[#31] Re: Pascal

@chicago, post #1

Pascal to zuo.
Ze swoim narzuconym przesadnym formalizmem, kontrolą typów itp. trzeba było poświecać zbyt dużo czasu formie zamiast treści. To nie uczyło logicznego myślenia, tylko wkurzało i ograniczało. W '95 miałem zajęcia z pascala, ale na szczęście, rok później już było C. Miałem jeszcze asemblera intela, motoroli małej i dużej, Module-2, trochę C++ i pewnie coś jeszcze by się znalazło. I to nie na Wydziale Informatyki. Na swojej plusce pisałem na zaliczenie np. programy ostro miąchające sporymi macierzami.
Ja tam nie przypominam sobie, abym odpalał kiedykolwiek pascala na Amidze (w '91 i potem). Całkiem fajny był gfa-basic. Ale nie ma to jak C i E. No i asm(one).
[#32] Re: Pascal

@BigBang, post #31

1986 rok, pierwszy komputer Atari 800XL. Pierwsze gry pisane w Basic bez możliwości zapisu programu. Niezapomniane chwile :)
[#33] Re: Pascal

@BigBang, post #31

Pascal to zuo. Ze swoim narzuconym przesadnym formalizmem, kontrolą typów itp. trzeba było poświecać zbyt dużo czasu formie zamiast treści


Też nie lubiłem Pascala, a na studiach dali go na ćwiczeniach przez 2 semestry, a na 3cim, kiedy miał już być C, ćwiczenia poprowadził jakiś młot, który stwierdził, że na C się nie zna i dalej młócił tego zas... Pascala. Stracony czas.
Poza tym, na studiach informatycznych nie powinno się uczyć języków od podstaw. Trzeba zakładać, że znajomość przynajmniej C każdy już ma i skoncentrować się na doskonaleniu, wzorcach, różnicach i doborze języka do wybranych celów itp.
.
[#34] Re: Pascal

@rePeter, post #33

Z perspektywy kogoś kto studiował lata temu może wydawać się, że znajomość C u każdego nowego studenta powinna być oczywista. Jednak tak nie jest. Na mojej uczelni przedmiot "wstęp do programowania" na pierwszym roku prowadziła bardzo wymagająca pani. Uczyła nie tyle podstaw C, ale uczyła programowania ze zrozumieniem co się w tym kodzie rzeczywiście dzieje. Na egzaminie była część teoretyczna i praktyczna. Udało mi się zdać część teoretyczną na 4, a część praktyczną na 3. To i tak dobrze zważywszy że niewielu studentów zdało to w pierwszym terminie.

Programowanie to jakby nie spojrzeć sztuka bardzo trudna, i domyślam się że nauczanie programowania jest jeszcze trudniejsze. Sam wyniosłem z tych zajęć bardzo wiele i cenię sobie to, że pani profesor była wymagająca, mimo że dla wielu innych studentów stanowiła przeszkodę nie do przejścia.

Z mojego doświadczenia niewielu studentów informatyki lubi tak naprawdę programować, a jeszcze mniej lubi matematykę. Ja lubię zarówno matematykę i programowanie. Lubię formalne dowodzenie poprawności algorytmów. Lubię same algorytmy, jak również struktury danych. Dlatego też również na przedmiocie "sieci komputerowe" bardzo spodobał mi się opis tych wszystkich nagłówków ramek ethernetowych, pakietów IPv4, IPv6 itp.

Gdyby nie choroba, ja te studia ukończyłbym dużo wcześniej. Obecnie uzupełniam niezaliczone przedmioty z drugiego roku. Nie wziąłem warunku, by nie mieć zbyt dużo na głowie. A i tak w trakcie zajęć nie raz zdarza mi się poczuć źle i muszę się zwalniać z zajęć i wracać do domu. Na szczęście moje zdrowie się poprawia bardzo szybko.
[#35] Re: Pascal

@rePeter, post #33

A ja Pascala miałem w technikum (przez rok, potem drugi rok C) i bardzo miło wspominam ten czas. 5 godzin programowania pod rząd, gdzie na czwartej godzinie z braku mózgu okładaliśmy się klawiaturami a na piątej już nawet prowadzący dostawał głupawki. Zajęcia prowadzone przez matematyka, który był programistą-samoukiem, który się tego nauczył potrzebując napisać program liczący stateczność statków. Pojechaliśmy od podstawowych writelnów i readlnów, przez rekordy i tablice, po grafikę w graph.tpu i trybie 13h ze wstawkami asemblerowymi. Grunt to chcieć zajęcia prowadzić w ciekawy i przystępny sposób. Ba, nawet na jednych zajęciach analizowaliśmy sobie kod jakichś małych dem DOSowych.

Na lekcjach programowania nie wolno uczyć samego języka - bo to tylko narzędzie. Trzeba nauczyć się sposobu myślenia, a wtedy każdy problem programistyczny staje się prosty po odpowiedniej ilości włożonego czasu. Kwestia by prowadzący wychodził z założenia, że chce uczyć w tonie "patrzcie jakie to proste" zamiast "patrzcie, jaki jestem mądry".

Jeśli programowania nie traktować jako zabawy i zbioru zagadek, to staje się ono nużące i ekstremalnie nudne jak składanie długopisów. Dlatego po 2 miesiącach spędzonych w korpie odechciało mi się żyć, ale już mi przeszło. ;)

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2016 23:05:13 przez teh_KaiN
[#36] Re: Pascal

@teh_KaiN, post #35

Święte słowa. U mnie w technikum było podobnie. Komputery Spectra Video i język Basic, ale nie uczyliśmy się programowania tylko programować. Prowadzący nauczył nas poleceń a potem stawiał przed nami wyzwania.
[#37] Re: Pascal

@chicago, post #36

Ileż tu programistów, a podobno pisać nie ma komu :)
[#38] Re: Pascal

@sanjyuubi, post #37

Wspominamy trochę lata beztroski :)
[#39] Re: Pascal

@chicago, post #1

Apropo Pascala a właściwie Free Pascala:

link

Brzmi to bardzo ciekawie - pisz program raz a kompiluj dla Win32, m68k, PPC (MorphOs/AOS 4.1), Linux, MacOS'a, Symbian. BeOS'a, BSD, Atari (!?), MSDOS, WinCE.

Filmik wiele wyjaśnia a Lazarus w katalogu examples zawiera właśnie różne example (GUI).
Trzeba się tym będzie mocniej zainteresować bo już nie tylko Hollywood daje radę

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2016 22:49:03 przez pong777
[#40] Re: Pascal

@pong777, post #39

Przecież to jest MorphOS na tym VMwareOK



Moje zdziwienie może wynikać z tego że myślałem że nie da się emulować MorphOS i kiedyś jak się pobierało ISO to trzeba było tak mi się wydaje zaznaczyć tam jakieś warunki licencji. A teraz tego nie ma tylko od razu pobiera ISO.

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2016 23:08:13 przez TechNineWonder
[#41] Re: Pascal

@TechNineWonder, post #40

Komentarz MALB42:

MorphOS is a PowerMac G5 via VNC, file access is done via smbfs. AROS is hosted, that means the whole OS runs as an application uner Linux.
[#42] Re: Pascal

@pong777, post #41

Pong święta idą mógłbyś napisać ludzkim językiem.

To co nie da się?

VNC przekazuje obraz z VirtualBoxa, wymiana danych jest przez smbfs

To że Aros jest hostowany reszta aplikacji chodzi pod Linuxem to nie rozumie.

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2016 23:23:39 przez TechNineWonder
[#43] Re: Pascal

@MDW, post #6

Polskie szkolnictwo właśnie żegna Pascala zastępując go Pythonem. Chyba słusznie. Darmowy, bardziej ustandaryzowany, bardzo multiplatformowy, prosty, mający tryb bezpośredni (można sobie łatwo sprawdzać działanie prostych konstrukcji) i znacznie nowocześniejszy.

Pascal I tak się długo trzymał jeśli weźmie się pod uwagę że rynek pracy na ten język wysechł już lata temu a sam język jednak jest bardzo podobny do C więc i w sumie trudny do nauki.
Python jest prosty do nauki i jest wszędzie używany. Ba, to Pythin właśnie płaci moje rachunki mimo że jak szedłem do pracy to znałem głównie Pascala i trochę C a Python wiedziałem tyle że coś takiego istnieje

Pascal jest świetny. Wydajnościowo to poziom taki sam jak C. Tutaj gdzie C ma prawo być wydajniejszy w wielu zastosowaniach gdzie się go używa np. automotive wszystkie jego zalety są wadami i są absolutnie zakazane i trzeba używać dodatkowych narzędzi wykrywających zakazane konstrukty. Takie konstrukty których w Pascalu nie ma
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem