#9] Re: MorphOS, SDK, Scribble i problem :(

@KM, post #8

To większe projekty w jaki sposób?
Normalnie, piszesz makefile. Zresztą Scribble też chyba tylko umie uruchomić make, natomiast generatora makefiles nie ma. Ale mogę się mylić, bo mnie ten ficzer nigdy specjalnie nie interesował.

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2016 12:21:20 przez Krashan
[#10] Re: MorphOS, SDK, Scribble i problem :(

@Krashan, post #9

generatory makefile i projekty w stylu visual studio beda w nowej wersji morphosa
[#11] Re: MorphOS, SDK, Scribble i problem :(

@KM, post #8

mam wpisywać w Shella, zamiast dłubać w scribble z SDK? Przyznam, że ciut to dziwne/niewygodne.


W cale nie takie złe rozwiązanie. Otwierasz sobie shell, przechodzisz do katalogu w którym masz zapisany plik z kodem źródłowym (jeśli masz w ram: to standardowo shell uruchamia się właśnie z tą ścieżką) i dajesz polecenie:

gcc -o helloworld helloworld.c


Jeśli kompilacja przebiegnie pomyślnie to uruchamiasz:
(jak nie to dalej dłubiesz w Scribble)

helloworld


Powinno działać.
[#12] Re: MorphOS, SDK, Scribble i problem :(

@ede, post #11

Jak miałby wyglądać Makefile dla przykładu jaki podales?
[#13] Re: MorphOS, SDK, Scribble i problem :(

@Norbert, post #12

Najprostsze bez bajerów to:

helloworld: helloworld.c
    gcc -o helloworld helloworld.c

Przy czym widoczne wcięcie drugiej linii musi być wykonane tabem (nie spacjami). Oczywiście każdy wyjadacz makefiles skrzywi się na ten przykład, ale nie chciałem komplikować. Warto też zauważyć, że w przypadku, gdy program jest w jednym pliku i etapy kompilacji i linkowania są połączone, to makefile daje nam tyle, że nie musimy pamiętać opcji kompilatora. Jego zalety stają się bardziej oczywiste, gdy mamy więcej plików ze źródłami i najpierw kompilujemy, a potem linkujemy.
[#14] Re: MorphOS, SDK, Scribble i problem :(

@Krashan, post #13

W jakimś kursie czytałem o spacjach, Ty piszesz o odstępie tabulatorem, gdy użyję spacji, to co złego może się stać?
Zastanawiałem się, czy jak sobie napiszę coś w Scribble i zapiszę jako np. cwiczenie1.c, to czy po otwarciu Shella uruchomię ten plik (coś jak uruchomienie w Terminalu Linuksa)?

gcc cwiczenie1.c - o prog

Mam nadzieję, że nie namieszałem.
[#15] Re: MorphOS, SDK, Scribble i problem :(

@KM, post #14

gdy użyję spacji, to co złego może się stać?
Nic, ot najwyżej komunikat błędu.
jak sobie napiszę coś w Scribble i zapiszę jako np. cwiczenie1.c, to czy po otwarciu Shella uruchomię ten plik
To polecenie nie uruchomi pliku tylko skompiluje kod źródłowy. Pod warunkiem, że katalogiem bieżącym shella będzie ten, w którym jest plik cwiczenie1.c.
[#16] Re: MorphOS, SDK, Scribble i problem :(

@Krashan, post #15

No to kurs głupoty pisze. Zastanawiałem się, dlaczego nie użyć tabulatora, ale zrobiłem wcięcie na 4 spacje, może to przez to ten błąd. Oj strach co tam może być dalej. Muszę sprawdzić.
[#17] Re: MorphOS, SDK, Scribble i problem :(

@KM, post #8

A może jednak szarpnąć się i kupić (nie wiem, czy jeszcze jest rozwijany CubicIDE)?

Nie polecam. Kosztuje dużo, wcale nie ma jakichś unikalnych funkcji, aktualizacji nie było od lat, wsparcia dla nowego MOS SDK już od bardzo dawna nie ma i nie będzie. Pytałem osobiście - autorowi już się nie chce. Ale to był problem gdy nie było Scribble. Odkąd jest to nie dotknąłbym CubicIDE nawet gdyby mi płacono. Crapowaty, niestandardowy GUI kontra kochane MUI. Nie ma nawet porównania. szeroki uśmiech
Ja zawsze kompiluję ze Scribble i tego błędu nigdy nie miałem. Chociaż akurat tego przykładowego HelloWorld nigdy nie budowałem.

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2016 21:22:18 przez MDW
[#18] Re: MorphOS, SDK, Scribble i problem :(

@MDW, post #17

Sprawdziłem cenę i zabija.
Zmieniłem spacje na tabulator i nadal wywala nieznana instrukcja, błąd 10.
Na YT widziałem jak ktoś pisał w Scribble i z boku pojawiała się pionowa linia/klamra łącząca niektóre linie w programie. U mnie nic takiego się nie dzieje. Na dole w okienku scribble zauważyłem żółty trójkąt z wykrzyknikiem. Podejrzewam cały czas, że albo czegoś nie włączyłem/wybrałem lub przez nieuwagę coś włączyłem/przestawiłem. Myślałem, że po prostu odpalę edytor i będę przerabiał lekcje, może tym razem zapał będzie większy, a tu problem. Wiem, że jestem noga z programowania, ale ten Hello world chyba każdy da radę napisać.
Przy okazji przeglądarka przestała działać (czary ) nie może znaleźć hosta i PPA odwiedzam dzięki FF. Tam nic nie ryłem.
[#19] Re: MorphOS, SDK, Scribble i problem :(

@KM, post #18

nadal wywala nieznana instrukcja, błąd 10.
Pokaż to makefile i zrzut okna shella z poleceniem i komunikatem błędu.
[#20] Re: MorphOS, SDK, Scribble i problem :(

@Krashan, post #19

Obiecałem sobie, że jak zrobię (pominę, itd.) coś głupiego to się przyznam. Podejrzewam, że wywala błąd, ponieważ nie napisałem Makefile. Po kolei co zrobiłem (myślałem, że będzie jak na PC):
Uruchomiłem Scribble, wybrałem C/C++, zmieniłem czcionkę na większą, wklepałem programik, który podałem wcześniej w postach:
1. #include <stdio.h>
2.
3. int main()
4. {
5. printf("dziala");
6. return 0;
7. }

Kliknąłem na ikonkę uruchom i wyskakuje błąd. Zasugerowałem się kursem na PC (tam pewnie z automatu tworzy Makefile, chyba zaznacza się w opcjach przy instalacji?). No to już wiem czemu. Zgadłem?
[#21] Re: MorphOS, SDK, Scribble i problem :(

@KM, post #20

Kombinuj, ewentualnie patrz - post nr. 19.
[#22] Re: MorphOS, SDK, Scribble i problem :(

@KM, post #20

Nie zgaduj tylko działaj

Zrobiłem makefile tak jak krashan zalecił (musi być tabulacja), a żeby było śmieszniej to plik *.c musi być w katalogu Sys:Applications/Scribble bo inaczej wywali błąd :)

grunt że bangla :)



Ostatnia aktualizacja: 03.08.2016 23:01:32 przez agrajek
[#23] Re: MorphOS, SDK, Scribble i problem :(

@agrajek, post #22

Chyba nie musi być (co to byłby za bałagan, gdyby wszystkie swoje projekty trzeba było trzymać w katalogu Scribble), tylko pewnie trzeba w ustawieniach projektu ustawić katalog roboczy.

Ja tego nie używam, plik(i) *.c programu wraz z makefile trzymam gdzie mi się podoba, zamiast klikać w młotek, mam otwarte okienko shella, przechodzę tam gdzie są pliki i wpisuję "make". Trochę większy wysiłek, ale też dzała .
[#24] Re: MorphOS, SDK, Scribble i problem :(

@agrajek, post #22

Fajny pasek. Zabieram się do pracy.
[#25] Re: MorphOS, SDK, Scribble i problem :(

@Krashan, post #13

Skrócona wersje tego makefile

helloworld: helloworld.c
     gcc -o $@ $@.c


Ostatnia aktualizacja: 04.08.2016 16:41:20 przez Norbert
[#26] Re: MorphOS, SDK, Scribble i problem :(

@Norbert, post #25

Jak już straszymy początkujących hieroglifami, można ją jeszcze bardziej skrócić, zamiast "$@.c" dając "$<"
[#27] Re: MorphOS, SDK, Scribble i problem :(

@Krashan, post #26

A może jest sposób aby nazwa pliku była przekazywana ze Scribble do makefile?
[#28] Re: MorphOS, SDK, Scribble i problem :(

@KM, post #20

Ja nie używałem Scribble do uruchamiania kodu wynikowego, a jedynie do pisania.
Kod źródłowy zapisywałem i trzymałem zawsze na hdd, a skompilowany plik zawsze kierowałem do ramu. Np.:
gcc hd1:Dev/projekty/hello.c -o hello

Następnie w okienku ram dysku odpalałem dwuklikiem mój programik hello. Jeżeli wynik mnie zadowalał to plik wędrował na hdd w odpowiednie miejsce.
Amigowy Shell, również ten z MorphOS-a ładnie zapamiętuje wszytkie poprzednie operacje danej sesji, więc wystarczy, że raz wpiszesz, a później to już tylko klawisze ze strzałkami i Enter.
A przy okazji opatrzysz się z podstawową składnią kompilatora.
[#29] Re: MorphOS, SDK, Scribble i problem :(

@R-Tea, post #28

To jest dobry sposób, dopóki kod programu znajduje się w jednym pliku.
[#30] Re: MorphOS, SDK, Scribble i problem :(

@Krashan, post #29

Używał ktoś tego AmigaDevCPP? Wiem, że to taka droga na skróty dla starych wyjadaczy, ale może potrafi to i owo dobrze, więc na początek, dla małego projektu jest ok?
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem