kategoria: AMOS
[#31] Re: Kilka pytań z obsługi modułów przez AMCAF

@tukinem, post #27

Można to obejść. Tylko nie możesz zerować timer'a. Robisz tak stary_czas=timer
Nowy_czas= timer-stary_czas
I tam gdzie potrzebujesz nowej zmiennej czasowej używasz właśnie takiego zapisu... Wtedy możesz mieć dużo czasów... Hmmm niezależnych. Ciężko mi tak na tel napisać ale po próbuj, szybko załapiesz o co chodzi.
[#32] Re: Kilka pytań z obsługi modułów przez AMCAF

@tukinem, post #30

Sam plik .font to za mało.
Potrzebne są pliki dla konkretnej wielkości fontu w katalogu o nazwie fontu.
Wszystko w katalogu FONTS.
W LIBS potrzebne jest jeszcze diskfont.library

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2022 21:29:20 przez Norbert
[#33] Re: Kilka pytań z obsługi modułów przez AMCAF

@jimiche, post #31

Nie no wiem że tak można ale tu nie widzę sposobu użycia timera do znalezienia końca modułu

@Norbert: czcionkami nigdy się nie bawiłem. Sprawdziłem po prostu na emulatorze na OS 3.1.4 jak to będzie działać. Skopiowałem najpierw razem z katalogiem i działało. Potem katalog usunąłem i zostawiłem sam plik .font i też działało. Najwyżej skasuję zamianę czcionek żeby nie robić dodatkowego zamieszania. Gra nie warta świeczki.
[#34] Re: Kilka pytań z obsługi modułów przez AMCAF

@tukinem, post #29

Jak potrafisz skonwertowac ASM na AMOS. To mozesz sobie przerobic moja procedure z playera Protracker (external) do EaglePlayera. Ogolnie to skanuje ona po kolei patterny w kolejnosci ich uzycia az do do konca i jak znajdzie komende zapetlajaca w tyl to traktuje to jako koniec utworu. Potem leci dalej az do konca w poszukiwaniu nastepnych utworow.
[#35] Re: Kilka pytań z obsługi modułów przez AMCAF

@Don_Adan, post #34

Dałem radę
Napisałem od nowa warunek przejścia do następnej piosenki.
1. Wczytuję do zmiennej liczbę patternów według 950 bajta z banku pamięci
2. Przypisałem innej zmiennej sprawdzanie, czy przeliczenie patternów zadziałało
3. Na bieżąco sprawdzana jest funkcja Pt Cpos. Jeśli jest większa niż 0, obniżam zmienną patternów oraz przypisuję 1 dla zmiennej sprawdzającej. To taka blokada, żeby non stop nie obniżało mi liczby patternów.
4. Jeśli różnica liczby patternów i zmiennej z liczbą patternów (która jest obniżana) jest inna niż Pt Cpattern, zmienna sprawdzająca jest zerowana i dzięki temu obniżana jest zmienna patternów.

Niby to skomplikowanie brzmi, ale działa prosto.

Działa zarówno na zapętlonych modułach, jak i na zwykłych i grają do końca. Jedynie czego się obawiam, to że trafię na moduł, w którym jest całkowity znak STOP i wtedy nie przejdzie do następnego utworu,

Najprościej to byłoby wyłapywać w Amosie komendy Pro Trackera typu właśnie skok do wcześniejszego patternu/zatrzymanie/zapętlenie. No ale chyba nie ma takiej opcji. Chyba, że w banku z modułem da się wyczytać jakoś komendy zawarte w module.

Teraz zamierzam stworzyć przyciski obsługi playlisty, zapis playlisty i wczytywanie. Następnie ominięcie przechodzenia do następnego utworu (czyli odtwarzanie REPEAT). Pewnie jeszcze dodam SHUFFLE.
1
[#36] Re: Kilka pytań z obsługi modułów przez AMCAF

@tukinem, post #35

Czy Ty robisz odtwarzacz modułów?
[#37] Re: Kilka pytań z obsługi modułów przez AMCAF

@tukinem, post #35

Chyba nie ma komendy STOP w Protrackerze o ile dobrze pamietam. Da sie za to maksymalnie spowolnic odtwarzanie ustawiajac bodaj speed na 32 i jakies niskie tempo bodaj na 33. Wtedy odgrywanie jednego patterna trwa bardzo dluuuugo. Mozna tez w patternie dac skok w miejscu, tak ze nic dalej nie jest juz odgrywane i tego typu STOP zdarza sie nawet dosc czesto. Ten player, ktorego uzywasz dziala na timerze, bedzie komende SetTempo obslugiwal? Czy tylko na VBI? Ewentualnie subsongi Ci zostana do obslugi, i moze mody ze 100 patternami, jak Settlers czy Alladin.
[#38] Re: Kilka pytań z obsługi modułów przez AMCAF

@mastaszek, post #36

No taki nie systemowy odtwarzacz. Jest jego zdjęcie kilka postów wcześniej na poprzedniej stronie. Teraz dłubię przy obsłudze playlisty.

@Don_Adan: Narazie to jedynie sobie odtwarza po kolei sekwencję modułu po swojemu. Subsongów nie odtworzy się, chyba że się ręcznie przewinie klawiszami do przewijania, które ręcznie przeskakują odtwarzanie do następnego patternu. Jeśli nie przewiniesz ręcznie to utwór będzie grał po swojemu. Dodatkowo przewijając do przodu odliczanie patternów idzie dalej, a przewijając do tyłu cofa się aby na końcu nie brakowało nic przy odgrywaniu ostatnich patternów.

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2022 16:05:05 przez tukinem
[#39] Re: Kilka pytań z obsługi modułów przez AMCAF

@mastaszek, post #36

Tutaj jest wersja z dzisiaj. Dodałem mniej więcej obsługę playlisty. Dysk bootowalny tym razem. Można przewijać listę, kasować, dodawać pliki, zapisać listę. Wrzuciłem plik z przykładową playlistą na adf wraz z modułami. Specjalnie wrzuciłem jeden z pinball dreams. Jeśli nie przewiniemy do przodu, to będzie grać początek w kółko. Usunąłem też obsługę czcionek.


Myślę, że jeszcze kilka poprawek dorobię jutro i mogę to zostawić i wrócić do pisania Farmigi
2
[#40] Re: Kilka pytań z obsługi modułów przez AMCAF

@tukinem, post #39

Wystawiłeś nie tą dyskietke i nie tą wersję "plajera"
Jaki jest powód że korzystasz z 60 znaków a nie z 80 w linii ?
[#41] Re: Kilka pytań z obsługi modułów przez AMCAF

@Norbert, post #40

Wystawiłeś nie tą dyskietke i nie tą wersję "plajera"

Dobra wersja, tylko tam jest jeszcze mały błędzik sprawdzający rozszerzenie zapisywanego pliku. Jeśli podajesz nazwę playlisty do zapisania, to program sprawdza czy ostatnie 4 znaki to ".m3u". Jeśli ich nie ma to program dodaje je. W tej wersji się pomyliłem i sprawdza 4 znaki ale pomyliłem się i nie dopisalem kropki. Już to jest póki co poprawione.

Jaki jest powód że korzystasz z 60 znaków a nie z 80 w linii ?

W której linii? Na górnym wyświetlaczu? Jeśli o to Ci chodzi to powód jest taki, że po prawej jest nr aktualnego utworu i ma nie być zamazywany przez tytuł piosenki.
[#42] Re: Kilka pytań z obsługi modułów przez AMCAF

@tukinem, post #41

Ściągnięty adf z tego ostatniego linku nie jest bootowalny i nadal się nie uruchamia. Brakuje mu czcionki.
Brak startup-sequence itd.
Cały ekran ekran jest w 60znakach.
Łatwo to poznać bo czcionka jest szeroka. Tak samo gdy Workbench uruchomiony jest w 60znakach.

Chyba że to zamierzony efekt. To ok.

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2022 08:08:42 przez Norbert
[#43] Re: Kilka pytań z obsługi modułów przez AMCAF

@Norbert, post #42

Sprawdzę to później. Jeśli program nie wygląda tak jak na zdjęciu to albo coś tam pochrzaniłem albo się .adf uszkodził przez zepsutego pendrive. Dzisiaj już wrzucę na spokojnie dobrą wersję z dodaną funkcją repeat i shuffle.

PS. Dzięki temu pendrive'owi schrzaniła mi się gra Zool i teraz zamiast przeciwników pojawia się często litera E. Też to kiedyś wrzucę jako ciekawostkę.
[#44] Re: Kilka pytań z obsługi modułów przez AMCAF

@Norbert, post #42

Tu jest właściwa wersja. Pomyliłem pliki ADF. Nawet nie było tam obsługi menu od playlisty.

Dalej nie rozumiem o co chodzi z tymi 60 znakami :-/
1
[#45] Re: Kilka pytań z obsługi modułów przez AMCAF

@tukinem, post #44

Moze chodzi o rodzielczosc ekranu... tylko nie 60 znakow a 40, bo w Hires'ie jest dwa razy tyle czyli 80.
1
[#46] Re: Kilka pytań z obsługi modułów przez AMCAF

@selur, post #45

Moze chodzi o rodzielczosc ekranu... tylko nie 60 znakow a 40, bo w Hires'ie jest dwa razy tyle czyli 80.


O to to szeroki uśmiech

Łatwo porownac z edytorem Amosa który używa 80 znaków
[#47] Re: Kilka pytań z obsługi modułów przez AMCAF

@Norbert, post #46

Chodzi o to że program działa w Lowres? Próbowałem robić najpierw w Hires ale ciężko mi się rysowało guziki sterujące szczególnie te z napisami. Nie sądziłem że tak się wkręcę w to pisanie tego programu. Mógłbym to zmienić, grafikę poszerzyć pod hires, ale po co? Żeby napisy z tytułami utworów ładniej wyglądały i się lepiej mieściły te z długimi nazwami?
[#48] Re: Kilka pytań z obsługi modułów przez AMCAF

@tukinem, post #47

Moim ulubionym programem uzytkowym napisanym w AMOS-ie byl Spis. W ogole nie wygladal na AMOS. Mozesz sobie go obejrzec, moze cos Ci sie spodoba lub przyda:

link

zrodla:
link
[#49] Re: Kilka pytań z obsługi modułów przez AMCAF

@tukinem, post #47

Program działa tak jak obiecałeś.

Tak.Chodzilo mi o nazwy utworów.

Ale jeśli miał być to tylko przerywnik w programowaniu gry, to dobrze go spędziłeś i wracaj do Farmigi. szeroki uśmiech
[#50] Re: Kilka pytań z obsługi modułów przez AMCAF

@Don_Adan, post #48

Na pewno sprawdzę Twój program oraz obejrzę z chęcią jego kod. Już go sobie pobrałem.

Tutaj wrzucam ten odtwarzacz. Kto chce niech testuje. Dodałem w nim REPEAT i SHUFFLE oraz ekran mini ABOUT/CREDITS.

REPEAT działa na zasadzie ominięcia przeskakiwania do następnego utworu, jednak patterny są odliczane mimo wszystko.

SHUFFLE to nic innego, jak przy końcu utworu jest funkcja RND, która wylicza losowo następny numer utworu. W grę wchodzą jedynie numery wczytanych utworów, żeby nie było, że mamy na liście 10 utworów, a nagle przeskoczy na nr 80. Przy zaznaczonej opcji SHUFFLE wybiera losowo utwór nawet, gdy klikniemy następny/poprzedni utwór.

Na niektórych modułach źle odtwarza, ale to już nic nie poradzę. Sam zrobiłem sobie listę 99 utworów i przy kilku program się wieszał. To już nie zależy ode mnie. Ciekawi mnie DOOM EXTENSION dla Amosa, ale nie mogłem nigdzie go znaleźć w sieci.

PS. Te przyciski związane z obsługą playlisty nie wiem, czemu ale wyglądają jak te w Skaut Kwatermaster. Nie sugerowałem się nimi. Samo jakoś to tak wyszło przypadkiem

@Norbert: Jeszcze dzisiaj zacznę rozwijać grę, lecz obawiam się, że już będzie o wiele trudniej z racji rozbudowanych menu kupna/sprzedaży. Ale to już nie ten wątek

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2022 19:37:18 przez tukinem
1
[#51] Re: Kilka pytań z obsługi modułów przez AMCAF

@tukinem, post #24

PS. Skąd pobrać ten dodatek? Bo tylko informacje o tym dodatku znalazłem.

Kurczę widzę że tego nie idzie nawet już w google znaleźć więc znajdziesz dme_doom_music.lha w tym sympatycznym katalogu mam nadzieję że znajdziesz tam więcej rzeczy dla siebie.
1
[#52] Re: Kilka pytań z obsługi modułów przez AMCAF

@jimiche, post #51

Dzięki dobry człowieku! OK
[#53] Re: Kilka pytań z obsługi modułów przez AMCAF

@jimiche, post #51

Sorry, że jeszcze drążę temat, ale mam problem z wypakowaniem Doom Extension. Oto screen:

Windows również nie dał rady.

Poza tym ten dysk google to skarbnica wiedzy czytałem wczoraj jeden kurs Amosa i tam znalazłem błąd właśnie przy funkcji Mid$.
Paweł Chadziński "Amos Professional Język Programowania" strona 16:
□ MID $

funkcja „wycina” znaki o numerach kolejnych poczynając od n+1, a koń-
cząc na n+m. Jeśli nie zostanie podana wartość m, funkcja działa jak
RIGHT$.
Format: fragment$= MID$(a$,n,m)


Raczej "poczynając od n.
[#54] Re: Kilka pytań z obsługi modułów przez AMCAF

@tukinem, post #53

Niestety jedna biblioteka jest zepsuta... I tak było z tym archiwum podobno od zawszę. Ale osobiście testowałem i playery działają.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem