kategoria: AMOS
[#1] Nowa książka "AMOS Programowanie od podstaw"
Kto ma i może się podzielić doświadczeniami?

ps
Dopiero zamówiłem i czekam na przesyłkę
[#2] Re: Nowa książka "AMOS Programowanie od podstaw"

@chicago, post #1

Mam
Przeczytalem
I niewiele sie dowiedzialem
Imo za malo o funkcjach amosa a za duzo o samym edytorze i dodatkach
Praktycznie brak przykladow
Moze dla kogos baaardzo poczatkujaceo bedzie przydatna

Info: bedzie do wygrania jako magroda ode mnie na Decrunch w Micro Hexagon
[#3] Re: Nowa książka "AMOS Programowanie od podstaw"

@chicago, post #1

Ja juz otrzymalem swoj egzemplarz i pomimo tego, ze jeszcze nie zabralem sie za czytanie, bo poki co czasu brak, to jednak juz moge powiedziec o pierwszym wrazeniu.

Wykonanie ksiazki swietne - twarda okladka, bardzo dobry papier i druk, czcionka, calosc na pewno sie nie rozpadnie po kilkunastu uzyciach jak to sie czesto zdarza. Ocena - bardzo dobry ok, racja


Niestety, mocno obawiam sie o wartosc merytoryczna.
Wertujac kolejne strony ksiazki, odrazu zauwazylem, ze jest bardzo malo przykladow kodu (??) a w zasadzie sa to jedynie pojedyncze instrukcje poza kilkunastoma mniejszymi ciagami. Ja juz to widze, ze tak nie powinny wygladac "podstawy programowania" nie...
Ocena - na pierwszy rzut oka, ledwo dostateczny.


Mam nadzieje,ze nie jest tak zle jak mi sie to widzi i koncowa opinie zmienie po przeczytaniu ksiazki ale obawy mam duze.
[#4] Re: Nowa książka "AMOS Programowanie od podstaw"

@selur, post #3

Zamówiłem również w celach "testowych" z ciekawości jak wypadnie przy "Programować może każdy". Może jakaś recka na PPA się napisze bo przecież nie do Amigazynu :P
[#5] Re: Nowa książka "AMOS Programowanie od podstaw"

@pong777, post #4

Nie widziałem ale z tego co piszecie wynika że to taki podręcznik obsługi a nie programowania. Przydałaby się dodatek w postaci CD ze źródłami, ewentualnie możliwość pobrania ze strony po zalogowaniu.
Nie żebym coś, ale jak wszystko pisze Adam Zalepa - ma wiedzę, ale taki "głębszy" ogląd to może dać tylko koder, to musiała by być jakaś praca zbiorowa chyba.
[#6] Re: Nowa książka "AMOS Programowanie od podstaw"

@adam_mierzwa, post #5

Na taki "głębszy" podręcznik z mnóstwem praktycznych przykładów i opisem wszystkich funkcji z wszystkich bibliotek to czekalibyśmy pewnie co najmniej trzy razy dłużej.
[#7] Re: Nowa książka "AMOS Programowanie od podstaw"

@R-Tea, post #6

Widząc ile Adam Zalepa pisze sam myślę że moglibyśmy się nie doczekać wogóle.
[#8] Re: Nowa książka "AMOS Programowanie od podstaw"

@R-Tea, post #6

Tak nie biorąc pod uwagę dyskietek, to lepsza książka do AMOSa od Adama Zalepy, czy Prusika i Sypniewskiego?
[#9] Re: Nowa książka "AMOS Programowanie od podstaw"

@WojT_GL, post #2

Ups, oby tylko książki o AmigaE i ASM (na które czekam) nie były opisem instalacji środowiska i opcji Copy/Paste/Find, bo się srogo zawiodę
[#10] Re: Nowa książka "AMOS Programowanie od podstaw"

@WojT_GL, post #2

Jesteś pewien? Sam autor reklamuje, że książka jest pełna przykładów (np. jak napisać swoją pierwszą grę/program).

We wstępie czytam, że "książka nie opisuje wszystkich funkcji AMOSa, bo zajęłoby to całą książkę. Opisywane są tylko funkcje, z których korzysta się na bieżąco."

Sam przeczytałem dopiero wstęp i przewertowałem proces instalacji, ale książka zapowiada się ciekawie.

Oczywiście może nie stanowić zastępstwa innych książek o AMOSie, np. tej Pawła Chadzińskiego.

Ale powinna stanowić autonomiczny wstęp do programowania w AMOSie.
[#11] Re: Nowa książka "AMOS Programowanie od podstaw"

@_arti, post #9

@ _arti
Na szczęście AmigaE nie ma dedykowanego IDE, więc nie będzie się o czym rozpisywać, więc autor powinien się skupić na samym języku i jego bibliotekach.
[#12] Re: Nowa książka "AMOS Programowanie od podstaw"

@Hexmage960, post #10

Proponuje zatem przeczytac a potem wydawac opinie
Ja swoja wydaje po przeczytaniu przy czym tak 1/3 ksiazki odpuscilem calkiem (bo to opis edytora, opis uzywania ide i opis podstawowych funkcji edytora ktore mozna poznac w pare minut jego uzywania). Amos 3d rowniez bo to opis edytora i uzycia tego dodatku a niewiele sensownego uzycia obiektow w realnym kodzie
Przyklad gry nie jest pelny bo nawet nie ma opisu co to za gra i efektu finalnego w pistaci uruchamialnego kodu
Opis funkcji - nir zgodze sie ze sa te ktorych uzywa sie najczesciej chyba ze get bob, bob, xmouse itp to wlasnie te
Liczylem na czesc o Amalu ale i tutaj niewiele sie dowiedzialem bo raptem 4 metody amala i 3 lub 4 przyklady...
Brak zaawansowanych przykladow pokazujacych petle, warunki czy wykorzystanie zmiennych lub tablic... do tego jak juz raz pisalem brak przykladow kodow w postaci listingow... a te ktore sa umieszcono na zrzutach ekranow - to pomylka. Poza tym raczej nie sa autotstwa autora a screeny z przykladow (choc nie analizowalwem ich dokladnie ale moga na to wskazywac anglojezyczne komentarze :)

Jak mowie to moja opinia i mozna sie z nia nie zgodzic ale dla mnie w skali 10 stopniowej ocena 2
I to tylko za wydanie w twardej okladce i na dobrym papierze. Cos czuje ze to wydanie na fali retro aby tylko zaliczyc pozycje... szkoda bo liczylwm na cos lepszego i chcialem kupic cala serie (chocby po to zeby wspierac polskie....)
Niestety kolejnych pozycji nie kupie w ciemno - dopiero jak ktos kupi przede mna i dokona dobrej merytorycznej oceny

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2017 19:28:21 przez WojT_GL
[#13] Re: Nowa książka "AMOS Programowanie od podstaw"

@WojT_GL, post #12

Czekam na swoją wersję i zobaczymy. Programowanie traktuje jak rozrywkę, dla relaksu oraz by poużywać Amigi nie tylko do gier.
[#14] Re: Nowa książka "AMOS Programowanie od podstaw"

@chicago, post #13

A jak się ma AMOS do języka AmigaE?
[#15] Re: Nowa książka "AMOS Programowanie od podstaw"

@chicago, post #14

nijak.
[#16] Re: Nowa książka "AMOS Programowanie od podstaw"

@selur, post #3

Też ciekawi mnie zawartość ale z oceną wstrzymam się co najmniej do października kiedy będzie zapewne sposobność zobaczyć "kota" ale już nie w worku.
[#17] Re: Nowa książka "AMOS Programowanie od podstaw"

@chicago, post #14

Mniej więcej jak Basic do Pascala.
.
[#18] Re: Nowa książka "AMOS Programowanie od podstaw"

@rePeter, post #17

Dzięki za wszystkie opinie. Książki z serii "Programowanie od podstaw" są skierowane do osób zaczynających przygodę z programowaniem, a więc w założeniu także dla tych, które jeszcze nie miały do czynienia z żadnym językiem. Dlatego zaczynają od najprostszych tematów, a kolejne funkcje wprowadzają bardzo powoli. Zrzuty z ekranów pełnią rolę pomocniczą i wskazują, aby analizować pliki dołączone na dyskietkach instalacyjnych. W treści znajduje się bardzo wiele autorskich przykładów, tyle że są one krótkie - nieskomplikowane, aby osoba nieobeznana z tematem mogła łatwo zrozumieć ich działanie. Słowo "podstawy" w tytule zobowiązuje, poza tym jeśli chcemy się nauczyć pisać program, nie możemy robić wszystkiego jednocześnie - stąd taki podział tematyki.

W treści znalazły się opisy edytorów, ale zajmują one tylko ok. 80 stron (50 stron edytor i 30 stron edytor 3D), co stanowi 20% całości. Osoby zainteresowane zapraszam do zapoznania się ze spisem treści - tutaj.

Jak można przeczytać w zakończeniu książki, ukaże się druga część zawierająca bardziej zaawansowane tematy. Będzie to także rozwinięcie kwestii tylko zasygnalizowanych w pierwszej książce. Podobnie działo się w serii o systemie Amigi, gdzie pierwszy tom zawierał podstawowe informacje i dopiero kolejne rozbudowę i konfigurację. Kolejne części są planowane także dla pozostałych języków, ale jest za wcześnie na oficjalne newsy. W najbliższym czasie pojawią się za to szczegółowe informacje na temat kolejnej książki - o Blitz Basicu.

Chciałbym też zwrócić uwagę, że seria jest w całości (razem z okładką) składana na Amidze. Tym bardziej cieszę się, że pod tym względem oceniacie książkę pozytywnie.


Ostatnia aktualizacja: 02.06.2017 21:18:02 przez A2
[#19] Re: Nowa książka "AMOS Programowanie od podstaw"

@A2, post #18

Witam trochę kolego tobie nie wierze po wydaniu książki "MorphOS tom pierwszy" jakoś nie widać kontynuacji. Co do oprawy książki super, co do zawartości to tak różowo już nie jest.Ciesze się ze cos wydajesz o Amidze ale czas chyba trochę więcej zacząć wymagać od autora. Szkoda że na forum brak rzetelnych do bólu recenzji książek wydawanych przez ciebie.
[#20] Re: Nowa książka "AMOS Programowanie od podstaw"

@Dziadziomiecio, post #19

Kontynuacja MorphOSa jak najbardziej będzie, ale wybaczcie - nie jestem w stanie produkować 10 książek rocznie. Obecnie mamy 6 tytułów (+ czasopisma) i to jest maksymalna ilość, reszta jest po prostu przełożona na kolejny rok. Powody czysto techniczne - czas. Plany są ułożone, ale wszystko jest ogłaszane po kolei. Natomiast krytykę traktuję pozytywnie i zawsze się w nią wsłuchuję. Co do recenzji - ktoś musi je napisać, a jak widać chętnych brak.

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2017 22:43:06 przez A2
[#21] Re: Nowa książka "AMOS Programowanie od podstaw"

@Dziadziomiecio, post #19

@ Dziadziomiecio
Zawsze przecież można zakasać rękawy, i samemu napisać takową recenzję, prawda?
[#22] Re: Nowa książka "AMOS Programowanie od podstaw"

@Hexmage960, post #10

powinna stanowić autonomiczny wstęp do programowania w AMOSie.

Dzięki za podsumowanie, takie właśnie było założenie. A rozwinięcie będzie w części "dla zaawansowanych".

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2017 22:50:51 przez A2
[#23] Re: Nowa książka "AMOS Programowanie od podstaw"

@R-Tea, post #21

Co własnie czynie . Jednak sprawa się nieco obsunie bo mnie własnie ZUS uzdrowił .Musze szybko zająć się czymś innym.
[#24] Re: Nowa książka "AMOS Programowanie od podstaw"

@A2, post #22

Ja już mam swój egzemplarz. Na razie ładnie wygląda na polce wsrod pozostałych.
Nie mam pojęcia o programowaniu w amosie. Jedynie co to kiedyś liznalem troche od ponga.
Bedzie chwila to sam ocenie.
Ale chyba powinniście dziękować komuś co w ogóle cos wydaje dla świata amigowego a nie marudzić.
[#25] Re: Nowa książka "AMOS Programowanie od podstaw"

@A2, post #20

Może nikt nie pisał recenzji bo jeśli pisać źle to lepiej wcale. Chociaż wersja "niech ktoś" jest bardziej prawdopodobna.
A czy mógłbyś podać dane o sprzedaży poszczególnych tytułów? Zarówno po polsku jak i wersji anglojęzycznych? Ewentualnie jak ci jest to nie na rękę - jakieś podstawowe chociaż informacje: co się dobrze sprzedało, a co nie wypaliło.
[#26] Re: Nowa książka "AMOS Programowanie od podstaw"

@adam_mierzwa, post #25

Cóż, dostaję mailem różne komentarze, w tym sporo pozytywnych - staram się odpowiadać na większość. Recenzję niektórych wydawnictw napisał Mufa na amigaone.pl, pozdrawiam serdecznie

Co do sprzedaży, generalnie dużo więcej osób jest zainteresowanych tematami klasycznymi. Natomiast żaden tytuł nie był deficytowy, za co Wam wszystkim bardzo dziękuję. W większości wypadków były robione (lub są obecnie) dodruki.

Aby było trochę bardziej konkretnie: najlepsze tytuły sprzedały się w ilości ok. 1000 sztuk, najgorsze ok. 100 egz.


Ostatnia aktualizacja: 02.06.2017 23:34:44 przez A2
[#27] Re: Nowa książka "AMOS Programowanie od podstaw"

@A2, post #26

To ja poprosze chociaz o te dwie pozycje - co bylo najwieksza wtopa wydawcza a co wywolalo najwieksze zainteresowanie amigowcow?
[#28] Re: Nowa książka "AMOS Programowanie od podstaw"

@selur, post #27

Trudno to ocenić, bo niektóre pozycje dostępne są od kilku lat, a inne od kilku miesięcy czy tygodni, ale z książek najlepiej sprzedały się tytuły o systemie 3.1 oraz Opusie 5.

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2017 00:00:13 przez A2
[#29] Re: Nowa książka "AMOS Programowanie od podstaw"

@A2, post #28

Typuję że książka o MorphOS miała najsłabszy wynik, ale o OS 4 może pobić ten niechlubny rekord.
A jak rokuje "rynek anglojęzyczny"? Sprzedaż jest większa niż w Polsce? Jak przyjęto nowe czasopismo?
[#30] Re: Nowa książka "AMOS Programowanie od podstaw"

@adam_mierzwa, post #29

Twoje typy nie do końca są dobre Wbrew pozorom AmigaOS 4 sprzedaje się lepiej niż MorphOS.

Jeśli chodzi o angielskie edycje to mamy więcej osób zainteresowanych, ale jest za wcześnie, aby wyciągać wnioski.

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2017 00:15:55 przez A2
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem