[#31] Re: Gdzie dobry kurs programowania(C++, gry)

@michal_zukowski, post #30

Dla zielonych takich jak ja! kursant polecil mi tę książke " Od zera do gier kodera" szeroki uśmiech
[#32] Re: Gdzie dobry kurs programowania(C++, gry)

@maka23111, post #31

Zacznij od Symfoni C++ Grębosza, nie ma łatwiejszego podręcznika C++ dla kogoś, kto nigdy nie programował, potem liźnij jakieś podstawy algorytmów i struktur danych. Jak Ci się nie znudzi, to wtedy będziesz mógł zacząć myśleć o jakimś api do grafiki, ale generalnie spodziewaj się, że będziesz dopiero na tym etapie co Daniel San gdy piaskował podłogę

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2017 19:33:46 przez thetdr11
[#33] Re: Gdzie dobry kurs programowania(C++, gry)

@thetdr11, post #32

Symfonia to była dawno temu, gdy opisywała aktualny standard, obecnie język jest po duzej rewolucji, a książka (najnowsze wydanie) bazuje na standardzie z 98r z poprawkami z 2003.... Nauczy się, a później będzie się dziwil, czemu cos się nie kompiluje, albo czemu działa inaczej niz się spodziewał....
[#34] Re: Gdzie dobry kurs programowania(C++, gry)

@KaczusNG, post #33

Zanim zacznie lambdy pisac, albo metaprogramowac musi zrozumiec po co jest ta nieszczesna gwiazdka i dlaczego jednak te delete jest potrzebne, ze nie wspomne o OOP, a do tego Symfonia nadal pozostaje najlepsza. Poza tym to co opisuje Symfonia nie zostalo zmienione - istota nowych standardow jest kompatybilnosc z 98.
[#35] Re: Gdzie dobry kurs programowania(C++, gry)

@thetdr11, post #34

Nie musi pisac labd, wystarczy, że zrobi deklarację
char *napis = "moj napis";

nowy kompilator sypnie błędem (przy starym był co najwyżej warrning, lub była to konstrukcja poprawna). Move constructor, które narzuca inny sposób pisania kodu jednoczesnie nie dopuszcza, by w niektórych operatorach argument nie był const refem, co uzywano wcześniej właśnie do takich optymalizacji. Delegating constructor itd itd. Mozna pisac dużo, ale obecnie minimum przy nauce to c++11, nie jest to najnowszy standard, ale minimalny od jakiego warto zacząć naukę, totez podałem wcześniej link go prostej i dobrej książki, która jednoczesnie uczy rzeczyjuz zgodnie z zasadami po rewolucji. Uczy też OOP i wydaje mi się, że uczy tego trochę lepiej nawet niż symfonia....
[#36] Re: Gdzie dobry kurs programowania(C++, gry)

@KaczusNG, post #35

Akurat ten przyklad nie ma zwiazku z C++11 i semantyka przeniesienia, tylko generalnie problemami jakie moga wystapic jak ktos bedzie chcial nadpisac tamten kawalek pamieci jezeli nie zrobisz const pointera.. i w sumie to dobrze, ze teraz sie nie skompiluje, ale o takich rzeczach kompilatory informuja od bardzo dawna Na prawde nadal mozesz pisac w starym C++ i nie przejmowac sie rozszerzeniami jezyka - wspolpracuje z 60 letnim koderem, ktorego kod wyglada troche jak wyrwany zywcem z lat 80tych, ale kompiluje sie na najnowszym gcc z std=c++14 i dziala Tak naprawdę problemy pojawic sie moga glownie w chwili, gdy korzystasz z dziwnych rozszerzen kompilatora, albo kompilatora niezgodnego ze standardem (np. vcc), ale to jest juz inna bajka.

Tego rodzaju zmiany nie sa w moim odczuciu, az tak istotne aby stwierdzac, ze Symfonia jest obsolete, moze sa w niej bledy, nie wiem/nie pamietam, bo ostatnio ja przegladalem ponad dekade temu, ale z tego co pamietam dotyka tylko bardzo podstawowych elementow jezyka. Co do ksiazki Stroustrupa, to nie wiem, nie czytalem, mialem w reku tylko jakies stare wydanie The C++ programming language i faktycznie bylo OK, ale na pewno nie bylo to takie prowadzenie czytelnika za reke jak u Grebosza, a powiedzmy sobie szczerze najwazniejsze jest to, aby poczatkujacy koder dobrze zrozumial o co chodzi z obsluga pamieci, a reszta przyjdzie z czasem. Ale to jest tylko moje zdanie, no i moze mistrza Foo
[#37] Re: Gdzie dobry kurs programowania(C++, gry)

@thetdr11, post #36

Mam podobne zdanie co @thetdr11. Co prawda rozumiem, Kaczusia - że uczenie nowych nawyków bazujących na nowych ficzerach języka jest słuszne. Ale żeby dobrze zrozumieć na początku co się dzieje, wskazana jest literatura prosta, prowadząca w przystępny sposób poprzez meandry języka. Co prawda ja już na etap uczenia się podstaw chyba się nie łapię, przez co nie wiem jaka jest obecnie wskazana książka do nauki podstaw cpp, natomiast pamiętam jak koledzy na studiach cmokali nad Symfonią, która oszczędzała im łez nad tomiskiem Stroustrupa (które mam i szanuję ;) ).

A co do samej deklaracji, to jak najbardziej się kompiluje.
[#38] Re: Gdzie dobry kurs programowania(C++, gry)

@thetdr11, post #36

60 letni kod, to raczej nie w C++, przynajmniej nie w całości i nie od poczatku.
Zmieniać się zmieniało, np od standardu z 98 roku, żeby wymusić przy niepowodzeniu alokacji operatorem new nulla, trzeba było to wymusic, domyślnie rzucany jest wyjątek, więc nie ma tak, że jest wszystko kompatybilne, zmienia się i to coraz bardziej.

Jeśli chodzi o ksiązkę, ta jest dla początkujących i też prowadzi za rączkę, zreszta możesz sobie pobrać przykładowy rozdział i przejrzeć. Jeśli dobrze pamiętam, jest tam pokazane jak napisac kalkulator od prostego podejścia, do podejścia bardziej zaawansowanego, prowadzone własnie za rękę, przy okazji pokazując nie tylko jak wygląda język, ale jak można podejść do problemu na rózne sposoby i uczy poza językiem właśnie równiez programowania.

Jeśli chodzi właśnie o pamięć, to tu uczy, aby jak najmniej używac jawnych gołych wskaźników, tylko tam, gdzie jest to potrzebne, w pozostałych przypadkach masz opakowane iteratory i struktury danych, oraz algorytmy. Tak dobrze jest umieć zarządzac ręcznie pamięcią i przydaje się to, ale w wielu wypadkach i tak zrobisz to daleko od optymalnego rozwiązania, szczególnie, jesli chcesz efekt uzykac szybko. Dlatego najpierw piszesz aby działało, a później optymalizujesz, tam gdzie sa "wąskie gardła", a jeśli jawnie nie używasz gołych wskaźników, mniejsze szanse na to, że ucieknie ci gdzies pamięć.
[#39] Re: Gdzie dobry kurs programowania(C++, gry)

@baderman, post #37

Zależy od kompilatora i ustawień. Nawet w gcc ustawienie -pedantic-errors spowoduje, że nie skompilujesz.

Wspominasz tomisko Stroustrupa, ale to inna książka :) więc nie strasz, tylko najpierw zajrzyj. Tamta miała być dla wszystkich i wyszło jak wyszło - teraz osobno pisze ksiązki dla osób zaawansowanych (nawet mam tu przed soba kompendium wiedzy, gdzie we wstępie odradza zaglądanie do tej książki początkującym) i osobne dla początkujących - ja podałem linka do książki dla początkujących. Tak też uczyłem się z Symfonii, ale to była pierwsza połowa lat 90 (wtedy alternatywa były chyba tylko książki Bieleckiego a potem długo długo nic), a od tego czasu dużo się zmnieniło.
[#40] Re: Gdzie dobry kurs programowania(C++, gry)

@KaczusNG, post #38

Nie kod ma 60 lat, tylko koder

Tak, te przypisanie jest bledne i stare kompilatory w najlepszym wypadku dawaly warning.

Nie uwazam, ze nie masz racji, bo znajomosc nowego standardu jest potrzebna, ale to nadal nie jest tak, ze od razu powinienes zaczac nauke programowania od wszystkich kruczkow jezyka, bo prawda jest taka, ze tylko Cie przytlocza, przezuja, a potem wypluja Tak jak wspomniales, najpierw kod ma dzialac.

Moze kiedys siegne po te ksiazke Ale to poczekam, az wyjdzie wydanie zgodne z c++17
[#41] Re: Gdzie dobry kurs programowania(C++, gry)

@maka23111, post #1

Gdzie dobry kurs programowania(C++, gry), moze byc online, lubelskie, podkarpackie.


Dobre studia jeśli zaawansowany. Przy czym jednak dojazd by wchodził w grę jednak tutaj.
[#42] Re: Gdzie dobry kurs programowania(C++, gry)

@DiskDoctor, post #41

lepiej przed studiami liznac teorii, a tu niema kodera z lubelskiego?czy podkarpacia?
[#43] Re: Gdzie dobry kurs programowania(C++, gry)

@maka23111, post #42

Po co niby?
[#44] Re: Gdzie dobry kurs programowania(C++, gry)

@DiskDoctor, post #43

moze kursy daje ktos.
[#45] Re: Gdzie dobry kurs programowania(C++, gry)

@maka23111, post #44

Panowie, najnowsze C++ w nauce programowania na Amigę ?

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2017 22:28:02 przez pisklak
[#46] Re: Gdzie dobry kurs programowania(C++, gry)

@pisklak, post #45

A co za róznica, czy na amigę czy nie? Jeśli będzie kompilator implementujący daną wersję, to przekształci na odpowiedni kod binarny. A nawet jesli bedzie miał starszy kompilator, to najwyżej nie wykorzysta wszystkiego. Dodatkowo nie piszemy o najnowszym, tylko w miare aktualnym standardzie, hello....
[#47] Re: Gdzie dobry kurs programowania(C++, gry)

@maka23111, post #44

Oj tam kursów czepiłeś się.

No to masz krótkie kursy: Podkarpacie oraz internet.

To ostatnie również nieodpłatnie, a na dodatek via mobile lub TV (android + Chromecast).

DD
[#48] Re: Gdzie dobry kurs programowania(C++, gry)

@KaczusNG, post #46

Hello a są takie kompilatory "na Amigę" ? Bo jak na razie to chyba rozważania czysto akademickie (z amigowego punktu widzenia)
[#49] Re: Gdzie dobry kurs programowania(C++, gry)

@pisklak, post #48

kurde szkoda ze to nie c++, bo ogolnie cena, czas, i lokacja super
[#50] Re: Gdzie dobry kurs programowania(C++, gry)

@pisklak, post #48

Pisklak, pomijając, że ma to małe znaczenie w kontekście nauki, bo w razie czego można z części rzeczy nie korzystać, to pierwsze mniej lub bardziej udane porty gcc4, które miały mniejsze lub większe wsparcie (wówczas dla linii eksperymentalnej standaru 11) były już w 2006r. To raz, Tak są kompilujące dla amigi porty nowszych gcc (na ile udane podejścia, nie wiem, bo mnie kompilacje na klasyka nie interesują obecnie, a na systemy NG są nowsze kompilatory). I nie pisz, dla samego pisania, tylko pokaż co z wiedzy o nowym C++ mogłoby przeszkadzać w pisaniu w używaniu starszej wersji standardu, bo w drugą stronę łatwo to pokazać. Pochwal się też swoją znajomością C++ (czy to w wersji standardu z 2003r, czy nowszej, bo cos mam wrażenie, że piszesz, o czyms o czym nie masz większego pojęcia, tylko tak, żeby troollować)
[#51] Re: Gdzie dobry kurs programowania(C++, gry)

@KaczusNG, post #50

Te nowe gcc to ciężki temat, bo z tego co wiem na klasyku nie działa biblioteka standardowa. A jak nie masz biblioteki standardowej, to nie masz naprawdę dużo rzeczy z nowego C++.

Najlepiej by było, gdyby powstał target llvm na m68k-amigaos, wtedy byśmy mieli zawsze najnowszego clanga i problem kompilatora byłby z bani.
[#52] Re: Gdzie dobry kurs programowania(C++, gry)

@KaczusNG, post #50

Moim zamiarem nie jest trollowanie. Po prostu mam wrażenie że jak ktoś chcę się nauczyć programowania "pod Amigę" to te wszystkie "nowości" można sobie odpuścić, przynajmniej na dzień dzisiejszy.

PS. A moja znajomość C/C++ jest znikoma. Co nie znaczy że moje wrażenie jest z gruntu mylne.

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2017 22:00:57 przez pisklak
[#53] Re: Gdzie dobry kurs programowania(C++, gry)

@pisklak, post #52

Pisklaku, jakbyś miał choćby odrobinę doświadczenia w programowaniu, nie pisałbyś banialuk. Bo jeśli ktoś chce się uczyć C++, a nie C, to myśli o nauce nie tylko programowania na Amigę, a przy okazji. Nauka czegoś archaicznego nie ma sensu, znając porządnie nowe, można używać starego, w drugą stronę tak łatwo już nie jest.
[#54] Re: Gdzie dobry kurs programowania(C++, gry)

@KaczusNG, post #53

QWA QWA QWA
Nie ma czegos takiego jak programowanie "przyszlosciowe" a przy okazji na stare platformy. Albo ktos jest mistrzem w klepaniu nowych aplikacji C++/Java na Windowsa albo lubi klepac w Pascalu pod MS-DOSem.

"portowanie" wieloplatformowe programow w C++ z Intela na Ziloga to jakas bujda na resorach powtarzana przez wyznawcow allaha.
[#55] Re: Gdzie dobry kurs programowania(C++, gry)

@selur, post #54

Nowych aplikacji na windowsa mało sie pisze już w C++, a przynajmniej takim zgodnym ze standardem, jeśli już to raczej gry, a i to coraz rzadziej. C++ tak jak i C obecnie to domena programowania embeded, są wykorzystywane jako przenośne asemblery.
[#56] Re: Gdzie dobry kurs programowania(C++, gry)

@selur, post #54

Inaczej - trzeba bardzo dobrze znać nowinki, by nie zrobić sobie kuku przy pisaniu na oldskula.

Nowych platform to nie rusza, że kod tyje w kosmos przez kolejne warstwy abstrakcji albo przez nieumiejętne używanie template'ów. Z kolei takie nowe rzeczy jak enum classy, czy l-value refs by się przydały, bo pozwalają mocno pewne rzeczy zoptymalizować. Za to literały, biblioteka vector czy inne tego typu rzeczy łatwo mogą powodować bajzel w kodzie wyjściowym.

A jak jesteśmy przy nowych kompilatorach, to nieskromnie się pochwalę, że od dzisiaj w znanym miejscu wisi najnowsza wersja cross-compilującego vbcc, bo komuś się chciało w końcu zbudować i zrobić pull requesta. ;)

ED: A jak już jesteśmy w temacie embedded, to tam jednak C króluje. Za mało RAMu mają AVRy żeby dźwignąć "dobrodziejstwa" runtime'a C++. No ale to rzeczywiście się zmienia, bo coraz więcej STMów i innych bazujących na ARM się pojawia.

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2017 22:23:28 przez teh_KaiN
[#57] Re: Gdzie dobry kurs programowania(C++, gry)

@KaczusNG, post #53

OK OK wszystko w porządku. Tylko dlaczego zaraz zaczynać naukę programowania od najnowszych wodotrysków, bo odwracając kota ogonem, można zacząć od podstaw (które posłużą znakomicie do pisania prostych programów także na Amigę) a później poznawać "mniej archaiczne programowanie" (znając porządnie stare zabierać się za nowe). No ale jak zauważyłes programistą nie jestem w związku z tym jestem w stanie przyjąć Twój punkt widzenia poparty Twoim doświadczeniem jako być może lepszy niż moje wrażenia ok, racja

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2017 22:28:27 przez pisklak
[#58] Re: Gdzie dobry kurs programowania(C++, gry)

@selur, post #54

QWA QWA QWA
Nie ma czegos takiego jak programowanie "przyszlosciowe" a przy okazji na stare platformy.


Panie selur - obejrzyj ten film, a następnie idź i nie grzesz więcej.

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2017 22:29:18 przez baderman

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2017 22:29:33 przez baderman
[#59] Re: Gdzie dobry kurs programowania(C++, gry)

@baderman, post #58

No argument-inwalida. Najpierw niech gcc ma target 6502, bo to czego ostatecznie gość używa to proteza znajdź-zamień z asma x86 na asm 6502, która prędzej czy później przestanie być dobrym i wydajnym rozwiązaniem. ;)

Ale tak, ten filmik spowodował swojego czasu, że trochę inaczej popatrzyłem na cpp w kwestii zastosowań na trudnych platformach. Niestety za krótki jestem żeby napisać target 68k samemu, a co dopiero mieć czas by go z wersji na wersję utrzymywać. Stąd target llvm wydaje się być pomysłem na rozwiązanie "raz a dobrze".

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2017 22:36:11 przez teh_KaiN
[#60] Re: Gdzie dobry kurs programowania(C++, gry)

@pisklak, post #57

I znowu brak wiedzy - nie chodzi o najnowsze wodotryski, tylko o to by uczyć sie porządnie. Ksiązka która jest moim zdaniem obecnie najlepszą książką do nauki C++ w języku polskim (choć jeden znany programista zaciekawiony wątkiem tutejszym zajrzał do tego co można pobrać darmo i był pozytywnie zaskoczony, zarówno jeśli chodzi o zawartość, jak i sposób przedstawienia problemów i ścieżki ich rozwiązania). Uczy nowego podejścia do programowania, oraz wykorzystywania do tego C++. Wiedząc choćby o wspomnianych nullptr-ach oraz dlaczego powstały, to nawet nie mając takiego narzędzia, będziesz ostrożniej pisał używając NULL-a. Język zmienia sie nie dlatego by go udziwniać (zauważ, że w stosunku do języków modnych zmienia się po woli, a opracowuje jego założenia duża ekipa osób z doświadczeniem w programowaniu, wypracowując nowe podejście opierając się na doświadczeniu z problemami z jakimi się spotkali w pracy wcześniej), a po to by z jednej strony stawiać wyzwania, a z drugiej np pozwolić automatom lepiej optymalizować kod, a programistom pozwolić na unikanie kosztownych błędów.

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2017 22:39:56 przez KaczusNG
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem