kategorie: AMOS, Asembler
[#1] Złamanie zabezpieczeń - potrzebny cracker :)
Jakiś czas temu zastanowiło mnie, dlaczego nie ma nigdzie gier wydanych przez Promic Group (np. Mały Matematyk, Alchemik). To w większości produkcje AMOSowe z okolic roku 1994. Niby nic wyjątkowego, ale to jedne z pierwszych polskich produkcji na Amigę, więc może warto by było zachować je dla potomności . Za namową naszego forumowego kolegi snajpera postanowiłem skontaktować się z autorem tych gier, Panem Stanisławem Piętkiewiczem. Okazało się, że Pan Stanisław jeszcze do 2005 roku miał Amigę! Po za tym posiada oryginalne dyskietki z grami Milioner, Mały Matematyk i Alchemik. Jak się potem okazało, nie powinno być nawet problemu z udostępnieniem ich na zasadach freeware (np. w dziale "Rodzynki" na PPA). Zaproponowałem więc, że zgram zawartość tych dyskietek do ADF. I tu pojawił się kłopot. Pan Stanisław wspomniał, że może być problem ze zrobieniem działającej kopi. Gry były zabezpieczone przed kopiowaniem.

"Tam wykorzystywany był sektor nie używany przez system, komputer sprawdzał czy zawiera odpowiednią informację. X-Copy nie dawało rady"


To zabezpieczenie robił Freeman z grupy Freezers (i zapewne nie w AMOSie)

No więc czy na naszym forum są osoby które byłyby w stanie "rozpruć" to zabezpieczenie i zrobić z tych dyskietek działające ADFy ? Oczywiście załóżmy w ogóle że te dyskietki po prawie 30 latach działają . Pan Stanisław zadeklarował się, że wyśle te dyskietki osobie która podjęłaby się tego zadania.



Ostatnia aktualizacja: 22.01.2022 14:13:10 przez MarX
3
[#2] Re: Złamanie zabezpieczeń - potrzebny cracker :)

@MarX, post #1

A nie możesz przegrać plików z tych dyskietek jakimś FileMasterem czy Dopusem?
[#3] Re: Złamanie zabezpieczeń - potrzebny cracker :)

@mailman, post #2

ale co to da skoro chodzi o zlamanie zabezpieczenia :)

udostepnijcie adfy jak sa i mozna lamac :)

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2022 14:42:31 przez juen
[#4] Re: Złamanie zabezpieczeń - potrzebny cracker :)

@MarX, post #1

Najlepiej wysłać do kogoś z DrawBridge czy innym Greaseweazle by zgrać po MFM i udostępnić. Ale skoro to tylko jakiś sektor poza tymi używanymi standardowo to pewnie coś z pakietu WHDLoad by dało radę.

Zgranie tego normlanie i usunięcie kodu co sprawdza ten sektor też wystarczy.

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2022 15:04:40 przez ppill
1
[#5] Re: Złamanie zabezpieczeń - potrzebny cracker :)

@juen, post #3

Ja zrozumiałem, że jest problem ze skopiowaniem całych dyskietek.
[#6] Re: Złamanie zabezpieczeń - potrzebny cracker :)

@juen, post #3

@Mailman przypuszczam, że to mogą być niedosowe dyskietki. Póki ich nie zobaczę to niewiele wiadomo.
@juen Dobra to ja przejmę od Pana Stanisława te dyskietki, zrobię z nich ADFy i podrzucę do Ciebie
@ppill Jeśli będzie trzeba zgrywać po MFM to wyślę te dyskietki komuś innemu.

Jeszcze dodatkowe wskazówki od Pana Stanisława:

To był krótki kod w języku maszynowym, który sprawdzał bodajże 71 sektor dyskietki. Ten sektor był nieużywany
Najpierw kopiowało się grę za pomocą x-copy, a potem innym programem znaczyło ten sektor.
Inaczej gra wywalała się po starcie
Więc program mógł być na dysku twardym ale wymagana była dyskietka w pierwszej stacji



Ostatnia aktualizacja: 22.01.2022 15:41:16 przez MarX
[#7] Re: Złamanie zabezpieczeń - potrzebny cracker :)

@MarX, post #6

@Mailman A więc już wiadomo że to dosowe dyskietki
[#8] Re: Złamanie zabezpieczeń - potrzebny cracker :)

@MarX, post #7

Czyli skopiuj pliki i zrób z nich ADF. Zakładam, że kod tych programów nie korzysta z blokady Freemana.
[#9] Re: Złamanie zabezpieczeń - potrzebny cracker :)

@mailman, post #8

A Superduper tego nie ogarnia?
[#10] Re: Złamanie zabezpieczeń - potrzebny cracker :)

@MarX, post #6

Oki podeślij. o ile nie jest program przedziwnie spakowany to w execu łatwo się znajdzie to zabezpieczenie
1
[#11] Re: Złamanie zabezpieczeń - potrzebny cracker :)

@KAN2000, post #9

To już lepiej to

KryoFlux FREE

A software based imaging solution for MFM encoded 3.5" DD disks for the Amiga, no additional hardware required. Get it, it's free!




Oprogramowanie dla Amigi.

Później taki plik można przekonwertować na coś bardziej zjadliwego dla winuae


Ostatnia aktualizacja: 22.01.2022 20:17:17 przez Norbert
[#12] Re: Złamanie zabezpieczeń - potrzebny cracker :)

@Norbert, post #11

no ale po co? nie chodzi o kopiowanie tylko o zabezpieczenie w grze. nie ma zadnego zabezpieczenia przed kopiowaniem... adf bedzie najwygodniej zrobic, ale rownie dobrze moze byc archiwum z plikami z dyskietki...
1
[#13] Re: Złamanie zabezpieczeń - potrzebny cracker :)

@juen, post #12

No masz rację.
Ale warto zachować obrazy dyskietkek w formacie oryginalnym

Lepszy i łatwiejszy będzie format ADF.
Będzie od razu wgląd ( a może nie ) na ten konkretny sektor dyskietki?
[#14] Re: Złamanie zabezpieczeń - potrzebny cracker :)

@Norbert, post #13

Lepszy i łatwiejszy będzie format ADF.
Będzie od razu wgląd ( a może nie ) na ten konkretny sektor dyskietki?


Jeżeli zapisane jest poza cylindrami 0-79 (a chyba o to w tym zabezpieczniu chodzi) to tego sektora tam nie będzie.

Wiadomo, jakiś .ipf, scp z oryginałem zawsze dobrze dla potomności zachować. Do cracka same binarki gry wystarczą.
1
[#15] Re: Złamanie zabezpieczeń - potrzebny cracker :)

@ppill, post #14

nie ma co gdybać, jeżeli autor posiada tylko po jednej sztuce dyskietek to wielce prawdopodobne, że trzeba będzie odtworzyć dużo więcej niż ten sektor, który zapewne nie ma żadnych danych poza jedynkami (a nawet jak ma coś w rodzaju klucza to raczej nie istotne skoro to osobny mały programik, więc pewnie na główny program Amosa nie ma wpływu). oby się udało uzyskać pliki :)
[#16] Re: Złamanie zabezpieczeń - potrzebny cracker :)

@juen, post #10

A sądzisz że exec tych programów napisanych w Amosie ma jakiś związek z tą blokadą kopiowania?
[#17] Re: Złamanie zabezpieczeń - potrzebny cracker :)

@mailman, post #16

mysle, ze juz szkoda czasu na gdybanie, bo zalezy jak do tego autor podszedl, czy chcial cos prostego co po prostu odczyta mu ten sektor i zwroci 0 albo 1, jesli tak to pewnie ten exec jest wywolany z amosa i sprawdzony rezultat wyjscia :) to by juz mega uproscilo sprawe bo wystarczy podmienic ten exec nie psujac samej gry

tak czy siak nie podejrzewam, by byl jakikolwiek problem ze zlamaniem tego

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2022 07:19:14 przez juen
1
[#18] Re: Złamanie zabezpieczeń - potrzebny cracker :)

@juen, post #17

Ja uważam, że tam nie ma żadnego z tym problemu, a jedyny problem związany jest ze skopiowaniem dyskietki przez X-Copy. Jeżeli da się z tego dysku przekopiować dane na inny dysk, to problem nie istnieje.

P.S. może być ewentualnie problem z podaniem jakiegoś kodu z instrukcji, ale to już inna bajka.
[#19] Re: Złamanie zabezpieczeń - potrzebny cracker :)

@mailman, post #18

Ja posiadam Kryoflux i kilka stacji 3,5 oraz 5,25 moge podjać sie przegrania do adf co do sciagniecia zabezpieczeń to trzeba szukać lub kontaktowac sie z sachy
[#20] Re: Złamanie zabezpieczeń - potrzebny cracker :)

@francdt, post #19

posiadam jeszcze Zoomfllopy o Super Card PRO gdyby ktoś się pytał :)
[#21] Re: Złamanie zabezpieczeń - potrzebny cracker :)

@mailman, post #18

ale w wątku jasno stoi że problem jest wyłącznie z zabezpieczeniem gry a nie jej kopiowaniem. było napisane że gra wymaga fizycznie dyskietki w stacji dysków nawet po skopiowaniu na HD. zatem wystarczy złamać zabezpieczenie gry. gry są w Amosie więc na pewno są to dyskietki dos, które bez problemu autor sam nam skopiuje bez żadnych dodatkowych programów czy sprzętów...

i tak jak już mówiłem, mogę to zabezpieczenie poszukać i usunąć :)

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2022 12:27:46 przez juen
[#22] Re: Złamanie zabezpieczeń - potrzebny cracker :)

@juen, post #21

Masz rację - MarX dopisał to później w kolejnym komentarzu.

To wycofuję.
[#23] Re: Złamanie zabezpieczeń - potrzebny cracker :)

@francdt, post #19

Ale po co przegrywac do adf, dysponujac Cryofluxem? Adf sluzy do przechowywania kopii dyskow w standardowym formacie AmigaDOS i nie jest w stanie zachowac praktycznie zadnych form dyskowych zabezpieczen. Jesli na tej zabezpieczonej sciezce sa jakies dodatkowe dane, to i tak bedzie potrzebna jej kopia. Trzeba zrobic kopie mfm dysku i na kopii zlamac i usunac zabezpieczenie. Tak sie kiedys robilo...
Sadzac po opisie, ta zabezpieczona sciezka to albo zmieniony disksync albo long track - powinno dac sie skopiowac x-copy w trybie nibble, a na pewno Cyclone.
[#24] Re: Złamanie zabezpieczeń - potrzebny cracker :)

@docent, post #23

autor gry stwierdził, że tylko sprawdzał sektor zatem wątpię by były tam jakieś dane istotne. zobaczymy. wpierw wystarcza same pliki z dyskietki

na tych starych dyskietkach może być problem z odczytem już pierwszych sektorów ;)

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2022 19:29:46 przez juen
1
[#25] Re: Złamanie zabezpieczeń - potrzebny cracker :)

@docent, post #23

Z tego co pamietam to dosc prosty do zlamania copylock byl. Zadne dane z tego tracka nie sa potrzebne do dzialania programu. Juen sobie poradzi. Choc jak ktos lubi oryginaly to pewnie, ze dobrze byloby zachowac tez te programy w formie jakiegos IPF-a. Ale ci od IPF-ow to jakies dziwne wymagania maja, ze tylko programy kopiowane na tych maszynach do kopiowania dyskietek uwazaja za godne zachowania. A w Polsce chyba zaden program nie byl na takim sprzecie nagrywany. Chyba wszystko bylo nagrywane na Amigach, czasami z ekstra hardwarem.
[#26] Re: Złamanie zabezpieczeń - potrzebny cracker :)

@Don_Adan, post #25

No to z polskich gier tylko "Behind the iron gate" bylo powielane na takich maszynach,
a "Teenagent" wymagal Cyclone do poprawnego nagrania zabezpieczonej sciezki. Znasz jakies inne polskie gry, ktore wymagaly takiego hardware?
[#27] Re: Złamanie zabezpieczeń - potrzebny cracker :)

@docent, post #26

Chyba programy Alderanu mialy trakowe zabezpieczenie Twojego znajomego. Ale byc moze dalo sie je kopiowac tylko trzeba bylo wiedziec jak, nie wnikalem w szczegoly. Taekwondo Master mialo troche dluzsze MFM traki, ale tez sie chyba dawalo skopiowac. Jeszcze tylko L.K. Avalon mial copylock, bodaj 2 rodzaje, jeden z danymi, a drugi bez. Czasami MFM byly uzywane przez tego kodera od gry "Za Zelazna Brama", w jego innych programach. Choc ja nie znam wszystkich polskich programow Amigowych. Niektore moze juz nawet nie istnieja, bo takie rzadkie byly, moze pare sztuk sie sprzedalo. Ale tak z ponad 100 oryginalow to przeszlo przez moje rece.
[#28] Re: Złamanie zabezpieczeń - potrzebny cracker :)

@Don_Adan, post #27

Melduję, że dyskietki otrzymałem, pomyślnie zrzuciłem do ADF ( Tańczący banan ) i wysłałem Juenowi
3
[#29] Re: Złamanie zabezpieczeń - potrzebny cracker :)

@MarX, post #28

bylo troche trudniej, amos nie ulatwil sprawy, w 3ch grach jest nawet fake kod, ktory mial zmylic chyba crackera :)

tak czy siak zlamalem wszystkie gry. potestuje czy sie nie sypia i wysle do Marxa. gry maja tez zabezpieczenia z instrukcji, np maly matematyk wymaga wcisniecia odpowiedniego klawisza na ekranie tytulowym, a ze instrukcji nie mam to zabawa z lamaniem kodu wygenerowanego z amosa jest podwojnie zabawna :)

tak czy siak sama przyjemnosc i milo mi, ze moglem to ogarnac :)
18
[#30] Re: Złamanie zabezpieczeń - potrzebny cracker :)

@juen, post #29

Brawo ! jupi!
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem