kategoria: AMOS
[#31] Re: Nowa książka "AMOS Programowanie od podstaw"

@A2, post #30

Rzeczywiście AmigaOS 4 może się lepiej sprzedać ale to jeśli "zagranica" zrobi wynik.
O ile cena książki byłaby wyższa jeśli chcieć ją wydać w kolorze?
I czemu pdf nie robisz kolorowe, skoro oryginalne materiały (zrzuty) takie są?
[#32] Re: Nowa książka "AMOS Programowanie od podstaw"

@adam_mierzwa, post #31

Aby cała książka była w kolorze cena musiałaby być ok. 2-3 razy wyższa, więc to nie ma sensu.
Natomiast PDFy nie są kolorowe, bo wiązałoby się z koniecznością przygotowywania osobno 2 wersji każdego dokumentu, a to trwa zbyt długo.


Ostatnia aktualizacja: 03.06.2017 11:19:21 przez A2
[#33] Re: Nowa książka "AMOS Programowanie od podstaw"

@A2, post #32

Mógłbym spróbować jak to wyjdzie, może warto.
[#34] Re: Nowa książka "AMOS Programowanie od podstaw"

@adam_mierzwa, post #33

Warto na pewno
[#35] Re: Nowa książka "AMOS Programowanie od podstaw"

@A2, post #22

Jeszcze nie przeczytałem tej książki, ale zamierzam zrobić sobie wkrótce sesję z AMOSem i tą książką. AMOSa mam już zainstalowanego. Z przyjemnością go sobie przypomnę. Jak przeczytam, podam swoją opinię. OK

Co do sprzedaży książek to wnioski są proste: Amiga OS 3.1 jest najpowszechniej stosowany. Zatem Amiga 1200 jest najpopularniejsza. Amiga NG stanowi mniejszość.

Powinniście pisać więcej książek właśnie dla systemów klasycznych. Mam wrażenie, że Wasza redakcja migruje za bardzo w kierunku NG. Pewnie dzieje się to pod wpływem współpracowników i to rozumiem.

Widzę, że od niedawna zamieszczacie recenzje swoich książek na swojej stronie WWW. Gdzie słać takie recenzje, na adres redakcji?

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2017 16:29:41 przez Hexmage960
[#36] Re: Nowa książka "AMOS Programowanie od podstaw"

@Hexmage960, post #35

Powinniście pisać więcej książek właśnie dla systemów klasycznych.

Większość książek dotyczy systemów klasycznych i to się nie zmieni. Planowane są kolejne pozycje, m.in. o programach graficznych i muzycznych, a także książka o Amidze 500 (sprzęt, oprogramowanie, rozbudowa i konfiguracja). Moce przerobowe są ograniczone, dlatego wszystko jest rozłożone w czasie. Ja również chciałbym, aby teksty były pisane szybciej

Gdzie słać takie recenzje, na adres redakcji?

Najlepiej na nasz stały adres, czyli a2@amiga.net.pl

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2017 17:52:17 przez A2
[#37] Re: Nowa książka "AMOS Programowanie od podstaw"

@A2, post #36

Ja w żadnym wypadku nie pośpieszam. Sam nie jestem w stanie przeczytać od deski do deski wszystkich zakupionych u Was książek, bo wydajecie je tak szybko!

Przyznam, że plany wydawnicze Waszej redakcji wyglądają nad wyraz interesująco.

Nie powinienem chyba o to pytać, ale czy w skład tych programów muzycznych wejdzie OctaMED Sound Studio?

Najlepiej na nasz stały adres, czyli a2@amiga.net.pl

Prześlę własną recenzję książki o AMOSie po jej przeczytaniu w całości.
[#38] Re: Nowa książka "AMOS Programowanie od podstaw"

@Hexmage960, post #37

czy w skład tych programów muzycznych wejdzie OctaMED Sound Studio?

Tak, to zresztą jeden z moich ulubionych programów.

Prześlę własną recenzję książki o AMOSie po jej przeczytaniu w całości.

Z góry dziękujemy.
[#39] Re: Nowa książka "AMOS Programowanie od podstaw"

@A2, post #38

Dziękuję za odpowiedź.

A i jeszcze jedno pytanie: z racji wydawania tylu publikacji chciałbym zapytać się, czy poszukujecie współpracowników do pisania publikacji?

Jestem stałym współpracownikiem Waszej redakcji (uczestniczę w przygotowaniu Amigazynu) i mógłbym zaoferować dodatkową pomoc, np. w jakiejś książce o programowaniu w C, bądź kompendium programistyczne Amiga OS, albo o rysowaniu w Deluxe Paint lub Personal Paint na przykład.

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2017 18:15:26 przez Hexmage960
[#40] Re: Nowa książka "AMOS Programowanie od podstaw"

@A2, post #38

A nie myślałeś o reedycji książek innych wydawców z czasów świetności Amigi? Być może wyszło by porównywalnie, ale czasowo lepiej? Tłumaczenia wydawnictw zagranicznych byłoby miłe.
[#41] Re: Nowa książka "AMOS Programowanie od podstaw"

@KM, post #40

Temat reedycji co jakiś czas powraca. Nie wykluczam, że będziemy to robić, ale na pewno nie zamiast pisania nowych tekstów. Mamy nowy sprzęt i oprogramowanie, nie można tego wszystkiego pomijać. Teksty pisane są ze współczesnego punktu widzenia, pokazują wykorzystanie sieci, omawiają nowe akcesoria itd. Reedycje mogą być uzupełniające.

Natomiast co do tłumaczeń - było kilka prób, niestety na razie nie udało się porozumieć. Pomysłów i projektów jest znacznie więcej niż ogłaszamy, do realizacji trafia tylko część, a reszta czeka w kolejce. Zwróć uwagę, że nie uzależniamy możliwości wydania z ilością złożonych zamówień, co jest dzisiaj często stosowane. Fajnie by było zwiększyć tempo, ale pewnych rzeczy się nie przeskoczy.

Jeżeli masz na myśli tłumaczenia konkretnych pozycji - zapraszam PW albo mailem.

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2017 19:00:56 przez A2
[#42] Re: Nowa książka "AMOS Programowanie od podstaw"

@A2, post #41

Jestem za książkami nowymi, które pokazują Amigę z nowoczesnym podejściem.

Szukać nie trzeba daleko. Taki WHDLoad obrazuje, że można na Amigę bez problemu pisać z uwzględnieniem systemu programy i gry, które mogą dać się instalować na dysku twardym, a które wykorzystują pełny potencjał komputerów marki Amiga i jej systemu.

I można było w ten sposób programować gry już w roku 1991. Ale wtedy takich idei nie znano. A to tylko niewielki przykład, jak idee w świecie Amigi zmieniły się w czasach nowoczesnych.
[#43] Re: Nowa książka "AMOS Programowanie od podstaw"

@A2, post #41

Tyshchenko taki pazerny? Poczytałbym.


Ostatnia aktualizacja: 04.06.2017 20:27:35 przez _arti
[#44] Re: Nowa książka "AMOS Programowanie od podstaw"

@_arti, post #43

Przerabiam treść książki i doszedłem do umieszczania grafiki w formacie iff. W jakim programie to najsprawniej robić: PerfectPaint, DPaint. Jaki byłby najlepszy program do pixelowej grafiki?
[#45] Re: Nowa książka "AMOS Programowanie od podstaw"

@chicago, post #44

Personal, a nie Perfect... to po pierwsze
po drugie wszystko jedno jeśli żadnego z nich nie używałeś wcześniej nie zauważysz różnicy.
Mi na Amidze najlepiej pracowało się jednak w Brillance.
na PC/Mac możesz zrobić grafikę w Grafx2, ba, nawet Photoshop zapisuje w IFF Amiga...

powodzenia.
[#46] Re: Nowa książka "AMOS Programowanie od podstaw"

@retronav, post #45

PerfectPaint: link


Taki system emuluje na PC.

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2017 18:49:30 przez chicago
[#47] Re: Nowa książka "AMOS Programowanie od podstaw"

@Hexmage960, post #37

Prześlę własną recenzję książki o AMOSie po jej przeczytaniu w całości.

Jeszcze nie recenzja, ale po rozpoczęciu lektury i zainstalowaniu AMOSa mam zastrzeżenie co do opisu procesu instalacji zamieszczonego w książce pana Adama.

Krótko mówiąc jest niedokładny.

Jak byk widać na zrzutach ekranów, że pan Adam instaluje wersję 1.00 korzystając z sześcio-dyskowego archiwum instalacyjnego:

AMOSPro_System
AMOSPro_Tutorial
AMOSPro_Extras
AMOSPro_Accessories
AMOSPro_Productivity1
AMOSPro_Productivity2

Jednakże istnieje wersja 2.0. Należy skorzystać z jedno-dyskowego update do wersji 1.12, a następnie z trój-dyskowego update do wersji 2.0.

Poza tym sam program instalacyjny w istocie jest programem w AMOSie, ale można go uruchomić również bezpośrednio z dyskietki instalacyjnej klikając na ikonkę. Nie trzeba uruchamiać najpierw AMOSa - pan Adam za bardzo komplikuje. Ale to już szczegół.

Co więcej pan Adam pisze, że kompilator AMOSa należy uruchomić z jednego z nośników instalacyjnych. Kompilator można zainstalować na twardym dysku! W trój-dyskowym update do wersji 2.0 dwie dyskietki są nazwane:

AMOSPro_Compiler
AMOSPro_Extras

Należy uruchomić program instalacyjny na pierwszym z nich. Uwaga: uprzednio należy mieć AMOSa zaktualizowanego do wersji 2.0.
--

A tak poza tym książka zapowiada się bardzo ciekawie. Widać, że jest przeznaczona dla bardzo początkujących programistów, mam jednak nadzieję, że znajdę coś dla siebie.
[#48] Re: Nowa książka "AMOS Programowanie od podstaw"

@Hexmage960, post #47

Przyznam się, że nie rozumiem tego zainteresowania AMOSem kogoś kto tak dobrze zna zdecydowanie lepsze, szybsze, dzisiejsze, uniwersalne języki j potrafi programować "pod system". Ja przy AMOSie spędziłem lata 1994-97 ale tylko dlatego, że nic innego nie znałem. Gdy liznąłem innych języków to już żadna siła nie zaciągnęłaby mnie znów do AMOSa. szeroki uśmiech
[#49] Re: Nowa książka "AMOS Programowanie od podstaw"

@MDW, post #48

Bardzo dziękuję za docenienie moich umiejętności programowania.

Przyznam, że uwielbiam wszelakie książki dot. języków programowania, więc nowa książka o AMOSie wzbudziła moje duże zainteresowanie.

Również w AMOSie programowałem dawno temu. Sporo rzeczy zapomniałem i dlatego książka będzie stanowić świetne przypomnienie zapomnianych informacji.

Zatem książka będzie stanowić dla mnie rzecz cenną, nawet jeśli nauka programowania w niej zawarta nie będzie dla mnie dużym wyzwaniem.

Mam też książkę Pawła Chadzińskiego, gdzie mam opis wszystkich poleceń AMOSa. Będzie stanowić idealne uzupełnienie wprowadzenia danego przez Adama Zalepę.

Jeśli chodzi o samego AMOSa to projektuję grę na konkurs GameDev Compo na RetoKomp, zaś realizacja tego projektu wyjdzie mi szybciej w AMOSie, gdzie jest już gotowa obsługa joysticka, bobów itp.

Napisałem już trochę kodu w C, ale rozważam przeniesienie projektu na AMOSa. Nie jest to jeszcze przesądzone.

No i ostatnia przyczyna zainteresowania AMOSem - lubię wspierać nowe inicjatywy, tym razem książki programistyczne pana Adama.
[#50] Re: Nowa książka "AMOS Programowanie od podstaw"

@MDW, post #48

Liznales innych jezykow, super hiper uniwersalnych i dlatego od tego czasu nie tworzysz juz na Amige.
Jakbys nie zuwazyl, to tutaj wlasnie tworzy sie na Amige i dlatego uzywa sie jezykow do tworzenia na Amige.
[#51] Re: Nowa książka "AMOS Programowanie od podstaw"

@selur, post #50

i dlatego od tego czasu nie tworzysz juz na Amige

Na klasyczną na pewno nie, bo nie jestem jej fanem. Zresztą przez kilka lat robiłem w C+OpenGL na klasyczną Amigę z PPC i 3D. To własnie na niej poznałem podstawy OpenGL (zaczynałem naukę z kursu StormMESA Szczepana Kuźniarza w Magazynie Amiga).

A na NG robię każdego dnia od wielu wielu lat (także wczoraj, dzisiaj, jutro...). Ale tych platform zapewne nie zaliczasz do Amig...

Poza tym C to też jest w pełni amigowy język. W tym języku jest napisany system operacyjny klasycznej Amigi i jest to podstawowy język w którym tworzy się dla niej aplikacje. Gdyby soft Amigi był tworzony tylko w AMOSie to nie powstałoby 99% hitów dla których zainteresowaliście się Amigą.

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2017 14:47:19 przez MDW
[#52] Re: Nowa książka "AMOS Programowanie od podstaw"

@MDW, post #51

Rozumiem, ze cierpisz na chorobe zwana "nowoczesjonizm" ale pragne cie uswiadomic, ze jednak dawne Amigowe imperium powstalo w asemblerze a nie w C + OpenGL.

Po prostu od nastu lat, mylisz Amige z PC, dlatego w kolo Macieju wypisujesz te same pomylone prawdy objawione.


Zatem moja dobra rada jest taka:

zmien portal np. na Atarowy.
Mysle, ze tam bardziej sie przydasz tym, ktorzy chcieliby oprogramowac swoje komputery. Po prostu tutaj marnujesz swoje nieograniczone talenty i wszechwiedze.
(juz widze jak profesor MDW wkracza na atari.org.pl i oznajmia wszystkim, ze od dzis na Atari 65 XE bedzie sie pisac programy w Javie + SQL, bo tego wymaga postepowy programista. To bedzie hit sezonu 2017).
[#53] Re: Nowa książka "AMOS Programowanie od podstaw"

@selur, post #52

jednak dawne Amigowe imperium powstalo w asemblerze a nie w C + OpenGL.

W AMOSie też nie powstało. Zgdziwiłem się, że ktoś znający dobrze amigowe C skłania się ku AMOSowi. To właśnie C z assemblerowymi kawałkami pozwoliłoby wycisnąć coś z tych 7/14-megahertzowych maszyn. A w AMOSie to można sobie boby poprzesuwać... Jeżeli gra się do tego ogranicza i ma być tylko w PALu to ok. Ale gdyby trzeba było coś więcej to AMOS się zemści.

w Javie + SQL, bo tego wymaga postepowy programista

Java? SQL? Chyba mnie z kimś mylisz. Nienawidzę warstw pośrednich, wirtualnych maszyn, emulacji, a bazy danych mnie nudzą tak samo jak teksty o wybielaniu obudów starych komputerów. W dzisiejszym świecie nie tylko nie jestem postępowy ale jestem wręcz uznawany za fana reto-technologii. Jestem zwolennikiem C i prostego C++ (takiego dostępnego na AmigaOS/MorphOS), a trudno je uznać za nowinki na rynku czy coś postępowego. Tak samo OpenGL. Jestem już chyba jedyna osobą na tej planecie, która używa GL-a bez shaderów.

Wobec tego proszę się ode mnie odczepić. Ja zrewanżuję się tym samym i nie będę ciągnął tej głupiej dyskusji.

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2017 15:56:33 przez MDW
[#54] Re: Nowa książka "AMOS Programowanie od podstaw"

@MDW, post #53

Zamiast sie ciagle dziwic i wychodzic ze zdumienia, po prostu sprzedaj macadonalda, kup se Atari XL i ciesz sie, ze bedziesz mial sprzet lepszy niz C-64.
[#55] Re: Nowa książka "AMOS Programowanie od podstaw"

@selur, post #54

Atari nie muszę kupować. Atari 65XE mam od 1989 roku. I wcale nie jest to ani lepszy ani gorszy sprzęt od C-64. Są dokładnie z tej samej półki. Tylko każdy z nich ma cechy, które bardziej odpowiadają innej grupie użytkowników.
[#56] Re: Nowa książka "AMOS Programowanie od podstaw"

@selur, post #50

Muszę się przyznać, że zazdroszczę użytkownikom Amigi 68k, że na tej platformie ciągle ktoś dłubie jakieś gry, mimo jej ograniczonych możliwości względem sprzętu NG, a u nas jakoś to ludzi nie kręci.
[#57] Re: Nowa książka "AMOS Programowanie od podstaw"

@KM, post #56

Gry to się dłubie na np. Atari XL/XE czy C-64. Powstaje tam ich wielokrotnie więcej niż na Amigę 500/1200.
[#58] Re: Nowa książka "AMOS Programowanie od podstaw"

@KM, post #56

Klasykowa wytwornia gier nabrala tempa dopiero po tym, jak pewnien biznesmen sklepal slina, klejem biurowym i tasma klejaca straszliwego bakbonowego krapa, ktory sprzedal sie w ilosci kilkaset sztuk. Ludzie zobaczyli, ze skoro taki badziew odniosl sukces tzn. ze lepsze produkcje maja zapewniony rynek zbytu (przynajmniej w teorii).


Na NG nie ma komu robic ani dostarczac gier, bo wiekszosc wciaz czeka na stworzenie podstawowego oprogramowania czy w ogole sterownikow obslugujacych ten sprzet.
Tyle, ze trwa to tak dlugo, ze zanim pojawia sie te upragnione sterowniki czy niezbedne programy to okazuje sie, ze na horyzoncie pojawila sie nowa konstrukcja NG, nowa plyta glowna , nowe rozwiazania, ktore oczywiscie wymagaja nowych sterownikow, ktorych z kolei jeszcze nie ma. Ale z pewnoscia stworzy je grupka dzielnych 20 programistow w ciagu nastepnych 10 lat.
Z tym, ze inzynierowie NG za nastepne 2 lata stworza kolejna nowa plyte glowna bez sterownikow, ktore napisze grupka dzielnych 19 programistow (bo jeden juz zdazyl zejsc z tego swiata)... i tak az do momentu osiagniecie wieku emerytalnego forumowiczow PPA.
[#59] Re: Nowa książka "AMOS Programowanie od podstaw"

@KM, post #56

Muszę się przyznać, że zazdroszczę użytkownikom Amigi 68k, że na tej platformie ciągle ktoś dłubie jakieś gry, mimo jej ograniczonych możliwości względem sprzętu NG, a u nas jakoś to ludzi nie kręci.

Na proste maszyny wbrew pozorom robi się łatwiej. Zdecydowanie trudniej narysować coś sensownego w 256 kolorach niz w np. 8 kolorach. Powie Ci to każdy kto dziubie w pixel-art. Żeby coś przynajmniej przeciętnego zrobić na taką NG to może nie trzeba większej wiedzy (jeżeli jest to 2D albo proste 3D) ale na pewno trzeba włożyć znacznie więcej pracy niż w produkcję na A500. W naszym środowisku "nie ma kim robić". Nawet jeżeli znajdzie się programista to kto dostarczy obiekty, tekstury w sensownej ilości i jakości? Od produkcji na większe maszyny jednak wymaga się trochę więcej. Społeczność jest znacznie mniejsza więc i szanse na znalezienie kogoś są mniejsze. Ekipa do prostej gry 2D dla Atari XL/XE, C-64, gołej A500/1200 jeszcze się znajdzie. Niestety tak mała społeczność nie jest w stanie "wyłuskać" ekipy będącej w stanie stworzyć coś większego.

Jednak większe maszyny dają możliwość portowania prostych gier z dzisiejszych popularnych platform. To dzięki temu np. teraz powstaje Tower 57 zarówno pod Windows, macOS jak i AmigaOS4, MorphOS. Pomimo tego, że gra jest utrzymana w pseudo-retro klimacie to nie byłoby szans przeportować tego na Amigę z OCS/ECS/AGA. Trzeba byłoby to pisać od zera i zrobić grafikę niemal od początku. A to jest nierealne.

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2017 21:03:52 przez MDW
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem