kategoria: AMOS
[#421] Re: Tworzenie gier

@tukinem, post #420

Mozesz tez poogladac sobie gry napisane w AMOS-ie typu Franko, Doman, Draggy & Croco, Legion czy Genesia. Wtedy bedziesz wiedzial co mozna osiagnac w AMOS-ie.
[#422] Re: Tworzenie gier

@Don_Adan, post #421

Mozesz tez poogladac sobie gry napisane w AMOS-ie typu Franko, Doman, Draggy & Croco, Legion czy Genesia. Wtedy bedziesz wiedzial co mozna osiagnac w AMOS-ie.

Franko podobno jest tylko częściowo w AMOSie (tak przynajmniej powiedział mi w 1994 roku w rozmowie osobistej wydawca). Chociaż uważam, że spokojnie mógłby być w całości w AMOSie.
[#423] Re: Tworzenie gier

@MDW, post #422

Wedlug mnie jest raczej caly w AMOS-ie, choc AMOS umozliwia wstawki asemblerowe. Jeden taki program tylko widzialem ze wstawka ASM, ale to bylo tylko zabezpieczenie zrobione przez kodera scenowego do produktu firmy Alderan, o ile dobrze pamietam. Choc mozna by przeszukac/przejrzec exek Franko.
[#424] Re: Tworzenie gier

@MDW, post #422

Idę o zakład, że jest w całości w amosie.
1
[#425] Re: Tworzenie gier

@tukinem, post #420

Tu masz trochę w temacie playfielda i scrolla. OK
[#426] Re: Tworzenie gier

@Stoopi, post #425



Dodałem nowy poziom. Musiałem użyć dwóch palet 8-kolorowych (po jednej na każdy playfield). I tak jest biednie. Ale każdy kolor starałem się wykorzystać na miarę możliwości oraz nie zniszczyć za bardzo wszystkiego. Zastanawiam się nad lampkami, które świecą w tle. Powinny być ruchome, więc czy użyć bobów animowanych? Jeśli tak, to kolejne pytanie, czy playfield, który jest na pierwszym planie przykryje te boby? Bo o to mi chodzi.
[#427] Re: Tworzenie gier

@tukinem, post #426

Jeśli ta lampka to tylko jeden kolor, to zamiast ją animować, zrób żeby migała. Po prostu możesz w pętli głównej zmieniać ten konkretny kolor na różne odcienie żółtego.
[#428] Re: Tworzenie gier

@mastaszek, post #427

O tym nie pomyślałem :) w sumie lepiej nawet bo nie trzeba kolejnych obrazków tylko wystarczy zmieniać adres konkretnego koloru.

A jakiś dobry sposób na wykrywanie wspinania oraz posadzki? Czy po prostu do koażdej komnaty ładować warunki współrzędnych sprajta? Bo myślałem początkowo o zonach, ale przy bardziej skomplikowanych poziomach byłoby wiele zonów i gra zwalniałaby pewnie.
[#429] Re: Tworzenie gier

@tukinem, post #428

Nigdy nie używałem zone'ów, ale chyba warunki na współrzędnych będą lepsze.

A co samej gry, to chyba zamiast robić kolejne plansze, spróbowałbym zaimplementować wszystkie klatki animacji Prince'a, żeby wyglądał jak w oryginale. Animacja postaci to jedna z głównych zalet tej gry.
[#430] Re: Tworzenie gier

@mastaszek, post #429

Przy tym pomniejszeniu to każdy obrazek to loteria bo nie wiadomo jak to się zgra. A po drugie ja z tworzenia grafiki jestem noga :)
[#431] Re: Tworzenie gier

@mastaszek, post #429

https://szybkiplik.pl/W8hY3TGwA8

Dodałem migotanie lampki oraz wspinanie i spadanie. Kto będzie testował, niech nie zeskakuje całkiem w dół, bo trzeba będzie od nowa ładować ADF. Jest przy tym trochę pisania i jeśli każda komnata tak będzie wyglądać to nie widzę tego :)

ale działa "jakoś"
[#432] Re: Tworzenie gier

@Don_Adan, post #421

Jeszcze moze cos ciekawego dla piszacych w AMOS-ie.

link
[#433] Re: Tworzenie gier

@Don_Adan, post #432

a tu jakies proste gry w Amosie >> link <<
1
[#434] Re: Tworzenie gier

@selur, post #433

przeglądałem kiedyś tą stronkę
[#435] Re: Tworzenie gier

@selur, post #433

Skoro jesteś bardzo dobry w Amosie, to możesz mi powiedzieć jedną rzecz :)

Otóż chodzi o grę Jumpman Lives, którą robiłem na 2 dyskietki. Według odnośników do poszczególnych plików wszystko działało dobrze w samym edytorze. Odpalałem grę, wczytywała sobie pliki z adf1, po przejściu kilku poziomów prawidłowo wołało o adf2. Po kompilacji gra działała prawidłowo z adf1. Przy przejściu pierwszych poziomów wołała o adf2. Wczytało, co miało wczytać, lecz później znowu wołało o adf1.

Czy to jest możliwe, że plik exe musi być cały czas w stacji dyskietek, żeby nie trzeba było żonglować dyskietkami? To tak wyglądało, jakby trzeba było z powrotem wrzucić mu adf1, żeby mógł sobie dalej doczytywać kod programu. Może jest jakaś opcja, żeby kod z gry załadować do RAM, aby uniknąć żonglowania ADFami?
[#436] Re: Tworzenie gier

@tukinem, post #435

Użyj do tego SnoopDos i zobacz jakich plików szuka program.
Jeśli nie wiesz jak to zrobić podeślij mi grę, protestuje i Ci napisze co trzeba zmienić.

ps
Zawsze możesz włozyć obie dyskietki do "napędów" i nie będzie problemu z przekładaniem adf.
Albo możesz grać z HDD. Używasz emulatora .
[#437] Re: Tworzenie gier

@Norbert, post #436

Żeby używać HDD, to musiałbym osobną wersję skompilować, która nie miałaby odnośników do nazw dyskietek, bo tam podczas wczytywania mam porobione np. LOAD IFF "JUMP2:plik.iff". To automatycznie mi wykrywało, że potrzebny jest adf2 i wyskakiwało okienko, żeby włożyć ADF2.

Nie mam już tamtej wersji gry, bo przerobiłem kod i poprzenosiłem pliki między plikami ADF. Teraz jest tak, jak pisałem Ci, że trzeba włożyć ADF2, później ADF1 i można grać. Wcześniej miałem tak, że trzeba było włożyć ADF2, ADF1 i później znowu ADF2, czyli jeszcze gorzej. Trochę żałuję, że nie zrobiłem kopii zapasowej tamtej wersji, bo z tej nic się nie zrobi. Tu są wymieszane pliki, żeby nie było takiej żonglerki. Ale mogę spokojnie przygotować na nowo tak, jak było w tamtej wersji, tylko trochę to potrwa.
[#438] Re: Tworzenie gier

@tukinem, post #437

Ale tu Bor
Żeby używać HDD, to musiałbym osobną wersję skompilować, która nie miałaby odnośników do nazw dyskietek, bo tam podczas wczytywania mam porobione np. LOAD IFF "JUMP2:plik.iff". To automatycznie mi wykrywało, że potrzebny jest adf2 i wyskakiwało okienko, żeby włożyć ADF2

No właśnie nie !
Wystarczy zrobić przypisania

ASSIGN JUMP1: DH1:GRA
ASSIGN JUMP2: DH1:GRA

Jeśli jump1 i 2 to nazwy dyskietek, a dh1:gra to ścieżka do katalogu z grą na hdd
[#439] Re: Tworzenie gier

@tukinem, post #437

Jak nie masz tamtego kodu to raczej sie nie dowiemy.
Nie sadze ze brakowalo jakiejs biblioteki, ktora akurat nie byla na drugim dysku, raczej obstawiam, ze przypisales na sztywno jakas sciezke dostepu do pliku.

Najlepiej robic tak, zeby pliki byly pobierane z danego katalogu a nie z urzadzenia.
W razie braku pliku szukac go po zmianie dyskietki czyli komendy Dir$ i Exist().
[#440] Re: Tworzenie gier

@selur, post #439

Powiem Ci szczerze, że chciałem wrócić do tamtego ustawienia plików i tamtego kodu. Przerobiłem z powrotem na stary kod, poprzenosiłem pliki i teraz o dziwo działa :) raz pyta o adf2 i działa. Nie trzeba już z powrotem wrzucać adf1. Chyba wtedy gdzieś niepotrzebnie dałem odnośnik bezpośredni i wołało o dysk1. Przeskakuję poziomy do końca i do animacji końcowej i śmiga dobrze.
[#441] Re: Tworzenie gier

@tukinem, post #440

najwazniejsze w programowaniu to opanowanie burdelu w kodzie, pozniej jest juz tylko z gorki
[#442] Re: Tworzenie gier

@selur, post #441

No to już poprawiona wersja poszła na itch.io do konkursu :) i tak już tam spora konkurencja o wiele lepszych gier jest.
[#443] Re: Tworzenie gier

@tukinem, post #442

Trochę zaszalales. szeroki uśmiech
Te dwie dyskietki spokojnie się zmieszczą w 340kb i zostaje Ci jeszcze 500kb wolnego.
Wystarczyło np. zastosować pakowanie każdego pliku powerpackerem, a rozpakowac "w locie" programem PPatcher
Miałbyś więcej miejsca no i szybkość wczytywanie danych z dyskietki bylaby szybsza.

Zapomniałeś też o disk-validator, bo przypadku kick1.3 jest wymagany/zalecany
[#444] Re: Tworzenie gier

@Norbert, post #443

Myślałem, że wystarczy sprawdzić zgodność w Amosie z kick 1.3. Faktycznie teraz sprawdziłem i jest błąd na starcie.
A co do pakowania i rozpakowywania w locie, to nie będzie zbyt dużego spowolnienia w działaniu?
[#445] Re: Tworzenie gier

@tukinem, post #444

Ten błąd jest z powodu że popsuła się validacja dyskietki.

Sprawdziłem grę i gostek cały czas skacze i nie można nim chodzić.
SPACE, ESC i apostrof też nie działają.
Gra testowana na kick1.3 i kick3.0
Sam dodałem disk-validator.

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2022 20:49:52 przez Norbert
[#446] Re: Tworzenie gier

@Norbert, post #445

On skacze na ekranie głównym tam, gdzie jest napis "JUMPMAN". Przytrzymaj fire, żeby się załadował pierwszy poziom. Tyldą przeskakujesz poziomy do przodu, ale dopiero gdy jesteś w grze a nie w animacji startowej.

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2022 21:09:38 przez tukinem
[#447] Re: Tworzenie gier

@tukinem, post #446

Teraz już działa szeroki uśmiech
Na tym ekranie powinna byc informacja o FIRE
[#448] Re: Tworzenie gier

@Norbert, post #447

Nie pomyślałem. W oryginale chyba nie było nic takiego. Trochę to źle napisałem, bo trzeba przytrzymać, żeby przeskoczyć dalej, a mogłem to rozwiązać tak, żeby od razu po wciśnięciu przeskakiwało dalej.
[#449] Re: Tworzenie dem

@tukinem, post #2

https://itch.io/jam/amigamejam/rate/1187186

Zamieszczam tu link do poprawionej wersji mojego Sokobana.

Zrezygnowałem całkowicie z używania bobów. Bohater jest sprajtem animowanym przez Amala. W samej grze zrezygnowałem również z DOUBLE BUFFER, AUTOBACK i SCREEN SWAP. Nie ma już wykrywania kolizji bobów. Wszystko działa na zasadzie wczytywania tablicy oraz na współrzędnych. Na poziomach, gdzie jest dużo skrzynek wreszcie gra działa tak samo jak na prostych poziomach. Poprawiłem grafikę w stylu TANDY. Zrezygnowałem z tła bitmapowego w stylu AMIGA i ustawiłem jeden kolor. Nie ma tej brzydkiej, szarej otoczki dookoła planszy podczas gry. Nie powinno już być zwiechów i błędów w rozgrywce, jakie miały miejsce wcześniej podczas gry w kolorach amigowych.

Gra działa o wiele lepiej, szybciej i płynniej. Można spokojnie już grać na 68000 7MHz.

Proszę o testowanie i komentarze, czy warto było rozgrzebać kod gry i go poprawić po kilku miesiącach dalszej nauki Amosa :)

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2022 16:18:05 przez tukinem

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2022 16:21:11 przez tukinem
1
[#450] Re: Tworzenie dem

@tukinem, post #449

Sprawdzę Twoją grę w wolnej chwili.

W AMOSie też można robić dobre gry z BOBami, prawdopodobnie musi być ich kilka na ekranie. Życzę Ci powodzenia w dalszej pracy i powodzenia w tym konkursie!
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem